BEACH: Těmto akciím uštědřila pandemie největší ránu
|

BEACH: Těmto akciím uštědřila pandemie největší ránu

Jen minimum akciových titulů je od začátku letošního roku v plusu. Americký index S&P 500 za celé první čtvrtletí odepsal 20 %, některé známé a likvidní tituly se ale zřítily o 60-70 %.

Americké akcie Turismus a cestovní ruch Doprava Koronavirus Panika na trzích Korekce na trzích

Z pohledu odvětví a dílčích sektorů byly nejhůře zasaženy rezervační portály (booking), zábava (entertainment), letecká doprava (airlines), výletní plavby a kasina (cruises, casinos) a hotely (hotels). BEACH. Tržní cena akcií těchto firem, s nimiž se obchoduje v USA, se zřítila v období mezi 19. únorem a 24. březnem souhrnně o 332 miliard dolarů.

V absolutním vyjádření utrpěla nejtvrdší zásah zábavní firma Walt Disney, jejíž tržní kapitalizace spadla z 255 miliard na 177 miliard dolarů. Druhá v pořadí byla společnost Booking Holdings, jejíž market cap se smrskl ze zhruba 81 miliard na 51 miliard dolarů.

Faktorem, který bude rozhodovat o dalším vývoji, bude dění po odvolání restriktivních opatření v oblasti volného pohybu osob. Pokud by se lidé po odeznění pandemie rychle vrátili k cestování, rezervační portály, hotely či aerolinky by se měly rychle oklepat. Měla-li by však současná situace trvat třeba několik měsíců, mohla by být pro řadu společností likvidační.

CO SI MYSLÍ NEJEN O SEKTORU CESTOVNÍHO RUCHU STRATÉG FILIP KEJLA Z WOOD & COMPANY?

A bylo by možné očekávat, že krachy v odvětví cestovního ruchu a zábavy by to vzhledem k provázanosti všech sektorů neskončilo. Problémem totiž je, že třeba propad zájmu o leteckou a lodní dopravu kvůli slabší poptávce po pohonných hmotách dopadá i na sektor ropy a prostřednictvím jiných linek i na mnohá další odvětví.

Zdroj: Visualcapitalist.com