Evropské akcie v pátek zlevnily, za celý týden stouply o více než procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v minusu, když je dolů stáhly přetrvávající obavy o osud obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou a také krach vyjednávání o řízeném odchodu Velké Británie z Evropské unie.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,36 % na 381,51 bodu, za celý týden však vzrostl o 1,16 %. Britský FTSE 100 oslabil o 0,07 % na 7 348,62 bodu (týden: +2,02 %), francouzský CAC 40 se snížil o 0,18 % na 5 438,23 bodu (týden: +2,08 %) a německý DAX odevzdal 0,58 % na 12 238,94 bodu (týden: +1,49 %).
Nedařilo se zejména automobilovému sektoru, který dolů poslaly obavy z eskalace obchodního sporu mezi Čínou a USA. Zhruba o 5 % zlevnily akcie německého koncernu BMW.
Propad o 40 % zaznamenaly akcie britské cestovní kanceláře Thomas Cook, která ve čtvrtek oznámila, že v prvním finančním pololetí prohloubila ztrátu na 1,5 miliardy liber z 303 milionů liber před rokem. Zároveň zhoršila výhled na další období. Banka Citigroup kvůli tomu snížila doporučení na akcie společnosti na stupeň "sell".
Evropské akcie (17. května 2019), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Německému automobilovému koncernu Volkswagen v dubnu meziročně klesl odbyt o 6,6 procenta na 866 400 vozů, hlavně kvůli slabší poptávce v Číně. Tempo poklesu tak zrychlilo z březnových 4,3 procenta. Vyplývá to z páteční tiskové zprávy koncernu, jehož součástí je i česká Škoda Auto.
- Společnost LetterOne ruského miliardáře Michaila Fridmana získala kontrolu nad ztrátovým španělským řetězcem supermarketů DIA Group. Ruská firma, která už měla na řetězci prostřednictvím svého fondu L1 Retail 29 procent, ho chtěla získat celý. Její plán ale nepodpořili akcionáři španělské firmy. Nyní vlastní 58,36 procenta, uvedla v pátek agentura Reuters.
- Evropská unie bude moci uvalit sankce na ty, kteří jsou zodpovědni za kybernetické útoky na unii, na její členské země, ale i na třetí státy či na mezinárodní organizace. Pravidla v pátek potvrdily členské země. Evropská komise v pátek před blížícími se volbami do Evropského parlamentu rovněž ocenila pokrok, který tři velké internetové firmy - Facebook, Google a Twitter - udělaly ve snaze potírat na síti dezinformace a falešné zprávy. Společnosti by přesto podle ní měly udělat víc.
- Míra inflace v zemích eurozóny v dubnu vystoupila na 1,7 procenta z 1,4 procenta v březnu. Přiblížila se tak cíli Evropské centrální banky, která chce mít inflaci těsně pod dvěma procenty. Oznámil to v pátek statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil předběžná data ze začátku května. V celé Evropské unii pak míra inflace v dubnu vystoupila na 1,9 procenta z březnových 1,6 procenta.
Výsledková sezóna
- Hrubá ztráta britských nízkonákladových aerolinek easyJet se v prvním finančním pololetí zečtyřnásobila na 272 milionů liber z 68 milionů liber před rokem. Firma v pátek uvedla, že hospodářské výsledky zasáhla nejistota kolem připravovaného odchodu Británie z Evropské unie a také incident s bezpilotním letounem na londýnském letišti Gatwick, napsal list Financial Times.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Panevropská burzovní skupina Euronext může převzít majoritní podíl provozovatele norského akciového trhu Oslo Bors. Oznámilo to v pondělí norské ministerstvo financí. Tímto rozhodnutím norské vlády končí pět měsíců trvající bitva o norskou burzu mezi Euronextem a americkým konkurentem Nasdaq.
- České stavebnictví letos meziročně vzroste o 2,8 procenta, příští rok si polepší o 1,3 procenta. Vyplývá to ze studie analytické společnosti CEEC Research, kterou v pondělí zveřejnila na konferenci o stavebnictví. V průzkumu oslovila zhruba stovku tuzemských stavebních firem. Ty mají zakázky v průměru na 10,4 měsíce. Loni stavebnictví vzrostlo o 9,2 procenta.
- Ceny zboží a suroviny dovážených do Česka v březnu meziročně stouply o 2,8 procenta. Vývozní ceny byly vyšší o 2,6 procenta. V obou případech mělo největší vliv zdražení strojů a dopravních prostředků. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Proti únoru se ceny dovozu v březnu snížily o 0,1 procenta a vývozu o 0,3 procenta.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v dubnu zpomalil na 2,8 procenta z březnových tří procent. Zdražily zejména bydlení a některé potraviny, především zelenina, dražší byly i pohonné hmoty. Naopak zlevnil alkohol nebo třeba vejce a cukr. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly o 0,1 procenta. Analytici očekávali stagnaci meziroční inflace.
