ČEZ, Fortuna, O2 Czech Republic: Jaký kvartál mají za sebou významné firmy z pražské burzy?

V Americe je první výsledková sezóna roku v plném proudu, v Česku se na ni trh teprve připravuje. Na co se mohou investoři těšit v první letošní várce údajů z pražské burzy? Nejzajímavější nebudou samotná čísla, ale vývoj dlouhodobých trendů, myslí si analytik Petr Hlinomaz z BH Securities. A nabízí ochutnávku toho, co vyhlíží on sám.
ČEZ (držet): V centru pozornosti budou dividenda a jednorázové položky. Firma nepřekvapí
Na úrovni čísel nečekáme velká překvapení. Zima byla teplá, ale ne jako ta předloňská. Realizační ceny elektřiny, kterou firma prodává, byly o něco nižší. V součtu to vychází tak, že by výsledky mohly být zhruba jako loni, možná o něco lepší. Nečeká se změna výhledu na rok 2015, na to je brzy. Firma úrovní tohoto výhledu v roce 2014 pozitivně překvapila a nyní se čeká jeho potvrzení. Hodně sledované budou jednorázové položky, protože v rozvaze ČEZ je určitý polštář spojený se soudními spory a s Balkánem.
Informace, která zazní a která asi bude investory zajímat nejvíce, bude výše dividendy ze zisku za rok 2014. V tomto bodě existuje jisté vnitřní pnutí. Výsledky za loňský rok nahrávají dividendě kolem 35 korun na akcii, nicméně mnozí analytici a investoři považují za "jistotu" 40 korun. Uvidíme, jak to dopadne, každopádně i 35 korun znamená slušný dividendový výnos, který by nakonec trh asi kvitoval s povděkem.
Akcie ČEZ bych nyní držel. Naše cílová cena, stanovená už před nějakou dobou, je něco přes 600 korun. Uvidíme, zda akcie uhájí hladinu 600 korun i po výplatě dividendy. V delším výhledu to podle mě zvládne.
Fortuna (držet): Firmu by mohl oslabit lichý rok, a proto se může vyplatit čekat na další pokles
V případě Fortuny čísla nebudou příliš zajímavá. Ono obecně platí, že čtvrtletní zpráva nebývá v tomto smyslu příliš bohatá. Podle mě díky jisté setrvačnosti Fortuna dosáhne dvojciferných procentuálních růstů hrubých sázek, tržeb a tak dále, trh ale bude nejvíce zajímat, co se bude dít v oblasti investic, cash flow, zadlužení, zkrátka vše, co je spojeno s přechodem na novou platformu – jaké kanály chce firma nabídnout, jak si představuje cílové složení kanálů, tržeb a zisků, zda je možné čekat nějakou akvizici, expanzi na jiný trh a podobně.
Fortuna již oznámila, že letos nevyplatí dividendu. Vlastně logicky, ve společnosti probíhají personální změny, ze strany vlastníka došlo k přehodnocení cílů, v rámci kterého se změnila i dividendová politika. To by mělo zřejmě někdy v budoucnosti přispět k lepší prodejnosti firmy, aktuálně však podle mě není nic takového na pořadu dne. S nějakým pokusem o prodej bych počítal zhruba v horizontu tří let.
V případě Fortuny se těžko něco předpovídá. Je na ni potřeba pohlížet jako na úplně novou společnost vstupující na burzu. I když tedy v poslední době cena akcií klesla – obchodovaly se i za 130 korun, nyní stojí méně než 100 korun –, není od věci zkusit si počkat na ještě nižší úrovně. Letošek nemusí být pro firmu příliš silný, je totiž lichý rok, což znamená, že se nekoná olympiáda ani velký fotbalový šampionát. Navíc se stále mluví o zdanění sázkového byznysu a existují otazníky týkající se konkrétně Fortuny.
O2 Czech Republic (prodat): Sell in May (nebo dříve) and go away. Budoucnost je nejistá, na starou O2 zapomeňte
Formálně vzato se nic nezměnilo, O2 se bude po prvním čtvrtletí účetně jevit jako celistvá firma se slovenskou dcerou. Čekal bych stagnaci či mírný pokles tržeb a zisk okolo miliardy korun, tedy žádné velké překvapení. Mnohem zajímavější by byly případné zveřejněné informace o oddělení infrastrukturní části firmy. Čísla zveřejněná v rámci doprovodných dokumentů k valné hromadě ukazují, že v části, která zůstane na burze a bude se nadále jmenovat O2, docházelo v posledních dvou letech k poklesům tržeb, ale podržela si tříčtvrtinový zisk. Otázkou je, jak setrvalý je to "trend".
V případě dělení firmy nejde jen o to, co se dělo v prvním čtvrtletí, ale také o míru zadlužení. Ve hře je také stále finanční pomoc PPF, přičemž zatím nebylo uvedeno, že by ji poskytovala pouze jedna ze dvou společností vzniklých štěpením O2 Czech Republic. Otázek týkajících se firmy je zkrátka celá řada, ale bezprostředně se netýkají údajů za první čtvrtletí.
Co se investiční strategie týče, stále si myslím, že je z pohledu drobných akcionářů lepší přihlásit se k prodeji té části, která nebude obchodována na trhu, protože už samotná likvidita nedává záruku, že člověk najde vhodného partnera. Navíc může dojít ke zkreslení ceny. V odštěpené části se lze nepochybně v budoucnu dočkat zisků – i proto se firma rozděluje –, ale obávám se, že na tom nyní nelze zodpovědně stavět jakoukoli investiční strategii.