Burzovní kalendář (19. 11. - 23. 11. 2018)
|

Burzovní kalendář (19. 11. - 23. 11. 2018)

Překotný vývoj na britské politické scéně výrazně zahýbal kurzem britské libry. Podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg byla ale reakce trhu jen náznakem toho, co by mohlo přijít, pokud politici v Londýně nenajdou společnou řeč. Na měnových trzích by mohlo být horko i v příštím týdnu, především s ohledem na možné hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Theresy Mayové. V USA bude obchodní týden o jeden den kratší, ve čtvrtek se nebude obchodovat kvůli Dnu díkůvzdání, a v pátek americké burzy navíc zavřou o tři hodiny dříve než obvykle.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu klesly, Dow se snížil o 2,22 %, širší S&P 500 přišel o 1,61 % a Nasdaq Composite odepsal 2,15 %. V mínusu skončily v týdenním horizontu i západoevropské indexy. Britský FTSE 100 se snížil o 1,29 %, CAC 40 přišel o 1,6 %, DAX odepsal 1,63 % a panevropský benchmark STOXX Europe 600 klesl o 2,2 %. Pražská burza podle indexu PX klesla za týden o 0,9 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 16. listopadu 2018

Americké akcie v pátek kvůli obchodní nejistotě uzavřely smíšeně, v týdenním horizontu hlavní indexy klesly
Americké akcie uzavřely volatilní týden smíšeně, především kvůli pokračující nejistotě v mezinárodním obchodu. V týdenním horizontu všechny tři hlavní akciové benchmarky klesly.
Evropské akcie v pátek pod tíhou dění v Británii klesly, pod nulou skončily i v týdenním horizontu
Obchodování na velkých evropských burzách v pátek skončilo v červených číslech. Investoři nadále zvažovali dění ve Spojeném království a pozornost věnovali také obchodním vztahům mezi Spojenými státy a Čínou.
Pražská burza v pátek stagnovala, za celý týden klesla téměř o procento
Pražská burza v pátek stagnovala, index PX sice klesl, ale jen o 0,05 % na 1 080,53 bodu. Dále oslabovaly akcie operátora O2 Czech Republic, které se v posledních dnech propadly až na nejnižší úroveň za poslední dva roky. V týdenním horizontu index PX odepsal bezmála procento.

Investoři se v polovině listopadu zaměřili hlavně na dění kolem brexitu. Britská premiérka Theresa Mayová ve středu uvedla, že má dostatečnou podporu pro svůj návrh dohody o brexitu, což jí umožňuje pokračovat ve funkci. O 24 hodin později se však svých křesel na protest proti dohodě vzdali čtyři členové britské vlády v čele s respektovaným ministrem pro brexit Dominicem Raabem.

V pátek portál BrexitCentral přišel s informací, že britští konzervativci již shromáždili v parlamentu dostatek podpisů, aby mohli vyvolat hlasování o vyslovení nedůvěry kabinetu Theresy Mayové. Stejnou informaci získala také televize SkyNews. Deník The Daily Telegraph následně uvedl, že nespokojenci chtějí o osudu Mayové hlasovat již v úterý.

Analytici: Čtvrteční propad libry byl jen předehrou
Britští politici ve čtvrtek měli možnost zjistit, jaké turbulence se na trzích mohou spustit, pokud neschválí dohodu o odchodu Spojeného království z Evropské unie. Podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg byla čtvrteční reakce trhu náznakem toho, co může přijít. Finanční tlak by tak mohl nakonec přinutit zákonodárce k souhlasu s dohodou.
BBC: Vrací návrh brexitové dohody Britům kontrolu?
Vzít si zpět kontrolu nad financemi, zákony či hranicemi. Takový byl hlavní argument, kterým britské voliče přesvědčovali politici prosazující odchod své země z Evropské unie. Po předložení návrhu brexitové dohody se však objevují pochybnosti, zda se tato vize promění ve skutečnost. Zpravodajská společnost BBC proto v analýze rozebrala, co předběžná dohoda o klíčovém motivu navrácení kontroly prozrazuje. Uvádí, že o takovém stavu lze uvažovat až po přechodném období, které přitom může pokračovat i po roce 2020.

