US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americká finanční a technologická dominance jako dvojsečná zbraň

Vítěz obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou je při zběžném pohledu dopředu známý. Jenže ekonomická nebo technologická dominance Spojených států nemusí být jen pomyslným esem v rukávu.

Americký prezident Donald Trump věří, že USA musejí z obchodní války vyjít jako vítěz. Americká ekonomika je největší na světě a bez firem z Ameriky se neobejdou ani lidé v Číně a v Evropě. Washington je navíc stále nejsilnější vahou na politické mapě a dolar je nejdůležitější rezervní měnou světa.

To jsou silné zbraně, ale bohužel (poněkud) dvousečné. Jak totiž upozorňuje britský ekonom Tim Harford, právě útočná rétorika Donalda Trumpa ve spojení se silou americké ekonomiky a vyspělostí amerických technologií může u ekonomických a technologických soupeřů Spojených států zvyšovat tlak na vytváření domácích alternativ.

"V souvislosti se společností Huawei se hovoří o masivních investicích Číny do domácí výroby polovodičů a vývoje vlastního operačního systému pro mobilní telefony. A podobně kvůli protiíránským sankcím Washingtonu v Evropě byla účelově založena společnost Instex, která by měla podnikům ze starého kontinentu umožnit obchodovat s Íránem navzdory sankcím Washingtonu," upozorňuje Harford na dva příklady, které nabízí trochu jiný pohled na Trumpovu strategii vynucování si jednání silou.

"Nakonec by se tak ze zdánlivě jasného vítěze obchodní války mohl stát poražený. A co více, poražený svými vlastními zbraněmi," dodává.

Zdroj: timharford.com

Americká ekonomikaGeopolitikaPolitikaSpojené státy americké (USA)Světová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie