Burzovní kalendář (19. 2. - 23. 2. 2018)
|

Burzovní kalendář (19. 2. - 23. 2. 2018)

V posledním ryze únorovém týdnu, ve Spojených státech zkráceném, budou vycházet některé důležité makroekonomické údaje a výsledkové zprávy dalších velkých firem v Americe i západní Evropě. Akciové trhy se odrazily ode dna bleskové korekce, ekonomické fundamenty jsou přitom nadále spíše příznivé.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

V uplynulém týdnu trh sledoval dění na dluhopisovém trhu a pátral po důvodech zvýšené volatility na trhu s akciemi. Výsledková sezóna se chýlí ke konci a potvrzuje, že se firmám meziročně daří zvyšovat zisky i tržby. Americké akciové indexy za týden umazaly zhruba polovinu korekčního propadu, a to přesto, že výnosy vládních dluhopisů nadále spíše rostly. Dařilo se také akciím v Evropě.

Index pražské burzy PX nic divokého nepředvedl, za týden přidal 0,6 %. Nejvíce klesající akcií týdne byl ČEZ (-2,3 %). Dozorčí rada firmy odložila rozhodnutí o prodeji bulharských distribučních aktiv. "Další oddalování prodeje je trhem vnímáno mírně nepříznivě. V týdnu byly navíc pod tlakem energetické společnosti v regionu kvůli zprávě o nutnosti odepsat další hodnotu některých aktiv společnosti Innogy," napsal v týdenním shrnutí Milan Vaníček, analytik z J&T Banky. Nejvíce posílily akcie Stock Spirits (+5,1 %), a to bez kurzotvorných zpráv.

Zajímavé bylo především dění okolo společnosti Fortuna. Druhý největší akcionář Templeton (podíl 10,6 %) prohlásil, že nabídka odkupu akcií po 182,5 Kč neodráží hodnotu společnosti. Bez podílu Templetonu nebude moci Fortbet, dceřiná firma majoritního akcionáře Penta Investments, přistoupit k vytěsnění minoritních akcionářů. Současně Fortuna na mimořádné valné hromadě rozhodla o stažení akcií z veřejného obchodování. Titul zakončil týden slabší o 0,3 %.

Společnost O2 Czech Republic představila návrh managementu na hrubou dividendu za rok 2017. Hodlá vyplatit 17 Kč na akcii v podobě běžné dividendy a 4 Kč na akcii z emisního ážia. Celkových 21 Kč na akcii odpovídá očekávání analytiků. O2 zakončila týden silnější o 1,7 %.

Agentura FTSE oznámila, že k 19. únoru dojde k vyřazení akcii Unipetrolu z indexů Russell Global a Russell Emerging Markets. Důvodem je úspěšné převzetí společnosti firmou PKN Orlen. Titul zakončil týden o 0,1 % níže.

Investiční společnost Janus Henderson Group oznámila, že k 31. prosinci 2017 držela 7,61 milionu akcií (podíl 5,2 %) CME. Podíl držela skrze několik investičních společností. Po Time Warner a TCS Capital Management je tedy třetím největším akcionářem majitele TV Nova a dalších stanic. CME za týden odepsala 1,7 %.

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy výrazně zpevnily
Americké akcie během pátečního obchodování výrazně posilovaly, o značnou část zisků však přišly po zprávě, že velká porota obvinila několik ruských občanů z ovlivňování předloňských prezidentských voleb v USA. Za celý týden ale mají akciové indexy výrazné zisky.
Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden získaly více než 3 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali hospodářské výsledky několika velkých evropských společností.
Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden si připsala 0,6 %
Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX však stoupl pouze o 0,04 %. Nahoru burzu táhly pojišťovna VIG, Komerční banka a energetický gigant ČEZ, nedařilo se naopak Erste Group Bank a sázkařské společnosti Fortuna. Objem obchodů byl s 463 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Týden začne relativně pozvolna, k čemuž přispěje uzavřený americký akciový trh. Investoři se v průběhu celého týdne budou zaměřovat na dobíhající výsledkovou sezónu, některá makrodata a také zápis z posledního zasedání měnového výboru americké centrální banky.

"Zápis z jednání FOMC může poukázat na dynamiku očekávaného zvyšování sazeb v USA. Tato informace by mohla výrazněji zvýšit tržní volatilitu. Celkově jsme ve výhledu nadále obezřetní, a to především kvůli středě, kdy bude zápis zveřejněn. Současně se ale nedomníváme, že by potvrzení dosud očekávané dynamiky zvyšování sazeb mělo výrazněji ovlivnit celkově pozitivní náladu na finančních trzích," uvedl Vaníček.

"Index S&P 500 se dostal nad rezistenci 2 700. U této psychologicky významné hladiny je i 50denní klouzavý průměr. Páteční nadějný růst, kdy se index vyšplhal k 20dennímu klouzavému průměru, se změnil pouze v zelenou nulu. Růst od pondělí do čtvrtka byl velice silný a to, že se kurz zastavil na rezistenci, by mohlo znamenat pro příští dny stagnaci a vývoj do strany," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Denní graf indexu je v medvědím nastavení. Bude důležité, zda zůstane nad 2 700, což by z této hladiny udělalo nejbližší support. Trh je ve stavu, do kterého se podle očekávání měl dostat. Nepřerušovaný a bezstarostný růst skončil a nastává období, kdy se růsty střídají s poklesy. Nebude dlouho trvat, než se i v tomto prostředí opět naučíme rozeznávat technické signály. Vyloženě negativní faktory (ekonomické, politické) aktuálně na trh nepůsobí."

Výsledková sezóna v USA, která trhy především v lednu podporovala v růstu, se pomalu chýlí ke konci. V týdnu od 19. února oznámí svá čísla mimo jiné společnosti HP, Wal-Mart Stores, Home Depot nebo First Solar. V Evropě budou sledované zprávy od firem jako HSBC, Lloyds, Glencore, Deutsche Telekom, Barclays či Royal Bank of Scotland, z Austrálie dorazí například údaje od těžebního gigantu BHP Billiton. Na pražské burze budou hospodářské výsledky vycházet až na konci února.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

V pátek 23. února končí období pro využití dobrovolné nabídky odkupu akcií Fortuny za 182,5 Kč za akcii. Ve stejný den by mělo dojít k technickému vypořádání již uzavřené dobrovolné nabídky odkupu akcií Unipetrolu za 380 Kč za akcii.

"Pondělní zasedání euroskupiny má na programu několik zásadních bodů. Prvním z nich je diskuze o Řecku. Euroskupina by měla dát zelenou rozdělení dalších prostředků z Evropského stabilizačního mechanismu. Poté by měly začít debaty o tom, jak Řecku ve střednědobém horizontu snížit dluh. Euroskupina se bude také zabývat postem viceguvernéra ECB, ke konci května totiž končí funkční období Vítoru Constânciovi. Hlavními kandidáty, kteří mají na jeho práci navázat, jsou Luis de Guindos, španělský ministr pro ekonomiku a konkurenceschopnost, a Philip Lane, guvernér irské centrální banky. Proběhnout by měly i další diskuze o budoucnosti Evropské unie. Dotknout by se měly budoucnosti ESM a rozvoje bankovní unie," napsal v týdenním výhledu ekonom Viktor Zeisel z Komerční banky.

Makroekonomický kalendář se zajímavými daty začne plnit až v úterý, kdy pro Německo i celou eurozónu vyjde index ekonomické nálady ZEW, v eurozóně vyjde ještě spotřebitelská důvěra. "Důvěra finančních trhů v německou ekonomiku by v únoru měla zaznamenat výrazný propad. Tento měsíc jsme totiž obdrželi několik nepříznivých zpráv pro německou ekonomiku (korekce na akciových trzích, dohoda s největšími odbory, která přinese zvýšené náklady, a nejistota ohledně nové vlády). Pokles důvěry však podle nás bude pouze dočasný, protože zatím nepozorujeme žádné znaky globálního zpomalení," míní Zeisel.

Středa bude ve znamení předběžných indexů nákupních manažerů v Japonsku, eurozóně i Spojených státech. V Británii vyjde série dat z trhu práce v čele s údaji o mzdách a míře nezaměstnanosti a v Americe bude nejdůležitější zápis z posledního zasedání měnového výboru centrální banky. Ve Spojených státech navíc vyjde statistika prodejů starších domů.

"Kompozitní PMI za celou eurozónu by měl v únoru spadnout z desetiletého vrcholu. Zpomalení se týká zejména zpracovatelského průmyslu, zatímco nálada ve službách by měla zůstat stabilní. Podle našeho odhadu v současné chvíli vrcholí růst světového obchodu, a to by se v důvěře v průmyslu mělo ukázat. Ekonomové ze Société Générale spočítali, že i po zpomalení by kompozitní PMI eurozóny byl konzistentní s mezičtvrtletním růstem evropské ekonomiky o 0,9 %. Ostatní odhady však ukazují na růst hospodářství o 0,6 %. I to je jeden z důvodů, proč v únoru očekáváme zpomalení PMI," napsal ekonom. "I evropská spotřebitelská důvěra by měla ukázat známky zhoršení. Nicméně její korekce by měla být omezená, protože nadále vidíme zlepšování situace na trhu práce a nízkou inflaci."

"Jednání FOMC na konci ledna přineslo změnu rétoriky ohledně inflace. Američtí centrální bankéři získávají stále větší jistotu, že se inflace udrží kolem 2% cíle. To by měl odrážet i zápis ze zasedání," doplnil Viktor Zeisel.

V závěru týdne bude ekonomických dat vycházet nejvíce. V Německu to budou ve čtvrtek ostře sledovaný index podnikatelské nálady Ifo a v pátek zpráva o vývoji ekonomiky. "I důvěra německých průmyslníků vyjádřená indexem Ifo by se v únoru měla snížit (stejně jako PMI a ZEW). Důvody jsou podobné, tedy očekávané vyšší náklady spojené s dohodou s největší odborovou organizací a nejistota ohledně budoucí vlády," napsal ekonom z Komerční banky. "Struktura německého HDP by měla ukázat, že ekonomický růst byl tažen domácí poptávkou i zlepšující se dynamikou obchodu. Zejména investice by měly potvrdit slušnou dynamiku."

Statistika HDP vyjde ve čtvrtek také ve Spojeném království. Pátečnímu kalendáři dominují údaje o inflaci, a to v Japonsku a především v zemích evropské měnové unie. "Finální inflační čísla v eurozóně by měla potvrdit předběžné odhady. Jádrová inflace sice v lednu mírně zrychlila, stále ale zůstává utlumená," uzavřel Viktor Zeisel.

Facebook hlásí, že bude mazat nepravdy o vakcínách na covid-19
18:19

Facebook hlásí, že bude mazat nepravdy o vakcínách na covid-19

Společnost Facebook ve čtvrtek oznámila, že začne na svých platformách mazat dezinformace o vakcínách na covid-19....
Facebook Koronavirus
Evropské akcie si ve čtvrtek opět skončily smíšeně, hlavním důvodem…
Evropské akcie si ve čtvrtek opět skončily smíšeně, hlavním důvodem…
18:00

Evropské akcie si ve čtvrtek opět skončily smíšeně, hlavním důvodem nejistoty byl brexit

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek opět skončily se smíšenými výsledky. Hlavním faktorem, který přinesl...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza poprvé v tomto týdnu rostla
Pražská burza poprvé v tomto týdnu rostla
16:50

Pražská burza poprvé v tomto týdnu rostla

Pražská burza po třech dnech poklesu ve čtvrtek otočila směr. Index PX posílil o 0,45 procenta na 966,04 bodu. V...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ryanair si objednal dalších 75 letadel Boeing 737 MAX
16:44

Ryanair si objednal dalších 75 letadel Boeing 737 MAX

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair si objednala dalších 75 letadel Boeing 737 MAX v katalogové hodnotě...
Doprava Boeing
USA: Aktivita v nevýrobním sektoru v listopadu nenadchla
16:00

USA: Aktivita v nevýrobním sektoru v listopadu nenadchla

Index nákupních manažerů mimo výrobní sektor od Institute of Supply Management dosáhl v listopadu hodnoty 55,9 bodu....
Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
S&P Dow Jones Indices začne sestavovat indexy pro kryptoměny
15:19

S&P Dow Jones Indices začne sestavovat indexy pro kryptoměny

Společnost S&P Dow Jones Indices začne v příštím roce sestavovat indexy pro kryptoměny. Stala se tak dalším finančním...
Indexy S&P 500 Dow Jones
EU zvažuje krizový fond bez Maďarska a Polska
14:46

EU zvažuje krizový fond bez Maďarska a Polska

Evropská komise by v případě pokračování rozpočtové krize, kdy Budapešť a Varšava blokují dohodu o budoucí podobě...
Evropská unie Rozpočet Maďarsko
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA po dvou týdnech růstu…
14:30

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA po dvou týdnech růstu klesl

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 28. listopadu nově 712 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
Studie: Schválené změny daní zvýší růst ekonomiky o 0,9 procentního…
14:18

Studie: Schválené změny daní zvýší růst ekonomiky o 0,9 procentního bodu

Aktuálně Sněmovnou schválené změny daní v podobě zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Hospodářský růst Daně
Ze světa investičních doporučení (3. prosince)
13:30

Ze světa investičních doporučení (3. prosince)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu překonaly očekávání
11:02

Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu překonaly očekávání

Maloobchodní tržby v eurozóně se v říjnu zvýšily výrazněji, než se očekávalo. Přispěl k tomu zejména silný růst...
Eurozóna Evropská ekonomika Maloobchod
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila
10:37

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila, reagovala na obnovené plošné uzávěry ekonomik kvůli...
Evropská ekonomika Eurozóna Indexy nákupních manažerů (PMI)
Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou…
Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou…
10:30

Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou zůstala jen Čína

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo většinou v plusu. Pod nulou uzavřel jen čínský...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Slovenský maloobchod si v říjnu polepšil, další sektory propadly
09:18

Slovenský maloobchod si v říjnu polepšil, další sektory propadly

Tržby slovenského maloobchodu v říjnu stouply meziročně o 2,8 %, tempo růstu ale kleslo ze zářijových 5,8 %, což byl...
Slovensko Maloobchod