O čem musíte přemýšlet, než začnete se sociálně odpovědným investováním

Jedním z velkých mýtů kolem sociálně odpovědného investování je to, že investoři, kteří svá portfolia sestavují v souladu s hodnotami udržitelného rozvoje, musejí přijmout fakt, že jejich zisky nebudou tak vysoké, jako kdyby se nedívali doprava doleva. Skutečný problém je ale jinde.
Řada analýz z posledních let mýtus výnosové penalizace investování v souladu s pravidly udržitelného rozvoje vyvrací. Například rozbor z dílny společnosti Nuveen z letošního července uvádí, že "nebyl vypozorován žádný vzorec, podle kterého by v dlouhodobém horizontu docházelo k výkonnostní penalizaci sociálně odpovědného investování". Podobně studie profesora korporátních financí na Tilburg University Luca Rennebooga, profesora financí na TiasNimbas Business School Jenka ter Horsta a profesora financí na Warwick Business School Chendiho Zhanga publikovaná v roce 2008 v časopise Journal of Banking & Finance dochází k závěru, že investoři řídící se pravidly sociálně odpovědného investování jsou sice ochotni akceptovat nižší výnosy, avšak rozdíly ve výkonnosti standardního a sociálně odpovědného investování jsou jen nepatrné.
Zakladatel investičně poradenské společnosti Conscious Capital Derek Tharp ale upozorňuje, že lidé by si v souvislosti se sociálně odpovědným investováním měli pokládat úplně jinou otázku. "Ti, kdo zvažují sociálně odpovědné investování, by se měli připravit na to, že jejich příspěvek k udržitelnému rozvoji bude možná rovný nule," varuje.
Tharp vysvětluje, že sociálně odpovědné investování lze v mnohém připodobnit k běžným činnostem z každodenního života. Třeba jako když v dobré víře třídíte odpad, ale někdo jiný vaše snažení maří tím, že vyhazuje do barevných kontejnerů i to, co tam nepatří.
"Představte si situaci, kdy se skupina investorů se zájmem o ekologii a životní prostředí rozhodne investovat do technologie snižující význam fosilních paliv. Vývoj této technologie začne vytvářet tlak na akcie firem navázaných na fosilní paliva, což řadu investorů přiměje k prodeji 'špinavých' pozic. Vzápětí se ale v důsledku tohoto vývoje na trhu objeví investoři, kteří vycítí příležitost, a do 'špinavých akcií ve slevě' začnou masivně investovat, zatímco ekologické tituly začnou shortovat. Tím dojde k eliminaci tlaku na akcie firem navázaných na fosilní paliva," říká Tharp.
Zásadní je, s jakým záměrem investoři k sociálně odpovědné alokaci kapitálu přistupují. Někteří chtějí pomoci změnit svět, jiní pouze nechtějí bohatnout na aktivitách, které považují za nemorální. V každém případě by ale měli počítat s tím, že ne každá sociálně odpovědná investice padne na úrodnou půdu. Některé strategie mohou mít jen minimálně pozitivní, a některé dokonce nulový dopad. Otázka je, zda jsou investoři ochotni toto riziko, spojené navíc obvykle také s vyššími náklady na správu těchto strategií, přijmout.
Zdroj: WSJ