Jak reagovat na sílící dolar?

Volatilita měnových kurzů v čele s dolarem po letním pádu na dno narůstá. Volatilní trhy po období extrémního klidu přinášejí rizika a příležitosti. Rozdílný ekonomický růst a směr měnové politiky v USA a v Evropě a masivní pozice v dolaru vytvářejí prostor pro pokračování rally americké měny, ale také možnost hluboké korekce. Prosté opce jsou zatím levnou cestou, jak zajistit rizika, která z pohyblivého kurzu dolaru vyplývají.
Volatilita se vrátila na devizové trhy. Přitom ještě v létě byla zralá na zařazení na seznam ohrožených druhů. Stojaté vody forexu nerozhýbává jen padající rubl nebo japonský jen, ale také - a zejména - americký dolar. Po téměř dvou letech, kdy se kurz eurodolaru plácal jako ryba na suchu v rozmezí 10 centů, je posun o 15 centů od léta velký pohyb. A to, co se nyní jeví jako velký pohyb, může být pouze úvod k mnohem větším pohybům v příštích měsících.
V červenci byly vody měnových trhů dokonce stojatější než v předchozích obdobích extrémního klidu, tedy na podzim 1996 a na jaře 2007. Pohled do historie ukazuje, že po obdobích velmi nízké volatility přichází vyšší, často dokonce velmi vysoká volatilita. Důvody k často rychlé změně prostředí jsou jak fundamentální, tak čistě tržní. Měnové kurzy mohou být dost dlouho vzdálené fundamentálně ospravedlnitelným hodnotám, dokud se ostatní vlivy vzájemně ruší a vytvářejí dočasnou rovnováhu. Jakmile jedna či více berliček dočasné rovnováhy zmizí, návrat kurzu k fundamentům trh rozhýbe. Zvlášť když se ještě zrychluje posun fundamentálního kurzu.
Stabilita plodí nestabilitu
To celé je zesílené chováním lidí na devizovém trhu. Když se ceny moc nehýbou, riziko ztrát nebo vidina zisků z velkého pohybu devizového trhu se jeví vzdálené a nepodstatné. Většina lidí tak prodává volatilitu, a to přímo skrze prodej opcí i nepřímo. Dominují range-trading strategie u investorské části trhu.
Nefinanční podniky zajišťování FX rizik příliš neřeší pod heslem "proč zajišťovat, když každý vidí, že se to nehýbe". Jakmile dojde k fundamentálně taženému obratu, většina lidí zjistí, že prodávat volatilitu už není tak dobrý nápad. Nakupování volatility pak (přímo i nepřímo) rozhýbává kurz.
Důvody pro kolísavější kurz dolaru
Důvody, aby se se kurz dolaru více hýbal, vidíme fundamentální i čistě tržní. Makroekonomické fundamenty a jejich výhled jsou nastavené na další posilování dolaru vůči euru i jenu díky rozdílnému ekonomickému růstu a směrování měnové politiky. Naši ekonomové predikují posílení dolaru k 1,15 EUR/USD během roku 2015.
Čistě tržní důvody pro větší kolísání kurzu dolaru najdeme také. Spekulativní část trhu vidí, že se vyplatí naskočit do trendu a jet v něm, oproti dříve oblíbenému range-tradingu. To dokumentují masivní pozice v dolarových futures.
Velký pohyb na trhu je budíčkem pro nespekulativní část trhu, že riziko ztrát z velkého pohybu kurzu není zdaleka tak vzdálené a nepodstatné, a začínají se zajišťovat. Ceny opcí rostou, ale zatím zdaleka nezapočítávají velké pohyby. Kombinace rozdílu v hospodářském růstu a měnové politice v USA a v Evropě a velkých jednostranných pozic může vést k masivní dolarové rally, ale také k divokým a hlubokým korekcím, když se současné nastavení nenaplní a dojde k likvidaci pozic.
Jak zajišťovat dolarové riziko?
Oživující volatilita na devizových trzích, zejména na trhu s dolarem, přináší rizika a příležitosti. Máte-li otevřenou pozici v dolarech, zvažte vedle zajišťování forwardy také zajištění opcemi.
Opce již nejsou rekordně levné jako v létě. Se započítanou volatilitou 8-9 % p.a. jsou však stále levnější než po více než 90 % posledních deseti let.
Pro exportéry opce nabízejí možnost zajišťovat již velmi dobrou úroveň kurzu, za který se inkasované dolary dají prodat, a nechávají otevřené dveře k tomu se svézt na dolarové rally.
Pro importéry opce nabízejí možnost zajistit se proti dalším ztrátám ze zhoršujícího se kurzu a nechat si otevřené dveře, pokud se silný růst americké ekonomiky a zvyšování sazeb Fedem nestanou skutečností, případně dojde-li k setřesení dlouhých pozic na dolaru.
Vanilla opce, nebo struktury?
Potenciálně velký rozsah pohybu kurzu dolaru zvýhodňuje obyčejné, takzvané vanilla opce oproti strukturovaným řešením. V tom se podmínky pro zajištění dolaru diametrálně liší od EUR/CZK, kde kombinace výrazně fundamentálně podhodnocené koruny a závazku ČNB na 27 EUR/CZK zvýhodňuje strategie s omezeným rozsahem zajištění a omezenou participací na pohybu kurzu příznivým směrem, například KIKO nebo Bonus KIKO. U dolaru však nic jako bariéra centrální banky není.
Posílení dolaru za poslední tři měsíce se zdá jako masivní, ale dříve se dolar hýbal mnohem více. Přichází-li opět čas větších pohybů, je mnohem vhodnější mít neomezené zajištění a neomezenou participaci. Je-li problém platit dopředu prémii za opce, jsou na stole také replikace vanilla opcí s nulovým počátečním nákladem.