Burzovní kalendář (19. 11. - 23. 11. 2018)
|

Burzovní kalendář (19. 11. - 23. 11. 2018)

Překotný vývoj na britské politické scéně výrazně zahýbal kurzem britské libry. Podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg byla ale reakce trhu jen náznakem toho, co by mohlo přijít, pokud politici v Londýně nenajdou společnou řeč. Na měnových trzích by mohlo být horko i v příštím týdnu, především s ohledem na možné hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Theresy Mayové. V USA bude obchodní týden o jeden den kratší, ve čtvrtek se nebude obchodovat kvůli Dnu díkůvzdání, a v pátek americké burzy navíc zavřou o tři hodiny dříve než obvykle.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu klesly, Dow se snížil o 2,22 %, širší S&P 500 přišel o 1,61 % a Nasdaq Composite odepsal 2,15 %. V mínusu skončily v týdenním horizontu i západoevropské indexy. Britský FTSE 100 se snížil o 1,29 %, CAC 40 přišel o 1,6 %, DAX odepsal 1,63 % a panevropský benchmark STOXX Europe 600 klesl o 2,2 %. Pražská burza podle indexu PX klesla za týden o 0,9 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 16. listopadu 2018

Americké akcie v pátek kvůli obchodní nejistotě uzavřely smíšeně, v týdenním horizontu hlavní indexy klesly
Americké akcie uzavřely volatilní týden smíšeně, především kvůli pokračující nejistotě v mezinárodním obchodu. V týdenním horizontu všechny tři hlavní akciové benchmarky klesly.
Evropské akcie v pátek pod tíhou dění v Británii klesly, pod nulou skončily i v týdenním horizontu
Obchodování na velkých evropských burzách v pátek skončilo v červených číslech. Investoři nadále zvažovali dění ve Spojeném království a pozornost věnovali také obchodním vztahům mezi Spojenými státy a Čínou.
Pražská burza v pátek stagnovala, za celý týden klesla téměř o procento
Pražská burza v pátek stagnovala, index PX sice klesl, ale jen o 0,05 % na 1 080,53 bodu. Dále oslabovaly akcie operátora O2 Czech Republic, které se v posledních dnech propadly až na nejnižší úroveň za poslední dva roky. V týdenním horizontu index PX odepsal bezmála procento.

Investoři se v polovině listopadu zaměřili hlavně na dění kolem brexitu. Britská premiérka Theresa Mayová ve středu uvedla, že má dostatečnou podporu pro svůj návrh dohody o brexitu, což jí umožňuje pokračovat ve funkci. O 24 hodin později se však svých křesel na protest proti dohodě vzdali čtyři členové britské vlády v čele s respektovaným ministrem pro brexit Dominicem Raabem.

V pátek portál BrexitCentral přišel s informací, že britští konzervativci již shromáždili v parlamentu dostatek podpisů, aby mohli vyvolat hlasování o vyslovení nedůvěry kabinetu Theresy Mayové. Stejnou informaci získala také televize SkyNews. Deník The Daily Telegraph následně uvedl, že nespokojenci chtějí o osudu Mayové hlasovat již v úterý.

Analytici: Čtvrteční propad libry byl jen předehrou
Britští politici ve čtvrtek měli možnost zjistit, jaké turbulence se na trzích mohou spustit, pokud neschválí dohodu o odchodu Spojeného království z Evropské unie. Podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg byla čtvrteční reakce trhu náznakem toho, co může přijít. Finanční tlak by tak mohl nakonec přinutit zákonodárce k souhlasu s dohodou.
BBC: Vrací návrh brexitové dohody Britům kontrolu?
Vzít si zpět kontrolu nad financemi, zákony či hranicemi. Takový byl hlavní argument, kterým britské voliče přesvědčovali politici prosazující odchod své země z Evropské unie. Po předložení návrhu brexitové dohody se však objevují pochybnosti, zda se tato vize promění ve skutečnost. Zpravodajská společnost BBC proto v analýze rozebrala, co předběžná dohoda o klíčovém motivu navrácení kontroly prozrazuje. Uvádí, že o takovém stavu lze uvažovat až po přechodném období, které přitom může pokračovat i po roce 2020.

