Dow si na rekord ještě musí počkat. Americký akciový býk ale nezastavuje, ukázalo čtvrteční obchodování

Americké akciové indexy se ve čtvrtek na směru neshodly. S&P 500 a Nasdaq Composite uzavřely v plusu, ale Dow, kterému po konci středečního obchodování ke stanovení nového zavíracího maxima chyběly ani ne čtyři body, přišel o skoro tři čtvrtě procenta. Investoři vedle dat od firem a z ekonomiky sledovali i něco, k čemu dochází jen výjimečně. Americký prezident totiž navštívil sídlo centrální banky. A bylo živo.
Dow klesl o 0,70 % na 44 693,91 bodu, zatímco širší S&P 500 stoupl o 0,07 % na nové zavírací maximum 6 363,35 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,18 % na nové zavírací maximum 21 057,96 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,13 % na 15,39 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 4,398 %.
Akcie automobilky Tesla v reakci na hospodářské výsledky zveřejněné po konci středeční seance odepsaly 8,20 %. Společnost za druhé čtvrtletí oznámila pokles tržeb automobilového segmentu o 16 %. Prodeje se jí snížily druhé čtvrtletí po sobě a opět zaostaly za očekáváními analytiků. Upravený zisk na akcii dosáhl 40 centů oproti očekávaným 43 centům. Celkové tržby dosáhly 22,5 miliardy USD, analytici odhadovali 22,74 miliardy USD. Pokles zájmu o tesly souvisí mimo jiné s negativní reakcí veřejnosti v USA i Evropě na politické aktivity Elona Muska. Ten finančně podpořil opětovnou kandidaturu Donalda Trumpa, veřejně se postavil za krajně pravicovou německou stranu AfD a vedl americkou vládní agenturu DOGE, která se zaměřovala na škrty ve veřejném sektoru USA.
Akcie technologického konglomerátu Alphabet naopak posílily o 0,88 %. Celkové tržby společnosti v druhém čtvrtletí vzrostly o 14 % na 96,43 miliardy USD, analytici podle agentury LSEG čekali výsledek 94 miliard USD. Zisk na akcii byl 2,31 USD, čekalo se 2,18 USD. Příjmy z reklamy na YouTube dosáhly 9,80 miliardy USD, trh čekal 9,56 miliardy USD, a příjmy z cloudových služeb činily 13,62 miliardy USD, když se čekal výsledek 13,11 miliardy.
"Vzhledem k velikosti a vlivu velkých technologických firem a umělé inteligence si myslím, že středeční výsledky společnosti Alphabet byly příjemným větrem do plachet pro trh, který si neustále klade otázku, zda se veškeré investice do AI nakonec vyplatí," řekl Ross Mayfield, investiční stratég ze společnosti Baird. "Čísla a plány Alphabetu naznačují, že vyhlídky jsou v tomto směru dobré," dodal.
Trump na návštěvě u Powella
Investoři věnovali pozornost i návštěvě prezidenta Donalda Trumpa v sídle Fedu. Trump se stal teprve čtvrtým prezidentem v historii, který centrální banku navštívil. Oficiálně šlo o prohlídku nákladné rekonstrukce budovy Fedu, jejíž rozpočet narostl z původních 2,5 miliardy na 3,1 miliardy dolarů. Během návštěvy Trump kritizoval předražený projekt a zmínil, že jako developer by za takový průběh vyhazoval projektové manažery, ale vůči šéfovi Fedu Jeromeovi Powellovi zůstal nakonec zdrženlivý a osobní útoky si odpustil.
Návštěva byla podle komentátorů zřejmou součástí tlaku, který Trump a jeho spojenci vyvíjejí na Powella kvůli úrokovým sazbám. Trump dlouhodobě požaduje výrazné snížení úroků, které by podpořilo hypotéční trh a snížilo náklady na obsluhu amerického vládního dluhu. Fed s Powellem v čele ale zatím vyčkává, protože obavy z návratu inflace přetrvávají, mimo jiné i kvůli Trumpově celní politice.
Návštěva Fedu tak mohla mít za cíl symbolicky zpochybnit nezávislost centrální banky. Přestože Trump již nehovoří přímo o odvolání Powella, ve čtvrtek naznačil, že by předseda centrální banky mohl být odvolán v případě "podvodu" při rekonstrukci budovy. Oba muži se přímo před novináři neshodli na údajích, podle Powella Trump k celkové částce za rekonstrukci sídla Fedu přičetl i náklady na stavbu, která proběhla před pěti lety. Neshody tohoto typu na veřejnosti jsou pro tak vysoké představitele běžně netypické, Donald Trump ale v tomto ohledu již stihl změnit pravidla hry.
