Whisky jako investice aneb jak se smát, i když si nedáte ani panáka

Whisky. Každý ji někdy viděl, téměř každý ji ochutnal a téměř každý z nás dokáže vyjmenovat alespoň několik nejznámějších značek (byť do nich možná zahrne i některé whiskey, případně bourbony). Ale jen málokdo ví, že whisky může být také investice, a to investice mimořádně zajímavá.
Když se někomu zmíním o whisky jako o seriózní investiční příležitosti, začne se zpravidla smát. Slýchám narážky, že než uplyne plánovaný časový horizont, skvělá investice bude spotřebována na narozeninové party a z plánovaného zhodnocení zůstane jen prázdná láhev. Ano, může to tak dopadnout, ale nemusí. Kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp. A whisky vám dává solidní šanci, že se jako investoři nakonec budete smát. A půjde to i bez skleničky.
Radek Novák je český byznysmen a investor, který do uisge beatha (Irové by napsali uisce beatha, česky "voda života") investuje a je přesvědčen, že by v portfoliích přemýšlivých investorů nemělo jít o tak raritní aktivum.
Je největším producentem whisky Skotsko?
Ano, Skotsko ročně exportuje whisky za zhruba 4 miliardy liber. V samotném Spojeném království se navíc každý rok prodá whisky za 5-6 miliard liber. Významnými producenty whiskey (nejedná se o překlep, produkt z těchto zemí se podle irské varianty slova označuje jinak, protože přistěhovalců z Irska bylo více než ze Skotska) jsou také Irsko, Japonsko nebo USA. Největším spotřebitelem na jednoho obyvatele je ale možná překvapivě Francie a druhá je Uruguay.
Asi jen sotva sáhnu po první whisky v supermarketu a do deseti let na ní zbohatnu. Jak tedy whisky dělíme a které jsou vhodné jako investice?
Skotskou (pozor, správně označení skotská mohou nést jen nápoje kompletně vyrobené a lahvované ve Skotsku) dělíme na Single Grain a Single Malt. Smícháním těchto dvou druhů vzniká Blended Scotch Whisky, která představuje zhruba 90 % celosvětové spotřeby. A to jsou právě ty láhve, které známe ze supermarketů. Chuťové dobrá, ale investičně nezajímavá whisky.
Zbývajících 10 % představuje čistá Single Malt, které již investičně zajímavá je. Jen pár procent z celé produkce Single Malt pak tvoří Single Cask, což znamená, že byl dané whisky vyroben pouze jeden sud. A to je pro investici ta vůbec nejlepší varianta. Taková whisky je kvůli limitované nabídce velice vzácná a její cena stabilně a strmě roste.
Zatím mícháme láhve a soudky dohromady. Co je pro investora vhodnější?
Láhve jsou zajímavý trh, ale pro investory tak trochu nevyzpytatelný. V Británii se jen v aukcích ročně prodá kolem 150 tisíc láhví Single Malt a obrat přesahuje 50 milionů liber.
V letech 2016-2021 dosáhlo průměrné zhodnocení láhve 80 %. To je pěkných 17,5 % ročně (dejme si do kontextu s výkonností tradičních aktiv).
Láhve kupují hlavně sběratelé a fajnšmekři, jenže pro běžného investora je složité vyznat se v různých edicích, posoudit výhodnost nabízené ceny a tak dále. Pro orientaci je užitečný index APEX 1000, který sleduje ceny několika desítek až stovek typů whisky na trhu.
Vážný zájemce o investici do whisky by se tedy podle vás měl zaměřit na sudy?
Ano. Sudy jsou jednodušší a matematika kolem nich je v zásadě čitelná a logická. Čím starší sud, tím dražší doušek uvnitř. Každý rok se vyrobí obrovské množství sudů, ale většina se rychle spotřebuje a rozlije do zmíněných blended láhví. Čím starší whisky, tím méně jí je na trhu. A její cena roste.
Jak to funguje v praxi? Zavolám do skotské palírny, dovezu si soudek do Česka, pověsím doma bernardýnovi na krk a jako pasivní investor čekám, až uzraje čas?
