Americké akcie a pár grafů, které (ne)chcete vidět
|

Americké akcie a pár grafů, které (ne)chcete vidět

Hlavní americké akciové indexy se vyhřívají v blízkosti rekordních maxim a zdá se, jako kdyby je nedokázalo nic vykolejit z cesty vzhůru. Dosaďme si pár dalších střípků do (ne)bezpečné mozaiky.

Americké akcie S&P 500 Fúze a akvizice Akciové tipy Investiční tipy

Trh fúzí a akvizic chladne

Podle Citigroup by investoři neměli ignorovat zpomalení na trhu fúzí a akvizic (M&A), které trvá od roku 2015. K poklesu zájmu o nákupy firem často dochází, když narůstá nejistota v podnikatelské sféře. Že by Trump efekt naruby? To ale vysvětluje jen poslední půlrok a kousek. Historická korelace objemu uskutečněných fúzí a akvizic s výkonem akciového indexu S&P 500 je známá věc.

Velká kapitulace

Podle průzkumů nálady mezi investory se zdá, že mnoho těch, kdo dlouho odolávali pozlátku probíhajícího býčího trendu, zůstávali mimo trh nebo jen s malým podílem akcií v portfoliu, nyní kapitulovalo a chce se svézt na pokračujícím růstu cen. To samozřejmě může živit rally, ale jak dlouho? Ocenění akcií je druhé nejvyšší v historii, řada ukazatelů je dokonce na rekordech. Třeba v Bank of America Merrill Lynch už se ve světle klidu na akciovém trhu ptají, jestli všeobecná pohoda není varováním a argumentem pro kontrariánskou, aktuálně tedy medvědí sázku.

Které akcie vybrat?

Pokud byste se ale chtěli držet v býčím stádu, na jaké konkrétní akcie nyní sázet? Otázka za všechny prachy. Podle všeho jsou takzvané snadné peníze (easy money) už rozebrané, americká centrální banka pomalu, ale přece zpřísňuje měnovou politiku a sazby v ekonomice by měly postupně růst. To může vyvolat tlak na firmy, které si levně půjčovaly v době po krizi, ale napříště by nemusely zvládat rostoucí úrokové náklady. Investoři v takové situaci u firem oceňují silné rozvahy, tedy dostatek hotovosti a nízké zadlužení.

Právě cenným papírům takových společností se v posledních kvartálech dařilo na burze lépe než zbytku akciového pelotonu. Goldman Sachs sestavuje koš takových firem, do kterého aktuálně patří jména jako Facebook, Alphabet, Starbucks, Monster Beverage, ExxonMobil, Bristol-Myers Squibb nebo 3M.

Zdroj: Topdown Charts, Goldman Sachs, Bank of America Merrill Lynch, Citigroup