Další americký akciový zlatý kříž na obzoru: Důvod k optimismu, nebo varování?

Index akcií největších amerických firem S&P 500 po drobných krůčcích navyšuje historická maxima. Výrazně ožily také akcie firem s malou tržní kapitalizací (small caps), které sleduje index Russell 2000. Ten se na jednu stranu chystá vyslat silný pozitivní technický signál, na stranu druhou znějí varování ohledně udržitelnosti a opodstatněnosti jeho růstu, který může věstit horší časy i pro benchmark amerických large caps.
S&P 500: (Zatím) klid
Index S&P 500 v úterý 22. července uzavřel na novém maximu. Byl to v řadě ohledů výjimečný den. Rekord indexu se posunul sice jen o pár bodů, ale na to se historie neptá. S&P 500 je překoupený (RSI na 70 bodech), to je ale během býčích trendů celkem běžné.
Na trhu se toho děje hodně, a to jak na úrovni jednotlivých firem (výsledková sezóna a další zprávy), tak celé ekonomiky a mezinárodní obchodní politiky (cla, inflace, výnosy dluhopisů, Fed a tak dále). V posledních týdnech je ale na akciové frontě až podezřelý klid, index S&P 500 má za sebou již 18 obchodních dnů, kdy neuzavřel s alespoň 1% změnou. To je nejdelší taková série od prosince.
Růstový trend každopádně pokračuje a index S&P 500 je již 61 obchodních seancí nad svým 20denním klouzavým průměrem. To je pro změnu nejdelší takové období od roku 1998. 60denní a delší série nastaly v uplynulých padesáti letech pouze čtyřikrát a v ročním horizontu byl index výše o 20–26 %. Historie se nikdy neopakuje, statistiky jsou to nicméně silně býčí.
Růst small caps jako naděje i varování
Podobně optimisticky část analytiků vnímá i pokračující oživení indexu Russell 2000, který sleduje akcie firem s malou tržní kapitalizací. Na jeho grafu se dokonce blíží moment, kdy 50denní klouzavý průměr stoupne nad průměr 200denní. Jde o technický signál zvaný zlatý kříž, který je považovaný za potvrzení růstového trendu a jeho síly.
Statistiky pro index Russell 2000 jsou opravdu poměrně býčí. V horizontu tří až dvanácti měsíců po zlatém kříži index v průměru zajímavě roste, přičemž pozitivní výsledky vykazuje zhruba ve třech čtvrtinách případů.
Růst cen akcií menších amerických firem ale nemusí být udržitelný. Velké společnosti jsou odolnější vůči inflaci, clům a ekonomickým výkyvům, protože mají (minimálně ty zdravé z nich) dostatečné cash flow a sílu v cenotvorbě na to, aby ustály případné vyšší náklady nebo narušení dodavatelských řetězců. Také jim mnohdy pomáhá velká mezinárodní expozice. Menší firmy v USA jsou naproti tomu více závislé na tom, jak se daří americkým spotřebitelům, a také v průměru podstatně více spoléhají na dluhové financování v USA. Právě pro ně jsou tak nadále velkou zátěží vysoké sazby Fedu i výnosy dluhopisů.
Index Russell 2000 tak může být barometrem toho, co si trh myslí o dalším vývoji měnové politiky Fedu. Pokud letos dojde jen na dvě standardní snížení sazeb o 25 bazických bodů, malým firmám to výrazněji nepomůže.
A to není všechno. "V pozdějších fázích býčích trendů často dochází ke spekulativním přehřátím trhu nebo některých jeho částí. A jedním z typických signálů je, když index akcií malých firem, jako je Russell 2000, začne výrazně růst a dohánět indexy akcií velkých firem," říká Chris Dover ze společnosti Macro Ops. "Bývá to varování, že se trh jako celek blíží vrcholu, a že je tedy korekce již velice blízko. Vzhledem k makroekonomickým podmínkám v USA aktuálně nesázíme na pokračování vzestupu indexu Russell 2000, respektive na možnost, že by výkonnostně doháněl index S&P 500."
Na závěr Dover připomíná podobnost s trhem s kryptoměnami. Na něm je také nejprve tahounem bitcoin, po kterém se k býčímu trendu přidávají významné altcoiny jako ether nebo solana. "Vrcholem růstové fáze cyklu pak bývá spekulativní šílenství živící spoustu neznámých projektů, meme coinů a NFT. A když investoři namísto kvalitních velkých jmen začnou hnát vzhůru ceny akcií stovek méně známých společností, bývá to signál toho, že šly fundamenty již úplně stranou. V tomto světle je potřeba s obezřetností nahlížet i na případné další posilování amerických small caps," dodává.
Zdroj: Macro Ops, Carson Group