Co musíte dnes vědět (21. července)

Jak zakončily uplynulý týden akcie na burzách na obou stranách Atlantiku, jaký zákon v závěru týdne stvrdil svým podpisem šéf Bílého domu Donald Trump a podpis jakého výtvoru naopak odmítá uznat za svůj? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy se v pátek ani za celý týden výrazně nezměnily
Hlavní americké akciové indexy zakončily páteční seanci kolem nuly a výrazných změn nedoznaly ani v týdenním horizontu. Trh věnoval pozornost další sadě firemních hospodářských čísel a ekonomickým datům. V pátek index Dow klesl o 0,32 % na 44 342,19 bodu a širší S&P 500 se snížil o 0,01 % na 6 296,79 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,05 % na 20 895,66 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,67 % na 16,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi čtyři bazické body na 4,420 %. Za celý týden index Dow klesl o 0,07 %, ale S&P 500 se zvýšil o 0,59 % a Nasdaq Composite si připsal 1,51 %.
2. Evropské akciové indexy se v pátek ani za celý týden na směru neshodly
Západoevropské akciové trhy zakončily páteční seanci smíšeně, změny hlavních indexů ovšem nebyly výrazné. Investoři věnovali pozornost hospodářským výsledkům firem. Ani v týdenní bilanci se akciové benchmarky na směru neshodly. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,01 % na 547 bodů a německý DAX odepsal 0,33 % na 24 289,51 bodu, zatímco britský FTSE 100 se zvýšil o 0,22 % na 8 992,12 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,01 % na 7 822,67 bodu. Za celý uplynulý týden STOXX Europe 600 klesl o 0,06 %, FTSE 100 se zvýšil o 0,57 %, DAX přidal 0,14 % a CAC 40 klesl o 0,08 %.
3. Pražská burza také v pátek posílila, dařilo se akciím ČEZ nebo Erste
Pražská burza v pátek pokračovala v růstu. Index PX stoupl o 0,10 % na 2 188,67 bodu. Tahounem trhu byly nadále bankovní tituly a ČEZ. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle index PX zpevnily o 0,89 %. Nejvíce zdražily akcie Erste Group Bank, naopak poraženým týdne byly cenné papíry Kofoly ČeskoSlovensko.
4. Očekávané události
Pondělí na data bohaté nebude. Nad ránem čínská centrální banka oznámí výsledek měnověpolitického jednání a vyjde index cen britských rezidenčních nemovitostí od Rightmove. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Donald Trump podepsal GENIUS Act, vyzdvihl odhodlání kryptokomunity
Na závěr takzvaného kryptotýdne americký prezident Donald Trump podepsal zákon GENIUS, který se zaměřuje na regulaci stablecoinů, digitálních aktiv navázaných na reálné měny, jako je americký dolar. Při podpisu zákona Trump přivítal v Bílém domě významné představitele kryptoměnového průmyslu včetně šéfů Coinbase, Krakenu a Robinhoodu. Nechyběli ani bratři Winklevossovi z burzy Gemini. Trump během projevu vyzdvihl odhodlání kryptokomunity, která podle něj dlouho čelila posměchu a nedůvěře, a podpis zákona označil za "masivní potvrzení" její práce a inovací.
6. Ripple na novém rekordu a 4 biliony USD kapitalizace kryptoměn
Kryptoaktiva jsou v současnosti cennější než kdykoli dříve. Bitcoin dosáhl v uplynulém týdnu historického maxima, stejně jako celková tržní kapitalizace kryptoměn (ta se na konci týdne krátce vyhoupla těsně nad 4 biliony USD) nebo třeba cena akcií Coinbase Global.
7. EU dosáhla dohody na novém balíčku sankcí proti Rusku
Evropská unie dosáhla dohody na novém balíčku sankcí proti Rusku, který zahrnuje snížení cenového stropu pro ruskou ropu. Krok má dále omezit příjmy Kremlu z prodeje ropy, které financují jeho válečné aktivity na Ukrajině. Země G7 a EU původně v roce 2022 stanovily strop 60 dolarů za barel. Pod jeho hranicí mohly třetí země nadále využívat přepravní a pojišťovací služby od firem ze skupiny G7. Ruská ropa, dříve běžná v evropských rafinériích, dnes proudí převážně do Indie a Číny.
8. Trump údajně požaduje clo na dovoz z EU minimálně 15-20 %
Americký prezident Donald Trump požaduje na dovoz z Evropské unie clo minimálně 15-20 %, uvedl v pátek deník Financial Times s odvoláním na své zdroje. Podle tří osob obeznámených s jednáními o obchodu mezi USA a EU Trump vystupňoval své požadavky po týdnech vyjednávání o možné rámcové dohodě.
9. Státní dluh ČR ke konci června vzrostl na rekordních 3,504 bilionu korun
Český státní dluh dosáhl na konci prvního pololetí rekordních 3,504 bilionu korun, což znamená meziroční nárůst o 139 miliard. Na každého obyvatele připadá teoreticky dluh přes 322 tisíc korun. V druhém čtvrtletí se zadlužení zvýšilo o 94 miliard, čímž se dluh vůči HDP zvedl z 41,8 % na 42,5 %.
10. Chevron zvítězil nad ExxonMobilem ve sporu o ropná aktiva společnosti Hess v Guyaně
Společnost Chevron zvítězila nad firmou ExxonMobil ve sporu o ropná aktiva společnosti Hess v Guyaně, potvrdil generální ředitel ExxonMobilu Darren Woods v rozhovoru pro CNBC. Mezinárodní obchodní komora (ICC) rozhodla ve prospěch Chevronu, což umožňuje dokončení jeho akvizice Hess v hodnotě 53 miliard dolarů. V indexu S&P 500 budou akcie firmy Hess nahrazeny cennými papíry technologické společnosti Block.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Bonus
Trump žaluje Murdocha za pomluvu, chce nejméně 10 miliard dolarů
Prezident Donald Trump v pátek podal žalobu na mediálního magnáta Ruperta Murdocha kvůli článku ve Wall Street Journal, který tvrdí, že Trump poslal Jeffreymu Epsteinovi "lechtivý" dopis k jeho 50. narozeninám. Trump popírá, že by dopis napsal, a označuje ho za falešný. V žalobě žádá odškodné nejméně 10 miliard dolarů za pomluvu.
Podle článku WSJ byl dopis údajně napsaný Trumpem součástí materiálů vyšetřovaných policií při budování případů proti Epsteinovi a jeho spolupracovnici Ghislaine Maxwellové. Dopis prý obsahoval vulgární kresbu nahé ženy a byl podepsán "Donald".
Trump označil článek za "falešný, zlomyslný a pomlouvačný" a jeho zveřejnění za hrubé porušení novinářských standardů. V příspěvku na Truth Social dodal, že se těší, až bude Murdoch vypovídat u soudu, a označil Wall Street Journal za "hromadu odpadků".