Tenhle Apple se neobchoduje na Nasdaqu, výrobce iPhonů ale může na burze strčit do kapsy

Společnost Xiaomi je často označovaná jako čínský Apple. A nejde jen o srovnání designu telefonů nebo uživatelského prostředí, Xiaomi skutečně dohání a v lecčems i překonává americký technologický gigant. Její akcie mají přitom nakročeno k dalšímu cenovému růstu, říká Sam Gatlin, analytik z TrendLabs.
Krátkodobá převaha
Od takzvaného dne osvobození (2. dubna), kdy trhy zareagovaly na změny v americko-čínských obchodních vztazích, do konce minulého týdne akcie Applu ztratily přes 12 %, zatímco akcie Xiaomi přidaly přes 18 %. To je rozdíl přes 30 procentních bodů. A že se od té doby na trzích nenudíme, linka Washington-Peking je hodně aktivní a cla doznala za tu dobu řady odkladů, výjimek a tarifních změn. Nadvýkonnost Xiaomi ale trvá.
Příslib dlouhodobého růstového trendu
"Vývoj poměru cen akcií Xiaomi a Applu se pak odehrává v mohutné akumulační formaci. Ty obvykle předcházejí zásadním růstovým trendům. Pokud dojde k průlomu výše, mohli bychom být svědky dlouholeté nadvýkonnosti Xiaomi v souvislosti s tím, jak se Asie obecně bude drát na pozici technologického lídra," říká Sam Gatlin.
Na americkém trhu se Xiaomi obchoduje ve formě ADR pod zkratkou XIACY (ADR je finanční instrument, který umožňuje investorům obchodovat s akciemi neamerických firem na americkém trhu, jako kdyby šlo o tamní akcie). Firma s tržní hodnotou lehce přes 170 miliard USD má za sebou na burze růst z dlouhodobé základny a její kurz nyní konsoliduje mezi předchozími maximy a Fibonacciho úrovní 161,8 %. "Z technického hlediska to nasvědčuje tomu, že kurz brzy vystoupá na nová historická maxima," pokračuje Gatlin.
Změna režimu
Nejde podle něj pouze o krátkodobou spekulativní příležitost. Podle významné části ekonomů i odborníků na technologie prodělává globální technologický sektor strukturální změnu. Uvažování toho typu, že Apple je král, kterého ostatní jen kopírují, přestává fungovat.
Investoři, kteří se drží starého narativu o dominanci amerických technologických akcií, mohou snadno propásnout příležitosti. Xiaomi nejenže roste rychleji než Apple, ale zároveň expanduje do segmentů, jako jsou nositelná elektronika, chytrá domácnost nebo elektrická auta. A zatímco akcie Applu jsou pro řadu investorů nadále příliš drahé, Xiaomi nabízí nižší vstupní valuace a výrazný růstový potenciál.
Pokud tedy hledáte investici s potenciálem růstu a zároveň usilujete o diverzifikaci mimo velké americké tituly, Xiaomi si zaslouží vaši pozornost. Možná se ukáže, že "falešný Apple" je ve skutečnosti ten pravý. Otázkou zůstávají politické hledisko (nemusíte "fandit" Číně a jejím firmám, zhusta podezřelým z nekalé spolupráce s čínskou vládou, případně ji otevřeně přiznávajícím), a také rizika vyplývající z ne tak docela otevřené ekonomiky v ne tak docela svobodné zemi. Jako investoři tato rizika a souvislosti musíte znát, byla by ale škoda nevědět o příležitostech, které se v druhé největší ekonomice světa opakovaně otevírají.
Aktuality

