Burzovní kalendář (24. 12. - 28. 12. 2018)
|

Burzovní kalendář (24. 12. - 28. 12. 2018)

Předvánoční doba byla nebývale živá. A nejinak tomu může být i do konce roku, postarat se o to může například omezené financování amerických vládních úřadů a agentur. Obchodování bude na většině trhů zkrácené o sváteční volna, žádné oslavy se ale na burzách nechystají.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Předvánoční týden byl ovlivněn především zasedáním guvernérů americké centrální banky. Fed podle očekávání zvýšil sazby, trh ale doufal ve více holubičí komentáře k ekonomické situaci, a tak reagoval prudkým odklonem od rizikových aktiv v čele s akciemi. Ty americké tak zapsaly nejhorší týden za posledních deset let.

Navíc v noci z pátku na sobotu nenašel americký prezident Donald Trump v Senátu podporu pro své rozpočtové plány zahrnující stavbu zdi na hranici s Mexikem. Došlo tak k dalšímu omezení financování vládních úřadů a agentur, což trhy mezi svátky jistě nebude hnát k nápravě posledních ztrát.

Evropské indexy ztratily o něco méně než ty americké, stranou výprodejů přitom nezůstala ani pražská burza (PX -4,4 %). Jako jediné na BCPP posílily akcie Avastu (+2,0 %), a to navzdory informaci, že firma může být vyšetřována britským antimonopolním úřadem. Ten oznámil, že bude zkoumat, zda poskytovatelé antivirového softwaru dodržují zákony na ochranu spotřebitele. Neuvedl, jaké firmy chce vyšetřovat ani jaké hrozí postihy za porušení zákona. Výsledky vyšetřování chce představit v prvních měsících roku 2019.

Nejhůře dopadly akcie CME (-12,5 %) kvůli pokračujícímu globálnímu výprodeji v technologickém sektoru. Společnosti nepomáhají ani chystané sektorové daně v Rumunsku.

V souvislosti s Rumunskem byla ale nejvíce sledovaná Erste Group Bank (-12,0 %). Rumunská vláda představila balíček opatření, která mají pomoci ke snížení deficitu státního rozpočtu. Součástí balíčku je překvapivě i nová daň z bankovních aktiv. "Dopad do hospodaření Erste by mohl být podle našeho odhadu v příštím roce okolo 150 milionů eur, což je téměř 10 % očekávaného konsolidovaného zisku skupiny. V současnosti se jedná o vládní návrh, který musí projít schvalovacím procesem," upozornil analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Česká národní banka ponechala sazby beze změny, již na konci předchozího týdne ale rozhodla o zvýšení proticyklické rezervy, kterou musejí banky držet v rámci svého kapitálu. "V současné době platí kapitálová rezerva 1 %, od 1. 1. 2019 bude zvýšena na 1,25 %, od 1. 7. 2019 na 1,5 % a nově od 1. ledna 2020 na 1,75 %. Velké české banky již nyní drží dostatek kapitálu nad požadované regulatorní minimum, takže by na ně tento krok neměl mít výraznější dopad," připomněl Vaníček. Představenstvo Monety Money Bank (za týden -3,7 %) v reakci na oznámení centrální banky potvrdilo svůj dosavadní cíl udržovat kapitálovou přiměřenost na úrovni 15,5 %.

Americké akcie v pátek znovu klesly. Indexy jsou na více než ročních minimech, Nasdaq Composite navíc i v medvědím trendu
Americké akcie v pátek znovu oslabily. Na trhu převládly obavy ze zpomalení růstu ekonomiky a z hrozby, že Donald Trump nepodepíše provizorní rozpočet umožňující chod americké vlády. Index Nasdaq Composite navíc potvrdil, že se propadl do medvědího teritoria, definovaného jako pokles hodnoty indexu o pětinu z posledního maxima.
Evropské burzy v pátek uzavřely téměř beze změny, za celý týden spadly zhruba o 3 %
Evropské akcie zakončily páteční obchodování bez výraznějších procentuálních změn. Trhy jsou nadále pod tlakem středečního oznámení americké centrální banky, že v příštím roce předběžně počítá s dvojím zvýšením sazeb. Fed však podle investorů možná úroky zvyšuje v době, kdy už hospodářství čelí útlumu.
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ztratila 4,4 %
Pražská burza v pátek posedmé v řadě klesla, když index PX odepsal 0,96 % na 983,35 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie energetické skupiny ČEZ a Monety Money Bank, proti trendu šla likérka Stock Spirits. Zobchodovaný objem byl s 967 miliony korun výrazně nadprůměrný.

Výhled

Obchodování v USA (část Štědrého dne a 25. prosince) a ve většině Evropy (24.-26. prosince) bude v posledním prosincovém týdnu zkrácené. V uplynulých letech bývala celkem nuda, tentokrát se ale o vzrušení může starat především politická situace v USA, kde se o víkendu politici nedohodli na přechodném financování vlády. Byl by i proto spíše zázrak, kdyby akciové trhy napravily hluboké ztráty ze čtvrtého kvartálu, možná by ale mohly technicky zkorigovat propady z posledních dnů.

"Index S&P 500 v předvánočním týdnu odepsal 7,05 %. Takový pokles za pět obchodních dnů je sám o sobě málo častý. Naposledy americký trh něco obdobného zažil v srpnu 2011, kdy USA přišly o nejvyšší rating. Tehdy to rychlým poklesem začalo, ale také velice rychle skončilo. Prodeje naplno spustil výsledek zasedání FOMC, především výhled vývoje ekonomiky a měnové politiky na rok 2019. Další potravou pro medvědy byly například v pátek revize vývoje HDP a diskuze okolo rozpočtu na rok 2019. Týdenní graf indexu S&P 500 ukazuje, že se kurz přiblížil dokonce již 200týdennímu průměru. Korekce se prohlubuje a index není daleko od medvědího teritoria," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"S&P 500 s poklesem o zhruba 18 % z historického maxima je technicky stále ještě v korekčním pásmu. Do -20 % chybí málo, ale čísla nelze brát striktně. Celý rok 2018 zatím pro investory znamená teoreticky ztrátu 10 % a sezónně historicky silné čtvrté čtvrtletí zatím svítí na grafech rudě na kótě zhruba -17 %. Po loňském roce bez korekcí a větších dramat si letos investoři museli zvyknout na kolísání cen, možná ještě do Nového roku stihne svou hostinu i pořádně hladový medvěd. Předkrm má již za sebou," dodal Košťál.

Na pražské burze bude vedle již uvedených faktorů (Rumunsko, globální vývoj) stát za zmínku čtvrtek a pátek. 27. prosince totiž začnou platit nové váhy v akciových indexech CECE (reálně rebalancování benchmarků proběhne během pátečního obchodování, hlavně během aukce). Z titulů obchodovaných na pražské burze se úpravy přímo týkají akcií Monety Money Bank, jejíž váha v indexu stoupne z 1,24 % na 1,42 %.

Z makrodat stojí za zmínku v USA v pondělí index aktivity chicagského Fedu a ve středu zásoby ropy, index cen domů S&P/Case-Shiller a richmondský index aktivity. Ve čtvrtek vyjdou pravidelná zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, prodeje nových domů, index cen nemovitostí a především spotřebitelská důvěra. V pátek by pak předseda Fedu Jerome Powell měl odpovídat v Kongresu na otázky týkající se ekonomického vývoje, vyjdou ale také velkoobchodní zásoby, statistika rozjednaných prodejů domů, index nákupních manažerů v oblasti Chicaga a také data o zásobách ropy a plynu.

Ve středu vyjde v Japonsku zápis z posledního zasedání centrální banky a také data o tamní jádrové inflaci. V pátek pak v zemi vycházejícího slunce kromě naší nejbližší hvězdy vyjdou také údaje o průmyslové výrobě a nezaměstnanosti.

V Evropě stojí za zmínku ve čtvrtek zpráva o ekonomice z dílny ECB, ruské devizové rezervy a španělské maloobchodní tržby, v pátek pak bude v Británii oznámen index cen domů, ve Španělsku HDP a inflační data a v Německu vedle indexu spotřebitelských cen také ceny dovozní.

Ekonomický kalendář

Glencore omezí těžbu uhlí kvůli ochraně klimatu
před 14 minutami

Glencore omezí těžbu uhlí kvůli ochraně klimatu

Nadnárodní těžařský gigant Glencore omezí těžbu uhlí, aby vyhověl výzvám předních investorů, kteří sektor tlačí k...
Těžba Uhlí a koks Životní prostředí
Asijské burzy v polovině týdne uzavřely v zelených číslech
Asijské burzy v polovině týdne uzavřely v zelených číslech
před 33 minutami

Asijské burzy v polovině týdne uzavřely v zelených číslech

Asijské akciové trhy zakončily středeční seanci v plusu, když investoři nadále monitorovali vývoj obchodních jednání...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Cena palladia poprvé překonala hranici 1 500 dolarů za unci
Cena palladia poprvé překonala hranici 1 500 dolarů za unci
před hodinou

Cena palladia poprvé překonala hranici 1 500 dolarů za unci

Cena palladia při středečním asijském obchodování poprvé překonala hranici 1 500 dolarů za troyskou unci. Mohou za to...
Paládium
Zisk aerolinek Air France-KLM loni prudce vzrostl
Zisk aerolinek Air France-KLM loni prudce vzrostl
před hodinou

Zisk aerolinek Air France-KLM loni prudce vzrostl

Čistý zisk letecké společnosti Air France-KLM v loňském roce prudce vzrostl na 409 milionů eur z předloňských 163...
Francie Doprava Výsledková sezóna
Senát zřejmě schválí zákon pro brexit bez dohody
před hodinou

Senát zřejmě schválí zákon pro brexit bez dohody

Senát zřejmě schválí návrh zákona, podle kterého budou mít Britové v Česku až do konce příštího roku v některých...
Česká republika Spojené království Politika
Ford uzavírá svůj nejstarší závod v Brazílii
Ford uzavírá svůj nejstarší závod v Brazílii
před hodinou

Ford uzavírá svůj nejstarší závod v Brazílii

Americká automobilka Ford Motor po více než padesáti letech uzavře závod v Brazílii a ukončí prodej těžkých...
Ford Auta Brazílie
Německo: Index výrobních cen v lednu meziročně vzrostl o 2,6 %
09:00

Německo: Index výrobních cen v lednu meziročně vzrostl o 2,6 %

Německý index výrobních cen se v lednu v meziročním srovnání zvýšil o 2,6 % po růstu o 2,7 % v prosinci (odhad: 1,9 %...
Německo Inflace
Deficit zahraničního obchodu Japonska v lednu nejvyšší za pět let
Deficit zahraničního obchodu Japonska v lednu nejvyšší za pět let
08:40

Deficit zahraničního obchodu Japonska v lednu nejvyšší za pět let

Deficit japonského zahraničního obchodu se v lednu prohloubil ve srovnání se stejným obdobím loni o téměř polovinu na...
Mezinárodní obchod Japonsko
ČR bude moci získat z norských fondů zhruba pět miliard Kč
08:23

ČR bude moci získat z norských fondů zhruba pět miliard Kč

Zástupci ministerstva financí, Norska, Islandu a Lichtenštejnska ve středu v Praze zahájí třetí období Fondů...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Norsko
Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v lednu stoupla na tři procenta
Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v lednu stoupla na tři procenta
08:05

Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v lednu stoupla na tři procenta

Průměrná úroková sazba hypoték v lednu dále stoupla na 3 procenta z prosincových 2,91 procenta. Vyplývá to z údajů...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
Americké akcie v úterý mírně zdražily, investory povzbudila slova…
Americké akcie v úterý mírně zdražily, investory povzbudila slova…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý mírně zdražily, investory povzbudila slova Donalda Trumpa

Akcie ve Spojených státech v úterý mírně posílily díky příznivým hospodářským výsledkům maloobchodního řetězce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Trumpův kandidát na šéfa Světové banky má prvního vyzyvatele
včera v 21:01

Trumpův kandidát na šéfa Světové banky má prvního vyzyvatele

Kandidát amerického prezidenta Donalda Trumpa na post prezidenta Světové banky David Malpass má svého prvního...
Banky Donald Trump
Nord Stream 2 stabilizuje ceny energie v ČR, uvedl náměstek MPO
včera v 19:57

Nord Stream 2 stabilizuje ceny energie v ČR, uvedl náměstek MPO

Plynovod Nord Stream 2 stabilizuje ceny energie v České republice. V případě, že by plynovod nevznikl, tuzemská...
Zemní plyn Komodity Česká republika
Francie a Německo chtějí změnit evropskou průmyslovou politiku
včera v 19:40

Francie a Německo chtějí změnit evropskou průmyslovou politiku

Francie a Německo v úterý představily plán aktivní evropské průmyslové politiky. Měla by starému kontinentu umožnit...
Německo Francie Průmysl
Kongres prošetřuje zprávy o jaderné spolupráci USA s Rijádem
Kongres prošetřuje zprávy o jaderné spolupráci USA s Rijádem
včera v 18:39

Kongres prošetřuje zprávy o jaderné spolupráci USA s Rijádem

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu začala vyšetřovat zprávy o tom, že Bílý dům hodlá dodat technologie pro...
Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika Saúdská Arábie
Evropské burzy v úterý převážně klesly, akcie banky HSBC zlevnily o…
Evropské burzy v úterý převážně klesly, akcie banky HSBC zlevnily o…
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý převážně klesly, akcie banky HSBC zlevnily o více než 3 %

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v červených číslech, když investoři čekali na zprávy z jednání...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Německo je údajně nakloněno účasti Huawei při budování sítí 5G
Německo je údajně nakloněno účasti Huawei při budování sítí 5G
včera v 17:48

Německo je údajně nakloněno účasti Huawei při budování sítí 5G

Německá vláda je nakloněna možnosti dovolit čínské společnosti Huawei účast na budování mobilních sítí páté generace ...
Německo Čína Telekomunikace
Německo loni opět mělo nejvyšší přebytek běžného účtu na světě
Německo loni opět mělo nejvyšší přebytek běžného účtu na světě
včera v 17:36

Německo loni opět mělo nejvyšší přebytek běžného účtu na světě

Německo loni díky silnému exportu již třetím rokem za sebou zaznamenalo největší přebytek běžného účtu platební...
Německo Mezinárodní obchod