Burzovní kalendář (24. 12. - 28. 12. 2018)
|

Burzovní kalendář (24. 12. - 28. 12. 2018)

Předvánoční doba byla nebývale živá. A nejinak tomu může být i do konce roku, postarat se o to může například omezené financování amerických vládních úřadů a agentur. Obchodování bude na většině trhů zkrácené o sváteční volna, žádné oslavy se ale na burzách nechystají.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Předvánoční týden byl ovlivněn především zasedáním guvernérů americké centrální banky. Fed podle očekávání zvýšil sazby, trh ale doufal ve více holubičí komentáře k ekonomické situaci, a tak reagoval prudkým odklonem od rizikových aktiv v čele s akciemi. Ty americké tak zapsaly nejhorší týden za posledních deset let.

Navíc v noci z pátku na sobotu nenašel americký prezident Donald Trump v Senátu podporu pro své rozpočtové plány zahrnující stavbu zdi na hranici s Mexikem. Došlo tak k dalšímu omezení financování vládních úřadů a agentur, což trhy mezi svátky jistě nebude hnát k nápravě posledních ztrát.

Evropské indexy ztratily o něco méně než ty americké, stranou výprodejů přitom nezůstala ani pražská burza (PX -4,4 %). Jako jediné na BCPP posílily akcie Avastu (+2,0 %), a to navzdory informaci, že firma může být vyšetřována britským antimonopolním úřadem. Ten oznámil, že bude zkoumat, zda poskytovatelé antivirového softwaru dodržují zákony na ochranu spotřebitele. Neuvedl, jaké firmy chce vyšetřovat ani jaké hrozí postihy za porušení zákona. Výsledky vyšetřování chce představit v prvních měsících roku 2019.

Nejhůře dopadly akcie CME (-12,5 %) kvůli pokračujícímu globálnímu výprodeji v technologickém sektoru. Společnosti nepomáhají ani chystané sektorové daně v Rumunsku.

V souvislosti s Rumunskem byla ale nejvíce sledovaná Erste Group Bank (-12,0 %). Rumunská vláda představila balíček opatření, která mají pomoci ke snížení deficitu státního rozpočtu. Součástí balíčku je překvapivě i nová daň z bankovních aktiv. "Dopad do hospodaření Erste by mohl být podle našeho odhadu v příštím roce okolo 150 milionů eur, což je téměř 10 % očekávaného konsolidovaného zisku skupiny. V současnosti se jedná o vládní návrh, který musí projít schvalovacím procesem," upozornil analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Česká národní banka ponechala sazby beze změny, již na konci předchozího týdne ale rozhodla o zvýšení proticyklické rezervy, kterou musejí banky držet v rámci svého kapitálu. "V současné době platí kapitálová rezerva 1 %, od 1. 1. 2019 bude zvýšena na 1,25 %, od 1. 7. 2019 na 1,5 % a nově od 1. ledna 2020 na 1,75 %. Velké české banky již nyní drží dostatek kapitálu nad požadované regulatorní minimum, takže by na ně tento krok neměl mít výraznější dopad," připomněl Vaníček. Představenstvo Monety Money Bank (za týden -3,7 %) v reakci na oznámení centrální banky potvrdilo svůj dosavadní cíl udržovat kapitálovou přiměřenost na úrovni 15,5 %.

Americké akcie v pátek znovu klesly. Indexy jsou na více než ročních minimech, Nasdaq Composite navíc i v medvědím trendu
Americké akcie v pátek znovu oslabily. Na trhu převládly obavy ze zpomalení růstu ekonomiky a z hrozby, že Donald Trump nepodepíše provizorní rozpočet umožňující chod americké vlády. Index Nasdaq Composite navíc potvrdil, že se propadl do medvědího teritoria, definovaného jako pokles hodnoty indexu o pětinu z posledního maxima.
Evropské burzy v pátek uzavřely téměř beze změny, za celý týden spadly zhruba o 3 %
Evropské akcie zakončily páteční obchodování bez výraznějších procentuálních změn. Trhy jsou nadále pod tlakem středečního oznámení americké centrální banky, že v příštím roce předběžně počítá s dvojím zvýšením sazeb. Fed však podle investorů možná úroky zvyšuje v době, kdy už hospodářství čelí útlumu.
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ztratila 4,4 %
Pražská burza v pátek posedmé v řadě klesla, když index PX odepsal 0,96 % na 983,35 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie energetické skupiny ČEZ a Monety Money Bank, proti trendu šla likérka Stock Spirits. Zobchodovaný objem byl s 967 miliony korun výrazně nadprůměrný.

Výhled

Obchodování v USA (část Štědrého dne a 25. prosince) a ve většině Evropy (24.-26. prosince) bude v posledním prosincovém týdnu zkrácené. V uplynulých letech bývala celkem nuda, tentokrát se ale o vzrušení může starat především politická situace v USA, kde se o víkendu politici nedohodli na přechodném financování vlády. Byl by i proto spíše zázrak, kdyby akciové trhy napravily hluboké ztráty ze čtvrtého kvartálu, možná by ale mohly technicky zkorigovat propady z posledních dnů.

"Index S&P 500 v předvánočním týdnu odepsal 7,05 %. Takový pokles za pět obchodních dnů je sám o sobě málo častý. Naposledy americký trh něco obdobného zažil v srpnu 2011, kdy USA přišly o nejvyšší rating. Tehdy to rychlým poklesem začalo, ale také velice rychle skončilo. Prodeje naplno spustil výsledek zasedání FOMC, především výhled vývoje ekonomiky a měnové politiky na rok 2019. Další potravou pro medvědy byly například v pátek revize vývoje HDP a diskuze okolo rozpočtu na rok 2019. Týdenní graf indexu S&P 500 ukazuje, že se kurz přiblížil dokonce již 200týdennímu průměru. Korekce se prohlubuje a index není daleko od medvědího teritoria," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"S&P 500 s poklesem o zhruba 18 % z historického maxima je technicky stále ještě v korekčním pásmu. Do -20 % chybí málo, ale čísla nelze brát striktně. Celý rok 2018 zatím pro investory znamená teoreticky ztrátu 10 % a sezónně historicky silné čtvrté čtvrtletí zatím svítí na grafech rudě na kótě zhruba -17 %. Po loňském roce bez korekcí a větších dramat si letos investoři museli zvyknout na kolísání cen, možná ještě do Nového roku stihne svou hostinu i pořádně hladový medvěd. Předkrm má již za sebou," dodal Košťál.

Na pražské burze bude vedle již uvedených faktorů (Rumunsko, globální vývoj) stát za zmínku čtvrtek a pátek. 27. prosince totiž začnou platit nové váhy v akciových indexech CECE (reálně rebalancování benchmarků proběhne během pátečního obchodování, hlavně během aukce). Z titulů obchodovaných na pražské burze se úpravy přímo týkají akcií Monety Money Bank, jejíž váha v indexu stoupne z 1,24 % na 1,42 %.

Z makrodat stojí za zmínku v USA v pondělí index aktivity chicagského Fedu a ve středu zásoby ropy, index cen domů S&P/Case-Shiller a richmondský index aktivity. Ve čtvrtek vyjdou pravidelná zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, prodeje nových domů, index cen nemovitostí a především spotřebitelská důvěra. V pátek by pak předseda Fedu Jerome Powell měl odpovídat v Kongresu na otázky týkající se ekonomického vývoje, vyjdou ale také velkoobchodní zásoby, statistika rozjednaných prodejů domů, index nákupních manažerů v oblasti Chicaga a také data o zásobách ropy a plynu.

Ve středu vyjde v Japonsku zápis z posledního zasedání centrální banky a také data o tamní jádrové inflaci. V pátek pak v zemi vycházejícího slunce kromě naší nejbližší hvězdy vyjdou také údaje o průmyslové výrobě a nezaměstnanosti.

V Evropě stojí za zmínku ve čtvrtek zpráva o ekonomice z dílny ECB, ruské devizové rezervy a španělské maloobchodní tržby, v pátek pak bude v Británii oznámen index cen domů, ve Španělsku HDP a inflační data a v Německu vedle indexu spotřebitelských cen také ceny dovozní.

Ekonomický kalendář

Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19…
Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19…
před hodinou

Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19 %

Americké softwarové společnosti Microsoft stoupl ve třetím fiskálním čtvrtletí zisk o 19 % na 8,81 miliardy USD. Zisk...
Microsoft Software Výsledková sezóna
Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl,…
Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl,…
před hodinou

Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl, příjmy vzrostly

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 51 %...
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu po předchozím růstu na nová maxima oslabily
Americké akcie ve středu po předchozím růstu na nová maxima oslabily
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po předchozím růstu na nová maxima oslabily

Akcie ve Spojených státech ve středu oslabily poté, co v předchozí seanci benchmarky S&P 500 a Dow uzavřely na novém...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 miliard USD
včera v 21:47

Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 miliard USD

Jihokorejská společnost Samsung Electronics hodlá do roku 2030 investovat 116 miliard dolarů do výzkumu a výroby...
Samsung
Polsko bude u dodávek plynu brzy plně nezávislé, řekl prezident
včera v 19:39

Polsko bude u dodávek plynu brzy plně nezávislé, řekl prezident

Polsko se brzy stane plně nezávislé na dodávkách plynu a bude schopno zajistit bezpečnost dodávek plynu také okolním...
Polsko Zemní plyn
SB: Přes 40 milionů lidí na světě dobývá nerosty v řemeslné těžbě
včera v 19:31

SB: Přes 40 milionů lidí na světě dobývá nerosty v řemeslné těžbě

Více než 40 milionů lidí na celém světě pracuje v řemeslné a drobné těžbě, kde se nerosty včetně zlata, diamantů a...
Těžba Komodity
Saúdská Arábie má první čtvrtletní přebytek rozpočtu od roku 2014
včera v 19:07

Saúdská Arábie má první čtvrtletní přebytek rozpočtu od roku 2014

Saúdská Arábie vykázala za první čtvrtletí rozpočtový přebytek 27,8 miliardy rijálů (171 miliard Kč). Rozpočet...
Saúdská Arábie Blízký a Střední východ Rozpočet
Na Twitteru bude snazší nahlašovat dezinformace o volbách do EP
včera v 18:21

Na Twitteru bude snazší nahlašovat dezinformace o volbách do EP

Sociální síť Twitter kvůli volbám do Evropského parlamentu a parlamentním volbám v Indii zavádí novou funkci pro...
Twitter Sociální sítě Americké akcie
Evropské burzy ve středu převážně klesly, nedařilo se akciím ropných…
Evropské burzy ve středu převážně klesly, nedařilo se akciím ropných…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu převážně klesly, nedařilo se akciím ropných firem a těžařů

Evropské akciové trhy v polovině týdne uzavřely převážně v minusu, když byly pod tlakem slabších hospodářských čísel...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Occidental podal konkurenční nabídku na ropnou firmu Anadarko
včera v 17:43

Occidental podal konkurenční nabídku na ropnou firmu Anadarko

Americký producent ropy a plynu Occidental Petroleum učinil nabídku na převzetí konkurenční společnosti Anadarko...
Fúze a akvizice Ropa Americké akcie
Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 51 Kč na akcii
Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 51 Kč na akcii
včera v 17:31

Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 51 Kč na akcii

Akcionáři Komerční banky ve středu schválili vyplatit dividendu 51 Kč na akcii před zdaněním, tedy 9,7 miliardy Kč....
Komerční banka Evropské banky Banky
Ford investuje půl miliardy USD do výrobce elektromobilů Rivian
Ford investuje půl miliardy USD do výrobce elektromobilů Rivian
včera v 17:22

Ford investuje půl miliardy USD do výrobce elektromobilů Rivian

Americká automobilka Ford Motor investuje 500 milionů dolarů do start-upu Rivian Automotive. Ten vyrábí pick-upy na...
Ford Americké akcie Investice
Reuters: Kvalita ruské ropy vyvážené do EU se zhoršila
Reuters: Kvalita ruské ropy vyvážené do EU se zhoršila
včera v 17:01

Reuters: Kvalita ruské ropy vyvážené do EU se zhoršila

Kvalita ruské ropy, která proudí do severní a střední Evropy se v posledních dnech výrazně zhoršila, což činí...
Rusko Ropa Komodity
Pražská burza ve středu klesla, nedařilo se finančním titulům
Pražská burza ve středu klesla, nedařilo se finančním titulům
včera v 16:45

Pražská burza ve středu klesla, nedařilo se finančním titulům

Pražská burza zakončila středeční seanci v minusu, index PX přišel o 0,87 % na 1 088,97 bodu. Dolů burzu stáhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Emitenti akcií a dluhopisů získají jednodušší přístup na trh
včera v 15:21

Emitenti akcií a dluhopisů získají jednodušší přístup na trh

Emitenti akcií a dluhopisů získají jednodušší přístup na kapitálový trh. Zkrátí se doba pro schválení dokumentů...
Byznys a podnikání Česká republika
Ze světa investičních doporučení (24. dubna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. dubna)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Cena bitcoinu se vrátila pod 5 500 USD, klesají i další kryptoměny
včera v 14:24

Cena bitcoinu se vrátila pod 5 500 USD, klesají i další kryptoměny

Trh s kryptoměnami se v polovině týdne pohybuje v negativním pásmu. Bitcoin se po úterním růstu nad 5 600 USD, což...
Bitcoin Kryptoměny