Americké akcie: Tři roky s Trumpem ve světle historie
|

Americké akcie: Tři roky s Trumpem ve světle historie

Americký akciový trh krátce po zvolení Donalda Trumpa prezidentem začal posilovat, a to navzdory většině předvolebních predikcí. Jak na tom jsou akcie v USA v éře Trumpa ve srovnání s historickým průměrem?

Americké akcie S&P 500 Donald Trump Burzovní almanach

Prezidentský cyklus ve Spojených státech je akciovými komentátory často přetřásaný. První dva roky jsou zpravidla pro akcie méně příznivé než třetí a čtvrtý rok, administrativa si zkrátka po zvolení může nějakou dobu dovolit zavádět opatření, která nejsou tak docela populární a trhem vítaná.

Od roku 1928 byl index S&P 500 (a jeho dopočítaný model v době, kdy ještě neexistoval) v prvním i druhém roce prezidentského cyklu v plusu jen v 56,5 % případů, ve třetích letech cyklu ovšem akcie zpevňovaly již v 81,8 % případů a ve čtvrtých letech v 72,7 %.

Ve třetích letech prezidentských cyklů index S&P 500 v průměru přidává 12,81 %, ve čtvrtých letech dochází ke zpomalení na 5,71 %, tedy na úroveň jen lehce lepší než v letech jedna a dva prezidentských cyklů.

Donald Trump na to šel hned v prvních čtvrtletích svého mandátu jinak. Nechal firmy zvýšit zisky díky daňovým úlevám a začal nadávat centrální bance za zvyšování sazeb. Když to nepomohlo, vyvolal obchodní válku, která vedla k obavám z výraznějšího zpomalení hospodářství, na což nakonec i centrální banka reagovala uvolňováním měnové politiky.

Možná hraje vabank, Wall Street to ale zatím oceňuje. Americké akcie za dobu Trumpova prezidentství výrazně překonávají průměrný výkon v rámci čtyřletého cyklu, a to navzdory horšímu vývoji ve druhém roce sledovaného období. V prvním Trumpově roce akcie překonaly průměr velice výrazně (19,4 % vs. 5,7 %), v druhém naopak zaostaly (-6,2 % vs. 4,54 %). Letos ovšem akcie opět září, kdy posílily zhruba o čtvrtinu (průměr je 12,8 %). Tak uvidíme, jaký bude poslední rok do voleb.

Zdroj: Bespoke Investment Group