Tak romantický scénář to není. Drobný investor nemůže zavolat do skotské palírny, že zatoužil po soudku. Lépe řečeno, může tam zavolat a oznámit jim svůj záměr, ale oni mu ten sud neprodají. Obchod probíhá přes brokery, kteří whisky ve velkém nakupují od palíren. Brokeři pak se sudy obchodují a prodávají je i menším investorům. A nejen prodávají, ale zároveň i uskladňují v celních skladech Jeho královského Veličenstva. Paušální poplatek za uskladnění je zanedbatelný a nerozhodí vám očekávanou výnosnost. Vy jako investor pak nedostanete fyzický soudek domů, ale pouze certifikát o vlastnictví vybrané whisky. Brokeři mají pro tento účel nachystané seznamy dostupné whisky s různými parametry, podle kterých můžete vybírat. Ale s naznačenou pasivitou nejste daleko od pravdy. Skutečně se jedná o pasivní způsob investice do alternativního aktiva, který je srovnatelný například s nákupem akciového indexu nebo ETF.
Pokud se přesto rozhodnu mít soudek doma, jde to? A jak velké sudy si máme představit, aby investorovi (nebo bernardýnovi) nehrozila kýla?
Ano, jde to, ale kýla hrozí a nedělal bych to. A nejen kvůli váze sudu. Při dovozu na tuzemský trh narazíte na zbytečně složitou logistiku, administrativu a legislativu na obou stranách. Skotsko má zákony, které neumožňují export sudů s whisky. České celní tabulky zase například neumí pracovat s měrnou jednotkou sud, a nedokážeme tak snadno vypočítat spotřební daň. Nedává to smysl, protože na tuzemském trhu od vás sud ani nikdo nekoupí. Jen pro zajímavost, standardní sud na skotskou whisky má objem 250 litrů a přezdívá se mu hogshead. Sudy na španělské sherry, které se kupují na sekundárním trhu a používají i na zrání whisky, mají objem 500 litrů. Whisky ovšem lze koupit také ve 180litrových sudech.
Jaké další technické parametry by měl investor znát před zakoupením whisky? A najde je v nabídce jednotlivých brokerů?
Jde především o obsah alkoholu. Tento podíl alkoholu se musí neustále sledovat. Po vyrobení má whisky 60 % a více, ale v průběhu času alkohol vyprchává (do vzduchu, proto se tomu říká angel's share) a snižuje se jeho podíl v tekutině. Jakmile to dosáhne kritické hranice, sud se musí včas nalahvovat. Samozřejmě se v nabídce obchodníků dozvíte i cenu, značku, informace o palírně a další věci, které vám mohou pomoci v rozhodování o investici.
Jak v nabídce brokerů poznám whisky, která má největší potenciál zhodnocení?
To nepoznáte. A není ani účelem trefit whisky s nejlepším zhodnocením, byť je to samozřejmě příjemné. Je to stejné, jako kdybyste chtěli vědět, která akcie v rámci širokého indexu bude za 5-10 let hvězdou. Lze se rozhodovat podle oblíbenosti značek, tradice palírny, zhodnocení v minulosti a dalších faktorů, ale záruku nikdy mít nebudete. Zajímavé zhodnocení mohou nabídnout novější, méně známé palírny, ale záruka zkrátka neexistuje.
A jaké reálné zhodnocení lze při investici do whisky očekávat?
Zpravidla jde o dvojciferné procentuální zhodnocení za rok. S číslem pod 7 % ročně jsem se ještě nesetkal. Jsou whisky, které udělají i 20-30 % ročně. Rád se ale držím při zemi, takže většinou říkám, že 10 % to téměř s jistotou udělá, a když budete mít šťastnou ruku, tak i výrazně více. Zatímco na akciovém trhu můžete přijít o peníze, pokud sáhnete vedle, u whisky-pickingu to nehrozí. Zjednodušeně řečeno, téměř s jistotou vyděláte "jen" 10 % ročně, případně v té nejhorší variantě o trochu méně.
Pokud svůj investiční záměr přehodnotím a budu chtít své sudy prodat, jak je to s likviditou?
Pokud se rozhodnete prodat, váš broker pomůže s prodejem a transakci zrealizuje. Jak whisky stárne, broker ji nabízí dále, třeba takzvaným independent bottlers neboli nezávislým stáčírnám. Broker může nabídnout whisky také dalším investorům, kteří hledají starší kousky. Jakmile svůj soudek prodáte, broker obchod vypořádá a pošle vám peníze podobně, jako je tomu na trhu s akciemi.