Mírnou podporou byla trhům v závěru týdne zpráva, že Washington a Peking zintenzivnily snahy o dosažení dohody v oblasti obchodní výměny. V pátek odpoledne Trump uvedl, že by za určitých podmínek nemuselo být potřeba na čínské zboží uvalovat další obchodní cla ani zvyšovat ta již uplatňovaná. Rozhodující podle analytiků může být setkání Trumpa s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na přelomu listopadu a prosince v Buenos Aires na summitu G20. Následně ovšem pozitivní efekt zprávy zeslábl poté, co Bílý dům upozornil, že Donald Trump pouze vyjadřoval pozitivní dojmy z jednání, a dodal, že k žádným změnám nedojde ihned.

Z ekonomických dat poutaly pozornost především německá inflace a indexy ZEW pro Německo, data z trhu práce Spojeného království a eurozóny, průmyslová výroba a maloobchodní tržby v Číně, zprávy o vývoji ekonomik Německa a eurozóny ve třetím čtvrtletí, britská, americká a evropská inflace a britské a americké maloobchodní tržby.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily mimo jiné společnosti Tyson Foods, Home Depot, Cisco Systems, Walmart, J.C. Penney, NVIDIA nebo Nordstrom a Viacom. V západní Evropě se čísly pochlubily mimo jiné Bayer, Innogy, RWE, E.ON, Raiffeisen Bank International, KBC Group, K+S či Vivendi a na pražské burze zveřejnily čísla za třetí čtvrtletí a prvních devět měsíců roku nápojářská společnost Kofola ČeskoSlovensko a výrobce netkaných textilií PFNonwovens.

Kofola za prvních devět měsíců roku vydělala 260 milionů Kč, oznámila změny v managementu a potvrdila výhled
Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko vykázala za prvních devět měsíců tohoto roku čistý zisk 260,3 milionu Kč. O rok dříve za stejné období vykázala zisk 215,9 milionu Kč. Firma vedle výsledků hospodaření oznámila také změny v managementu. Na konferenčním hovoru management společnosti potvrdil výhled celoročních výsledků hospodaření.
Výrobce netkaných textilií PFNonwovens za prvních devět měsíců roku vydělal 437,5 milionu Kč
Přední evropský výrobce netkaných textilií PFNonwovens vykázal za prvních devět měsíců letošního roku výnosy 4,53 miliardy Kč (meziročně +1,9 %). Pozitivní vliv měl na meziroční srovnání tržeb růst cen polymerů, negativně naopak na výnosy působilo posilování koruny vůči euru.

Statistika americké výsledkové sezóny za 3Q2018

Výhled

Příští týden bude ve Spojených státech zkrácený o čtvrteční svátek (Den díkůvzdání) a v pátek obchodování skončí dříve (v 19.00 SEČ). To by mělo výrazně ovlivnit likviditu i na ostatních trzích. Investoři se budou upínat k víkendovému mimořádnému summitu Evropské unie (25. listopadu), na kterém by se mělo jednat především o brexitu. Z ekonomických zpráv se budou soustředit na data z amerického realitního trhu, německý HDP či indexy nákupních manažerů.

Pozornost budou trhy věnovat i vývoji kolem brexitu přímo ve Spojeném království. "Negativním scénářem pro riziková aktiva je takzvaný tvrdý brexit, tedy žádná dohoda. V tomto případě bychom očekávali, že by zejména evropská aktiva byla pod prodejním tlakem. Vyhlížíme proto nervózní obchodování s poměrně nízkou likviditou a vyčkáváním. Nelze vyloučit ani to, že část investorů z opatrnosti raději opustí pozice," říká analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

"Pět ztrátových dnů v řadě v případě S&P 500 následoval ve čtvrtek pohyb opačným směrem, díky čemuž index udržel pásmo 2 700 až 2 800 bodů. Případné prolomení pod 2 700 by pravděpodobně předznamenalo další pokles směrem k 2 600, a na ziskový rok 2018 bychom tak zřejmě mohli zapomenout. Na úrovni 2 550 až 2 600 byl S&P 500 v únoru, na přelomu března a dubna a také na přelomu dubna a května," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Krátkodobě by akciový trh v USA mohl spíše posílit. Naznačují to alespoň následující historické údaje z týdne zahrnujícího Den díkůvzdání a týdnů následujících. Takzvaný Černý pátek (23. listopadu) by navíc měl naznačit, jaká bude pro maloobchodníky letošní vánoční sezóna.

S&P 500 - výkonnost v týdnu Dne díkůvzdání, zdroj: Bespoke Investment Group

S&P 500 - výkonnost v období okolo Dne díkůvzdání, zdroj: Bespoke Investment Group

Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí bude na Wall Street pokračovat čísly od společností L Brands, Hormel Foods, Campbell Soup, Target, Best Buy nebo Gap. V západní Evropě výsledky odtajní easyJet, thyssenkrupp nebo Rémy Cointreau a na pražské burze operátor O2 Czech Republic.

Vývoj odhadu růstu zisků firem v S&P 500

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic zveřejní čísla za třetí čtvrtletí a prvních devět měsíců roku ve středu. "Očekáváme meziroční růst celkových tržeb o 1,2 % na 9,5 miliardy Kč. Hlavním důvodem pro meziročně vyšší tržby je pokračující solidní růst na Slovensku (odhad: +5,4 %)," píší analytici z J&T Banky.

"Za třetí čtvrtletí očekáváme od O2 tržby meziročně vyšší o necelá dvě procenta díky rostoucím výnosům z internetu, kterým prospívá rostoucí zájem zákazníků o placenou televizi, zejména o sportovní kanály. Zároveň předpokládáme silnější přenos dat v českém i slovenském mobilním segmentu a zvyšující se kvalitu zákaznické báze. Mírně negativně bude u slovenských tržeb působit meziroční posílení české koruny vůči euru, i tak by se ovšem měl 'slovenský mobil' z jednotlivých segmentů pyšnit nejvyšší růstovou dynamikou. Efektivnější řízení celkových nákladů by mělo přispět k nárůstu EBITDA o slušných 3,8 % na 2,81 miliardy Kč. EBITDA marži čekáme na úrovni 29,3 %. V rámci nákladů by měly klesnout ty na prodej za přispění nového účetního standardu IFRS15, zatímco personální či marketingové náklady by měly růst. Provozní a čistý zisk by měly klesnout o více než pět procent na 1,81 miliardy Kč, respektive 1,4 miliardy Kč. Důvodem jsou jednak vyšší odpisy majetku kvůli nárůstu kapitálových investic v 3Q18, jednak odpis provizí třetích stran za získání nových smluv dle nové směrnice IFRS15," uvádí analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí bude Japonsko informovat o obchodní bilanci, ráno bude zveřejněn výsledek běžného účtu eurozóny a před polednem na trh Eurostat pošle data o stavební výrobě v eurozóně. Odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na index cen domů od NAHB. Za řečnický pultík se v úvodu týdne postaví šéf sanfranciské pobočky Fedu John Williams a guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda a hospodářské výsledky na Wall Street odtajní společnosti Agilent Technologies nebo L Brands.

Úterní dopoledne bude patřit švýcarské obchodní bilanci a německé výrobní inflaci. Odpoledne se investoři v zámoří budou soustředit na údaje o počtu vydaných stavebních povolení a zahájené výstavbě. Hospodářské výsledky na trh pošlou v USA Hormel Foods, Campbell Soup, Target, Best Buy, Autodesk, Gap nebo Foot Locker a v Evropě se čísly pochlubí Porsche Automobil Holding a easyJet.

Ve středu bude zasedat Evropská centrální banka, tentokrát ale nebude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Středa je také dnem, kdy by se měla Evropská komise vyjádřit k novému návrhu italského rozpočtu. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou zprávy o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, prodejích starších domů a týdenním počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zveřejněn bude také finální listopadový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Do výsledkové sezóny na Wall Street přispěje společnost Deere & Co a v Evropě hospodářské výsledky zveřejní skupina thyssenkrupp a v Česku O2 Czech Republic.

Čtvrtek na data bohatý nebude a utlumená by kvůli svátku ve Spojených státech měla být i celková aktivita obchodníků ve světě. Nad ránem zveřejní Japonsko inflační statistiku, ráno odtajní Švýcarsko data o průmyslové výrobě a odpoledne ECB zveřejní zápis z posledního měnověpolitického zasedání a Evropská komise vydá index spotřebitelské důvěry v měnové unii. Výsledky hospodaření v Evropě představí firma Rémy Cointreau.