Mírnou podporou byla trhům v závěru týdne zpráva, že Washington a Peking zintenzivnily snahy o dosažení dohody v oblasti obchodní výměny. V pátek odpoledne Trump uvedl, že by za určitých podmínek nemuselo být potřeba na čínské zboží uvalovat další obchodní cla ani zvyšovat ta již uplatňovaná. Rozhodující podle analytiků může být setkání Trumpa s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na přelomu listopadu a prosince v Buenos Aires na summitu G20. Následně ovšem pozitivní efekt zprávy zeslábl poté, co Bílý dům upozornil, že Donald Trump pouze vyjadřoval pozitivní dojmy z jednání, a dodal, že k žádným změnám nedojde ihned.

Z ekonomických dat poutaly pozornost především německá inflace a indexy ZEW pro Německo, data z trhu práce Spojeného království a eurozóny, průmyslová výroba a maloobchodní tržby v Číně, zprávy o vývoji ekonomik Německa a eurozóny ve třetím čtvrtletí, britská, americká a evropská inflace a britské a americké maloobchodní tržby.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily mimo jiné společnosti Tyson Foods, Home Depot, Cisco Systems, Walmart, J.C. Penney, NVIDIA nebo Nordstrom a Viacom. V západní Evropě se čísly pochlubily mimo jiné Bayer, Innogy, RWE, E.ON, Raiffeisen Bank International, KBC Group, K+S či Vivendi a na pražské burze zveřejnily čísla za třetí čtvrtletí a prvních devět měsíců roku nápojářská společnost Kofola ČeskoSlovensko a výrobce netkaných textilií PFNonwovens.

Kofola za prvních devět měsíců roku vydělala 260 milionů Kč, oznámila změny v managementu a potvrdila výhled
Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko vykázala za prvních devět měsíců tohoto roku čistý zisk 260,3 milionu Kč. O rok dříve za stejné období vykázala zisk 215,9 milionu Kč. Firma vedle výsledků hospodaření oznámila také změny v managementu. Na konferenčním hovoru management společnosti potvrdil výhled celoročních výsledků hospodaření.
Výrobce netkaných textilií PFNonwovens za prvních devět měsíců roku vydělal 437,5 milionu Kč
Přední evropský výrobce netkaných textilií PFNonwovens vykázal za prvních devět měsíců letošního roku výnosy 4,53 miliardy Kč (meziročně +1,9 %). Pozitivní vliv měl na meziroční srovnání tržeb růst cen polymerů, negativně naopak na výnosy působilo posilování koruny vůči euru.

Statistika americké výsledkové sezóny za 3Q2018

Výhled

Příští týden bude ve Spojených státech zkrácený o čtvrteční svátek (Den díkůvzdání) a v pátek obchodování skončí dříve (v 19.00 SEČ). To by mělo výrazně ovlivnit likviditu i na ostatních trzích. Investoři se budou upínat k víkendovému mimořádnému summitu Evropské unie (25. listopadu), na kterém by se mělo jednat především o brexitu. Z ekonomických zpráv se budou soustředit na data z amerického realitního trhu, německý HDP či indexy nákupních manažerů.

Pozornost budou trhy věnovat i vývoji kolem brexitu přímo ve Spojeném království. "Negativním scénářem pro riziková aktiva je takzvaný tvrdý brexit, tedy žádná dohoda. V tomto případě bychom očekávali, že by zejména evropská aktiva byla pod prodejním tlakem. Vyhlížíme proto nervózní obchodování s poměrně nízkou likviditou a vyčkáváním. Nelze vyloučit ani to, že část investorů z opatrnosti raději opustí pozice," říká analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

