Burzovní kalendář (29. 10. - 2. 11. 2018)
|

Burzovní kalendář (29. 10. - 2. 11. 2018)

Investoři budou na přelomu října a listopadu sledovat pokračující výsledkovou sezónu včetně čísel od Applu nebo na pražské burze od Erste Group Bank, podstatná budou také makrodata v čele s údaji z amerického trhu práce nebo o evropské inflaci. Náladu na trzích mohou ovlivňovat také politické faktory (italský rozpočet, brexit, kritika Fedu ze strany Donalda Trumpa, nervozita okolo Saúdské Arábie) a akcioví býci se mohou upínat k sezónním vzorcům (halloweenský efekt).

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Evropská centrální banka ponechala měnovou politiku beze změny. Její základní úroková sazba zůstává na nule a kvantitativní uvolňování by mělo skončit s letošním prosincem. Investory v Evropě v rámci výhledu zajímá (znervózňuje) chybějící dohoda o tom, jak proběhne příští rok v březnu takzvaný brexit.

Tempo růstu ekonomiky Spojených států ve třetím čtvrtletí kleslo na 3,5 % ze 4,2 % ve druhém kvartálu. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v pátek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Růst nicméně překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 3,3 %.

Americký prezident Donald Trump navzdory pokračujícímu růstu hospodářství stupňuje kritiku centrální banky. Největší riziko pro ekonomiku Spojených států podle něj představuje právě Fed. Podle prezidentova názoru banka příliš rychle zvyšuje sazby, zatímco Barack Obama měl možnost vést zemi v době nulových úroků.

Fed: Firmy v USA zvýšily ceny kvůli clům, jinak je inflace umírněná
Američtí výrobci zvýšili ceny kvůli novým clům, inflace ale byla ve větší části země umírněná. Uvádí to americká centrální banka v pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha. Ekonomika se podle ní zdá být v mírném až přiměřeném růstu, přičemž podniky v řadě sektorů hlásí nedostatek pracovníků.

Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí je na Wall Street v polovině. Ačkoli zisky firem ve většině případů překonávají odhady analytiků, výhledy firem (zahrnující stále častěji zmínky o silnějším dolaru, rizicích spojených s obchodními válkami a vyššími sazbami) a zklamání z čísel některých podstatných společností v čele s Amazonem (který na pozici americké dvojky podle tržní kapitalizace opět vystřídal Microsoft) utlumují snahy akciových býků opřít svůj optimismus o korporátní data. I proto se americké akciové indexy podruhé v letošním roce sesunuly do fáze korekce.

Ztráty zaznamenaly v uplynulém týdnu také burzy v západní Evropě a trh v Praze, jehož index PX odepsal 4,4 %. Jediným posilujícím titulem byla O2 Czech Republic (+1,7 %), a to bez kurzotvorných informací. Akcie O2 nejprve v pondělí zkorigovaly propad z předchozího týdne, v průběhu týdne pak zisky postupně umazávaly. Největší propad zaznamenaly cenné papíry CME (-9,9 %), které následovaly vývoj na americkém trhu Nasdaq.

Akcionář Summit Partners oznámil prodej 52,5 milionu (5,5 % vydaných) akcií společnosti Avast prostřednictvím zrychleného úpisu. Transakce proběhla za 2,75 GBP za akcii, což představovalo 7% diskont vůči zavírací ceně z předchozího dne. "Možný exit původních investorů byl jedním z důvodů, proč společnost v květnu vstupovala na burzu. Summit Partners investovala do Avastu v roce 2010 a již v dokumentech k IPO deklarovala záměr svůj podíl prodat," připomněl ve shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky. Titul zakončil týden slabší o 9,1 %.

Agentura S&P potvrdila rating Monety Money Bank na stupni BBB se stabilním výhledem. Hodnocení zatím není ovlivněno plánovanou akvizicí Air Bank a Home Credit. Agentura dále uvádí, že vidí jen malou pravděpodobnost, že by plánovaná akvizice zhoršila finanční stabilitu Monety oproti současnému stavu. Titul zakončil týden o 6,6 % níže.

Americké akcie v pátek oslabily, investoři reagovali na slabší výsledky Amazonu a Alphabetu
Akcie ve Spojených státech na závěr týdne výrazně oslabily a vysoké ztráty zaznamenaly i za celý týden. Trhy v pátek reagovaly na výsledky hospodaření firem Amazon a Alphabet, které zaostaly za očekáváním analytiků.
Evropské akcie v pátek výrazně oslabily, za celé týden ztratily zhruba 2,5 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v negativním pásmu, když se na ně přelil negativní sentiment z Wall Street, kde ve čtvrtek zklamaly hospodářské výsledky společností Amazon a Alphabet. Kromě výsledkové sezóny se investoři vraceli ke čtvrtečnímu zasedání Evropské centrální banky.
Pražská burza v pátek klesla o necelá dvě procenta, za celý týden spadla o 4,4 %
Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrtečního obchodování, když index PX odevzdal 1,96 % na 1 031,63 bodu, a dostal se tak nejníže od září 2017. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky, Monety Money Bank a energetické společnosti ČEZ. Žádný titul nezakončil obchodování v plusových číslech. Objem obchodů byl s 556 miliony korun mírně nadprůměrný.

Výhled

Investoři se budou na konci října a na začátku listopadu nadále věnovat výsledkové sezóně, dění okolo italského návrhu rozpočtu na rok 2019, vývoji jednání o brexitu a rizikům souvisejícím se zvyšováním sazeb.

"Itálie na jedné straně vyhrožuje, že Evropská komise může zamítat, co chce, ale že Řím hloupá pravidla dodržovat nebude. Na druhé straně ale také ví, že potřebuje udržet důvěru investorů (a nezvyšovat dále náklady na obsluhu dluhu) a udržet rating v investičním stupni, protože bez něj dojde k masivnímu výprodeji italského dluhu, nedostatku eurové likvidity a kolabování finančního sektoru. Proto italská vláda zkouší blafovat - navrhuje kosmeticky ustoupit a snížit deficit z 2,4 % HDP na 2,3 %. A to tak, že některá opatření zvyšující důchody pozastaví. To neznamená nic jiného, než že peníze nebudou utraceny v příštím roce, pokud si to tedy situace nevyžádá," pousmál se ve své poznámce k dění v Itálii hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

"Začnou platit sankce uvalené na Írán ze strany USA. Pro ceny ropy by mohlo jít nadále o podpůrný faktor, na druhou stranu je klíčová reakce Saúdské Arábie, která může výpadek nabídky na trhu dorovnávat. Ceny ropy navíc ovlivňuje i globální investiční sentiment," upozornil v týdenním výhledu analytik Jan Šumbera z České spořitelny.

"Index S&P 500 zaznamenal další výraznější týdenní ztrátu (4,03 %) a ze svých podzimních historických maxim odepsal již přes 10 %. Druhá korekce roku 2018 je tedy na světě. Úterní testování supportu 2 700 a odraz od něj ještě přinesly naději na potenciální obrat, ale ve středu index nekompromisně projel hladinou podpory a denní ztráta přes tři procenta smazala šance na brzký návrat k 2 800. Od středy do pátku byla navíc silně nadprůměrná obchodní aktivita," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 se nevrátil nad maxima okolo 2 820 z předchozího týdne, naopak prolomil 200denní klouzavý průměr a klesl na nové lokální nižší úrovně. "Denní graf je proto naprosto odlišný od toho, na co jsme dlouhodobě byli zvyklí. Nejbližší supporty jsou nyní okolo 2 600, tedy na zavíracích maximech z února a dubna. V tomto pásmu by se mohli na trh vrátit někteří kupci, kteří by mohli přispět k obratu, byť možná jen krátkodobému," doplnil Košťál.

Závěr roku bývá tradičně pro akcie příznivý a listopad začíná již příští týden. "S&P 500 se propadl do ztráty od začátku roku a za říjen odepisuje bezmála 9 %. Vedle zmíněné hladiny 2 600 je podpora také o 100 bodů níže, tedy asi 6 % od současné ceny. Stále je šance na posílení trhu, může jít ale jen o protipohyb po aktuálních výprodejích," uzavřel Košťál.

Výsledková sezóna ve Spojených státech i jinde ve světě běží na plné obrátky. V týdnu oznámí svá čísla v Americe mimo jiné General Electric, Pfizer, Coca-Cola, Apple, Facebook, ExxonMobil nebo General Motors, Starbucks a Berkshire Hathaway. V Evropě se přidají například HSCB, BNP Paribas, Deutsche Lufthansa, Volkswagen, Airbus, Royal Dutch Shell, Credit Suisse nebo ING. V Asii budou nejsledovanější čísla od společností jako Samsung, Alibaba, Sony, Mazda, Honda a několika velkých čínských bank.