A když mi jako investorovi lehce přeskočí a rozhodnu se raději udělat dojem na soukromé svatební party s vlastní whisky, které obstarám unikátní vtipné etikety pro takovou událost, vyhoví mi broker?
Ano, je to možné. Sud si můžete nechat v Británii naláhvovat a nechat poslat do Česka. Je s tím trochu byrokracie, nejlepší je to provést přes nějakou obchodní společnost, která se importem alkoholu zabývá. Sice vás to vyjde dráže, ale pro fyzickou osobu by ta byrokracie byla nepředstavitelná. Export láhví do Česka pak již probíhá bez komplikací (na rozdíl od sudů). Jen pozor, abyste jako investoři takového kroku za pár let nelitovali. Než to uděláte, seznamte se se statistikou zkrachovalých manželství a vedle toho si postavte čísla o průměrném zhodnocení sudů s whisky.
Když pominu, že na samotný nápoj dostaneme chuť, jaká jsou rizika investice do whisky?
To je možná to nejzajímavější. Rizika jsou opravdu minimální a v zásadě jen teoretická. Ve skladech jsou uloženy desítky tisíc sudů a může se stát, že při manipulaci nějaký sud spadne a poškodí se. V takovém případě vám ale seriózní broker uhradí vzniklou škodu. Stejně tak, pokud by sud vyschl. Riziko krádeže se také blíží nule, protože stát má eminentní zájem na hlídání skladů, aby nedocházelo k daňovým únikům. Whisky je skladována v celních skladech, které jsou opravdu dobře hlídané. Teoreticky může přijít ještě alkoholová prohibice, ale ukažte mi vládu, která by něco takového politicky riskovala.
Pokud whisky nabízí zhodnocení 10 % za rok a v podstatě bez rizik, zní to spíše jako investiční pohádka než realita. V čem je háček?
Může to tak znít, ale já zatím na trhu s whisky žádný zádrhel nenašel. Funguje vztah omezené nabídky a rostoucí poptávky. Skutečně nevím, co by se muselo stát, aby se investor dočkal záporného zhodnocení. Jen logická úvaha: Single Malt i Single Cask je omezené množství, poptávka po nich roste a stále se spotřebovávají v rámci blended láhví. S rostoucím stářím whisky v sudech pak její cena dále stabilně poroste.
Akciové indexy také dlouhodobě rostou, jednotlivé tituly v rámci nich ovšem mohou kolabovat, firmy mohou krachovat. U whisky se nestane, že investor sáhne například po špatné značce, která z trhu zmizí?
Pokud zkrachuje firma, jejíž akcie vlastním, jsem jako investor v průšvihu. Když zkrachuje palírna, jejíž sudy vlastním, jako investor jásám, protože tyto sudy získají na ceně. Už se nevyrobí další whisky stejné značky, takže vznikne převis poptávky a cena zpravidla roste.
Mám tedy jako investor paradoxně vybírat palírny před krachem?
Byla by to pěkná strategie, ale v praxi nemáte šanci ji aplikovat. Neodhalíte, kdo je na tom jak finančně.
Jaká je vlastně situace v samotném Skotsku, vznikají stále nové palírny?
Ano, ten trh je živý a stále vznikají i zanikají jednotlivé podniky. Nejstarší palírna Glenturret byla založena v roce 1775, v zemi existuje přes 130 palíren. Tři desítky z nich vznikly v posledních 15 letech.
Existují statistiky o nejdražší sudové whisky?
Ne, takový přehled neexistuje. Sudy se spotřebovávají, prodávají se přes brokery nebo přímo z palíren na stáčírny a data o prodejních cenách nejsou veřejná. Existují jen cenové tabulky k láhvím.
Jakou částku bych si jako investor zhruba měl připravit, abych si mohl jeden soudek uložit do portfolia?
Záleží na tom, co chcete koupit. Soudek takzvané New Make Spirit, což je whisky mladší tří let, si pořídíte přibližně za 2 000 liber, tedy asi 50 000 korun. Takovou whisky pak podržíte 7 let a máte z ní desetiletou, která je na trhu velice žádaná. Samozřejmě si ale můžete u brokera koupit i sud třeba 20leté whisky, ta pak bude výrazně dražší.
Můžete jmenovat některé prémiové značky?
Ano, jsou to například Macallan nebo Ardbeg.
Pokud se movitý investor zamiluje do whisky a bude chtít investovat například 100 milionů korun, narazí na nějaký strop investice?
Nenarazí. Se 100 miliony pravděpodobně nenakoupí přes jednoho brokera, protože ten má limitovanou nabídku, ale investici provede přes více prostředníků. Stejně tak u následného vypořádání musí počítat s tím, že například milion liber mu broker nevypořádá do druhého dne, bude to trvat déle. Ale princip se nemění a matematika i v těchto vysokých částkách zůstává stejná.
Máte nyní také nakoupeno?
Ano, mám něco nakoupeného. A už jsem také prodával se zhodnocením 20 %. Nabídka na odkup přišla téměř přesně po 12 měsících a 20 % mi připadalo jako velice dobré zhodnocení. Ale není to tak vždy.
Je whisky investiční příležitost pro prodejce fondů na českém trhu?
Je a podle mě celkem zajímavá. Existuje tu zatím pouze fond zaměřený na víno. Pokud vím, sudovou whisky v tuzemsku žádný fond nenabízí. Je tu ale několik zádrhelů k řešení. Asi by to chtělo mít zázemí přímo v Británii a také mít zajištěný exit pro případ, že podíl alkoholu v sudech klesne na zmíněnou kritickou hranici. Ideální by bylo mít pod kontrolou celý řetězec od nákupu v palírnách ve velkém přes skladování až po stáčení a prodej. To vše je řešitelné, jen si s tím musí někdo dát práci. Investiční potenciál je i na českém trhu velký a nepochybuji, že whisky by si tu své investory našla.
A co české palírny?
Česká whisky podle mě není vhodná pro investici. Když někomu v zahraničí řeknete o české whisky, bude si klepat na čelo. Ano, máme tu palírny a ty dělají i dobrou whisky. Ale prostě tu není ta tradice, která je pro investiční produkt důležitá. Do české whisky se sice investuje, viděl jsem dokonce i nabídku palírny, která nabízela investici do svých sudů. Podle mě za tím ale spíše stály potíže s cash flow, protože to zrání prostě musíte nějak profinancovat. Takže ano, do české whisky se investuje, ale jde jen o český trh. Lidé do toho investují, protože to je "naše". Je to podobné jako investice do hodinek – lidé kupují limitované edice hodinek Prim pro investiční účely, v zahraničí je ale neprodají, kupující budou muset hledat převážně opět v Česku. Já preferuji globální dosah.
Je pro investiční účely zajímavý i jiný druh tvrdého alkoholu?
Investovat lze i do jiných destilátů. Druhým nejrozšířenějším je celosvětově rum. I ten nabízí velice zajímavá zhodnocení a podmínky jsou téměř identické s těmi na trhu s whisky. Investovat lze i do koňaku nebo armagnacu, ale tyto trhy jsou o dost menší. Zajímavý by do budoucna mohl být absinth. Je to spekulace, nicméně tento destilát má ohromný podíl alkoholu a nepřekvapilo by mě, kdyby v současné době plné regulací a omezování nějaký aktivista či státní úředník přišel s myšlenkou, že je potřeba výrobu nápoje s tak vysokým obsahem alkoholu buď výrazně zregulovat, nebo zakázat úplně. Cena by pak mohla vystřelit vzhůru. Ale je to jen spekulace.
Pokud výhodně prodám svou investiční whisky a realizuji zisk, jak je to s daněmi?
V případě prodeje investičního podílu ve whisky je nutné zaplatit daň z příjmů stejně jako u ostatních investic. Zde je trochu nevýhoda oproti investicím do sběratelských předmětů, kde se daň ze zisku při prodeji neplatí, pokud investor věc držel déle než rok.
A co když si někdo netroufá investovat do whisky přes zahraniční brokery, případně nemůže investovat desítky tisíc korun a více? Má nějakou jinou možnost?
Ano, čeští drobní investoři mají možnost investovat do whisky v sudech (a nejen do ní) přes společnost Portu Gallery. Tato investiční platforma nakupuje na své riziko různé alternativní investice, které pak nabízí menším investorům. Ti mají možnost investovat již od jedné koruny, což je naprosto unikátní. Portu Gallery nabízí nejen whisky v sudech, ale i zajímavá investiční vína, historické vozy, staré poštovní známky, medaile, bankovky, umění, hodinky, drahé kameny a další věci. Každý týden je tam nabízen jeden předmět, většina z nich je přitom upsána během pár hodin. Z toho je patrné, že je o tento typ investic velký zájem.