Americká akciová rally a (ne)chuť riskovat
|

Americká akciová rally a (ne)chuť riskovat

Americké akciové indexy na konci dubna několikrát posunuly historická maxima, a hluboká korekce ze závěru loňského roku tím byla napravena. Některá velká jména (Apple, Microsoft) růstu výrazně pomohla, po oznámení hospodářských výsledků ale jiné firmy výrazně ztratily (třeba Alphabet). Za povšimnutí ovšem stojí především to, které sektory se podílely na letošním růstu amerických akciových indexů.

Americké akcie S&P 500 Býčí trh Ekonomické a tržní indikátory Sektory

Hedgeový manažer, investor a bloger Jesse Felder je vůči americkému akciovému býkovi dlouhodobě podezřívavý, a to je možná ještě mírný výraz. Vedle fundamentálních rizik a faktorů (kondice ekonomiky, míra zadlužení, politika centrálních bank a dalších) si všímá také toho, jaká je nálada investorů v době, kdy indexy opět atakují historické rekordy.

Sleduje přitom míru rizika, jakou akcioví investoři podstupují. K tomu mu slouží indikátor založený na tom, které sektory jsou aktuálně jak (ne)oblíbené. A tento ukazatel mu v současnosti naznačuje, že navzdory celkovému růstu trhu to není tak, že by investoři nakupovali vyloženě rizikově. Sázejí naopak více na odvětví, která nejsou spojena s takovým rizikem.

"Je zajímavé, že při posunech maxima indexu S&P 500 se index rizikového apetitu investorů ani zdaleka nepřiblížil svým nejvyšším úrovním. Podobná divergence nastala v roce 2007 a také loni v létě, když akcie jako celek byly na rekordech. Ti, kdo doufají v další posilování amerického trhu, musejí věřit, že se investoři pustí do nákupů i v rizikovějších odvětvích. V opačném případě se rally z uplynulých čtyř měsíců rychle vyčerpá," varuje Felder.

Zdroj: thefelderreport.com