"Po slabších číslech Amazonu a Alphabetu budou trhy netrpělivě vyhlížet report největší veřejně obchodované společnosti v USA, tedy Applu. Může jít o důležitý faktor pro další vývoj investičního sentimentu. Připojí se i podobně podstatná váha v indexech, firma Facebook," zmínil Šumbera. 

I na pražské burze se dočkáme důležité výsledkové zprávy, v pátek totiž zveřejní svá kvartální čísla Erste Group Bank. "Očekáváme, že banka zveřejní 12% meziroční růst čistého zisku na 406 milionů EUR. Důvodem by mělo být zlepšení na téměř všech hlavních položkách. Potvrzení solidního vývoje hospodaření by podle našeho názoru mohlo přilákat nákupní objednávky," napsal Milan Vaníček.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Ve čtvrtek bude zasedat bankovní rada České národní banky. Zatímco světové agentury ve svých výhledech založených na názorech světových analytiků očekávají zdrženlivost rady, pokud jde o další posun základní sazby, Vaníček i analytici oslovení ČTK očekávají její zvýšení o dalších 25 bazických bodů na 1,75 %. Banka zároveň vydá novou makroekonomickou prognózu. "Ekonomika je rozjetá a koruna ne a ne posilovat. Podporu vyšším sazbám v poslední době vyjádřili Mojmír Hampl, Marek Mora i Tomáš Nidetzký," poznamenal Navrátil.

Makroekonomický kalendář je bohatě zaplněný především ve Spojených státech. V pondělí budou nejsledovanější osobní příjmy a výdaje, v úterý spotřebitelská důvěra a index cen domů S&P/Case-Shiller, ve čtvrtek finální indexy nákupních manažerů za říjen a v pátek sada čísel z trhu práce, obchodní bilance a podnikové objednávky.

Na starém kontinentu vyjdou v úterý data o vývoji HDP eurozóny a také některých jednotlivých zemí v čele s Francií a Itálií. Ve stejný den Německo zveřejní inflaci a míru nezaměstnanosti. Ve středu přijdou na řadu inflace a nezaměstnanost v eurozóně a v pátek indexy nákupních manažerů. Ve čtvrtek navíc zasedá britská centrální banka, změna politiky se ale od ní nečeká.

Na dalších globálně významných trzích investory zaujmou mimo jiné zasedání japonské centrální banky a tamní makrodata v čele s průmyslovou výrobou a maloobchodními tržbami. Z Číny dorazí hodnoty indexů nákupních manažerů a Kanada odhalí vedle statistiky vývoje ekonomiky také sadu údajů z trhu práce.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Dynamika osobních příjmů i výdajů v zámoří byla již zahrnuta v prvním odhadu vývoje HDP, a proto jejich meziměsíční zrychlení nebude překvapením. Deflátor soukromé spotřeby v meziročním vyjádření opět zpomalí, jádrový deflátor ale zůstane nezměněný.
  • V pondělí večer vystoupí Charles Evans z Fedu na konferenci o regionální konkurenceschopnosti v Chicagu. Evans patří spíše k holubičímu křídlu vedení americké centrální banky, současné tempo zvyšování sazeb podle něj ale odpovídá ekonomické situaci.
  • Ekonomický růst zemí eurozóny ve třetím čtvrtletí zůstává podle prvního odhadu stabilní na mezikvartálních +0,4 %. Index ekonomické důvěry za říjen mírně poklesne, stejně tak míra nezaměstnanosti v září. Naopak spotřebitelská inflace podle prvního odhadu zůstane nezměněná.
  • V zámoří budou investoři sledovat především v pátek data z trhu práce. Ten zůstává stabilní. Míra nezaměstnanosti v říjnu o desetinu procentního bodu poklesla, přičemž počet vytvořených pracovních míst oproti slabému zářijovému vývoji opět vzroste na svůj dlouhodobý trend. Dynamika průměrných hodinových výdělků zrychlí na desetileté maximum.
  • Čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB přinese čtvrté zvýšení úrokových sazeb v řadě a také novou makroekonomickou prognózu. Přestože česká ekonomika zpomaluje, inflační tlaky v ní sílí. Růst mezd je rychlejší, než jsme předpokládali, a koruna zůstává na slabých úrovních. ČNB tedy nic nebrání v tom, aby potvrdila pověst nejvíce jestřábí banky v Evropě.
Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden
Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden
včera v 22:00

Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden

Americké akcie v pátek výrazně posílily díky rostoucím nadějím na vyřešení obchodního konfliktu mezi Spojenými státy...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fitch výrazně snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky
Fitch výrazně snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky
včera v 21:23

Fitch výrazně snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky

Ratingová agentura Fitch snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky na 0,3 % z dříve předpokládaných 1,1 %....
Itálie Výhled na rok 2019 Eurozóna
Uber snížil čtvrtletní ztrátu, růst tržeb ale opět zpomalil
včera v 20:50

Uber snížil čtvrtletní ztrátu, růst tržeb ale opět zpomalil

Provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies ve čtvrtém čtvrtletí snížil čistou ztrátu na 865 milionů...
Uber Výsledková sezóna
Při zatopení zlatých dolů v Zimbabwe nejspíše zemřelo přes 60 lidí
včera v 18:09

Při zatopení zlatých dolů v Zimbabwe nejspíše zemřelo přes 60 lidí

V zatopených zlatých dolech v Zimbabwe nejspíše zemřelo více než 60 horníků. S odvoláním na informace zveřejněné...
Zlato Afrika
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusu a dostaly se nejvýše za poslední tři měsíce. Pozornost...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Křetínský by se podle tisku brzy mohl dostat do dozorčí rady Metra
včera v 17:27

Křetínský by se podle tisku brzy mohl dostat do dozorčí rady Metra

Český investor Daniel Křetínský by se v brzké době mohl dostat do dozorčí rady německého obchodního řetězce Metro. Na...
Německo EPH
Ze světa investičních doporučení (15. února)
včera v 17:00

Ze světa investičních doporučení (15. února)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %

Pražská burza se v pátek odrazila od čtvrteční ztráty, když index PX stoupl o 0,88 % na 1 058,23 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky
Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky
včera v 16:20

Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky

Evropská centrální banka by mohla podpořit ekonomiku eurozóny prostřednictvím nové nabídky levných dlouhodobých úvěrů...
ECB Centrální banky Evropská ekonomika
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle…
včera v 16:02

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle předběžných dat stoupl na 95,5 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v únoru stoupl na 95,5 bodu z 91,2 bodu v lednu. Analytici očekávali...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Bílý dům prý už v rezervách našel 6,5 miliardy USD na stavbu zdi
včera v 15:01

Bílý dům prý už v rezervách našel 6,5 miliardy USD na stavbu zdi

Bílý dům hodlá do zpevnění jižní hranice Spojených států investovat přibližně osm miliard dolarů, z nichž přes 6,5...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika
USA: Index dovozních cen v lednu meziročně klesl o 1,7 %, index…
včera v 14:35

USA: Index dovozních cen v lednu meziročně klesl o 1,7 %, index vývozních cen se snížil o 0,2 %

Americký index dovozních cen se v lednu meziročně snížil o 1,7 % po poklesu o 0,6 % v prosinci. Index vývozních cen...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Ruská policie v Moskvě zadržela amerického manažera Calveyho
včera v 14:21

Ruská policie v Moskvě zadržela amerického manažera Calveyho

Ruská policie v pátek v Moskvě zadržela amerického investičního manažera Michaela Calveyho pro podezření z rozsáhlých...
Rusko Podvod
Koncern VW v lednu prodal meziročně o 1,8 procenta méně aut
Koncern VW v lednu prodal meziročně o 1,8 procenta méně aut
včera v 13:22

Koncern VW v lednu prodal meziročně o 1,8 procenta méně aut

Začátek letošního roku nezačal pro německý automobilový koncern Volkswagen dobře. Zejména kvůli slabší poptávce v...
Volkswagen Auta Německo
Trh s kryptoměnami v závěru týdne roste
včera v 13:05

Trh s kryptoměnami v závěru týdne roste

Nejpopulárnější digitální měny se v pátek pohybují v plusových číslech. Bitcoin krátce po 13.00 podle serveru...
Kryptoměny Bitcoin