US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Burzovní kalendář (24. 12. - 28. 12. 2018)

Předvánoční doba byla nebývale živá. A nejinak tomu může být i do konce roku, postarat se o to může například omezené financování amerických vládních úřadů a agentur. Obchodování bude na většině trhů zkrácené o sváteční volna, žádné oslavy se ale na burzách nechystají.

Redakce IW
Redakce IW
23. 12. 2018 | 12:00
Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Předvánoční týden byl ovlivněn především zasedáním guvernérů americké centrální banky. Fed podle očekávání zvýšil sazby, trh ale doufal ve více holubičí komentáře k ekonomické situaci, a tak reagoval prudkým odklonem od rizikových aktiv v čele s akciemi. Ty americké tak zapsaly nejhorší týden za posledních deset let.

Navíc v noci z pátku na sobotu nenašel americký prezident Donald Trump v Senátu podporu pro své rozpočtové plány zahrnující stavbu zdi na hranici s Mexikem. Došlo tak k dalšímu omezení financování vládních úřadů a agentur, což trhy mezi svátky jistě nebude hnát k nápravě posledních ztrát.

Evropské indexy ztratily o něco méně než ty americké, stranou výprodejů přitom nezůstala ani pražská burza (PX -4,4 %). Jako jediné na BCPP posílily akcie Avastu (+2,0 %), a to navzdory informaci, že firma může být vyšetřována britským antimonopolním úřadem. Ten oznámil, že bude zkoumat, zda poskytovatelé antivirového softwaru dodržují zákony na ochranu spotřebitele. Neuvedl, jaké firmy chce vyšetřovat ani jaké hrozí postihy za porušení zákona. Výsledky vyšetřování chce představit v prvních měsících roku 2019.

Nejhůře dopadly akcie CME (-12,5 %) kvůli pokračujícímu globálnímu výprodeji v technologickém sektoru. Společnosti nepomáhají ani chystané sektorové daně v Rumunsku.

V souvislosti s Rumunskem byla ale nejvíce sledovaná Erste Group Bank (-12,0 %). Rumunská vláda představila balíček opatření, která mají pomoci ke snížení deficitu státního rozpočtu. Součástí balíčku je překvapivě i nová daň z bankovních aktiv. "Dopad do hospodaření Erste by mohl být podle našeho odhadu v příštím roce okolo 150 milionů eur, což je téměř 10 % očekávaného konsolidovaného zisku skupiny. V současnosti se jedná o vládní návrh, který musí projít schvalovacím procesem," upozornil analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Česká národní banka ponechala sazby beze změny, již na konci předchozího týdne ale rozhodla o zvýšení proticyklické rezervy, kterou musejí banky držet v rámci svého kapitálu. "V současné době platí kapitálová rezerva 1 %, od 1. 1. 2019 bude zvýšena na 1,25 %, od 1. 7. 2019 na 1,5 % a nově od 1. ledna 2020 na 1,75 %. Velké české banky již nyní drží dostatek kapitálu nad požadované regulatorní minimum, takže by na ně tento krok neměl mít výraznější dopad," připomněl Vaníček. Představenstvo Monety Money Bank (za týden -3,7 %) v reakci na oznámení centrální banky potvrdilo svůj dosavadní cíl udržovat kapitálovou přiměřenost na úrovni 15,5 %.

Americké akcie v pátek znovu klesly. Indexy jsou na více než ročních minimech, Nasdaq Composite navíc i v medvědím trendu

Americké akcie v pátek znovu klesly. Indexy jsou na více než ročních minimech, Nasdaq Composite navíc i v medvědím trendu

Evropské burzy v pátek uzavřely téměř beze změny, za celý týden spadly zhruba o 3 %

Evropské burzy v pátek uzavřely téměř beze změny, za celý týden spadly zhruba o 3 %

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ztratila 4,4 %

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ztratila 4,4 %

Výhled

Obchodování v USA (část Štědrého dne a 25. prosince) a ve většině Evropy (24.-26. prosince) bude v posledním prosincovém týdnu zkrácené. V uplynulých letech bývala celkem nuda, tentokrát se ale o vzrušení může starat především politická situace v USA, kde se o víkendu politici nedohodli na přechodném financování vlády. Byl by i proto spíše zázrak, kdyby akciové trhy napravily hluboké ztráty ze čtvrtého kvartálu, možná by ale mohly technicky zkorigovat propady z posledních dnů.

"Index S&P 500 v předvánočním týdnu odepsal 7,05 %. Takový pokles za pět obchodních dnů je sám o sobě málo častý. Naposledy americký trh něco obdobného zažil v srpnu 2011, kdy USA přišly o nejvyšší rating. Tehdy to rychlým poklesem začalo, ale také velice rychle skončilo. Prodeje naplno spustil výsledek zasedání FOMC, především výhled vývoje ekonomiky a měnové politiky na rok 2019. Další potravou pro medvědy byly například v pátek revize vývoje HDP a diskuze okolo rozpočtu na rok 2019. Týdenní graf indexu S&P 500 ukazuje, že se kurz přiblížil dokonce již 200týdennímu průměru. Korekce se prohlubuje a index není daleko od medvědího teritoria," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"S&P 500 s poklesem o zhruba 18 % z historického maxima je technicky stále ještě v korekčním pásmu. Do -20 % chybí málo, ale čísla nelze brát striktně. Celý rok 2018 zatím pro investory znamená teoreticky ztrátu 10 % a sezónně historicky silné čtvrté čtvrtletí zatím svítí na grafech rudě na kótě zhruba -17 %. Po loňském roce bez korekcí a větších dramat si letos investoři museli zvyknout na kolísání cen, možná ještě do Nového roku stihne svou hostinu i pořádně hladový medvěd. Předkrm má již za sebou," dodal Košťál.

Na pražské burze bude vedle již uvedených faktorů (Rumunsko, globální vývoj) stát za zmínku čtvrtek a pátek. 27. prosince totiž začnou platit nové váhy v akciových indexech CECE (reálně rebalancování benchmarků proběhne během pátečního obchodování, hlavně během aukce). Z titulů obchodovaných na pražské burze se úpravy přímo týkají akcií Monety Money Bank, jejíž váha v indexu stoupne z 1,24 % na 1,42 %.

Z makrodat stojí za zmínku v USA v pondělí index aktivity chicagského Fedu a ve středu zásoby ropy, index cen domů S&P/Case-Shiller a richmondský index aktivity. Ve čtvrtek vyjdou pravidelná zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, prodeje nových domů, index cen nemovitostí a především spotřebitelská důvěra. V pátek by pak předseda Fedu Jerome Powell měl odpovídat v Kongresu na otázky týkající se ekonomického vývoje, vyjdou ale také velkoobchodní zásoby, statistika rozjednaných prodejů domů, index nákupních manažerů v oblasti Chicaga a také data o zásobách ropy a plynu.

Ve středu vyjde v Japonsku zápis z posledního zasedání centrální banky a také data o tamní jádrové inflaci. V pátek pak v zemi vycházejícího slunce kromě naší nejbližší hvězdy vyjdou také údaje o průmyslové výrobě a nezaměstnanosti.

V Evropě stojí za zmínku ve čtvrtek zpráva o ekonomice z dílny ECB, ruské devizové rezervy a španělské maloobchodní tržby, v pátek pak bude v Británii oznámen index cen domů, ve Španělsku HDP a inflační data a v Německu vedle indexu spotřebitelských cen také ceny dovozní.

Ekonomický kalendář

Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár