Burzovní kalendář (2. 12. - 6. 12. 2019)
|

Burzovní kalendář (2. 12. - 6. 12. 2019)

Sledování vývoje v jednáních mezi USA a Čínou, data z amerického trhu práce nebo finální listopadové indexy nákupních manažerů. To budou hlavní záchytné body pro trhy během prvního prosincového týdne. Investoři budou zvažovat také případná rozhodnutí kartelu OPEC na vídeňském jednání nebo dění v Británii, kde se už za necelé dva týdny budou konat předčasné parlamentní volby.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu vzrostly, Dow stoupl o 0,63 %, širší S&P 500 se zvýšil o 0,99 % a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 1,71 %. Rovněž akcie v Evropě stouply, panevropský index STOXX Europe 600 se zvýšil o 0,85 %, britský FTSE 100 přidal 0,27 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,20 % a německý DAX posílil o 0,55 %. Akcie na pražské burze za týden podle indexu PX klesly o 0,1 %.

Americké indexy stanovily nové rekordy, Dow posunul své zavírací maximum na 28 164 bodů a absolutní rekord na 28 174,97 bodu, S&P 500 posunul zavírací maximum na 3 153,63 bodu a absolutní na 3 154,26 bodu a Nasdaq Composite posunul zavírací maximum na 8 705,18 bodu a absolutní rekord na 8 705,91 bodu.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 29. listopadu 2019

Americké akcie v pátek oslabily kvůli sporu kolem Hongkongu, za celý týden ale skončily v plusu
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám, že diplomatický spor kolem demonstrací v Hongkongu bude mít negativní dopad na obchodní rozhovory mezi Spojenými státy a Čínou. Akcie maloobchodních řetězců se navíc dostaly pod tlak kvůli známkám toho, že Američané během Black Friday utrácejí spíše v internetových než v kamenných obchodech.
Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však zpevnily o necelé procento
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech kvůli nejistotě ohledně dalšího vývoje obchodních jednání mezi USA a Čínou. Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek znovu vystupňoval napětí mezi oběma zeměmi, když podepsal zákon na podporu prodemokratických demonstrantů v Hongkongu.
Pražská burza zakončila páteční zkrácenou seanci v minusu, za celý týden odepsala 0,1 %
Pražská burza zakončila páteční obchodování v červených číslech, index PX odevzdal 0,28 % na 1 080,75 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Monety Money Bank, které zlevnily o 3,02 % na 77 Kč, proti trendu šly cenné papíry elektrárenské skupiny ČEZ (+0,59 % na 513,50 Kč) a Komerční banky (+0,44 % na 794 Kč). Zobchodovaný objem čítal 281 milionů korun. Od pondělí 2. prosince přechází pražská burza na nový obchodní systém, což bylo důvodem zkrácení páteční seance o dvě hodiny.

Z makroekonomických údajů se v uplynulém týdnu o pozornost přihlásily indexy Ifo pro Německo, indexy spotřebitelské důvěry v Německu a celé eurozóně, americká obchodní bilance a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, zpřesněná zpráva o vývoji ekonomiky USA v třetím čtvrtletí, zpráva o osobních příjmech a výdajích Američanů, německá inflace a nezaměstnanost nebo zprávy o inflaci a nezaměstnanosti v eurozóně.

S projevem vystoupil guvernér americké centrální banky Jerome Powell. Prohlásil, že úrokové sazby se v nejbližší době nebudou zvyšovat. Centrální banka je podle Powella pevně odhodlaná držet se 2% inflačního cíle, který považuje za signál udržitelného ekonomického růstu a zároveň úroveň, která umožňuje dostatečnou pružnost v případě hospodářského poklesu.

"V průběhu týdne americký prezident Donald Trump podepsal zákon na podporu prodemokratických sil v Hongkongu, což trh přijal mírně rozpačitě vzhledem k tomu, že se očekávala reakce Číny. Samozřejmě se skloňoval hlavně možný negativní dopad do aktuálních vyjednávání mezi oběma zeměmi. To se do konce týdne nepotvrdilo, a tak trh tuto informaci relativně rychle přešel a nadále věří, že k podpisu první fáze dohody mezi USA a Čínou dojde. Obchodování na akciových trzích bylo rovněž ovlivněno úterním technickým faktorem v podobě převážení indexů MSCI, které přineslo zvýšený objem a volatilitu u dotčených titulů," uvedl v komentáři k dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily mimo jiné společnosti Agilent Technologies, Palo Alto Networks, Hewlett Packard Enterprise, Best Buy, Dollar Tree, Hormel Foods, Abercrombie & Fitch, HP, Deere & Co, VMware, Autodesk nebo Dell Technologies. V Evropě čísla odtajnily mimo jiné společnosti IMMOFINANZ, Rémy Cointreau a E.ON.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 3Q2019

Na pražské burze se výsledky za třetí čtvrtletí a prvních devět měsíců roku pochlubila společnost Vienna Insurance Group. Skupině v prvních devíti měsících roku stoupl čistý zisk o 9,5 % na 226,5 milionu eur. Zisk před zdaněním se jí zvýšil o 6,8 % na 376,2 milionu eur. VIG potvrdila celoroční výhled počítající s růstem hrubého předepsaného pojistného na 9,9 miliardy eur a ziskem před zdaněním 500 až 520 milionů eur.

Výhled

Příští týden se budou investoři opětovně soustředit na vývoj jednání mezi USA a Čínou. Začal poslední měsíc roku, a na trzích se tak zřejmě bude pozvolna prosazovat vánoční nálada. Z makroekonomických dat se investoři zaměří ve Spojených státech na statistiku z trhu práce a v Evropě na německou průmyslovou výrobu. V pondělí a ve středu investoři budou věnovat pozornost také finálním listopadovým indexům nákupních manažerů.

Spojené státy by měly ohlásit, jakým způsobem vyrazí do boje proti Francii v reakci na připravovanou digitální daň, které se přezdívá GAFA (podle počátečních písmen postižených firem - Google, Amazon, Facebook, Apple). Už dříve pohrozil Donald Trump zavedením cla na dovoz francouzského vína.

Investoři budou sledovat také dění v Británii před blížícími se volbami. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že si vládnoucí Konzervativní strana premiéra Borise Johnsona udržuje náskok přes 10 procentních bodů před opoziční Labouristickou stranou. Parlamentní volby, které mají definitivně rozhodnout o podobě odchodu Británie z EU, se budou konat 12. prosince. Konzervativcům pomáhá rozhodnutí euroskeptické Strany pro brexit Nigela Farage nepostavit kandidáty v těch volebních okrscích, v nichž mají konzervativci navrch.

"Zkrácený obchodní týden probíhal tak, jak je pro Den díkůvzdání a takzvaný černý pátek typické. Příští týden může být citelně živější, nálada mezi USA a Čínou se zhoršila kvůli Hongkongu a blíží se britské volby. Brzy po nich ale přijde Santa Claus," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Hospodářská čísla za třetí čtvrtletí zveřejní na Wall Street firmy Workday, salesforce.com, Campbell Soup, Tiffany & Co, Dollar General, Kroger či Brown-Forman a v Evropě mimo jiné společnost Carl Zeiss Meditec. Na pražské burze zveřejní hospodářské výsledky za finanční rok 2018/2019 výrobce lihovin Stock Spirits Group.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. prosince a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí bude dnem finálních listopadových indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. V Česku vyjde ještě bilance státního rozpočtu a ve Spojených státech se trh zaměří i na zprávu o stavebních výdajích.

V noci na úterý bude australská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky, dopoledne odtajní Británie index nákupních manažerů ve stavebnictví a v eurozóně vyjde index výrobních cen. V USA se investoři odpoledne zaměří na index aktivity ISM pro oblast New Yorku a údaje o prodejích aut. Hospodářské výsledky zveřejní na Wall Street společnosti Workday a salesforce.com.

Středa bude dnem finálních listopadových indexů nákupních manažerů ve službách. V noci na středu navíc Austrálie zveřejní zprávu o vývoji HDP v třetím čtvrtletí a odpoledne na trh ve Spojených státech ještě ADP pošle zprávu o změně počtu pracovních míst v soukromém sektoru. Výsledky hospodaření odtajní na Wall Street společnost H&R Block a na pražské burze firma Stock Spirits Group.

Čtvrteční dopoledne bude patřit německým továrním objednávkám, zpřesněné zprávě o vývoji ekonomiky eurozóny v třetím čtvrtletí a datům o vývoji maloobchodních tržeb a zaměstnanosti v evropském měnovém bloku. V USA se odpoledne investoři zaměří na obchodní bilanci, tovární objednávky a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ve Vídni se bude navíc konat jednání členů ropného kartelu OPEC. Kvartální hospodářská čísla odtajní ve Spojených státech mimo jiné Tiffany & Co, Dollar General, Kroger, Brown-Forman nebo American Outdoors Brands.

V pátek dopoledne na trh Německo pošle zprávu o průmyslové výrobě a britská banka Halifax vydá index cen domů. Ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na zprávu z trhu práce a na velkoobchodní zásoby a předběžný prosincový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Ve Vídni bude druhým dnem probíhat jednání Organizace zemí vyvážejících ropu, tentokrát se ale ke členům kartelu OPEC připojí i zástupci dalších významných těžařů černého zlata mimo tuto organizaci. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě společnost Carl Zeiss Meditec.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Na datech zveřejňovaných ve Spojených státech by mělo být patrné, že stávky v automobilovém průmyslu skončily. Pozitivně by se to mělo odrazit jak na indexu ISM, tak na statistikách z trhu práce. Počet vytvořených pracovních míst za listopad by měl být ve srovnání s říjnem vyšší o 40 až 45 tisíc.
  • Známky oživení by měl vykázat i německý průmysl. Struktura růstu evropského HDP ukáže, že motorem zůstává spotřeba domácností.
  • Z politických událostí přitáhne v Británii pozornost páteční debata v BBC mezi premiérem Johnsonem a lídrem labouristů Corbynem. Zaujme ale i zasedání takzvané euroskupiny, na přetřes by mohla přijít bankovní unie.
  • V Česku bude zveřejněna zpráva o vývoji mezd v třetím kvartálu. Jejich dynamika sice mírně zvolní, ale zůstane poměrně vysoká. Centrální banka očekává mzdový růst v reálném vyjádření o 4,4 %. To je jak nad naším odhadem, tak nad konsenzem trhu. Nižší růst mezd ve srovnání s prognózou tak zřejmě potvrdí slova guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, že úrokové sazby zůstanou po několik následujících čtvrtletí beze změny.
  • Úrokové sazby na stávající úrovní by měla tento týden ponechat i polská centrální banka. Vzhledem k očekávanému růstu inflace nad cíl se však rétorika bude podle našeho názoru postupně měnit ve více jestřábí.
Analytici: Koronavirus stáhne italskou ekonomiku do recese
Analytici: Koronavirus stáhne italskou ekonomiku do recese
18:23

Analytici: Koronavirus stáhne italskou ekonomiku do recese

Italská ekonomika se podle analytiků kvůli negativním hospodářským dopadům epidemie nového typu koronaviru téměř...
Itálie Recese Koronavirus
Evropské akcie zažily nejhorší den za čtyři roky
Evropské akcie zažily nejhorší den za čtyři roky
18:00

Evropské akcie zažily nejhorší den za čtyři roky

Akcie na evropských trzích v pondělí zaznamenaly nejhlubší propad od poloviny roku 2016. Největší pokles má za sebou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Obchodníci kvůli koronaviru zvyšují sázky na další pokles úroků
Obchodníci kvůli koronaviru zvyšují sázky na další pokles úroků
17:51

Obchodníci kvůli koronaviru zvyšují sázky na další pokles úroků

Narušení globálního ekonomického vývoje kvůli šíření onemocnění způsobeného novým typem koronaviru přimělo obchodníky...
Centrální banky Úrokové sazby Koronavirus
Buffett: Kvůli koronaviru akcie neprodávejte, držte se firem…
Buffett: Kvůli koronaviru akcie neprodávejte, držte se firem…
16:57

Buffett: Kvůli koronaviru akcie neprodávejte, držte se firem schopných generovat zisky

Akcie navzdory "děsivé" epidemii nového typu koronaviru zůstávají dobrou dlouhodobou investicí a není načase je...
Americké akcie Warren Buffett Nejbohatší investoři a byznysmeni
Pražská burza zažila nejvýraznější propad od června 2016
Pražská burza zažila nejvýraznější propad od června 2016
16:45

Pražská burza zažila nejvýraznější propad od června 2016

Pražská burza v pondělí zažila nejvýraznější denní propad od referenda k brexitu v červnu 2016. Index PX oslabil o 3...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Většina čínských továren Volkswagenu je opět v provozu
Většina čínských továren Volkswagenu je opět v provozu
15:18

