US MARKETOtevírá za: 9 h 3 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

KONTEXT: Nové (ne)pořádky #5 aneb o penězích, moci a životě (finančních alternativ)

Covid-19 působí jako urychlovač mnoha nastartovaných trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch v něm – jiný než dnes. Co to znamená z pohledu investičních strategií, nastiňuje série "nové (ne)pořádky". V pátém díle se zaměřuji na peníze a banky, tedy mocenské páčidlo, o jehož kontrolování se vede lítí boj.

Jack Ma pohřbil největší IPO v historii svou prostořekostí, shodují se komentátoři s poukazem na kritiku finančních regulátorů, které se zakladatel čínského technologického gigantu Alibaba dopustil. Uniká jim přitom mocenské pozadí celého příběhu, na němž si komatózní Ant Group podává ruku s pohřbenou kryptolibrou od Facebooku.

Svět financí je nervovým systémem moderní ekonomiky, banky a spol. v něm hrají roli uzlů a peníze jsou nosiče energie, respektive informací. Kontrola nad tímto aparátem patří mezi nejvíce potentní mocenské nástroje. A ty se z ruky nedávají, ani se o ně nedělí, obzvláště když se zažité pořádky otřásají v základech. Protože technologie ve stále větší míře nabízejí alternativu a komplexnost moderní ekonomiky ji stále hlasitěji vyžaduje, lze naopak čekat křečovitou obranu (nad)národních měn a na nich postaveného systému. I proto, že se dolar a SWIFT na straně jedné a (nejen) čínská konkurence na té druhé stávají další municí v mocenské válce o příští podobu světa.

Snahy o nahrazení dolaru a stávajícího globálního finančního systému, tedy dvou nástrojů, jichž jsou USA architektem a správcem, jsou takřka stejně staré jako jejich historie. Od americké hypotéční krize, která po roce 2008 nakazila svět, a připomněla tak temnou stránku závislosti na klíčové infrastruktuře kontrolované někým zvenčí, se nicméně na mnoha místech v tomto smyslu přitopilo pod kotlem.

KONTEXT: Mocenské páčidlo jménem dolar aneb Proč americká měna (ne)padne

KONTEXT: Mocenské páčidlo jménem dolar aneb Proč americká měna (ne)padne

Iniciativám, jež nejsou pod kontrolou svaté trojice, tedy vlády/státu, centrální banky a komerčních bank, se přitom nefandí, a to jak v (oprávněném) zájmu finanční stability, tak ve snaze udržet monopol, který, jak ukázaly snahy oživit ekonomiku v průběhu končící dekády, je již v mnohém nedostačující.

Výsledkem je potentní koktejl rizik a zájmů držený prozatím v tlakovém hrnci regulace. Čím déle se ale kvůli němu bude poptávka po změně držet pod pokličkou, tím razantnější nakonec nevyhnutelná metamorfóza může být. Investoři by (také) s tímto rizikem měli počítat, případně si s ním – třeba skrze opět na vlně popularity surfující bitcoin – i pohrát.

Neznámou historii peněz a jejich očekávanou budoucnost, včetně role, jakou v tomto příběhu hrály a napříště budou hrát mocenské zájmy, jsme společně s kanadským matematikem Davidem Orrellem popsali v knize The Evolution of Money. Každému, koho tento KONTEXT zaujal, doporučuji zejména kapitoly 6 (The Money Power) a 9 (Changing the Dominant Monetary Regime, Bit by Bitcoin).

KONTEXT: Nové (ne)pořádky #3 aneb o investičních nástrahách (de)globalizace

KONTEXT: Nové (ne)pořádky #3 aneb o investičních nástrahách (de)globalizace

BitcoinEkonomické a politické hrozbyFinanční sektorFintechRizikaSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa