Akciový dárek (nejen) pro mladé a trpělivé investory
|

Akciový dárek (nejen) pro mladé a trpělivé investory

Když ceny akcií padají, jako třeba letos v srpnu, měli by to investoři přijímat vesele a s povděkem.

Americké akcie Ponaučení pro investory Investiční strategie Investování Investiční horizont

Pokud před sebou máte roky investování, případně celá desetiletí, měli byste jakýkoli výrazný propad cen akcií vítat. Slabé výnosy z držení akcií v následujících letech, před kterými varují tržní medvědi, jako je John Hussman, také nejsou žádný velký problém.

Proč? Není to žádné velké tajemství. Investoři, kteří mají dostatečně dlouhý investiční horizont, mohou využít situaci k nákupům za příznivější ceny. A čím déle budou ceny nižší, tím při dlouhodobém a pravidelném nakupování lépe. A právě takovou strategii doporučuje většina investičních poradců lidem, kteří si na akciovém trhu spoří na zajištěné stáří.

V případě, že by ceny akcií měly napříště pouze růst (což by se nepochybně mnoha lidem na trhu líbilo), bylo by samozřejmě efektivnější nakoupit za všechny dostupné peníze okamžitě a držet pozice až do důchodu.

Nebýt inflace, která počty trochu komplikuje, platí to při zachování historického pravidla, že ceny akcií nakonec vždy opět rostou a posouvají maxima, vlastně obecně, nebýt toho, že každý konkrétní investor (neuvažujeme lidi, kteří například nečekaně zemřou) jednou dorazí na konec svého investičního období. A tento jeho horizont může shodou okolností na časové ose "lícovat" třeba s mnohaletým cenovým dnem na trzích.

Dlouhodobé investování: Výhody známe, ale neděláme to. Proč?
O tom, že investovat má smysl dlouhodobě, asi nikdo nepochybuje. Emoce jsou ale prevít. Podívejte se na rychlý výběr z důvodů, které investory odvádějí od toho, co prokazatelně celkem dobře funguje.