Většina čínských továren Volkswagenu je opět v provozu

Většina čínských továren německého výrobce automobilů Volkswagen je po odstávce vynucené epidemií nového typu...
Volkswagen Auta Čína
BBC: Čínské firmy trápí nedostatek peněz na mzdy a platby faktur
BBC: Čínské firmy trápí nedostatek peněz na mzdy a platby faktur
14:56

BBC: Čínské firmy trápí nedostatek peněz na mzdy a platby faktur

Čínské firmy se kvůli epidemii nového typu koronaviru potýkají s nedostatkem peněz na mzdy a na platby faktur od...
Čína Koronavirus Byznys a podnikání
Kanada: Velkoobchodní tržby v prosinci vzrostly o 0,9 %
14:30

Kanada: Velkoobchodní tržby v prosinci vzrostly o 0,9 %

Kanadští velkoobchodníci utržili v prosinci 2019 o 0,9 % více než v listopadu a překonali odhady, které počítaly s...
Kanada Ekonomika Tržby
Zpřísnění migrace ztíží malým britským firmám nábor zaměstnanců
14:03

Zpřísnění migrace ztíží malým britským firmám nábor zaměstnanců

Plány britské vlády omezit migraci zkomplikují život malým firmám na britských ostrovech. Ty si nemohou dovolit...
Spojené království Pracovní trh
Ropa doplácí na rostoucí obavy z šíření koronaviru
13:40

Ropa doplácí na rostoucí obavy z šíření koronaviru

Ropa dnes výrazně oslabuje kvůli růstu obav z šíření koronaviru mimo území Číny. Jak ropa Brent, tak i ropa WTI...
Ropa Ropa Brent Ropa WTI
Digitální měny v úvodu týdne převážně ztrácejí, bitcoin klesl pod 9…
13:03

Digitální měny v úvodu týdne převážně ztrácejí, bitcoin klesl pod 9 800 USD

Trh s digitálními měnami se v pondělí pohybuje v červených číslech. Bitcoin kolem 13.00 SEČ odepisoval zhruba 0,6 %...
Kryptoměny Bitcoin
Vodafone loni zvýšil počet mobilních zákazníků na 3,989 milionu
11:20

Vodafone loni zvýšil počet mobilních zákazníků na 3,989 milionu

Operátor Vodafone loni v ČR zvýšil počet mobilních zákazníků o 79.000 na 3,989 milionu. Z toho 70,6 % tvořili...
Česká ekonomika Mobilní telefony
Koronavirus v Jižní Koreji kosí asijské akcie
Koronavirus v Jižní Koreji kosí asijské akcie
10:30

Koronavirus v Jižní Koreji kosí asijské akcie

Asijské akcie začaly týden výprodeji kvůli rostoucímu strachu z rozšiřování koronaviru. Nové případy v Itálii a Jižní...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Italské akcie výrazně klesají, kvůli koronaviru se uzavírají města i…
10:20

Italské akcie výrazně klesají, kvůli koronaviru se uzavírají města i školy

Italské akcie se v úvodu pondělní seance propadly zhruba o 4 %. Důvodem je šíření koronaviru, kvůli kterému se na...
Itálie Evropské akcie Koronavirus
Podnikatelská nálada v Německu se v únoru nečekaně zlepšila
10:00

Podnikatelská nálada v Německu se v únoru nečekaně zlepšila

Podnikatelská nálada v Německu se v únoru překvapivě zlepšila. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v pondělí...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Ceny v českém průmyslu stouply v lednu meziměsíčně nejrychleji za 9…
Ceny v českém průmyslu stouply v lednu meziměsíčně nejrychleji za 9…
09:51

Ceny v českém průmyslu stouply v lednu meziměsíčně nejrychleji za 9 let

Ceny v průmyslu stouply v lednu meziročně o 2,4 %, tempo zrychlilo z prosincových 2,1 %. Meziměsíčně ale průmyslové...
Česká ekonomika Průmysl
Důvěra v českou ekonomiku klesla, skeptičtější jsou spotřebitelé i…
Důvěra v českou ekonomiku klesla, skeptičtější jsou spotřebitelé i…
09:34

Důvěra v českou ekonomiku klesla, skeptičtější jsou spotřebitelé i firmy

Důvěra v českou ekonomiku v únoru druhý měsíc za sebou klesla, snížila se na 97,6 bodu z lednových 98,1 bodu. Dostala...
Česká republika Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra