Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden získaly více než 3 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali hospodářské výsledky několika velkých evropských společností.
Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,09 % na 380,62 bodu, za celý týden si pak polepšil o 3,26 %. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,83 % na 7 294,7 bodu (za celý týden +2,86 %), francouzský CAC 40 stoupl o 1,13 % na 5 281,58 bodu (za celý týden +3,98 %) a německý DAX si připsal 0,86 % na 12 451,96 bodu (za celý týden +2,85 %).
Z odtajnění hospodášských výsledků za uplynulé čtvrtletí v pátek těžila francouzská automobilka Renault, jejíž akcie zdražily o 2,05 %. Firma v pátek oznámila, že její provozní zisk stoupl o 17 % na 3,85 miliardy eur. Tržby se díky silné poptávce v Evropě zvýšily o 15 % na 58,77 miliardy eur.
Automobilový sektor nahoru táhl také německý koncern Volkswagen, jehož cenné papíry stouply o 1,33 % poté, co společnost uvedla, že zažila nejlepší vstup do nového roku ve své historii. Firma v pátek oznámila, že v lednu dodala zákazníkům 898 700 vozů, což představuje meziroční nárůst o zhruba deset procent.
Zhruba o procento naopak zlevnily akcie švédské zbrojovky Saab, která reportovala horší než očekávané výsledky hospodaření. Provozní zisk společnosti se ve čtvrtém čtvrtletí snížil na 882 milionů švédských korun z 960 milionů švédských korun ve stejném období předcházejícího roku.
Evropské akcie (16. února 2018), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Meziroční růst české ekonomiky ve 4. čtvrtletí roku 2017 zrychlil na 5,1 procenta z 5 procent v předchozím čtvrtletí. Vyplývá to z předběžného odhadu hrubého domácího produktu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Za celý rok HDP stoupl o 4,5 procenta.
- Generální ředitel německého výrobce luxusních automobilů Audi Rupert Stadler bude v dubnu vyměněn kvůli pochybením v souvislosti s emisním skandálem. Informoval o tom německý list Bild. Šéf mateřského koncernu Volkswagen a předseda dozorčí rady Audi Matthias Müller však podle agentury Reuters označil zprávy o Stadlerově brzkém odchodu za nepravdivé.
- Nový rozpočet Evropské unie by měl podpořit hlavně obranu, vědu, digitální inovace a řešení migrace. Shodly se na tom Německo a Itálie, řekla v pátek v Berlíně německá kancléřka Angela Merkelová po setkání s italským premiérem Paolem Gentilonim. Ten prohlásil, že v Itálii po březnových volbách vznikne stabilní proevropská vláda.
- Dohoda řady předních těžařských zemí o snížení dodávek ropy na trh, jejímž cílem je podpořit ceny suroviny, by v letošním roce mohla mít negativní dopad na ruskou ekonomiku. V pátek to uvedla ruská centrální banka.
Výsledková sezóna
- Čistý zisk největší evropské pojišťovny Allianz se loni snížil o 2,3 procenta na 6,8 miliardy eur. Negativně se na něm odrazila daňová reforma ve Spojených státech a prodej Oldenburské zemské banky. Ve čtvrtém čtvrtletí zisk klesl o 22 procent na 1,43 miliardy eur. Firma v pátek ve výsledkové listině přesto uvedla, že o pět procent navýší dividendu.
- Francouzská automobilka Renault za loňský rok vykázala rekordní zisk i tržby. Firma v pátek oznámila, že její provozní zisk stoupl o 17 procent na 3,85 miliardy eur. Tržby se díky silné poptávce v Evropě zvýšily o 15 procent na 58,77 miliardy eur.
- Provozní zisk letecké společnosti Air France-KLM loni stoupl o 42 procent na 1,5 miliardy eur, rostly i tržby. Kvůli vysokým nákladům na nově dohodnutý penzijní program pro piloty a palubní personál firma ale přesto zaznamenala meziroční čistou ztrátu 274 milionů eur. Společnost to v pátek oznámila na tiskové konferenci v Paříži.
Francouzská potravinářská společnost Danone loni zvýšila čistý zisk o 42,6 procenta na 2,45 miliardy eur. Vysoký růst podpořily hlavně divize vody a specializované výživy, uvedla v pátek firma, která je největším výrobcem jogurtů na světě. Výsledky překonaly odhady analytiků, kteří v průměru očekávali zisk 2,14 miliardy eur.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Němečtí sociální demokraté chtějí urychlit boj proti znečišťování ovzduší a naftovým emisím, podporují tedy rychlejší přestup na auta s elektrickým pohonem. Za tím účelem strana navrhuje zvýšit nákupní prémii na elektromobily na 8 000 eur a do roku 2020 rozšířit počet nabíjecích stanic pro elektromobily o dalších nejméně 100 000. Agentuře DPA to řekl místopředseda poslanecké frakce SPD Sören Bartol.
