KONTEXT: Digitální disrupce vrátí (přeživší) banky ke kořenům, předpovídá ekonom

Svět se mění 10krát rychleji a s 300krát větší razancí než v době průmyslové revoluce. To je dobře vidět i na cestě, kterou Investiční web urazil od svého založení v roce 2009. A jelikož je podobné jubileum vhodnou příležitostí nejen k pohledu do zpětného zrcátka, nabízí KONTEXT pětidílnou sérii expertních zamyšlení nad tím, v jakém prostředí se budeme pohybovat za dalších 10 let. Začínáme s dopady digitální disrupce.
Tradiční finanční instituce, dlouho nezpochybnitelný středobod dominantního hospodářsko-politického systému, se otřásají v základech. Z jedné strany na ně útočí regulace a další příčiny a důsledky nedávné hospodářské krize, z druhé pak nová konkurence využívající nejmodernějších technologií.
Tento takzvaný fintech by přitom podle Goldman Sachs mohl ze stávajícího koláče bank, pojišťoven a spol. již brzy ukrojit zisky v objemu 470 miliard dolarů. A to i proto, že nastupující generace raději zamíří k zubaři než do banky, jak popisuje Millennial Disruption Index.
Co proto od bank a obecněji finančního sektoru napříště čekat? Nad tím se exkluzivně pro Investiční web zamyslel někdejší šéf analytiků Sberbank ve střední a východní Evropě, dnes digitální ekonom Vladimír Vaňo.
Aktuality