- Běžný účet platební bilance, tedy souhrn všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil letos v březnu přebytkem 214,6 milionu korun. Oproti předchozím měsícům přebytek několikanásobně klesl. V lednu totiž činil více než 25 miliard a v únoru přes 26,6 miliardy. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila Česká národní banka. Loni v březnu byla platební bilance ve schodku 11,2 miliardy korun.
- Česká ekonomika v letošním roce stoupne o 2,5 procenta. Vyplývá to z pravidelné zprávy mise Mezinárodního měnového fondu v ČR, o níž v úterý zástupci fondu informovali na tiskové konferenci. Na počátku dubna MMF přitom ve svém pravidelném jarním výhledu World Economic Outlook uvedl, že letos očekává růst české ekonomiky o 2,9 procenta. Loni česká ekonomika stoupla o 2,9 procenta.
- České příspěvky do rozpočtu Evropské unie by se podle většiny eurovolebních lídrů snižovat neměly. Unie by ale s penězi měla nakládat účelněji a efektivněji. Měla by například zrušit agentury, jejichž činnosti se přikrývají, nebo zrušit stěhování Evropského parlamentu mezi Štrasburkem, Bruselem a Lucemburkem. Vyplývá to reakcí lídrů českých parlamentních uskupení, která letos kandidují do Evropského parlamentu, na anketní otázku ČTK.
- Likérka Stock Plzeň-Božkov kupuje stoprocentní podíly ve společnostech Bartida a Bartida Retail. Cena transakce je 7,3 milionu eur, což je v přepočtu 188 milionů korun. Do pěti let by mohla firma vyplatit ještě dalších 95 milionů korun, záležet bude na výsledcích společnosti a naplňování cílů. Společnosti to v úterý uvedly v tiskové zprávě. Dohodu podepsaly v pondělí, v platnosti bude od 1. června.
- Německá ekonomika se v prvním čtvrtletí vrátila k růstu. Za podpory výdajů domácností a rozvoje stavebního sektoru stoupla o 0,4 procenta v porovnání s předchozími třemi měsíci. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který ve středu zveřejnil spolkový statistický úřad. Tento vývoj je v souladu s očekáváním analytiků.
- Členské země Evropské unie začaly ve středu používat nový systém, který jim umožní rychlou výměnu a společné zpracování dat o dani z přidané hodnoty. Systém s označením analýza transakčních sítí (TNA) umožní členským zemím EU zakročit proti podvodům v oblasti DPH a vrátit do veřejných rozpočtů miliardy eur.
- Růst ekonomiky eurozóny v letošním prvním čtvrtletí zrychlil na 0,4 procenta z 0,2 procenta v závěru loňského roku. Oznámil to ve středu statistický úřad Eurostat. Potvrdil tak svůj odhad z konce minulého měsíce.
- Švédská automobilka Volvo Car podepsala dohody o dodávkách baterií pro elektromobily do roku 2025 se dvěma asijskými výrobci, jihokorejskou LG Chem a čínskou Contemporary Amperex Technology (CATL). Hodnota dohody má být v řádu miliard dolarů, přesná částka ale zveřejněna nebyla.
- Jihokorejský automobilový koncern Hyundai Motor Group se dohodl na vytvoření strategického partnerství s chorvatským výrobcem sportovních elektromobilů Rimac Automobili. Koncern v rámci této dohody do chorvatského podniku investuje celkem 80 milionů eur.
- Růst spotřebitelských cen ve Francii v dubnu podle konečných údajů meziročně zrychlil na 1,3 procenta z březnových 1,1 procenta (odhad: 0,3 %). V meziměsíčním srovnání inflace naopak zpomalila o 0,3 procenta z 0,8 procenta v březnu. Inflace harmonizovaná s metodikou EU meziročně mírně vzrostla na 1,5 procenta z 1,3 procenta v předchozím měsíci.
- Míra nezaměstnanosti ve Francii se v prvním čtvrtletí snížila na 8,7 procenta z 8,8 procenta v předchozích třech měsících. Ocitla se tak na nejnižší úrovni od začátku roku 2009. Uvedl to ve čtvrtek francouzský statistický úřad INSEE. Výsledek je dobrou zprávou i pro prezidenta Emmanuela Macrona, kterému to může pomoci uklidnit protivládní protesty takzvaných žlutých vest proti vysokým životním nákladům.
- Německý Elevion ze skupiny ČEZ koupil tamní skupinu Hermos, zaměřující se na automatizační a IT řešení pro průmysl, energetiku, životní prostředí, budovy a zdravotnictví. ČEZ to ve čtvrtek uvedl na svém webu, cenu nespecifikoval. Transakci schválily antimonopolní úřady a byla dokončena. V minulém roce dosáhla skupina Hermos celkového obratu téměř 90 milionů eur.
- Cílem Paříže není blokovat čínskou společnost Huawei, ale zachovat suverenitu Evropy a bezpečnost Francie. V reakci na rozhodnutí Washingtonu zařadit Huawei a její odbočky na černou listinu to ve čtvrtek řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Nizozemský list De Volkskrant mezitím informoval, že tamní rozvědka AIVD vyšetřuje, zda skrytá chyba v místní mobilní síti s komponenty firmy Huawei neumožňovala čínské vládě špionáž.
- Vstup Česka do Evropské unie byl z ekonomického pohledu jednoznačným úspěchem. Vzrostl hrubý domácí produkt i obchod se zeměmi unie, uvedl ve čtvrtek na konferenci k 15 letům členství v EU Petr Jonák ze Svazu průmyslu a dopravy ČR. Podle náměstka ministra průmyslu Vladimíra Bärtla je členství v EU pro Česko výhodné nejen pro český export, ale i kvůli lepšímu postavení v globální ekonomice.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Energetické společnosti ČEZ vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 14 % na 8,3 miliardy Kč. Tržby se firmě meziročně zvýšily o 12 % na 51,8 miliardy Kč. Společnosti pomohly k vyšší ziskovosti hlavně rostoucí ceny elektřiny spolu se zvýšením její produkce. Vedení společnosti rovněž uvedlo, že za loňský rok navrhne vyplatit dividendu 24 korun na akcii.
- Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group vykázal za období od loňského října do letošního března (první pololetí finančního roku) čistý zisk 5,8 milionu eur. V prvním pololetí finančního roku 2018 zaznamenala skupina ztrátu 1,4 milionu eur. Společnost také oznámila, že představenstvo navrhne vyplatit prozatímní dividendu 2,63 centu na akcii.
- Německé energetické společnosti innogy, která působí i v České republice, klesl v první čtvrtletí provozní zisk před zdaněním a úroky (EBIT) o 22 procent na 964 milionů eur. Důvodem je především pokračující pokles zákazníků v Británii, uvedla v úterý firma. Výhled na letošní rok ale ponechala beze změny.
- Největší evropská pojišťovna Allianz, která působí také v České republice, zvýšila v letošním prvním čtvrtletí čistý zisk na 1,969 miliardy eur z 1,939 miliardy před rokem. Hospodaření pojišťovny podpořily především nižší nárokované škody z přírodních katastrof, oznámila v úterý společnost. Cíle na letošní rok potvrdila.
- Mobilní operátor Vodafone Group ve finančním roce 2018/19 vykázal ztrátu 7,6 miliardy eur a poprvé snížil dividendu, aby si zajistil dostatek prostředků pro budování mobilních sítí nové generace 5G a na dokončení akvizice firmy Liberty Global. Oznámil to v úterý šéf společnosti se sídlem v Londýně Nick Read.
- Německá energetická společnost RWE v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila provozní zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) o 70 procent na 510 milionů eur. Hlavní podíl na tomto růstu má obchodní sekce, které se dařilo na komoditním trhu. Firma potvrdila výhled i dividendu na tento rok.
- Rakouské bankovní společnosti Raiffeisen Bank International v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk o 43 procent na 226 milionů eur. Hlavním důvodem jsou vyšší náklady na zajištění proti rizikům a ztráty v Polsku. Vyplývá to ze středeční zprávy společnosti. Akcie banky v reakci oslabily o téměř pět procent.
- Výrobci netkaných textilií PFNonwovens vzrostl v letošním prvním čtvrtletí zisk o 86,8 % na 202,3 milionu Kč. Tržby společnosti vzrostly o 4,4 % na 1,61 miliardy Kč. Výsledky podpořily mimo jiné vyšší ceny polymerů.
- Britská cestovní kancelář Thomas Cook v prvním finančním pololetí prohloubila ztrátu na 1,5 miliardy liber z 303 milionů liber před rokem. Navíc zhoršila výhled na další období, za méně než rok už potřetí, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters. Akcie podniku na zhoršený výhled zareagovaly propadem o 20 procent a jsou nejníže za více než šest let. Finanční pololetí skončilo v březnu.
Zdroj: CNBC
Aktuality
