Americké dluhopisy: Otáčí se trend, nebo jen býk zabrzdil?
|

Americké dluhopisy: Otáčí se trend, nebo jen býk zabrzdil?

Panika na trzích v době, kdy se z Číny začal šířit nový koronavirus, vyslala americké vládní dluhopisy jako jedno z klasických bezpečných aktiv do nebes. Od té doby ale tyto cenné papíry ztrácejí na lesku, jakkoli zatím jen mírně.

Americké státní dluhopisy Státní dluhopisy Bezpečné investice Technická analýza

Měsíční graf výkonnosti amerických vládních dluhopisů s dlouhou dobou do splatnosti (v grafu je iShares 20 Plus Year Treasury Bond ETF) ukazuje jasný sesun z vrcholu, dosavadní říjnová svíčka pak slibuje další výrazný pokles.

Když přitom využijeme trojité dno z let 2009-2011 a vrchol z roku 2016, Fibonacciho úroveň 161,8 % je přesně ta, na niž sledovaný ETF vystoupal letos zkraje jara. Intraměsíčně ovšem uzavřel níže, a předvedl tak ukázkovou medvědí formaci.

Americké vládní bondy posilují prakticky čtyři dekády, jejich výnosy jsou nadále mimořádně nízké a vzhledem k politice Fedu se jakýkoli jejich masivní výprodej nejspíše konat ani nemůže. I tak ale měsíční graf dlouhodobých dluhopisů stojí za pozornost.

Jakápak podpora ekonomiky?!
Centrální banky drží sazby na minimech a v posledních týdnech opakovaně zdůrazňují, že na tom v nejbližších letech neplánují nic měnit. Podle Powella, Lagardeové a spol. jde o fantastickou podporu ekonomiky, na kterou by měly navazovat vlády fiskálními opatřeními. Stimulační efekt nízkých úroků v současné podobě je ovšem přinejlepším diskutabilní.
Zdroj: Kimble Charting Solutions