Češi a investice: Roste zájem o fondy i pravidelné investování

Češi přestávají být národem spořílků a stále více se přiklánějí k investicím. Podle průzkumu Asociace pro kapitálový trh ČR se za investory považuje již 41 % lidí v Česku. Výrazně přibylo i těch, kteří s investováním teprve plánují začít, meziročně se jejich podíl zvýšil z 23 % na 29 %. Naopak lidí, kteří investování odmítají, je o sedm procentních bodů méně. Jaké další trendy a změny jsou na prahu roku patrné v našem investičním chování?
Spoření na penzi, ale i vidina vlastního bydlení
Hlavní motivací k investování je stále častěji dlouhodobé zajištění se na stáří. Oproti loňsku vzrostl podíl těch, kteří vnímají investice jako cestu k zabezpečení na penzi, ze 43 % na 50 %. Zároveň přibývá lidí, kteří chtějí investovat s cílem pořídit si vlastní nemovitost, pravděpodobně kvůli očekávání poklesu hypotéčních sazeb. Pokles naopak zaznamenal investiční přístup typu "aby úspory nezahálely", což může souviset se snižující se inflací a menším objemem volných peněz.
"Tento vývoj lze interpretovat jako důsledek poklesu úspor a nižší inflace. Méně úspor znamená méně peněz, které mohou 'zahálet', a při nižší inflaci je tento aspekt méně palčivý. Lidé také více věří, že si investicemi mohou zajistit vlastní bydlení," komentuje výsledky průzkumu Jana Brodani, výkonná ředitelka AKAT ČR.
Spořicí účty ztrácejí na atraktivitě
Průzkum naznačuje, že rostoucí zájem o investování může souviset s poklesem úrokových sazeb na spořicích účtech a útlumem státní podpory stavebního spoření. Spořicí účet sice využívá 71 % respondentů, ale drží na něm pouze 25 % svých finančních prostředků. Nižší výnosy ze spořicích účtů jsou tedy významnou změnou na trhu. Zároveň klesá obliba stavebního spoření – snižuje se jeho podíl na celkových vkladech a roste neochota je dále využívat.
Bariéry v investování se nemění, vede strach z podvodu a ztráty
Přestože investiční apetit roste, Češi mají stále stejné obavy. Nejčastěji lidé neinvestují kvůli strachu ze ztráty peněz, obavě z podvodných nabídek nebo jednoduše proto, že jim nezbývají volné peníze. Zkušenosti s podvodnými nabídkami nejsou bohužel v Česku ojedinělé. Část respondentů přiznala, že již někdy byla oslovena s podezřelou investicí, a někteří dokonce o své peníze přišli.
Češi investují více, ale věnují tomu minimum času
Z průzkumu vyplynulo, že 55 % Čechů věnuje investování méně než hodinu měsíčně. To ukazuje na postupující trend pasivního investování a spoléhání se na jednoduché nástroje, jako jsou fondy nebo automatizované platformy.
Češi objevují investiční fondy a digitální platformy
Průzkum ukázal, že stále více lidí využívá kolektivní investování. Důvodem jsou nejen diverzifikace rizika a profesionální správa, ale i snadná dostupnost a možnost investovat i menší částky.
Zajímavým trendem je nárůst pravidelného investování. Již 54 % investorů investuje na měsíční bázi, přičemž mladší generace volí především mobilní aplikace a investiční platformy, zatímco lidé nad 54 let dávají přednost finančním poradcům.
"V poslední době řada bank poskytla a zjednodušila klientům možnosti, jak investovat nejen na pobočkách, ale především digitálně. Vyšší institucionální důvěra může být důsledkem toho, že lidé díky možnosti investovat u své zavedené banky nemusejí hledat alternativní investiční společnosti, které tolik neznají," vysvětluje Jaromír Sladkovský, předseda AKAT ČR.
Směřujeme k modernějšímu investičnímu trhu
Růst zájmu o investování a rozšiřující se nabídka digitálních investičních nástrojů naznačují, že český trh postupně míří k modernějšímu a zralejšímu investičnímu prostředí. "Češi si stále více uvědomují význam dlouhodobého finančního zajištění a investice se stávají běžnou součástí finančního plánování. Pokud bude tento trend pokračovat, můžeme očekávat, že se investování stane přirozenější součástí finanční gramotnosti v České republice," uzavírá Jana Brodani.