KONTEXT: Síly formující svět 21. století a vaše portfolio (5. díl: technologická r-evoluce)

Telefonu trvalo 75 let, než se dočkal 50 milionů uživatelů, hra Pokémon GO to zvládla za 19 dní. I tak se dají ilustrovat důsledky probíhající technologické revoluce, která je dalším z megatrendů formujících svět zítřka. Jejich příčiny a dopady jsme v rámci přípravy na "český Davos" v Kostelci nad Orlicí zkoumali společně s hlavním ekonomem ČSOB Martinem Kupkou. Výslednou studii doplněnou o komentáře a tipy předních investičních expertů vám nabízíme exkluzivně až do konce roku.
V současnosti má třetina populace Země v kapse počítač s větší kapacitou a rychlostí, než jakou disponovaly stroje pomáhající NASA přistát na Měsíci. V roce 2021 by měli mít prostřednictvím chytrého telefonu k dispozici srovnatelný potenciál již dva lidé z pěti. Ruku v ruce s tím dále poroste (nejen) hospodářská síla platforem a obecněji technologických společností, které se již dnes mohou co do počtu uživatelů směle srovnávat s nejlidnatějšími zeměmi světa.
Data v rukou největších technologických společností umožňují předvídat a ovlivňovat chování stovek milionů lidí. Zároveň vedou ke střetům s regulátory, kteří se těmto firmám (jako Evropská komise v případě Googlu nebo Indie v případě Facebooku) pokoušejí přistřihnout křídla. Digitální platformy se ve stále větší míře stávají branou nejen k produktům a službám, ale také k nové identitě. Účet na Facebooku podobně jako pas slouží k ověření totožnosti při vstupu do mnoha virtuálních komunit.
Důležitou součástí probíhající obchodní rozmíšky mezi USA a Čínou může být snaha stát se globálním dodavatelem technologií 5G. Vedle bezprostředního finančního přínosu bude mít vítězství v tomto souboji i významnější, strategický rozměr. Ten, kdo vybuduje potřebnou infrastrukturu jako první, získá náskok nejen v navazující poptávce, ale i ve špionážních hrátkách. Nejen proto nyní technologie hýbou světovými trhy i politikou.
Zdroj: Ho Wai Lim, CILT Singapore. Supply Chain Success Through Collaborative Development – Internet of Things Enablers (2016)
Digitalizace, automatizace a umělá inteligence se v rostoucí míře uplatňují i v České republice, v posledních letech intenzivněji díky rostoucímu napětí na trhu práce. Na rozdíl od firem vlastněných velkými nadnárodními korporacemi bývají investice do nových technologii pro menší české společnosti vitálně důležité. Zatímco jejich pořízení v nedávné minulosti usnadňovaly nízké úrokové sazby, masovějšímu nasazení a využívání brání omezená připravenost na straně pracovní síly.
I v této oblasti se projevuji nedostatky, jimiž dlouhodobě strádá český vzdělávací systém, a slabé spojení škol, výzkumu a praxe. Politická podpora transformace české ekonomiky do podoby umožňující úspěšně konkurovat zemím, kde technologická revoluce již řadu let úspěšně probíhá, se realizuje bohužel primárně v rovině slov, slibů a gest, strategických, systémových a skutečně účinných opatření se nedostává.
Zdroj: Index digitální ekonomiky a společnosti (DESI) 2018 (zpráva Evropské komise o České republice, 2018)
Aleš Prandstetter (ČSOB AM): Technologická revoluce je (podobně jako ta průmyslová) jedním z milníků lidského vývoje. Má své nesporné benefity, ale i úskalí. Především přináší velké zefektivnění složitých procesů, čímž má dopad na veškerý průmysl, služby i zemědělství. Je přitom pravděpodobně jedinou silou, která je schopna zastavit budoucí hospodářský pokles plynoucí ze stárnutí populace ve vyspělých zemích. Proto i nadále budou investice do akcií, a to nejen těch technologických, dávat smysl. Stručně, investujme do inovativních společností.
Studie "8 megatrendů, které (z)mění svět" byla podkladovým materiálem pro diskuze konané během listopadového "českého Davosu" v Kostelci nad Orlicí. Celý materiál lze stáhnout a shrnutí toho nejzajímavějšího z akce najít na webu Alter Eko.