Americké akcie v pátek oslabila zpráva o pozastavení obchodních jednání mezi USA a Čínou

Akcie ve Spojených státech zakončily týden v červených číslech. V průběhu páteční seance se pohybovaly bez jasného směru, ale dolů je s konečnou platností poslala zpráva zpravodajského serveru CNBC, jehož zdroje hovoří o pozastavení obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou.
Index Dow v pátek odepsal 0,38 % na 25 764 bodů, širší index S&P 500 klesl o 0,58 % na 2 859,53 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,04 % na 7 816,28 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,38 % na 15,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně snížil na 2,39 %.
Zpráva o problémech v obchodním vyjednávání mezi dvěma největšími světovými ekonomikami v závěru dne přebila i oznámení, že americký prezident Donald Trump odložil rozhodnutí o zavedení dodatečných cel na dovoz aut a automobilových součástek z EU do Spojených států až o šest měsíců, stejně jako statistiku Michiganské univerzity o spotřebitelské důvěře v USA. Ta se měla v květnu vyšplhat nejvýše za 15 let.
Nedařilo se především akciím průmyslových a technologických firem. Pokles vykázal například největší světový výrobce těžkých stavebních a těžebních strojů Caterpillar (-3,04 %) nebo výrobce vojenské techniky General Dynamics (-2,05 %).
Téměř o dvacet procent naopak posílily během prvního obchodního dne akcie čínského kavárenského řetězce Luckin Coffee (+19,88 %).
Za celý týden ztratil index Dow 0,69 %, S&P 500 klesl o 0,76 % a Nasdaq Composite se snížil o 1,27 %. Dow klesl čtvrtý týden za sebou, což představuje nejdelší takovou řadu ztrát za tři roky.
Dolar v pátek posílil k euru i ke koši měn
Na devizovém trhu se v pátek dařilo dolaru, který těžil ze slabosti eura vyvolané nervozitou před blížícími se volbami do Evropského parlamentu.
Kolem 22.00 SELČ vykazovala jednotná evropská měna vůči dolaru pokles o 0,2 % na 1,1156 USD. Dolarový index, jenž vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, pak přidával 0,15 % na 98 bodů. Na čtyřměsíční minimum 1,2755 USD sklouzla kvůli nejnovějšímu vývoji kolem odchodu Velké Británie z Evropské unie britská libra.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americký internetový gigant Amazon je hlavním investorem do britského rozvozce jídla z restaurací Deliveroo. Spolu s dalšími investory do firmy v rámci nynějšího kola financování vloží 575 milionů dolarů, uvedl v pátek britský podnik. Ten už bude mít při započtení předchozích kol financování od investorů celkem k dispozici 1,53 miliardy dolarů.
- Odstraňování "toxického" obsahu z Facebooku je sisyfovská práce a nevhodná sdělení ze sociální sítě zcela nevymizí ani se sebelepšími automatickými nástroji. V sérii rozhovorů s deníkem The New York Times (NYT) to přiznal technologický ředitel Facebooku Mike Schroepfer. Při otázkách ohledně střelby v novozélandské mešitě vysílané na sociální síti v přímém přenosu se mu prý draly do očí slzy.
- Italský úřad pro ochranu hospodářské soutěže začal vyšetřovat americkou společnost Google. Podezírá ji, že zneužívá svého dominantní postavení na trhu chytrých přístrojů. Uvedla to v pátek agentura Reuters. Google podle úřadu odmítl do své aplikace Android Auto integrovat aplikaci Enel X Recharge, vyvinutou italskou energetickou společností Enel.
- Zařazení čínského konglomerátu Huawei na černou listinu amerického ministerstva obchodu se v Evropské unii dotklo i poboček v Belgii, Británii, Německu a Nizozemsku, z neunijních evropských zemí pak pobočky ve Švýcarsku. Vyplývá to z příslušného oznámení ministerstva obchodu USA, které 21. května oficiálně vyjde ve federálním věstníku, již nyní je ale dostupné. Americké tajné služby podezírají Huawei ze spolupráce s čínskou rozvědkou, firma to ale popírá.
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v květnu stoupl na 102,4 bodu z 97,2 bodu v dubnu. Analytici očekávali růst na 97,5 bodu. Vyplývá to z předběžných údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje.
- JPMorgan Chase zvýšila doporučení na akcie Under Armour na "overweight" z "neutral".
Výsledková sezóna
- Výsledky Deere & Co v 2QFY2019: Zisk na akcii 3,52 USD (odhad: 3,62 USD), tržby 11,34 miliardy USD (odhad: 10,36 miliardy USD).
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Facebook zablokoval řadu italských účtů a stránek, které označil za falešné nebo šířící dezinformace. Informovala o tom v pondělí agentura DPA s odvoláním na nevládní organizaci Avaaz, podle níž mnoho ze zablokovaných stránek svým obsahem podporovalo italskou populistickou vládu a rozšiřovalo nepravdivé či zavádějící informace o migrantech, Židech a očkovacích látkách.
- Americký nejvyšší soud umožnil spotřebitelům žalovat technologickou společnost Apple kvůli monopolizaci trhu s aplikacemi pro chytré telefony iPhone. Žaloba se týká 30% poplatku, který firma účtuje vývojářům při prodeji jejich aplikací prostřednictvím obchodu App Store.
- HSBC snížila doporučení na akcie ExxonMobil na "hold" z "buy".
- Wells Fargo snížila doporučení na akcie Goldman Sachs na "market perform" z "outperform".
- Americký index dovozních cen se v dubnu meziročně snížil o 0,2 % po stagnaci v březnu (odhad: +1 %). Index vývozních cen vzrostl o 0,3 % po 0,6% zvýšení v březnu. V meziměsíčním srovnání se index dovozních cen zvýšil o 0,2 % (odhad: +0,7 %, březen: +0,9 %) a index vývozních cen stoupl o 0,2 % (odhad: +0,5 %, březen: +0,7 %).
- USA: NFIB index optimismu malých firem v dubnu stoupl na 103,5 bodu ze 101,8 bodu v březnu (odhad: 102,3 bodu).
- Morgan Stanley zvýšila doporučení na akcie Coca-Cola (v úterý +1,33 %) na "overweight" z "equal weight".
- UBS zvýšila cílovou cenu akcií Broadcom (v úterý +2,94 %) na 325 z 300 USD.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech klesla v dubnu ve srovnání s březnem o 0,5 %. Analytici počítali se stagnací poté, co v březnu vyrobil americký průmysl o 0,2 % více než v únoru (revidováno z -0,1 %).
- Objem zásob ropy na území USA v týdnu do 10. května vzrostl o 5,431 milionu barelů. Po úbytku 3,963 milionu barelů v předcházejícím týdnu očekával trh další ztenčení o 0,8 milionu barelů.
- Index cen amerických domů NAHB poklesl v květnu podle očekávání trhu na 63 bodů. V dubnu dosáhl 64 bodů.
- Američtí podnikatelé měli v březnu ve skladech zásoby o stejném objemu jako o měsíc dříve. Poté, co v únoru objem zásob vzrostl o 0,3 %, trh se stagnací počítal.
- Index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State Index) v květnu stoupl na 17,8 bodu z 10,1 bodu v dubnu. Trh přitom očekával další pokles na 8,5 bodu.
- Američtí maloobchodníci utržili v dubnu o 0,2 % méně než v březnu (březen: +1,7 %, revidováno z +1,6 %). Meziročně jejich tržby vzrostly o 3,1 % (březen: +3,6 %).
- Americký výrobce elektromobilů Tesla provede aktualizaci softwaru v reakci na dva požáry vozu Model S, které se udály v poslední době v Šanghaji a Hong-kongu. Společnost to ve čtvrtek oznámila s tím, že se nehody vyšetřují. Aktualizace se týká baterií.
- Americké ministerstvo obchodu zařadilo čínskou společnost Huawei Technologies a jejích 70 odboček na černou listinu, což firmě výrazně zkomplikuje přístup k součástkám a komponentům nabízeným americkými podniky. Huawei, kterou zpravodajské služby v USA podezírají ze spolupráce s čínskou rozvědkou, bude podle agentury Reuters zasažena natolik, že nebude moci kvůli závislosti na amerických dodávkách prodávat některé své výrobky.
Společnost Facebook ve čtvrtek oznámila, že zablokovala izraelskou firmu, která vedla kampaň s cílem narušit volby, převážně v afrických zemích. Zrušeny byly také desítky facebookových účtů, jejichž prostřednictvím se šířily dezinformace. Informoval o tom izraelský list The Times of Israel.
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v dubnu meziměsíčně vzrostla z celoročně přepočítaného tempa 1,168 milionu jednotek na 1,235 milionu jednotek, což představuje růst o 5,7 % po 0,3% snížení v předchozím měsíci.Čekal se růst o 6,2 %. Počet vydaných stavebních povolení v dubnu klesl z celoročně přepočítaného tempa 1,288 milionu na 1,296 milionu, čekalo se 1,29 milionu. V procentuálním vyjádření se jedná o růst o 0,6 % po 0,2% poklesu v březnu.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 11. května 212 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 228 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh 220 tisíc nových žádostí. Počet pokračujících žádostí se snížil na 1,66 milionu z 1,684 milionu v předchozím týdnu (odhad: 1,68 milionu žádostí).
- USA: Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v květnu stoupl na 16,6 bodu z 8,5 bodu v dubnu (odhad: 9 bodů).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Ralph Lauren (v úterý -3,69 %) ve 4QFY2019: Upravený zisk na akcii 1,07 USD (odhad: 0,89 USD), tržby 1,506 miliardy USD (odhad: 1,478 miliardy USD).
- Výsledky Macy's (ve středu -0,46 %) v 1Q: Čistý zisk na akcii 0,44 USD (loni: 0,45 USD, odhad: 0,33 USD), tržby 5,504 miliardy USD (loni: 5,54 miliardy USD, odhad: 5,505 miliardy USD)
- Výsledky Cisco Systems (ve středečním after-marketu -2,6 %) v 1Q: Očištěný zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,77 USD), tržby 12,96 miliardy USD (odhad: 12,89 miliardy USD). Firma zlepšila výhled na následující kvartál.
- Americká maloobchodní společnost Walmart v prvním finančním čtvrtletí zvýšila celkové tržby asi o jedno procento na 123,9 miliardy dolarů, a nedostála tak očekávání analytiků. Důvodem je především zhoršení v zahraničí, kde se na tržbách podepsaly výkyvy směnných kurzů. Celoroční výhled ale firma ve čtvrtek potvrdila, uvedl server CNBC.
- Výsledky Nvidia v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,88 USD (odhad: 0,81 USD), tržby 2,22 miliardy USD (odhad: 2,2 miliardy USD). Akcie v after-marketu +6 %.
- Výsledky Pinterest v 1Q: Ztráta na akcii 0,32 USD (odhad: -0,11 USD), tržby 201,9 milionu USD (odhad: 200,6 milionu USD). Akcie v after-marketu -17,2 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
