US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,98 %
NASDAQ+0,18 %
S&P 500-0,40 %
ČEZ-0,33 %
KB-0,98 %
Erste+0,33 %

Co musíte dnes vědět (16. července)

Spojené státy americké (USA) - ilustrační foto
Zdroj: Thinkstock

Jak světové trhy zakončily úterní obchodování, byla první várka hospodářských čísel amerických bank pro trhy podporou, o kolik vzrostly americké spotřebitelské ceny a čínský HDP a co se nově chystá přejmenovat Donald Trump? Nejen to by vás mělo ráno zajímat.

Andrej Rády
Andrej Rády
16. 7. 2025 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akciové indexy v úterý zakončily smíšeně, Nasdaq je díky rally Nvidie na novém rekordu

Index Dow v úterý klesl kvůli obavám z růstu inflace v USA a v reakci na smíšené hospodářské výsledky některých velkých bank. Technologický trh Nasdaq naopak celkově rostl díky posílení několika velkých titulů v čele s Nvidií. Podobná dichotomie se v poslední době opakuje. Dow v úterý spadl o 0,98 % na 44 023,29 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,40 % na 6 243,76 bodu, když během dne poprvé v historii nakoukl nad hladinu 6 300 bodů (intradenní rekord posunul na 6 302,04 bodu) a technologický Nasdaq Composite přidal 0,18 % na nové historické maximum 20 677,80 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,05 % na 17,38 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o zhruba půl bazického bodu na 4,488 %, když před oznámením dat o inflaci byl o zhruba osm bazických bodů níže. Ceny ropy klesly zhruba o půl procenta, stejně tak cena zlata a bitcoin na konci dne odepisoval přes dvě procenta na zhruba 117 510 USD.

Nasdaq na rekordu: Má technologická rally kam pokračovat?

Nasdaq na rekordu: Má technologická rally kam pokračovat?

2. Evropské burzy v úterý klesly, investoři se zalekli inflace v USA

Západoevropské akciové trhy skončily v úterý v červených číslech. Nejvíce ztrácel britský index FTSE 100, který o den dříve jako jediný rostl a přiblížil se hranici 9 000 bodů. Obchodníci mají obavy o globální ekonomický růst kvůli vyšší inflaci v USA. Panevropský index STOXX Europe 600 si pohoršil o 0,37 % na 544,95 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,42 % na 24 060,29 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,54 % na 7 766,21 bodu a britský FTSE 100 klesl o 0,66 % na 8 938,32 bodu. Ranní opatrný optimismus, že Evropská unie vyjedná s Bílým domem obchodní dohodu ještě před koncem měsíce, odpoledne zchladila zpráva o rostoucí inflaci ve Spojených státech.

Nahoru, nebo dolů #21: Každá Trumpota má svou mez

Nahoru, nebo dolů #21: Každá Trumpota má svou mez

3. Pražská burza v úterý mírně posílila, objem obchodů byl silně podprůměrný

Pražské burze se podle indexu PX dařilo i v úterý, konkrétně ukazatel vzrostl o 0,08 % na 2 174,27 bodu. Aktivita zůstala prázdninová, když se zobchodovaly akcie za podprůměrných 380 milionů korun. Do kladného teritoria burzu dotlačily především akcie Erste, VIG a Philip Morris ČR. Akcie Erste stouply o 0,47 % na 1 832,50 Kč, akcie VIG o 0,55 % na 1 092 Kč a akcie Philip Morris ČR o 0,58 % na 17 480 Kč. Naopak akcie ČEZ ztratily 0,25 % na 1 219 Kč, akcie Komerční banky oslabily o 0,19 % na 1 024 Kč a cenné papíry Monety Money Bank zlevnily o 0,14 % na 144 Kč.

Nabízíš finanční bonbónek. A známe se vůbec?

Nabízíš finanční bonbónek. A známe se vůbec?

4. Očekávané události

Ve středu budou oznámeny mimo jiné výrobní ceny v Česku nebo Rusku a spotřebitelská inflace v Británii nebo Itálii. Vyjdou také údaje o obchodní bilanci zemí eurozóny a v USA budou sledované statistiky výrobních cen a průmyslové produkce a dále ceny ropy a hlavně Béžová kniha, pravidelná zpráva Fedu o situaci v americké ekonomice. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné ASML, Johnson & Johnson, Goldman Sachs, United Airlines, Morgan Stanley nebo Bank of America. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. července

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. července

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Spotřebitelské ceny v USA v červnu meziročně vzrostly o 2,7 %, jádrová inflace byla pod odhady

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech vzrostly v červnu oproti předchozímu měsíci o 0,3 %. Jde o největší meziměsíční nárůst od února. Meziroční míra inflace dosáhla 2,7 %, a byla tak v souladu s odhady ekonomů. Jádrová inflace byla lehce pod odhady (+2,9 % a +0,2 % vs. +3,0 % a +0,3 %), což přispělo k pozitivnímu startu obchodování na Wall Street. Na data o vývoji cen totiž čeká americká centrální banka a to, zda se do růstu cen začíná propisovat celní politika USA, bude nejspíše rozhodující pro další rozhodování Fedu o nastavení úrokových sazeb.

6. Růst čínské ekonomiky je těsně nad 5 %. Rostou obavy z deflace i potřeba reforem

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 5,2 %, mírně nad odhady trhu. Slábnoucí maloobchod, propad investic do nemovitostí a rostoucí deflační tlaky ale vyvolávají nové výzvy pro hospodářskou politiku Pekingu.

Čínská křižovatka: Pomalejší současnost a zrychlující budoucnost

Čínská křižovatka: Pomalejší současnost a zrychlující budoucnost

7. Ekonomická nálada v Evropě se zlepšuje

Index ekonomického sentimentu ZEW v Německu v červenci vzrostl na 52,7 bodu ze 47,5 bodu v červnu, čímž překonal tržní očekávání 50,3 bodu. Jde o třetí růst v řadě a nejvyšší hodnotu od února 2022. Pozitivní nálada mezi investory v Německu dále sílí, téměř dvě třetiny analytiků očekávají v příštích šesti měsících zlepšení ekonomické situace. Ukazatel ZEW pro celou eurozónu také vzrostl a je nevýše od března, za očekáváním ale mírně zaostal.

8. Americké banky naplno odstartovaly výsledkovou sezónu

Největší americká banka JPMorgan Chase vykázala za druhé čtvrtletí letošního roku zisk nad odhady analytiků. Výsledky podpořily vyšší příjmy z obchodování s pevnými výnosy a růst poplatků v investičním bankovnictví. Citigroup zveřejnila výsledky za druhé čtvrtletí, které překonaly očekávání analytiků. Wells Fargo ve čtvrtletí překonala odhady na úrovni zisku (1,54 USD na akcii vs. odhad 1,41 USD), banka ale snížila výhled čistého úrokového výnosu (NII) na rok 2025 a nově očekává, že dosáhne přibližně stejného výsledku jako loni (47,7 miliardy USD). BlackRock, největší správce aktiv na světě, pak zaznamenal ve druhém čtvrtletí rekordní objem majetku pod správou.

Americké akcie: Investice na historických maximech a výsledková sezóna za dveřmi

Americké akcie: Investice na historických maximech a výsledková sezóna za dveřmi

9. Objem nových hypoték v Česku v červnu vzrostl na 29,4 miliardy Kč, sazby dále klesají

Banky a stavební spořitelny poskytly v červnu nové hypotéky za 29,4 miliardy Kč. Oproti květnu aktivita mírně vzrostla, a to i po zohlednění sezónních vlivů. Průměrná sazba hypoték dále klesla na 4,56 % a průměrná velikost úvěru se zvýšila.

10. Průmyslová výroba v eurozóně v květnu překonala očekávání, zvýšila se o 1,7 %

Průmyslová výroba v eurozóně v květnu meziměsíčně vzrostla o 1,7 %, čímž smazala dubnový pokles a překonala odhady (+0,9 %). V meziročním srovnání produkce stoupla o 3,7 %. Růst zaznamenala především výroba v sektorech energetiky (3,7 %), kapitálových statků (2,7 %) a zboží krátkodobé spotřeby (8,5 %).

11. Tesla oficiálně vstoupila na indický trh, otevřela první showroom v Bombaji

Americká automobilka Tesla otevřela v indické Bombaji svůj první showroom a oficiálně vstoupila na třetí největší automobilový trh světa. Přestože její vozy míří zatím jen k prémiovým zákazníkům, jde o důležitý krok ve snaze posílit pozici firmy mimo klíčové trhy v USA a Číně.

12. Kryptotýden se nečekaně zarazil hned v úterý. Ve Sněmovně reprezentantů neprošla Trumpem prosazovaná regulace

Zásadní balíček kryptoměnových zákonů podporovaný americkým prezidentem Donaldem Trumpem neprošel v úterý hlasováním ve Sněmovně reprezentantů. Odmítnutí znamená velkou ránu pro kryptoměnový sektor, který si od takzvaného kryptotýdne sliboval legislativní průlom.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Trump opět přejmenovává. Ze socceru může být i v Americe football

Americký prezident se na finále FIFA Club World Cup rozohnil pro krásu oné "beautiful game", při které mohou brát míč v poli do ruky jen brankáři a nenosí se helmy. A rovnou promluvil o změně amerického názvu sportu, který zbytek světa zná jako fotbal.

Donald Trump si opět pohrává s pojmenováním věcí. Po přejmenování Mexického zálivu na Americký (ne že by mu to svět tak docela odkýval) přichází na řadu soccer. Tak Američané tradičně říkají tomu, co zbytek planety nazývá prostě fotbal. Při nedělním finále Mistrovství světa klubů se americký prezident nechal slyšet, že by nebyl problém vydat exekutivní příkaz a název změnit. Prý "by to šlo velice snadno".

Trump se na zápase objevil po boku prezidenta FIFA Gianniho Infantina, který krátce předtím otevřel nové kanceláře federace –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ pozor, překvapení –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ v Trump Tower. Po zápase přispěchal na pódium a vítězům turnaje, hráčům londýnské Chelsea, předal trofej. Během rozhovoru pro sportovní stanici DAZN nadhodil, že je načase sladit terminologii se zbytkem světa. "Ostatní tomu říkají football, my tomu říkáme soccer, ale to se může snadno změnit," prohlásil se svým typickým úsměvem. A naznačil, že už přemýšlí, jak na to.

Chelsea porazila ve finále Paris Saint-Germain 3:0 a domů si odvezla vedle trofeje také šek na 84 milionů liber. Trump chválil atmosféru i mezinárodní charakter fotbalu. "Ten sport je o jednotě. Je o lásce mezi národy," pravil s nečekanou dávkou diplomatického patosu. A dodal, že právě proto by měl mít jednotné jméno, a to "football".

Zda šlo jen o další ze série populistických výkřiků, nebo reálnou ambici, ukáže čas. Je ale možné, že se Trump před světovým šampionátem, který v roce 2026 pořádají USA spolu s Mexikem a Kanadou, pokusí zapsat do fotbalových dějin. Na samotném zápase na něj mnozí diváci bučeli, to ale mělo jiné důvody než to, jak se hře s "míčem kulatým, věcí záludnou" v Americe říká nebo říkat bude.

Musíte vědět
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Akcie Tesly: Příležitost, nebo past?

Akcie Tesly: Příležitost, nebo past?

11. 7.-Tomáš Beránek
Tesla