Burzovní kalendář (24. 12. - 28. 12. 2018)
|

Burzovní kalendář (24. 12. - 28. 12. 2018)

Předvánoční doba byla nebývale živá. A nejinak tomu může být i do konce roku, postarat se o to může například omezené financování amerických vládních úřadů a agentur. Obchodování bude na většině trhů zkrácené o sváteční volna, žádné oslavy se ale na burzách nechystají.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Předvánoční týden byl ovlivněn především zasedáním guvernérů americké centrální banky. Fed podle očekávání zvýšil sazby, trh ale doufal ve více holubičí komentáře k ekonomické situaci, a tak reagoval prudkým odklonem od rizikových aktiv v čele s akciemi. Ty americké tak zapsaly nejhorší týden za posledních deset let.

Navíc v noci z pátku na sobotu nenašel americký prezident Donald Trump v Senátu podporu pro své rozpočtové plány zahrnující stavbu zdi na hranici s Mexikem. Došlo tak k dalšímu omezení financování vládních úřadů a agentur, což trhy mezi svátky jistě nebude hnát k nápravě posledních ztrát.

Evropské indexy ztratily o něco méně než ty americké, stranou výprodejů přitom nezůstala ani pražská burza (PX -4,4 %). Jako jediné na BCPP posílily akcie Avastu (+2,0 %), a to navzdory informaci, že firma může být vyšetřována britským antimonopolním úřadem. Ten oznámil, že bude zkoumat, zda poskytovatelé antivirového softwaru dodržují zákony na ochranu spotřebitele. Neuvedl, jaké firmy chce vyšetřovat ani jaké hrozí postihy za porušení zákona. Výsledky vyšetřování chce představit v prvních měsících roku 2019.

Nejhůře dopadly akcie CME (-12,5 %) kvůli pokračujícímu globálnímu výprodeji v technologickém sektoru. Společnosti nepomáhají ani chystané sektorové daně v Rumunsku.

V souvislosti s Rumunskem byla ale nejvíce sledovaná Erste Group Bank (-12,0 %). Rumunská vláda představila balíček opatření, která mají pomoci ke snížení deficitu státního rozpočtu. Součástí balíčku je překvapivě i nová daň z bankovních aktiv. "Dopad do hospodaření Erste by mohl být podle našeho odhadu v příštím roce okolo 150 milionů eur, což je téměř 10 % očekávaného konsolidovaného zisku skupiny. V současnosti se jedná o vládní návrh, který musí projít schvalovacím procesem," upozornil analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Česká národní banka ponechala sazby beze změny, již na konci předchozího týdne ale rozhodla o zvýšení proticyklické rezervy, kterou musejí banky držet v rámci svého kapitálu. "V současné době platí kapitálová rezerva 1 %, od 1. 1. 2019 bude zvýšena na 1,25 %, od 1. 7. 2019 na 1,5 % a nově od 1. ledna 2020 na 1,75 %. Velké české banky již nyní drží dostatek kapitálu nad požadované regulatorní minimum, takže by na ně tento krok neměl mít výraznější dopad," připomněl Vaníček. Představenstvo Monety Money Bank (za týden -3,7 %) v reakci na oznámení centrální banky potvrdilo svůj dosavadní cíl udržovat kapitálovou přiměřenost na úrovni 15,5 %.

Americké akcie v pátek znovu klesly. Indexy jsou na více než ročních minimech, Nasdaq Composite navíc i v medvědím trendu
Americké akcie v pátek znovu oslabily. Na trhu převládly obavy ze zpomalení růstu ekonomiky a z hrozby, že Donald Trump nepodepíše provizorní rozpočet umožňující chod americké vlády. Index Nasdaq Composite navíc potvrdil, že se propadl do medvědího teritoria, definovaného jako pokles hodnoty indexu o pětinu z posledního maxima.
Evropské burzy v pátek uzavřely téměř beze změny, za celý týden spadly zhruba o 3 %
Evropské akcie zakončily páteční obchodování bez výraznějších procentuálních změn. Trhy jsou nadále pod tlakem středečního oznámení americké centrální banky, že v příštím roce předběžně počítá s dvojím zvýšením sazeb. Fed však podle investorů možná úroky zvyšuje v době, kdy už hospodářství čelí útlumu.
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ztratila 4,4 %
Pražská burza v pátek posedmé v řadě klesla, když index PX odepsal 0,96 % na 983,35 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie energetické skupiny ČEZ a Monety Money Bank, proti trendu šla likérka Stock Spirits. Zobchodovaný objem byl s 967 miliony korun výrazně nadprůměrný.

Výhled

Obchodování v USA (část Štědrého dne a 25. prosince) a ve většině Evropy (24.-26. prosince) bude v posledním prosincovém týdnu zkrácené. V uplynulých letech bývala celkem nuda, tentokrát se ale o vzrušení může starat především politická situace v USA, kde se o víkendu politici nedohodli na přechodném financování vlády. Byl by i proto spíše zázrak, kdyby akciové trhy napravily hluboké ztráty ze čtvrtého kvartálu, možná by ale mohly technicky zkorigovat propady z posledních dnů.

"Index S&P 500 v předvánočním týdnu odepsal 7,05 %. Takový pokles za pět obchodních dnů je sám o sobě málo častý. Naposledy americký trh něco obdobného zažil v srpnu 2011, kdy USA přišly o nejvyšší rating. Tehdy to rychlým poklesem začalo, ale také velice rychle skončilo. Prodeje naplno spustil výsledek zasedání FOMC, především výhled vývoje ekonomiky a měnové politiky na rok 2019. Další potravou pro medvědy byly například v pátek revize vývoje HDP a diskuze okolo rozpočtu na rok 2019. Týdenní graf indexu S&P 500 ukazuje, že se kurz přiblížil dokonce již 200týdennímu průměru. Korekce se prohlubuje a index není daleko od medvědího teritoria," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"S&P 500 s poklesem o zhruba 18 % z historického maxima je technicky stále ještě v korekčním pásmu. Do -20 % chybí málo, ale čísla nelze brát striktně. Celý rok 2018 zatím pro investory znamená teoreticky ztrátu 10 % a sezónně historicky silné čtvrté čtvrtletí zatím svítí na grafech rudě na kótě zhruba -17 %. Po loňském roce bez korekcí a větších dramat si letos investoři museli zvyknout na kolísání cen, možná ještě do Nového roku stihne svou hostinu i pořádně hladový medvěd. Předkrm má již za sebou," dodal Košťál.

Na pražské burze bude vedle již uvedených faktorů (Rumunsko, globální vývoj) stát za zmínku čtvrtek a pátek. 27. prosince totiž začnou platit nové váhy v akciových indexech CECE (reálně rebalancování benchmarků proběhne během pátečního obchodování, hlavně během aukce). Z titulů obchodovaných na pražské burze se úpravy přímo týkají akcií Monety Money Bank, jejíž váha v indexu stoupne z 1,24 % na 1,42 %.

Z makrodat stojí za zmínku v USA v pondělí index aktivity chicagského Fedu a ve středu zásoby ropy, index cen domů S&P/Case-Shiller a richmondský index aktivity. Ve čtvrtek vyjdou pravidelná zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, prodeje nových domů, index cen nemovitostí a především spotřebitelská důvěra. V pátek by pak předseda Fedu Jerome Powell měl odpovídat v Kongresu na otázky týkající se ekonomického vývoje, vyjdou ale také velkoobchodní zásoby, statistika rozjednaných prodejů domů, index nákupních manažerů v oblasti Chicaga a také data o zásobách ropy a plynu.

Ve středu vyjde v Japonsku zápis z posledního zasedání centrální banky a také data o tamní jádrové inflaci. V pátek pak v zemi vycházejícího slunce kromě naší nejbližší hvězdy vyjdou také údaje o průmyslové výrobě a nezaměstnanosti.

V Evropě stojí za zmínku ve čtvrtek zpráva o ekonomice z dílny ECB, ruské devizové rezervy a španělské maloobchodní tržby, v pátek pak bude v Británii oznámen index cen domů, ve Španělsku HDP a inflační data a v Německu vedle indexu spotřebitelských cen také ceny dovozní.

Ekonomický kalendář

Co musíte ráno vědět (26. června)
Co musíte ráno vědět (26. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. června)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, co analytici očekávají od středeční valné hromady společnosti...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý zaznamenaly nejhlubší červnový pokles. Níže je…
Americké akcie v úterý zaznamenaly nejhlubší červnový pokles. Níže je…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý zaznamenaly nejhlubší červnový pokles. Níže je tlačily obavy o mezinárodní obchod a menší optimismus ohledně snižování sazeb

Americké akciové indexy oslabily. Dolů je tlačily obavy ohledně obchodních sporů USA s Čínou a dalšími významnými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Polská vládnoucí strana chystá před volbami velké daňové úlevy
Polská vládnoucí strana chystá před volbami velké daňové úlevy
včera v 18:21

Polská vládnoucí strana chystá před volbami velké daňové úlevy

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) chystá před podzimními parlamentními volbami rozšíření programu...
Polsko Daně
Evropské burzy v úterý převážně klesly, automobilový sektor ztratil…
Evropské burzy v úterý převážně klesly, automobilový sektor ztratil…
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý převážně klesly, automobilový sektor ztratil zhruba procento

Evropské akciové trhy v úterý uzavřely převážně v minusu, když byly pod tlakem geopolitického napětí mezi USA a...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
SSHR: Další testy nepotvrdily kontaminaci ropy v ropovodu Družba
včera v 17:04

SSHR: Další testy nepotvrdily kontaminaci ropy v ropovodu Družba

Další testy a rozbory nepotvrdily novou kontaminaci ropy v ropovodu Družba. S odkazem na informace od petrochemického...
Ropa Komodity
Pražská burza v úterý ztratila 1,5 %, dolů ji stáhly akcie Erste
Pražská burza v úterý ztratila 1,5 %, dolů ji stáhly akcie Erste
včera v 16:45

Pražská burza v úterý ztratila 1,5 %, dolů ji stáhly akcie Erste

Pražská burza zakončila úterní seanci hluboko v červených číslech, index PX spadl o 1,53 % na 1 040,05 bodu. Nedařilo...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Spotřebitelská důvěra v USA klesla nejníže za téměř dva roky
včera v 16:10

Spotřebitelská důvěra v USA klesla nejníže za téměř dva roky

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v červnu klesla na nejnižší úroveň za téměř dva roky. Americké domácnosti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Prodeje nových domů v USA v květnu výrazně klesly
včera v 16:01

Prodeje nových domů v USA v květnu výrazně klesly

Prodeje nových domů v USA se v květnu meziměsíčně snížily o 7,8 % na celoročně přepočítané tempo 626 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Čaputová: Slovensko bude 2 % HDP dávat na obranu v roce 2022
včera v 15:22

Čaputová: Slovensko bude 2 % HDP dávat na obranu v roce 2022

Slovensko své výdaje na obranu už v roce 2022 dostane na dvě procenta hrubého domácího produktu, jak svým členským...
Slovensko
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 15:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v dubnu dosáhl 2,5 %

Ceny domů ve Spojených státech v dubnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Ze světa investičních doporučení (25. června)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (25. června)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Valná hromada ČEZ podle analytiků přinese vášně, překvapení zřejmě ne
Valná hromada ČEZ podle analytiků přinese vášně, překvapení zřejmě ne
včera v 14:16

Valná hromada ČEZ podle analytiků přinese vášně, překvapení zřejmě ne

Středeční valná hromada energetické společnosti ČEZ přinese vášně ze strany minoritních akcionářů a není vůbec...
ČEZ Akcie ČR
AbbVie koupí za 63 miliard USD výrobce botoxu Allergan
AbbVie koupí za 63 miliard USD výrobce botoxu Allergan
včera v 14:03

AbbVie koupí za 63 miliard USD výrobce botoxu Allergan

Americká farmaceutická společnost AbbVie koupí za zhruba 63 miliard USD firmu Allergan, která je známá hlavně výrobou...
Americké akcie Fúze a akvizice
CRIF: V květnu skončilo s podnikáním nejméně lidí od 2010
včera v 13:40

CRIF: V květnu skončilo s podnikáním nejméně lidí od 2010

V květnu začalo podnikat 5 043 fyzických osob a 2 336 jich své podnikání ukončilo. Počet ukončených podnikatelských...
Česká republika Byznys a podnikání
MF: Objem peněz na finančním trhu loni stoupl na 6,5 bilionu Kč
včera v 13:22

MF: Objem peněz na finančním trhu loni stoupl na 6,5 bilionu Kč

Celkový objem peněz umístěných na finančním trhu v Česku loni stoupl o 5,3 procenta na 6,45 bilionu korun. To...
Česká republika
Ruská střední třída se od roku 2014 zmenšila o pětinu
Ruská střední třída se od roku 2014 zmenšila o pětinu
včera v 13:00

Ruská střední třída se od roku 2014 zmenšila o pětinu

Ruská střední třída se od začátku hospodářské krize v Rusku v roce 2014 zmenšila téměř o pětinu. Vyplývá to ze studie...
Rusko
EY: Přímé zahraniční investice loni v ČR klesly o polovinu
včera v 12:32

EY: Přímé zahraniční investice loni v ČR klesly o polovinu

Přímé zahraniční investice v ČR loni klesly o 51 procent. Důvodem je nedostatek pracovníků a rostoucí mzdy. Vyplývá...
Česká republika Investice