Akciový rok začal možná až příliš hezky. Máme se bát?
|

Akciový rok začal možná až příliš hezky. Máme se bát?

Americké akcie mají za sebou nejlepší leden a únor od roku 1991. Všechny hlavní sektory jsou v plusu a historické vzorce slibují za celý rok zajímavé zisky. Máme se na ně těšit, nebo se spíše bát?

Americké akcie S&P 500 Výnosy Zisky Historie Sezónnost trhů Burzovní almanach

Nejprve ta méně příznivá zpráva. Index S&P 500 se na začátku března vyhoupl nad 2 800 bodů, což je sice hezké číslo, ale od října se mu již hned třikrát nepodařilo tuto hodnotu prorazit. V pondělí 4. března sice otevíral na 2 814 bodech, ale později spadl pod 2 800.

Jinak to ale vypadá dobře. Většina akcií posiluje, všech 11 hlavních sektorů zakončilo únor v plusu, přičemž nejlépe na tom byl průmysl (od začátku roku +18 %), následují technologie a energetika. Daří se i malým firmám, jejich index Russell 2000 dokonce překonával index S&P 500.

Trh působí zdravě, klesly i predikce firemních zisků. Podle Joshuy Browna ze společnosti Ritholtz Wealth Management je to dobrá zpráva, protože očekávání jsou nyní přiměřenější, takže hrozí menší propady.

Akcioví a kvantoví stratégové z Merrill Lynch se podívali do historie s tím, co by tak skvělý začátek roku mohl pro investory znamenat. "Skvělé výnosy z ledna a února ukazují na silný rok 2019. Výnos indexu S&P 500 (11,5 % od začátku roku) je nejvyšší od roku 1991. Průměrný výnos od roku 1928 v tomto období je 1,5 % s tím, že v 58 % případů byly výnosy pozitivní," napsali analytici 1. března.

"Pozitivní výnosy v lednu a únoru jsou následovány v 87 % pozitivním vývojem za celý kalendářní rok s průměrným výnosem 16,8 % (v období od roku 1928). Když byly výnosy v lednu a únoru negativní, skončily akcie v plusu v 54 % případů s průměrnou výkonností 3,7 %," doplňuje Brown.

Ano, 87 % je vysoký podíl. Může to svádět k tomu, že investoři budou brát pozitivní výnosy za rok 2019 jako hotovou věc. Jenže historie nikdy nebyla a nebude předobrazem vývoje na trzích. I kdyby byla výkonnost indexu S&P 500 po pozitivním lednu a únoru v minulosti ve 100 % případů kladná, mohli bychom letošek podezírat, že bude první výjimkou z "pravidla".

Zdroj: The Reformed Broker