US MARKETOtevírá za: 13 h 7 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+6,18 %

Komu se hodí propady na trzích z minulého týdne? Banky mají situaci pevně v rukou

Americké akcie klesly o 3,14 % z historického maxima, celý víkend se rojily další špatné zprávy. Náhoda, nebo logika?

Petr Fiala
Petr Fiala
27. 1. 2014 | 8:00
Banky

Akciový index S&P 500 prodělal za čtvrtek a pátek minulého týdne pokles o 3,14 % z historického maxima. A najednou je svět plný negativních zpráv. Například BBC uvedla, že se HSBC potýká s nedostatkem likvidity a omezuje výběry hotovosti na pobočkách. V neděli se objevila další taková zpráva, problémy s bankomaty má Lloyds/TSB, které nefungují 2 ze 7 serverů. Agentura Bloomberg zase uvádí, že jihokorejský ministr financí svolává bezpečnostní schůzku za účasti představitelů národní banky Jižní Koreje. Minulý týden byly finanční servery plné titulků o tom, jak kolabují některé měny zemí emerging markets – Argentiny, Venezuely, Turecka i některých států v Africe. Je to náhoda?

Nemyslím si. Vše vysvětluje graf, který zároveň ukazuje křehkost současného systému. Celý svět je závislý na tom, zda americká centrální banka bude nadále odkupovat ve velkém rozsahu dluhopisy a zásobovat trhy penězi. Nelze vyloučit, že bez těchto peněz se ekonomiky rozvojových zemí zhroutí.

Modrý plošný graf ukazuje operace americké centrální banky na trhu. Jde o součet všech operací (TOMO + POMO + security lending, průměr za 25 dní). Jde tedy především o vyjádření celkových objemů – kolik peněz odtéká či přitéká v různé podobě z trhu nebo na trh. Tyto peníze od Fedu čerpají velké investiční banky, které za ně nakupují nejrůznější aktiva ve světě. V grafu jsou zároveň dva cenové grafy – kurz australského dolaru proti americkému dolaru a cena ETF certifikátu EEM sledujícího akcie z emerging markets obchodovaný na burze v USA.

Je patrná velká míra závislosti cen aktiv a operací Fedu. Když americká centrální banka omezuje odkupy dluhopisů, australský dolar oslabuje proti americkému a s ním aktiva z mladých trhů. Toto schéma platí nejen pro AUD, ale i pro ostatní měny, u některých se však tento vztah projevuje mnohem extrémněji. Měny i akcie předbíhají Fed v poklesu i růstu. Zdá se tedy, že investiční banky mají z centrálních bank přesné informace o tom, co Fed udělá, a využívají toho ke svému obchodování. Pak se nelze divit, že například JPMorgan nezaznamenala za leden až září 2013 ani jeden ztrátový den při obchodování s cennými papíry. To je přitom pro normálního tradera něco nepředstavitelného.

Z grafu je také vidět, že od začátku prosince 2013 začal Fed ve velkém provádět krátkodobé repo operace, pomocí kterých stahoval americké dolary z trhu. Fed již nemá zájem nadále podporovat akcie v růstu, minimálně krátkodobě. Takový je můj závěr. Proto také kolabují ceny aktiv a měn na rozvojových trzích. Tyto trhy totiž velcí spekulanti (banky) opouštějí jako první.

Pokud Fed začne skutečně masivněji omezovat odkupy dluhopisů, máme se zřejmě na co těšit. Možná ale centrální bance USA nic jiného nezbude a bude muset v omezování odkupů pokračovat, protože nebude chtít vytvářet neudržitelnou cenovou bublinu na domácím akciovém trhu, která by jednoho dne stejně praskla. Jak to ustojí ekonomiky rozvojových zemí, je ve hvězdách.

Je ale také možné, že tato situace může někomu vyhovovat. Určitě se mnoha vlivným lidem v západních vyspělých zemích nelíbí, jak Čína a další země přebírají stále větší podíl na výkonnosti světové ekonomiky. Omezení odkupů dluhopisů ze strany Fedu je jedním ze způsobů, jak těmto zemím "šlápnout na krk".

Americké akcieBankyEmerging marketsFed
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa