US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,02 %
NASDAQ+0,18 %
S&P 500+0,01 %
ČEZ+0,41 %
KB-1,06 %
Erste+0,63 %

Burzovní kalendář (14. 7. - 18. 7. 2025)

Makléř
Zdroj: Shutterstock

Také v polovině července budou sledované posuny v obchodních vztazích USA s ostatními zeměmi. Bude to ale také první rušný týden americké výsledkové sezóny (JPMorgan, Goldman Sachs, Netflix, 3M, Johnson & Johnson), ke které se přidají také TSMC nebo ASML. Z makrodat zaujmou zejména americká a britská inflace, maloobchodní tržby v USA, průmyslová produkce v eurozóně a také čínský HDP.

Ohlédnutí

Uplynulý týden byl zejména ve znamení celní politiky USA, menší pozornost byla věnovaná předskokanům americké výsledkové sezóny. Spojené státy vyhlásily nová cla od 1. srpna na dovoz zboží z různých zemí včetně Evropské unie, Kanady, Brazílie, Japonska a Mexika a také 50% clo na dovoz mědi nebo extrémní (200%) cla na dovoz farmaceutických produktů. Oproti původně prodlouženému termínu na jednání o obchodních dohodách do 9. července jde sice o zhruba třítýdenní prostor navíc, trhy ale na oznamovaná cla reagovaly přece jen zvýšenou volatilitou.

Trumpovo 50% clo na měď může zpomalit rozvoj AI v USA

Trumpovo 50% clo na měď může zpomalit rozvoj AI v USA

Vedle toho zaujaly třeba hospodářské výsledky Delta Air Lines. Firma pozitivně překvapila jak údaji za uplynulý kvartál, tak výhledem. "Celkově se v rámci výsledkové sezóny čekají relativně umírněná čísla, což by mohl být příslib toho, že firmy (opět) překonají odhady," uvedl analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Vycházela také makrodata, ale jen s omezeným vlivem na dění na trzích. Francouzská inflace zrychlila na 1 %, což podpořilo euro, ale slabší růst maloobchodu v eurozóně jeho sílu částečně brzdil. Britský HDP v květnu meziročně vzrostl o 0,7 %, meziměsíčně ale klesl, což posílilo očekávání brzkého snížení sazeb a tlačilo na pokles hodnoty libry. Pokles počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti potvrdil sílu amerického trhu práce, Fed ale zůstává opatrný a čeká na další známky zpomalení inflace. Do konce roku by ale sazby měly klesnout.

V Japonsku zpomalení růstu výrobních cen na 2,9 % meziročně snižuje tlak na změnu měnové politiky centrální banky a působí negativně na japonský jen. Australská centrální banka pak překvapivě ponechala sazby beze změny, což podpořilo australský dolar, možnost srpnového uvolnění měnové politiky ale podle analytiků zůstává ve hře. V Česku byly sledované údaje o inflaci, nezaměstnanosti, obchodní bilanci a průmyslové výrobě.

S&P 500 a bitcoin na nových rekordech: Je čas na korekci?

S&P 500 a bitcoin na nových rekordech: Je čas na korekci?

Celkově americké akciové indexy v týdnu klesly (Dow -1,02 %, S&P 500 -0,31 %, Nasdaq Composite -0,08 %) poté, co S&P 500 a Nasdaq zaznamenaly několik nových historických maxim. Západoevropské trhy naopak zpevnily (celoevropský STOXX Europe 600 +1,15 %, britský FTSE 100 +1,34 %, německý DAX +1,97 %, francouzský CAC 40 +1,73 %). "Americký dolarový index se zvedl o 0,7 % na 97,9 bodu, globální akciový index MSCI All Country World poklesl o 0,3 %, globální dluhopisový index Bloomberg Global Aggregate ztratil 0,9 % a globální komoditní index Bloomberg Commodity Total Return posílil o 0,5 %," doplnil stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.

Conseq IM

Týden do 11. července na amerických trzích

Týden do 11. července na evropských trzích

Týden do 11. července na pražské burze

Pražská burza podle indexu PX vzrostla o 0,82 % (2 169,46 bodu). Nejsilnějším z velkých titulů byla Erste Group Bank (+3,45 %), posílila také MONETA Money Bank (+0,69 %). Z finančních titulů mírně ztrácely Komerční banka (-0,10 %) a VIG (-0,19 %), a to až kvůli samotnému závěru pátečního obchodování. Ačkoli ve čtvrtek a pátek došlo ke korekci, silnější střed týdne znamenal druhý týdenní růst v řadě také pro akcie společnosti Colt CZ Group (+2,50 %) t/t (738 CZK). Gevorkyan přidal 2,80 % a korigoval pokles z předchozích tří týdnů.

Prakticky beze změny uzavřely týden ČEZ a Kofola ČS. Pokračoval pokles ceny akcií Philip Morris ČR (-0,69 %). Ztrácely také Primoco UAV (-1,94 %) a Doosan Škoda Power (-0,30 %).

Podle informací Hospodářských novin s odkazem na německý web Hartpunkt vyhrála Česká zbrojovka ze skupiny Colt CZ Group zakázku na dodání pistolí pro německý Bundeswehr. Česká zbrojovka by německé armádě měla dodat až 186 tisíc pistolí, které nahradí současné pistole P8 od německé zbrojovky Heckler & Koch. Hodnota zakázky pro Bundeswehr není známá, nicméně maximální uvedený počet pistolí představuje zhruba polovinu celkového počtu, který loni firma dodala vládním i komerčním zákazníkům (353 tisíc). "Zakázka je tak podle nás finančně významná. Kontrakt pro jednu z největších pozemních armád v Evropě navíc znamená významný reputační benefit. Vedle toho Colt CZ Group 7. července zahájila zpětný odkup akcií na pražské burze. V příštích 12 měsících odkoupí vlastní akcie až za 847 milionů Kč, což představuje 2,2 % současné tržní kapitalizace společnosti," připomněl Vaníček.

Výhled

Také v polovině července bude v centru pozornosti zejména celní politika USA. Jakékoli zprávy o případných obchodních dohodách mohou náladu na trhu zlepšit (investoři na ně podle všeho poměrně mohutně sázejí, protože se daří rizikovým aktivům v čele s kryptoměnami a akciemi).

Evropa vs. USA: Kdo vyhraje v současném zmatku kolem cel?

Evropa vs. USA: Kdo vyhraje v současném zmatku kolem cel?

"Americký akciový index S&P 500 v týdnu konsolidoval na úrovni maxim z týdne předchozího. Ještě ve čtvrtek mírně vylepšil historický rekord, celkově ale za týden odepsal 0,31 %. Grafy indexu S&P 500 tak zůstaly v podstatě beze změny. V týdnu se dále mluvilo a jednalo o clech, ale na americké akcie to žádný větší vliv nemělo. Index se posouval jen mírně, zpravidla s tendencí napravovat počáteční ztráty, závěrečné kurzy se v týdnu vešly do necelého procenta. To vše na překoupené úrovni. Nejbližší support je na předchozím maximu okolo 6 150. Další support je na 6 000 a následuje dlouhodobá podpora na 5 800. Na opačné straně je rezistence na maximu (6 280)," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Index S&P 500 zatím drží tradiční červencový kurz, tedy pomalu vzhůru. Od začátku roku zpevňuje o 6,43 % a do letních prázdnin vstoupil po jednom z nejrychlejších oživení v historii. Vedle obchodní politiky budou investoři v dalším týdnu reagovat i na makrodata (inflace) a ostrý start výsledkové sezóny," doplnil Košťál.

StockCharts, Investiční web

Strach jako daň z budoucích výnosů: Trh neodměňuje pohodlí a klid, ale trpělivost a odvahu

Strach jako daň z budoucích výnosů: Trh neodměňuje pohodlí a klid, ale trpělivost a odvahu

V příštím týdnu odstartuje výsledková sezóna ve Spojených státech. V úterý a ve středu zveřejní výsledky banky JPMorgan, Citigroup, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Wells Fargo a Bank of America. Přidají se také Netflix, 3M nebo Johnson & Johnson a na dalších trzích zaujmou především firmy spojené s odvětvím polovodičů (ASML, TSMC).

Trhy v USA i Evropě nedávno zaznamenaly rekordní maxima, očekávání analytiků ohledně vývoje zisků jsou nicméně poměrně opatrná. Goldman Sachs například očekává zpomalení růstu zisků na akcii v rámci indexu S&P 500 na 4 % oproti 12 % v prvním čtvrtletí. Důvodem jsou především obavy z dopadů celní politiky amerikcého prezidenta Donalda Trumpa. Vyšší cla zatím nevedla k výraznému růstu cen v ekonomie, což mohlo znamenat tlak na jejich marže. Na druhou stranu, evropské bankovní tituly mají za sebou nejlepší první pololetí od roku 1997, a to díky silným výnosům z investičního bankovnictví a vlně fúzí a akvizic. To by mohlo naznačovat, že i americké finanční instituce udržely solidní provozní výkonnost.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. července

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. července

Pozornost si zaslouží také setkání ministrů financí a centrálních bankéřů zemí G20 v jihoafrickém Durbanu. To se koná v době napjatých vztahů mezi USA a Jihoafrickou republikou. Po květnové nevydařené schůzce jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosy s Donaldem Trumpem, kterou doprovázely sporné výroky o "bělošské genocidě" ze strany Elona Muska, diplomatické napětí pokračuje. Americký ministr financí Scott Bessent se proto jednání nezúčastní a odcestuje do Japonska. Jihoafrická republika navíc jako jediná země subsaharské Afriky čelí novému 30% clu. To vrhá stín i na chystaný listopadový summit lídrů zemí G20.

Expertní sektorový přehled: Co znamená One Big Beautiful Bill Act pro investory?

Expertní sektorový přehled: Co znamená One Big Beautiful Bill Act pro investory?

V rámci makrodat se trhy zaměří v USA v úterý na spotřebitelskou inflaci, ve středu na průmyslovou produkci, ve čtvrtek na maloobchodní tržby a v pátek na předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. V Evropě zaujme mimo jiné v úterý index ekonomické nálady ZEW pro Německo a eurozónu a ve středu britská inflace a ve čtvrtek míra nezaměstnanosti ve Spojeném království. Z Číny v pondělí dorazí data o obchodní bilanci a v úterý pak ostře sledované údaje o vývoji HDP, průmyslové výroby a maloobchodních tržeb. Japonsko doplní ve čtvrtek obchodní bilanci a v pátek míru inflace.

"Nejvíce sledována budou data z USA. Tamní inflace i její jádrová složka by měly ukázat na červnové zrychlení cenového růstu. Důvodem by měly být vyšší ceny pohonných hmot, ale i postupně se promítající dovozní cla či problémy s nedostatkovou pracovní silou v důsledku zpřísnění imigrační politiky. Americké maloobchodní tržby podle nás v červnu po dvou měsících poklesu vzrostly, jejich dynamika by ale měla dále slábnout. Fed i tak nejspíše bude ještě nějakou dobu držet úrokové sazby beze změny. V případě eurozóny je datový kalendář chudší. Zahrnuje pouze konečný odhad červnové inflace, statistiky průmyslové produkce za květen a německý index ekonomické nálady ZEW za červenec. Jinde ve světě bude sledovaný výkon čínské ekonomiky za druhé letošní čtvrtletí. Její meziroční růst podle nás zpomalil z 5,4 % v 1Q2025 na 5,2 % ve druhém kvartálu," uvedl ekonom Martin Gürtler z Komerční banky.

Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akcie Tesly: Příležitost, nebo past?

Akcie Tesly: Příležitost, nebo past?

11. 7.-Tomáš Beránek
Tesla