Páteční dopoledne bude patřit zpřesněné zprávě o vývoji německé ekonomiky v třetím čtvrtletí a předběžným listopadovým indexům nákupních manažerů. Odpoledne budou zveřejněny PMI i pro USA a Kanada odtajní inflační statistiku a zprávu o maloobchodních tržbách. Obchodování na Wall Street skončí po čtvrtečním svátku netradičně již v 19.00 SEČ.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Pozornost bude zaměřena na politické dění v Evropě. Evropská komise vydá své hodnocení rozpočtových plánů Itálie, v neděli pak Evropská rada má schvalovat návrh smlouvy o vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Podle návrhu dohody, kvůli kterému je velkých problémech ministerská předsedkyně Theresa Mayová, zůstane Británie součástí jednotného trhu a celní unie EU do konce roku 2020, avšak bez volebních práv v rozhodování EU. Smlouva také specifikuje řešení otázky severoirské hranice v případě, že do konce této doby nedojde k jiné dohodě. Toto řešení spočívá v delším setrvání Británie v celní unii. Ve schvalování dohody Evropskou radou nevidíme výrazný problém, složitější to bude na britské straně. Premiérka Mayová bojuje o vlastní setrvání v křesle a v parlamentu si nemůže být jistá ani podporou vládní koalice.
  • V úterý vydá Evropská komise své hodnocení rozpočtových plánů, které by se mohlo stát prvním krokem k zahájení procedury při nadměrném schodku v Itálii.
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky
13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji znovu zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
včera v 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou
včera v 18:57

Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou

Aby Francouzi mohli trávit Vánoce se svými širšími rodinami a nepřispět tím k nebezpečnému růstu nákazy koronavirem,...
Francie Koronavirus
Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA
včera v 11:50

Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA

Íránský prezident Hasan Rúhání obvinil USA z barbarství kvůli tomu, že nedávno uvalily sankce na jeho zemi. Ve svém...
Írán Geopolitická rizika Spojené státy americké (USA)
Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka
včera v 05:45

Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka

Nejbohatší Brit Jim Ratcliffe, který podporoval vystoupení Británie z Evropské unie, přesídlil do Monaka. S odvoláním...
Spojené království Nejbohatší investoři a byznysmeni Zajímavost dne
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
25. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
25. 9. 2020 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně
Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy
25. 9. 2020 19:06

Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy

Ministři financí zemí skupiny G7, která sdružuje nejvyspělejší státy světa, v pátek podpořili rozšíření programu...
Světová ekonomika Chudoba
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
25. 9. 2020 18:00

Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od poloviny června

Akciové indexy na západoevropských trzích v pátek po volatilním průběhu většinou ztrácely a mají za sebou jeden z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března
25. 9. 2020 17:09

Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března

Důvěra britských spotřebitelů dosáhla v září nejvyšší úrovně od březnového zavedení plošné karantény, ale stále je...
Spojené království Spotřebitelská důvěra
Pražská burza v pátek podruhé za sebou mírně zpevnila, týdenní ztrátě…
Pražská burza v pátek podruhé za sebou mírně zpevnila, týdenní ztrátě…
25. 9. 2020 16:50

Pražská burza v pátek podruhé za sebou mírně zpevnila, týdenní ztrátě se ale index PX nevyhnul

Pražská burza v pátek, podobně jako ve čtvrtek, mírně posílila. Index PX zpevnil o 0,1 % na 863,93 bodu. Vzhůru mu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
25. 9. 2020 16:43

Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč

Skupina Home Credit, která poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázala v prvním pololetí ztrátu 619 milionů...
Půjčky PPF
Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu
25. 9. 2020 15:56

Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu

Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou v pátek schválila vláda. Jeho aktuální...
Česká ekonomika Pracovní trh
Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
25. 9. 2020 14:49

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus se výrazně zvýšil...
Německo Mezinárodní obchod
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly
25. 9. 2020 14:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v srpnu pomalejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz
25. 9. 2020 13:12

EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak mohla do konce roku...
Boeing Regulace
EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
25. 9. 2020 12:46

EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku

Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby...
Apple Evropská unie Daně
Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva
25. 9. 2020 12:34

Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva

V Jaderné elektrárně Dukovany v pátek energetici odstavují druhý výrobní blok kvůli výměně pětiny paliva za čerstvé,...
ČEZ Jaderná energetika