"Pět ztrátových dnů v řadě v případě S&P 500 následoval ve čtvrtek pohyb opačným směrem, díky čemuž index udržel pásmo 2 700 až 2 800 bodů. Případné prolomení pod 2 700 by pravděpodobně předznamenalo další pokles směrem k 2 600, a na ziskový rok 2018 bychom tak zřejmě mohli zapomenout. Na úrovni 2 550 až 2 600 byl S&P 500 v únoru, na přelomu března a dubna a také na přelomu dubna a května," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Krátkodobě by akciový trh v USA mohl spíše posílit. Naznačují to alespoň následující historické údaje z týdne zahrnujícího Den díkůvzdání a týdnů následujících. Takzvaný Černý pátek (23. listopadu) by navíc měl naznačit, jaká bude pro maloobchodníky letošní vánoční sezóna.

S&P 500 - výkonnost v týdnu Dne díkůvzdání, zdroj: Bespoke Investment Group

S&P 500 - výkonnost v období okolo Dne díkůvzdání, zdroj: Bespoke Investment Group

Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí bude na Wall Street pokračovat čísly od společností L Brands, Hormel Foods, Campbell Soup, Target, Best Buy nebo Gap. V západní Evropě výsledky odtajní easyJet, thyssenkrupp nebo Rémy Cointreau a na pražské burze operátor O2 Czech Republic.

Vývoj odhadu růstu zisků firem v S&P 500

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic zveřejní čísla za třetí čtvrtletí a prvních devět měsíců roku ve středu. "Očekáváme meziroční růst celkových tržeb o 1,2 % na 9,5 miliardy Kč. Hlavním důvodem pro meziročně vyšší tržby je pokračující solidní růst na Slovensku (odhad: +5,4 %)," píší analytici z J&T Banky.

"Za třetí čtvrtletí očekáváme od O2 tržby meziročně vyšší o necelá dvě procenta díky rostoucím výnosům z internetu, kterým prospívá rostoucí zájem zákazníků o placenou televizi, zejména o sportovní kanály. Zároveň předpokládáme silnější přenos dat v českém i slovenském mobilním segmentu a zvyšující se kvalitu zákaznické báze. Mírně negativně bude u slovenských tržeb působit meziroční posílení české koruny vůči euru, i tak by se ovšem měl 'slovenský mobil' z jednotlivých segmentů pyšnit nejvyšší růstovou dynamikou. Efektivnější řízení celkových nákladů by mělo přispět k nárůstu EBITDA o slušných 3,8 % na 2,81 miliardy Kč. EBITDA marži čekáme na úrovni 29,3 %. V rámci nákladů by měly klesnout ty na prodej za přispění nového účetního standardu IFRS15, zatímco personální či marketingové náklady by měly růst. Provozní a čistý zisk by měly klesnout o více než pět procent na 1,81 miliardy Kč, respektive 1,4 miliardy Kč. Důvodem jsou jednak vyšší odpisy majetku kvůli nárůstu kapitálových investic v 3Q18, jednak odpis provizí třetích stran za získání nových smluv dle nové směrnice IFRS15," uvádí analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí bude Japonsko informovat o obchodní bilanci, ráno bude zveřejněn výsledek běžného účtu eurozóny a před polednem na trh Eurostat pošle data o stavební výrobě v eurozóně. Odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na index cen domů od NAHB. Za řečnický pultík se v úvodu týdne postaví šéf sanfranciské pobočky Fedu John Williams a guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda a hospodářské výsledky na Wall Street odtajní společnosti Agilent Technologies nebo L Brands.

Úterní dopoledne bude patřit švýcarské obchodní bilanci a německé výrobní inflaci. Odpoledne se investoři v zámoří budou soustředit na údaje o počtu vydaných stavebních povolení a zahájené výstavbě. Hospodářské výsledky na trh pošlou v USA Hormel Foods, Campbell Soup, Target, Best Buy, Autodesk, Gap nebo Foot Locker a v Evropě se čísly pochlubí Porsche Automobil Holding a easyJet.

Ve středu bude zasedat Evropská centrální banka, tentokrát ale nebude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Středa je také dnem, kdy by se měla Evropská komise vyjádřit k novému návrhu italského rozpočtu. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou zprávy o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, prodejích starších domů a týdenním počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zveřejněn bude také finální listopadový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Do výsledkové sezóny na Wall Street přispěje společnost Deere & Co a v Evropě hospodářské výsledky zveřejní skupina thyssenkrupp a v Česku O2 Czech Republic.

Čtvrtek na data bohatý nebude a utlumená by kvůli svátku ve Spojených státech měla být i celková aktivita obchodníků ve světě. Nad ránem zveřejní Japonsko inflační statistiku, ráno odtajní Švýcarsko data o průmyslové výrobě a odpoledne ECB zveřejní zápis z posledního měnověpolitického zasedání a Evropská komise vydá index spotřebitelské důvěry v měnové unii. Výsledky hospodaření v Evropě představí firma Rémy Cointreau.

Páteční dopoledne bude patřit zpřesněné zprávě o vývoji německé ekonomiky v třetím čtvrtletí a předběžným listopadovým indexům nákupních manažerů. Odpoledne budou zveřejněny PMI i pro USA a Kanada odtajní inflační statistiku a zprávu o maloobchodních tržbách. Obchodování na Wall Street skončí po čtvrtečním svátku netradičně již v 19.00 SEČ.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Pozornost bude zaměřena na politické dění v Evropě. Evropská komise vydá své hodnocení rozpočtových plánů Itálie, v neděli pak Evropská rada má schvalovat návrh smlouvy o vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Podle návrhu dohody, kvůli kterému je velkých problémech ministerská předsedkyně Theresa Mayová, zůstane Británie součástí jednotného trhu a celní unie EU do konce roku 2020, avšak bez volebních práv v rozhodování EU. Smlouva také specifikuje řešení otázky severoirské hranice v případě, že do konce této doby nedojde k jiné dohodě. Toto řešení spočívá v delším setrvání Británie v celní unii. Ve schvalování dohody Evropskou radou nevidíme výrazný problém, složitější to bude na britské straně. Premiérka Mayová bojuje o vlastní setrvání v křesle a v parlamentu si nemůže být jistá ani podporou vládní koalice.
  • V úterý vydá Evropská komise své hodnocení rozpočtových plánů, které by se mohlo stát prvním krokem k zahájení procedury při nadměrném schodku v Itálii.
Evropské akcie v pondělí kvůli americko-íránskému napětí zlevnily
Evropské akcie v pondělí kvůli americko-íránskému napětí zlevnily
18:00

Evropské akcie v pondělí kvůli americko-íránskému napětí zlevnily

Evropské akciové trhy v pondělí převážně zlevnily, když byly pod tlakem přetrvávajícího napětí mezi Spojenými státy a...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Peking vyzval USA ke zrušení restrikcí vůči čínským podnikům
Peking vyzval USA ke zrušení restrikcí vůči čínským podnikům
17:02

Peking vyzval USA ke zrušení restrikcí vůči čínským podnikům

Čínská vláda v pondělí vyzvala Spojené státy ke zrušení "nepřiměřených" opatření namířených proti čínským podnikům....
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, zpevnila většina finančních…
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, zpevnila většina finančních…
16:45

Pražská burza v úvodu týdne stoupla, zpevnila většina finančních titulů

Pražská burza v pondělí uzavřela v zelených číslech, index PX získal 0,26 % na 1 056,18 bodu. Nahoru burzu táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ze světa investičních doporučení (24. června)
15:00

Ze světa investičních doporučení (24. června)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Seznam.cz loni zvýšil tržby o devět procent na 4,5 miliardy Kč
14:16

Seznam.cz loni zvýšil tržby o devět procent na 4,5 miliardy Kč

Největší tuzemská internetová firma Seznam.cz loni navýšila meziročně tržby o 8,8 procenta na 4,48 miliardy korun....
Česká republika Média Výsledková sezóna
Provozovatelé kasin Eldorado a Caesars se dohodli na spojení
13:59

