Burzovní kalendář (20. 5. - 24. 5. 2019)
|

Burzovní kalendář (20. 5. - 24. 5. 2019)

Nejistota kolem budoucích obchodních vztahů Spojených států a Číny se vrátila na tržní scénu. V nadcházejícím týdnu budou investoři čekat na jakékoli signály v této věci. V případě nepříznivých zpráv, ale i informačního vakua lze čekat přetrvávání nervozity, respektive prodejního tlaku, a to zejména na amerických trzích.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu klesly, Dow se snížil o 0,69 %, index S&P 500 klesl o 0,76 % a index technologického trhu Nasdaq Composite sestoupil o 1,27 %. Dow klesl již čtvrtý týden za sebou, což představuje nejdelší takovou řadu ztrát za tři roky.

Evropské akcie naopak v týdenním horizontu posílily, panevropský index STOXX Europe 600 se zvýšil o 1,16 %, britský FTSE 100 stoupl o 2,02 %, německý DAX přidal 1,49 % a francouzský CAC 40 se zvýšil o 2,08 %. Pražská burza podle indexu PX za pět obchodních dnů zpevnila o 0,1 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 17. května 2019

Americké akcie v pátek oslabila zpráva o pozastavení obchodních jednání mezi USA a Čínou
Akcie ve Spojených státech zakončily týden v červených číslech. V průběhu páteční seance se pohybovaly bez jasného směru, ale dolů je s konečnou platností poslala zpráva zpravodajského serveru CNBC, jehož zdroje hovoří o pozastavení obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou.
Evropské akcie v pátek zlevnily, za celý týden stouply o více než procento
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v minusu, když je dolů stáhly přetrvávající obavy o osud obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou a také krach vyjednávání o řízeném odchodu Velké Británie z Evropské unie.
Pražská burza v pátek mírně klesla, za celý týden zpevnila o 0,1 %
Pražská burza v pátek uzavřela v červených číslech, odepsala však pouze 0,08 % na 1 050,75 bodu. Nedařilo se například akciím energetické skupiny ČEZ, o více než procento naopak zpevnily akcie antivirové firmy Avast. Objem obchodů byl s necelými 337 miliony korun podprůměrný.

Americké ministerstvo obchodu se ve čtvrtek rozhodlo zařadit čínskou firmu Huawei na černou listinu, což společnosti znemožní kupovat americké součástky bez souhlasu vlády USA. To by podle analytiků mohlo ohrozit aktivity čínského podniku i jeho dodavatelů a zpomalit výstavbu mobilních sítí páté generace (5G). Americké tajné služby podezírají Huawei ze spolupráce s čínskou rozvědkou, firma to ale popírá.

V pátek ovšem agentura Reuters přinesla zprávu, že by ministerstvo brzy mohlo dočasně uvolnit restrikce uvalené na Huawei. Cílem opatření by v takovém případě bylo omezit škody, které by mohly vzniknout stávajícím americkým zákazníkům čínské firmy.

Čína již v pondělí oznámila, že od 1. června zvýší cla na dovoz zboží z USA v objemu 60 miliard USD ročně, a to v reakci na zvýšení cel ze strany Spojených států, které se vztahuje na dovoz čínského zboží v hodnotě 200 miliard USD. Zvýšení tarifů ze strany Pekingu se dotkne více než 5 000 produktů a proti původním 5-10% budou cla nově 20-25 %.

V Česku investory zaujalo vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, který uvedl, že úrokové sazby stále nejsou na rovnovážné úrovni. "Po ukončení kurzového závazku jsme byli schopni učinit kroky k normalizaci měnové politiky. Několikrát jsme zvýšili úrokové sazby. Poslední zvýšení bylo tento měsíc, ale stále nejsme na neutrální úrovni úrokových sazeb," řekl.

Z ekonomických dat se investoři zaměřili v USA na maloobchodní tržby, průmyslovou výrobu, data z nemovitostního trhu a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. V Evropě se o slovo přihlásily německá inflační statistika, první odhady vývoje ekonomik Německa a Česka v prvním čtvrtletí, zpřesněná zpráva o vývoji ekonomiky eurozóny, inflace za celou eurozónu, britská data z trhu práce nebo indexy ekonomického sentimentu ZEW pro Německo a celou eurozónu. V Česku vyšla ještě inflační data a výsledek běžného účtu.

Hospodářské výsledky za uplynulý kvartál zveřejnily na Wall Street například společnosti Agilent Technologies, Macy's, Cisco Systems, Walmart, NVIDIA nebo Pinterest a v západní Evropě mimo jiné E.ON, thyssenkrupp, Allianz, Merck KGaA, RWE, Raiffeisen Bank International, Crédit Agricole, Assicurazioni Generali, NN Group, KBC Group či easyJet.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 1Q2019

Na pražské burze se hospodářskými výsledky pochlubily energetické společnosti Photon Energy a ČEZ, likérka Stock Spirits, nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko a textilka PFNonwovens.

Fotovoltaické společnosti Photon Energy v prvním čtvrtletí vzrostly tržby o 13 % na 4,2 milionu eur
Fotovoltaická společnost Photon Energy vykázala za letošní první čtvrtletí provozní zisk EBITDA 1,08 milionu eur (meziročně +5,3 %) při tržbách 4,20 milionu eur (meziročně +13 %). Výroba elektřiny v elektrárnách ovládaných přímo či nepřímo firmou Photon Energy meziročně vyskočila téměř o 90 %.
Energetické skupině ČEZ v prvním čtvrtletí vzrostly tržby i zisk, vedení navrhne vyplatit dividendu 24 Kč na akcii
Energetické společnosti ČEZ vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 14 % na 8,3 miliardy Kč. Tržby se firmě meziročně zvýšily o 12 % na 51,8 miliardy Kč. Společnosti pomohly k vyšší ziskovosti hlavně rostoucí ceny elektřiny spolu se zvýšením její produkce. Vedení společnosti rovněž uvedlo, že za loňský rok navrhne vyplatit dividendu 24 korun na akcii.
Likérka Stock Spirits v prvním finančním pololetí vydělala 5,8 milionu eur, navrhne prozatímní dividendu 2,63 centu na akcii
Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group vykázal za období od loňského října do letošního března (první pololetí finančního roku) čistý zisk 5,8 milionu eur. V prvním pololetí finančního roku 2018 zaznamenala skupina ztrátu 1,4 milionu eur. Společnost také oznámila, že představenstvo navrhne vyplatit prozatímní dividendu 2,63 centu na akcii.
Kofole v prvním čtvrtletí stouply tržby o 7,6 % na 1,29 miliardy Kč
Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko vykázala za první čtvrtletí čistou ztrátu 52,63 milionu Kč. V loňském roce ve stejném období prodělala 38,49 milionu Kč. Tržby i provozní zisk EBITDA se však skupině zvýšily. První čtvrtletí je pro Kofolu tradičně nejslabším obdobím roku a na celoroční výsledky nemívá zásadní dopad.
Výrobci netkaných textilií PFNonwovens v prvním čtvrtletí vzrostl zisk na více než 200 milionů Kč
Výrobci netkaných textilií PFNonwovens vzrostl v letošním prvním čtvrtletí zisk o 86,8 % na 202,3 milionu Kč. Tržby společnosti vzrostly o 4,4 % na 1,61 miliardy Kč. Výsledky podpořily mimo jiné vyšší ceny polymerů.

Výhled

Ani příští týden se nevyhne spekulacím kolem obchodního sporu mezi USA a Čínou. Lze přitom předpokládat, že pokud nebude zveřejněna informace o plánované schůzce obou stran, která by mohla posunout dohodu dále, bude na trhu přetrvávat nervozita a prodejní tlaky.

Ve středu zveřejní americká centrální banka zápis ze svého posledního měnověpolitického zasedání. Ten by měl více osvětlit slova šéfa Jeromea Powella o budoucím vývoji měnové politiky Fedu.

Trhy budou také vyhlížet výsledky voleb do Evropského parlamentu, které budou v jednotlivých zemích EU probíhat mezi čtvrtkem a nedělí.

Jak vztahy Číny a USA (ne)ovlivňují světové trhy
Přestože naděje na zlepšení obchodních vztahů USA a Číny měly krátkodobě pozitivní dopad na trhy i globální ekonomiku, nebylo by moudré přikládat tomu přílišnou váhu.

Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejní na Wall Street mimo jiné společnosti Home Depot, Kohl's, Target, Lowe's, Best Buy, HP, Hewlett Packard Enterprise nebo Foot Locker a v západní Evropě například Ryanair Holdings nebo Marks & Spencer Group. Na pražské burze se výsledky za první čtvrtletí ve středu ráno pochlubí pojišťovnická skupina VIG.

"Očekáváme 9% růst čistého zisku na 81 milionů eur. Rovněž očekáváme, že management potvrdí svůj výhled pro letošní rok (hrubé předepsané pojistné 9,9 miliardy eur, zisk před zdaněním 500-520 milionů), který pokládáme za konzervativní. Celkově očekáváme, že by výsledky měly znovu potvrdit solidní pozici VIG na pojišťovacím trhu," říká analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Podle analytika Miroslava Frayera z Komerční banky VIG vykáže za první čtvrtletí hrubé předepsané pojistné na úrovni 2,9 miliardy eur (meziročně +3,4 %). "Nejvíce rostoucím segmentem by mělo být pojištění majetku a odpovědnosti. Od finančního výsledku očekáváme propad zhruba o 7 % v souvislosti s poklesem investic v rámci životního pojištění. Ukazatel nákladovosti (combined ratio) vidíme nepatrně výše v důsledku sněhové kalamity v Rakousku a bouře Eberhard v České republice," říká Frayer.

V pátek se navíc s akciemi VIG bude naposledy obchodovat s právem na dividendu v hrubé výši jednoho eura na akcii (4,1 % dividendový výnos). Středa pak bude posledním obchodním dnem s právem na dividendu ve výši 0,086 USD na akcii pro cenné papíry Avastu (2,2% dividendový výnos).

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Index S&P 500 se v úterý odrazil od důležitého supportu na 2 800. Ve čtvrtek intradenně otestoval rezistenci na 2 900, od které se vrací níže. Prolomení jedné z těchto linií určí směr dalšího vývoje. Trh je volatilní a rychle reaguje na zprávy. Která vyvolá další výrazný pohyb?" napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí vyjdou v Japonsku zprávy o vývoji tamní ekonomiky a průmyslové výroby. Dopoledne bude v Evropě patřit německé a české výrobní inflaci a výsledku běžného účtu eurozóny. Odpoledne se pak investoři v USA zaměří na index aktivity chicagského Fedu. Výsledky hospodaření za první čtvrtletí představí irská letecká společnost Ryanair.

V úterý se bude pozornost investorů soustředit na index spotřebitelské důvěry v eurozóně a na zprávu o prodeji starších domů v USA. Výsledky hospodaření odtajní ve Spojených státech mimo jiné Home Depot nebo Kohl's a Nordstrom.

Ve středu nad ránem Japonsko zveřejní výsledek obchodní bilance, dopoledne na trh pošle Spojené království inflační statistiku a v USA večer Fed odtajní zápis ze svého posledního zasedání. Hospodářská čísla na trh pošlou v Evropě Marks & Spencer Group a Vienna Insurance Group a v USA NetApp, Target, Lowe's nebo L Brands.

Čtvrtek bude dnem indexů nákupních manažerů. Předběžné květnové ukazatele za výrobu a služby vyjdou v hlavních ekonomikách Evropy i Asie a odpoledne ještě v USA. Dopoledne navíc vyjdou indexy Ifo pro Německo, které přidá ještě zprávu o vývoji HDP. Odpoledne se v USA investoři zaměří vedle PMI na zprávu o prodejích nových domů, index aktivity kansaského Fedu a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Do výsledkové sezóny přispějí v USA Best Buy, Autodesk, Hormel Foods, HP a Hewlett Packard Enterprise.

V pátek dopoledne vyjde ve Velké Británii zpráva o maloobchodních tržbách a ve Spojených státech odpoledne statistika objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Hospodářské výsledky představí v Evropě A.P. Møller - Mærsk a na Wall Street společnost Foot Locker.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • V pondělí bude sledované další jednání lídrů britské Konzervativní strany. Skupina poslanců v čele s ministryní práce budou hledat cestu, jak zastavit Borise Johnsona v jeho snaze nahradit Theresu Mayovou.
  • V USA budou nadále středem pozornosti obchodní jednání s Čínou. Zároveň trhy vnímají zpomalování americké ekonomiky, které naznačily statistiky z průmyslu a maloobchodu. Proto se trh bude soustředit i na záznam z posledního jednání FOMC.
  • V eurozóně budou hlavní událostí volby do Evropského parlamentu. V některých zemích začnou již ve čtvrtek. Očekáváme, že dvě hlavní frakce současného složení utrpí největší ztráty.
  • Téma evropských voleb bude rezonovat zejména v Británii, kde se očekává úspěch stran podporujících tvrdý brexit. Výsledek bude mít dopad i na současná vyjednávání o vystoupení země z Evropské unie. Očekáváme, že vzroste tlak na odvolání Theresy Mayové a příklon k agresivnějšímu vyjednávání s EU.
  • V ekonomickém kalendáři si zaslouží největší pozornost PMI v Evropě a německý index Ifo. V případě PMI očekáváme mírné zlepšení nebo stagnaci na současných relativně nízkých hodnotách. V případě Ifo čekáme další pokles ve všech složkách.
  • V regionu bude zajímavá sada polských statistik. V úterý přijde na řadu tamní trh práce. Očekáváme, že dubnové mzdy meziročně mírně zrychlily, ale ne tak výrazně, jak předpokládá trh. Průmyslová produkce a maloobchodní tržby obdobně zrychlily, a to zejména díky vyššímu počtu pracovních dnů. I přes solidní výkon polské ekonomiky a zrychlení inflace však neočekáváme, že by to mělo něco změnit na holubičím postoji tamní centrální banky.
Co musíte ráno vědět (18. června)
Co musíte ráno vědět (18. června)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (18. června)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jakým tempem rostly v květnu ceny průmyslových výrobců v...
Musíte vědět
Americké akcie v pondělí posílily, investoři věří v holubičí rétoriku…
Americké akcie v pondělí posílily, investoři věří v holubičí rétoriku…
včera v 22:30

Americké akcie v pondělí posílily, investoři věří v holubičí rétoriku Fedu

Americké akcie v pondělí posílily v čele s technologickými firmami Facebook, Apple a Amazon. Investoři čekají, že...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Airbus na aerosalonu ukázal nový model, Boeing má další problémy
včera v 21:22

Airbus na aerosalonu ukázal nový model, Boeing má další problémy

Americký výrobce letecké techniky Boeing hned první den aerosalonu u Paříže zaznamenal další neúspěch. Jeho americký...
Airbus Boeing
Reuters: Trump nepozve izraelské vládní činitele do Bahrajnu
včera v 20:53

Reuters: Trump nepozve izraelské vládní činitele do Bahrajnu

Americký prezident Donald Trump nepozve izraelské vládní činitele do Bahrajnu na konferenci o ekonomické obnově...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Izrael
Věřitelé indické Jet Airways s firmou zahajují insolvenční proces
včera v 19:40

Věřitelé indické Jet Airways s firmou zahajují insolvenční proces

Věřitelé indických aerolinek Jet Airways se v pondělí rozhodli zahájit s touto firmou insolvenční řízení. Ukončili...
Indie Doprava Emerging Markets
Transněfť od 1. července plánuje běžný provoz ropovodu Družba
včera v 19:23

Transněfť od 1. července plánuje běžný provoz ropovodu Družba

Ruský provozovatel ropovodů Transněfť plánuje obnovit dodávky ropy všemi trasami ropovodu Družba ve standardní...
Ropa Komodity Rusko
Francouzský módní dům Chanel loni zvýšil tržby i zisk
včera v 18:23

Francouzský módní dům Chanel loni zvýšil tržby i zisk

Francouzský módní dům Chanel v loňském roce zvýšil čistý zisk o 16,4 procenta na 2,17 miliardy dolarů, příjmy...
Francie Móda a design
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, akcie Lufthansy se…
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, akcie Lufthansy se…
včera v 18:00

Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, akcie Lufthansy se propadly o více než 11 %

Evropské akciové trhy začaly nový týden smíšeně. Investoři čekali na výsledek dvoudenního zasedání americké centrální...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Největší evropská banka HSBC chystá expanzi v USA
včera v 17:37

Největší evropská banka HSBC chystá expanzi v USA

Americká součást britské bankovní společnosti HSBC Holdings hodlá zhruba o čtvrtinu rozšířit síť svých poboček ve...
HSBC Evropské banky Banky
Pfizer kupuje za 10,6 miliardy USD farmaceutickou firmu Array
Pfizer kupuje za 10,6 miliardy USD farmaceutickou firmu Array
včera v 17:22

Pfizer kupuje za 10,6 miliardy USD farmaceutickou firmu Array

Největší americký výrobce léků Pfizer, který stojí mimo jiné za lékem Viagra, koupí za 10,64 miliardy USD...
Pfizer Fúze a akvizice Americké akcie
Miliardář Drahi koupí za 3,7 miliardy USD aukční síň Sotheby's
včera v 17:03

Miliardář Drahi koupí za 3,7 miliardy USD aukční síň Sotheby's

Miliardář a sběratel umění Patrick Drahi, který stojí za telekomunikační a mediální skupinou Altice, se dohodl na...
Fúze a akvizice Umění
Pražská burza v úvodu týdne uzavřela na zelené nule, nejvíce zdražily…
Pražská burza v úvodu týdne uzavřela na zelené nule, nejvíce zdražily…
včera v 16:45

Pražská burza v úvodu týdne uzavřela na zelené nule, nejvíce zdražily akcie Avastu

Pražská burza zakončila pondělní obchodování téměř beze změny, index PX zpevnil pouze o 0,01 % na 1 051,57 bodu. ...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ze světa investičních doporučení (17. června)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (17. června)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
MPO: Obnovitelné zdroje budou v ČR druhým nejvýznamnějším zdrojem
včera v 14:01

MPO: Obnovitelné zdroje budou v ČR druhým nejvýznamnějším zdrojem

Obnovitelné zdroje energie (OZE) budou v Česku v budoucnu pravděpodobně druhým nejvýznamnějším zdrojem po jaderné...
Česká republika Energetika Ekologie a životní prostředí
Summit EU by mohl podpořit nulové emise oxidu uhličitého v roce 2050
včera v 13:41

Summit EU by mohl podpořit nulové emise oxidu uhličitého v roce 2050

Prezidenti a premiéři zemí EU by se koncem tohoto týdne mohli v Bruselu dohodnout na tom, že unie do roku 2050 sníží...
Evropská unie Ekologie a životní prostředí
Tržby H&M se v uplynulém čtvrtletí zvýšily meziročně o 11 %
Tržby H&M se v uplynulém čtvrtletí zvýšily meziročně o 11 %
včera v 13:23

Tržby H&M se v uplynulém čtvrtletí zvýšily meziročně o 11 %

Tržby společnosti Hennes & Mauritz (H&M) se v jejím druhém finančním čtvrtletí podle očekávání zvýšily o 11 % na 57,5...
Švédsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Mzdové náklady v eurozóně v 1. čtvrtletí rostly rekordním tempem
včera v 13:05

Mzdové náklady v eurozóně v 1. čtvrtletí rostly rekordním tempem

Mzdové náklady v eurozóně se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 2,5 procenta. Zaznamenaly tak nejprudší...
Eurozóna Evropská ekonomika Platy a osobní ohodnocení