Trumpova politika svědčí euru. Sílu evropské měny ale musí podpořit hlavně samotná Evropa

Evropská měna těží z amerických deficitů, obchodních nejistot a ztráty důvěry v americký dolar. V horizontu delším, než na který dosáhnou současné celní tahanice nebo rozhodnutí měnových autorit, je to ale Evropská unie a její stabilnější politika, co může euru otevřít cestu k silnějšímu postavení ve světě.
Euro zažívá vůči dolaru prudký růst, který podle ekonomů a centrálních bankéřů může pokračovat. Důvodem jsou nejen kroky Evropské centrální banky, ale i pokračující nejistota spojená s politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zejména se tím myslí cla a fiskální politika (snižování daní jen částečně kompenzované výdajovými škrty), podstatné jsou ale také otazníky visící nad nezávislostí Fedu.
Šance pro euro
Na ekonomickém fóru ve francouzském Aix-en-Provence zkraje července představitelé ECB uvedli, že euro má šanci posílit svou globální roli. Co by také měli její ekonomové a centrální bankéři říkat jiného. Ačkoli americký dolar zůstává nejvýznamnější rezervní měnou, oslabující důvěra investorů v americké instituce a fiskální stabilitu USA otevírá prostor pro alternativy.
Guvernér řecké centrální banky Jannis Sturnaras připomněl, že kombinace cel, útoků amerického prezidenta na Fed a dále mohutně rostoucího deficitu po Trumpově daňové reformě výrazně ovlivňuje hodnotu dolaru. Podle něj ti, kdo uvalují cla, nakonec poškodí především sami sebe.
Euro od začátku roku posílilo vůči dolaru o více než 13 %, a to navzdory tomu, že ECB snížila úrokové sazby, zatímco Fed je letos drží beze změny. Investoři ztrácejí důvěru v americké instituce a ve Spojené státy jako takové, a tak hledají stabilnější alternativy.
Ústup USA a dolaru
Jedním z důvodů oslabení dolaru je nyní již schválený Trumpův zákon o daních a výdajích, který sice pro prezidenta znamená politické vítězství na domácí scéně, výrazně ale prohloubí federální deficit. To zneklidňuje věřitele i zahraniční investory, kteří letos musejí řešit také cla a neklidnou geopolitickou situací (nejen) na Blízkém východě.
Guvernér irské centrální banky Gabriel Makhlouf na fóru dodal, že investoři sledují oslabování vlády práva v USA, což zvyšuje rizika a vede k přehodnocení toků investic. Nejistota ohledně americké politiky tak i podle něj ve výsledku oslabuje poptávku po dolarech.
Podíl eura na světových devizových rezervách se dlouhodobě drží kolem 20 %, zatímco podíl dolaru v poslední dekádě klesl z bezmála 69 % pod 58 %. I kritici americké měny ovšem opakují, že ve světové ekonomice aktuálně není jiná měna nebo rezervní aktivum, které by dokázaly dolar na pozici světové jedničky plnohodnotně zastoupit.
I proto je podle předsedy euroskupiny, Ira Paschala Donohoa klíčové budovat euru pevné základy. Na fóru zdůraznil, že do budoucna poroste objem dluhopisů vydávaných v eurech, zejména díky unijním investicím v rámci programu NextGenerationEU.
Co euru chybí
Aby si Evropa mohla bez obav půjčovat ve společné měně na globálních trzích, silné základy eura jsou a budou opravdu potřeba. Za čtvrtstoletí fungování eura bylo v této oblasti učiněno jistě hodně pokusů o zlepšení, ale také napácháno mnoho škod. Euro tak zatím nemá na světové scéně ani zdaleka pozici, jakou by představitelé institucí eurozóny chtěli. Z důvodů lze zmínit:
- Eurozóna je tvořena mnoha státy s rozdílnou ekonomikou, což ztěžuje jednotnou hospodářskou politiku.
- ECB nemá vedle sebe jednotnou fiskální autoritu, která by mohla "spolupracovat” s měnovou politikou, jako je tomu (teoreticky) v USA.
- Politická integrace v EU je slabší než federální struktura USA, což snižuje důvěru investorů.
- Trhy mají menší důvěru v dlouhodobou soudržnost eurozóny. Stačí si vzpomenout, co se dělo v době dluhové krize třeba v Řecku.
- Euro nemá stejně likvidní a hluboký trh se státními dluhopisy jako americký dolar, který je navíc podporován globální vojenskou, technologickou a geopolitickou vahou USA.
- Mnoho komodit, včetně ropy, se stále obchoduje převážně v dolarech.
- Dolar je považovaný za bezpečný přístav v dobách globálních krizí, euro tuto roli plní méně. Je letošní rok v tomto směru blýskáním na lepší eurové časy?
- Některé země mají k euru nedůvěru kvůli vnitřním napětím v EU. To je úkol pro politiky, a tedy pro všechny Evropany, řeklo by se.
- Historická dominance dolaru a síla amerických finančních institucí podporují globální význam americké měny.
Stratégové z ING i Deutsche Bank potvrzují, že americký dolar oslabuje hlavně proto, že zahraniční investoři přestávají nakupovat americká aktiva. "Není potřeba dolary prodávat. Stačí prostě dát najevo, že další už nechcete," shrnuje analytik z ING Francesco Pesole, podle kterého vedle deficitů a politické nejistoty přispívají k oslabení americké měny také vyhlídky na snižování sazeb Fedu.
V závěru ekonomického fóra v Aix-en-Provence zaznělo, že pokud EU dokončí bankovní a kapitálovou unii a odstraní vnitřní překážky, může euro sehrát v globálním měnovém systému mnohem silnější roli. Současné globální nejistoty jsou podle účastníků setkání příležitostí, kterou je potřeba využít. Z institucionální Evropy tedy zní známá mantra: Větší integrací k silnějšímu postavení ve světě. Můžeme s ní souhlasit, nebo nemusíme, pro opravdu významný nárůst role eura ve světové ekonomice a finančním systému si ale lze jen těžko představit zřetelnější podmínku.
Zdroj: Reuters, CNBC