Provozovatelé kasin Eldorado a Caesars se dohodli na spojení

Americký provozovatel kasin Eldorado Resorts se dohodl na fúzi s konkurenční firmou Caesars Entertainment. Hodnota...
Fúze a akvizice Sázky a hazard
Euro vůči dolaru vystoupilo nejvýše za tři měsíce
13:30

Euro vůči dolaru vystoupilo nejvýše za tři měsíce

Euro vůči dolaru v pondělí dopoledne posílilo až na 1,139 USD, což je nejvyšší hodnota od 22. března. Devizový trh...
Euro Americký dolar Měny
Vláda schválila parametry rozpočtu, ministři ČSSD se zdrželi
13:01

Vláda schválila parametry rozpočtu, ministři ČSSD se zdrželi

Vláda v pondělí schválila návrh rámce státního rozpočtu na příští rok a střednědobý výhled hospodaření státu pro roky...
Česká republika Rozpočet Politika
Kryptoměny se v úvodu týdne nemohou shodnout na směru, bitcoin se…
12:05

Kryptoměny se v úvodu týdne nemohou shodnout na směru, bitcoin se pohybuje pod 11 000 USD

Digitální měny v pondělí hledají společný směr, bitcoin ale pokračuje v růstu. Podle serveru coinmarketcap.com...
Kryptoměny Bitcoin
EPGC koupila dalších 5,4 procenta akcií německé firmy Metro
11:43

EPGC koupila dalších 5,4 procenta akcií německé firmy Metro

Investiční skupina EP Global Commerce (EPGC), kterou vlastní český investor Daniel Křetínský se svým slovenským...
Fúze a akvizice
Výdaje britských spotřebitelů porostou nejpomaleji za šest let
11:24

Výdaje britských spotřebitelů porostou nejpomaleji za šest let

Výdaje britských spotřebitelů v letošním roce porostou nejpomaleji za šest let, což zřejmě dál zvýší tlak na...
Spojené království
MONETA dokončila další prodej portfolia úvěrových pohledávek v…
11:05

MONETA dokončila další prodej portfolia úvěrových pohledávek v selhání, bude realizovat mimořádný zisk před zdaněním 65 milionů Kč

MONETA Money Bank oznámila, že úspěšně dokončila další prodej portfolia úvěrových pohledávek v selhání v přibližné...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Evropské banky
Havlíček: Tendr na nový blok se vypíše po uzavření smlouvy s ČEZ
Havlíček: Tendr na nový blok se vypíše po uzavření smlouvy s ČEZ
10:45

Havlíček: Tendr na nový blok se vypíše po uzavření smlouvy s ČEZ

Tendr na stavbu nového jaderného bloku, který by měl nahradit nynější dukovanské bloky po jejich odstavení, se bude...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Asijské trhy začaly nový týden převážně v pozitivním pásmu
Asijské trhy začaly nový týden převážně v pozitivním pásmu
10:30

Asijské trhy začaly nový týden převážně v pozitivním pásmu

Asijské akciové trhy v pondělí uzavřely převážně v plusu, když se investoři soustředili především na růst cen ropy,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červnu klesl na 97,4 bodu
10:15

Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červnu klesl na 97,4 bodu

Podnikatelská důvěra v Německu se v červnu snížila, pokles byl však mírnější, než očekávali analytici. Index...
Německo Index Ifo
Končí "lock-up period" na 12% podíl investora CVC Partners v Avastu
10:02

Končí "lock-up period" na 12% podíl investora CVC Partners v Avastu

Pondělním dnem končí "lock-up period" na 12% podíl finančního investora CVC Partners ve společnosti Avast. Je možné,...
Avast
Důvěra v českou ekonomiku klesla i v červnu, níže byla naposledy v…
Důvěra v českou ekonomiku klesla i v červnu, níže byla naposledy v…
09:55

Důvěra v českou ekonomiku klesla i v červnu, níže byla naposledy v říjnu 2015

Důvěra v českou ekonomiku dál ztrácí. Po květnovém propadu na nejnižší úroveň za téměř tři roky klesl indikátor...
Česká republika Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra