David Rosenberg: Jsem medvěd a dobře vím proč

V jaké fázi se dnes nacházejí akciové trhy a kolik pozornosti by měli investoři věnovat hodnotě 10 000 na indexu Dow Jones? Tyto otázky redaktorů časopisu Fortune směřovaly na uznávaného ekonoma a stratéga Davida Rosenberga z investiční společnosti Gluskin Sheff, který se v rozhovoru také vyjádřil k Bernankeho ekonomickým předpovědím. Navíc dal navíc tip, jak by nyní investoři měli mít složené portfolio.
V posledních dnech index Dow Jones krouží okolo hranice 10 000 bodů na indexu Dow Jones, která je pro řadu investorů důležitým psychologickým mezníkem. jak ji vnímáte vy?
Podle mého názoru má 10 000 bodů na indexu Dow nulový význam, kromě toho, že má toto číslo za sebou víc nul než jakákoliv jiná hodnota, kterou bychom měli v dohledné době vidět. Pro "skutečné" investory by měla být důležitá hodnota 9430, která je na 50procentní úrovni medvědí rally. Toto je reálná technická hodnota. 10 000 není nic jiného než číslo. Ale je pravda, že 10 000, 11 000 nebo 9 000 bodů jsou velmi populární hodnoty pro média.
Jaký je podle vás rozdíl mezi tzv. sekulárním (dlouhodobým) medvědím trhem a korekcí? Kde jsme podle vás nyní?
Trhy se pohybují v primárních trendech. Například od roku 1948 do 1956 zažil Wall Street sekulární medvědí trh, další pak trval velmi dlouho, a to v období let 1956 až 1982. Od roku 1982 do roku 2000 ho vystřídal krásný sekulární býčí trh. Co se týká inflačně upravených čísel, tak americké akcie zažily svůj vrchol v roce 2000 po skončení 18letého býčího trhu. Nyní za sebou máme 60 procent "z cesty" na sekulárním medvědím trhu. Na sekulárním býčím trhu jsou korekce ideální příležitostí k nákupu pro dlouhodobé investory, což dokazuje rok 1987, který se stal nejlepší nákupní příležitostí minulého století, ale kdo tenkrát mohl vědět, že nás čeká třináctileté býčí tažení? Odpověď je jednoduchá: V sekulárním býčím trhu na rozdíl od sekulárního medvědího trhu nevytvoří trh nová minima během ekonomické recese. A znovu platí, že ten, kdo věnuje pozornost historii, může jasně vidět, že jsme nyní ve spárech sekulárního medvědího trhu. A podle toho by se měli investoři chovat a obchodovat.
Šéf Fedu Ben Bernanke nedávno znovu prohlásil, že vidí jasné a udržitelné ekonomické oživení. Vidíte ho také?
Nevím kam a na co se Ben Bernanke dívá, ale já vidím následující. Spotřebitelská poptávka se drolí, nemovitostní trh se otáčí prudce dolů a růst mezd v privátním sektoru obrazně řečeno padá ze skály. Takže každý z nás vidí něco jiného. Je pravda, že Ben Bernanke má asi více kontaktů než já. V roce 2007 Ben Bernanke také prohlašoval, že ekonomika je v úplném pořádku a že trh rizikových hypoték s ní nic neudělá. Dejme si proto pozor na tyto statečné prognózy. Bilance Fedu se zvýšila z 850 mld. USD z poloviny roku 2007 na dnešních 2,3 bil. USD. Čeká nás inflace?
Navýšení bilance je výsledkem splasknutí kreditní bubliny. Fed agresivně navýšil svoji bilanci. Byl to proces zvýšení tzv. "monetární báze". Normálně by to byla inflační záležitost, ale jelikož banky tyto peníze nepůjčují dál, tak k inflaci nedošlo. Navíc celkový kredit na trhu klesá. Do té doby, než tyto peníze nenatečou do reálné ekonomiky, inflaci neuvidíme.
11 důvodů, proč deflace zůstává největším rizikem
Jaká je podle vás "ideální skladba" portfolia do dnešních dnů?
Radím být velmi defenzivní. Preferoval bych 30 procent v akciích, 50 v dluhopisech a zbytek v hotovosti.
Co si myslíte o zlatu? Libí se vám ještě v cenách nad 1 200 USD za unci?
Zlato je stále v sekulárním býčím trhu, ale v současně době je na trhu velmi těsno, a proto bych čekal desetiprocentní korekci, která však nenabourá růstový trend. Dlouhodobě se stále držím své předpovědi, že zlato vyleze až k 3 000 USD za unci.
Zdroj: Fortune