- Rakouská pojišťovací skupina Vienna Insurance Group, do níž patří tuzemské pojišťovny Kooperativa, Česká podnikatelská pojišťovna a Pojišťovna České spořitelny, završila koupi sta procent v pojišťovně Merkur v Bosně a Hercegovině. Společnost o tom informovala v pondělí.
- Odbyt hlavní značky VW z německého automobilového koncernu Volkswagen zahájil rok novým rekordem. Firma v pondělí oznámila, že zákazníkům v lednu dodala 533 500 vozů, o sedm procent více než před rokem.
- V lednu bylo vyhlášeno 422 bankrotů fyzických osob podnikatelů, což bylo o 14 méně než v předchozím měsíci a nejméně za čtyři roky. Rovněž bylo vyhlášeno 59 bankrotů obchodních společností, o dvacet více než v prosinci 2017. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.
- Regulovat bitcoin není věcí Evropské centrální banky (ECB). Prohlásil to v úterý její šéf Mario Draghi a současně varoval veřejnost před riziky, která plynou z výkyvů ceny této kryptoměny. Úřady včetně centrálních bank se stále více setkávají s požadavkem, aby zasáhly a regulovaly trh s digitálními mincemi, který zažívá prudké cenové výkyvy i řadu krádeží.
- Německý autobusový dopravce FlixBus chce nově vozit cestující i na letiště cílových měst. O spolupráci jedná s několika leteckými společnostmi, mimo jiné s Lufthansou. FlixBus má v úmyslu v letošním roce ještě více konkurovat německým drahám a vstoupit i na americký trh dálkové dopravy.
- Řecká vláda zahájila mezinárodní tendr na prodej pětiprocentního podílu v největším řeckém telekomunikačním operátorovi OTE. Prodej podílu je jednou z klíčových podmínek mezinárodního záchranného programu pro Řecko, informovala v úterý agentura Reuters. Řecká privatizační agentura HRADF uvedla, že zájemci mohou předkládat nabídky na podíl v OTE do 15. března.
- Generální ředitel německého automobilového koncernu Daimler Dieter Zetsche si za loňský rok vydělal zhruba 8,6 milionu eur. To je o milion eur více než v předchozím roce. Vyplývá to ze zprávy, kterou firma v úterý zveřejnila a ze které cituje agentura DPA.
- Meziroční britská inflace v lednu udržela tříprocentní tempo z prosince loňského roku, ačkoli trh očekával její mírné zpomalení na 2,9 procenta. Meziměsíčně přitom spotřebitelské ceny poklesly o 0,5 procenta; po prosincovém poklesu o 0,4 procenta očekával trh pokles o 0,6 procenta.
- Hrubý domácí produkt Německa ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl proti předchozím třem měsícům o 0,6 procenta, a tempo jeho růstu tak zpomalilo z 0,7 procenta ve třetím kvartálu. Vyplývá to z předběžné zprávy, kterou ve středu zveřejnil německý statistický úřad. Růst za celý rok byl potvrzen na 2,2 procenta, což znamená nejrychlejší celoroční tempo od roku 2011.
- Slovenská ekonomika v posledním čtvrtletí minulého roku zrychlila tempo růstu proti předchozímu kvartálu na 0,9 procenta, ve třetím čtvrtletí její růst činil 0,8 procenta. Ve svém rychlém odhadu to ve středu uvedl slovenský statistický úřad. Ve sledovaném období se zvýšila i zaměstnanost.
- Spotřebitelské ceny v lednu meziročně vzrostly o 2,2 procenta, což je o 0,2 procentního bodu méně než v prosinci. Meziroční inflace tak byla nejnižší od loňského dubna. Důvodem bylo menší zdražování potravin a nealkoholických nápojů a méně rostly i ceny v dopravě. Meziměsíčně ceny stouply o 0,6 procenta. Ve středu o tom informoval Český statistický úřad.
- Evropská komise ve středu představila různé možnosti dlouhodobého rozpočtu Evropské unie po roce 2020, včetně variant budoucího využívání peněz ze strukturálních a investičních fondů EU. Ty jsou nyní dostupné všem členským zemím, komise však nastínila možnost jejich omezení na méně rozvinuté země či regiony.
- Německý výrobce luxusních automobilů BMW postaví továrnu v ruském Kaliningradu. Listu Vedomosti to řekl ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov. V užším výběru pro umístění závodu byly podle listu rovněž Moskva, Kaluga a Petrohrad, uvedla agentura DPA.
- Britský strojírenský gigant GKN prodává část svých vedlejších aktiv a v příštích třech letech vyplatí akcionářům 2,5 miliardy liber. Tyto plány jsou součástí obranné strategie vůči nepřátelské nabídce na převzetí společností Melrose Industries, která GKN oceňuje na 7,4 miliardy liber.
- Americké internetové firmy Facebook a Twitter musejí urychlit snahu sladit své uživatelské podmínky s evropskou právní úpravou o ochraně spotřebitelů. Řekla to ve čtvrtek eurokomisařka pro spravedlnost a spotřebitele Věra Jourová. Firmy podle ní zareagovaly pouze částečně na výhrady EU ohledně své zodpovědnosti za správu obsahu a ohledně způsobu, jakým informují uživatele o mazání obsahu či rušení kontraktů.
- Nizozemsko plánuje přeměnit farmu na pěstování mořských řas v Severním moři na obří sluneční elektrárnu, která by měla začít dodávat elektřinu na pevninu za zhruba tři roky. Projekt přichází v době, kdy má Nizozemsko problémy s omezením používání fosilních paliv a splněním cílů snížení emisí skleníkových plynů, protože roky nedostatečně investovalo do obnovitelných zdrojů energie, píše agentura Reuters.
- Míra nezaměstnanosti ve Francii klesla ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku na 8,9 procenta z 9,6 procenta v předchozích třech měsících. Pod devíti procenty je poprvé od prvního kvartálu roku 2009 a zároveň je pokles o 0,7 procentního bodu nejprudší od vypuknutí finanční krize v roce 2008.
- Obchodní bilance eurozóny vykázala v prosinci přebytek 25,4 miliardy eur. Po 26,3 miliardy v listopadu přitom trh očekával zvýšení přebytku na 30,2 miliardy eur.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Nizozemská pivovarnická skupina Heineken loni zvýšila čistý zisk o 25,6 procenta na 1,935 miliardy eur. V pondělí to oznámila firma, která působí rovněž v České republice. Varovala však, že ekonomické podmínky v letošním roce zůstanou vrtkavé a že na její zisky bude mít negativní vliv vývoj měnových kurzů.
- Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Puma ve čtvrtém čtvrtletí více než zdvojnásobil zisk před daní a úroky (EBIT) na 30 milionů eur. Firma v pondělí uvedla, že k výsledku přispěla silná poptávka po botách. Puma, která stále zaostává za domácím rivalem Adidas a za lídrem trhu, americkou společností Nike, letos čeká růst provozního zisku o třetinu na 305 a 325 milionů eur.
- Největší světový turistický koncern, německý TUI, snížil v prvním finančním čtvrtletí ztrátu meziročně o 15 procent na 99,6 milionu eur. Firma se potýkala s negativními dopady insolvence aerolinek Niki, její hospodářské výsledky ale podpořil prodej tří hotelů, uvedla v úterý agentura DPA.
- Německé obchodní společnosti Metro, která v České republice vlastní velkoobchody Makro, stoupl ve fiskálním prvním čtvrtletí čistý zisk o 88 procent na 232 milionů eur. Hospodaření podpořila absence mimořádných nákladů na restrukturalizaci, které firma zaúčtovala v předchozím fiskálním roce, a nižší daně.
- Výsledky Kering ve 2017: Čistý zisk 1,79 miliardy EUR (loni: 814 milionů EUR), tržby ve 4Q: 4,26 miliony EUR (meziročně +3,1 %).
- Čistý zisk výrobce letecké techniky Airbus se loni meziročně téměř ztrojnásobil. Stoupl na 2,9 miliardy eur z 995 milionů eur, a to navzdory přetrvávajícím problémům s vojenským transportérem A400M. Společnost ve čtvrtek uvedla, že kvůli projektu A400M musela v roce 2017 zaúčtovat mimořádné náklady ve výši 1,3 miliardy eur.
- Slabší poptávka a náklady na restrukturalizaci snížily loňský čistý zisk švýcarské potravinářské skupiny Nestlé o 15,8 procenta na 7,2 miliardy franků. Firma to uvedla ve své čtvrteční zprávě. Ve Spojených státech se špatně prodávaly cukrovinky a zmrzlina, v Brazílii pak firma čelila silnému cenovému tlaku u mléčných výrobků.
- Výsledky Schneider Electric v roce 2017: Čistý zisk 2,15 miliardy EUR (2016: 1,75 miliardy EUR, odhad: 2,12 miliardy EUR), tržby 24,74 miliardy EUR (2016: 24,46 miliardy EUR, odhad: 24,78 miliardy EUR).
Zdroj: CNBC