Powellův mandát končí v květnu 2026 a Trumpův tým plánuje oznámit kandidáta na šéfa Fedu již koncem letošního roku. To zvyšuje politický tlak na centrální banku a podporuje obavy části investorů o její nezávislost a důvěryhodnost. Prezident opět několikrát dal najevo, že by USA měly mít podstatně nižší úrokové sazby.
Nejdůležitější čtvrteční události na amerických trzích
- Americká automobilka Tesla přišla v červnu o další část evropského tržního podílu, registrace jejích vozů na kontinentu meziročně klesly téměř o čtvrtinu. Podle údajů ACEA firma čelí sílící konkurenci, regulatorním tlakům a zpomalující poptávce.
- Americká banka JPMorgan Chase podle deníku Financial Times plánuje nabídnout klientům možnost půjček zajištěných kryptoměnovými aktivy, jako jsou bitcoin nebo ether. Vše by mohlo být spuštěno již v příštím roce. Případné kladné rozhodnutí by značilo další posun tradičního bankovního sektoru směrem k přijetí digitálních aktiv.
- Index nákupních manažerů ve Spojených státech pro sektor služeb od S&P Global v červenci podle předběžných dat stoupl na 55,2 bodu (odhad: 53 bodů, červen: 52,9 bodu). PMI pro výrobní sektor klesl na 49,5 bodu (odhad: 52,6 bodu, červen: 52 bodů). Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 19. července klesl na 217 tisíc z 221 tisíc, čekalo se 227 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 12. července stoupl na 1,955 milionu z 1,951 milionu (revidováno z 1,956 milionu), když se čekal růst na 1,960 milionu.
- Prodeje nových rezidenčních nemovitostí v USA vzrostly v červnu o 0,6 % na anualizovaných 627 000 jednotek, což je mírné zlepšení oproti květnovému sedmiměsíčnímu minimu. Výsledek však zůstává pod očekáváním ekonomů a odráží přetrvávající tlak drahých hypoték a ekonomické nejistoty na realitní trh.
- Index aktivity chicagského Fedu v červnu stoupl na -0,10 bodu (květen: -0,16 bodu, revidováno z -0,28 bodu).
Výsledková sezóna
- Letecká společnost American Airlines Group ve čtvrtek obnovila svůj finanční výhled pro celý rok 2025, ale ponechala jej nejistý a v relativně širokém rozmezí kvůli přetrvávajícím ekonomickým obavám. Za druhé čtvrtletí firma oznámila čistý zisk 599 milionů dolarů, tedy 91 centů na akcii, po 717 milionech dolarů a 1,01 dolaru na akcii ve stejném období loňského roku. Provozní příjmy meziročně vzrostly na 14,4 miliardy dolarů.
- Společnost Keurig Dr Pepper výsledky za druhé čtvrtletí překonala odhady Wall Street, vykázala růst tržeb o 6,1 %. Výsledky podpořila rostoucí poptávka po energetických a nealkoholických nápojích na americkém trhu, zejména díky značkám jako Ghost, Yoo-Hoo a Crush.
- Union Pacific, největší americká nákladní železniční společnost, oznámila za druhé čtvrtletí zisk 1,8 miliardy dolarů, což překonalo očekávání analytiků. Zároveň sílí spekulace o možném sloučení se společností Norfolk Southern, které by spojilo východní a západní pobřeží železniční sítě USA.
- Výsledky Honeywell International v 2Q: Zisk na akcii 2,75 USD (odhad: 2,64 USD), tržby 10,35 miluardy USD (odhad: 10,02 miliardy USD).
- Výsledky Dow Chemical v 2Q: Ztráta na akcii 0,42 USD (odhad: -0,11 USD), tržby 10,10 miliardy USD (odhad: 10,35 miliardy USD).
- Výsledky Intel v 2Q: Zisk na akcii 0,00 USD (odhad: 0,01 USD), tržby 12,86 miliardy USD (odhad: 11,87 miliardy USD).
- Výsledky Newmont Mining v 2Q: Zisk na akcii 1,43 USD (odhad: 1,06 USD), tržby 5,32 miliardy USD (odhad: 4,62 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch
Aktuality
