Bilance Fedu v překvapivé perspektivě
|

Bilance Fedu v překvapivé perspektivě

Bilance americké centrální banky se v posledních letech v důsledku extrémně uvolněné měnové politiky nafoukla na neuvěřitelných 4,5 bilionu dolarů. Na první pohled je to extrémní suma, ale v poměru k celkovému vládnímu dluhu není objem dluhopisů držených centrální bankou ani zdaleka největší na světě.

Centrální banky Zadlužení Americké státní dluhopisy Kvantitativní uvolňování Fed

Jedna věc je zpětinásobení bilance americké centrální banky na 4,5 bilionu dolarů. Toho, jaké následky by to mohlo na trzích zanechat, se začínají obávat i samotní představitelé Fedu, a proto přišli s plánem, jak postupně zlikvidovat pozice v nakoupených státních dluhopisech a vládou zajištěných hypotečních zástavních listech nakoupených v době po poslední finanční krizi.

Z globálního hlediska ale není situace v USA až tak hrozivá. Ekonom Torsten Sløk z Deutsche Bank sestavil graf, v němž srovnává objem státních dluhopisů v bilancích centrálních bank v poměru k celkovému objemu vydaných vládních cenných papírů.

Fed na tom není tak špatně, zejména ve srovnání s centrálními bankami Spojeného království nebo Japonska. Zda mu to ale nějak pomůže ve snaze vytvořit si dostatečný prostor pro případ další krize, Sløk neuvádí.

Zdroj: Deutsche Bank