Tři otázky k aktuální situaci v ekonomice a na trzích

Odstartoval na americkém akciovém trhu nový býčí trend, nebo jsme jen svědky další bear market rally? Bude americká centrální banka pokračovat v razantním zvyšování úrokových sazeb? A lze na letošních propadech cen akcií najít alespoň nějaké pozitivum?
1. Co čekat od americké centrální banky?
Meziroční míra inflace ve Spojených státech v červenci klesla, což investorům dalo minimálně naději na postupnou normalizaci situace. Americká centrální banka signalizuje připravenost k dalšímu zvyšování úrokových sazeb, na druhou stranu opakovaně zdůrazňuje, že se bude rozhodovat na základě dat. Další růst úrokových sazeb je i vzhledem k dobré situaci na trhu práce pravděpodobný, zároveň však sílí názory, že Fed bude úroky zvyšovat opatrněji než dosud.
2. Jakým směrem půjdou trhy? A hrozí recese?
Akcie mohou vystoupat na nová maxima, i když Spojené státy spadnou do recese. A stejně tak mohou akcie spadnout na nová lokální minima, i když se bude ekonomice dařit. Pro investory je tu ale jedna dobá rada: Nenechte se znepokojit možným nástupem hospodářské recese a neuvažujte ani příliš o tom, jak se zachovat, pokud ceny akcií začnou opět klesat. Držte se své strategie, a investujete-li dlouhodobě, nemusíte volatilitě trhů věnovat velkou pozornost.
3. Jaké si vzít ponaučení z letošní korekce?
Od začátku roku 2020 akcie ve Spojených státech nejdříve spadly o 34 %, poté vyskočily o 120 % výše, následně ztratily 24 % a naposledy zaznamenaly zhruba 17% zisky. Cykličnost je jednou ze základních vlastností finančních trhů, investoři by proto neměli být korekcemi ani medvědími trendy zaskočení. Historické paralely mohou investory uklidnit, zároveň by je ale nemělo znervózňovat, pokud to, co se děje, žádný historický předobraz nemá. Trhy jsou živý organismus, procházejí neustálým vývojem a ne vždy je tento snadno vysvětlitelný a předvídatelný. To ale nic nemění na tom, že dlouhodobě trhy rostou a z hlediska zhodnocování peněz nemají konkurenci.
Zdroj: A Wealth of Common Sense