Amazon: Neuvěřitelných 20 let na trhu
|

Amazon: Neuvěřitelných 20 let na trhu

V pondělí 15. května uplynulo 20 let od doby, kdy se na burze začalo obchodovat s akciemi společnosti Amazon. Ano, toho internetového knihkupectví.

Amazon Americké akcie Internet Pavel Smolík Analytici ČS

Za uplynulých dvacet let se cena akcií Amazonu zvedla z necelých dvou dolarů (po několika splitech na konci 90. let) na 961 dolarů na konci minulého týdne. Kdo tedy nakoupil Amazon při vstupu na burzu a dosud je vydržel držet (v posledních letech to nebyla zrovna zkouška odvahy), překonal výkonností vývoj indexu S&P 500 více než 150krát. Hodně štěstí s hledáním takového investora.

Aktuálně je Amazon čtvrtou největší společností v indexu S&P 500. Za vysokou cenou jeho akcií stojí dobrá historická výkonnost, ale především sázka na další růst. Indikátor P/E je na astronomických úrovních. Takové tituly jsou vždy rizikové a představují pro investora tak trochu krok do tmy. Amazon ale zatím svým akcionářům ukazuje cestu jasným světlem.

20 let akcií Amazonu na burze | zdroj: Google Finance

Amazon: Příběh století ve 14 slidech aneb Obr, který stále roste
Většina lidí Amazon považuje za obyčejný e-shop. Společnost, která na trh vstoupila v polovině 90. let, je ale mnohem více než to. Z malého podniku se za dvě desetiletí stal gigant, který změnil uvažování lidí o on-line nakupování. A podle analytiků Amazon neřekl poslední slovo.