Burzovní kalendář (29. 10. - 2. 11. 2018)
|

Burzovní kalendář (29. 10. - 2. 11. 2018)

Investoři budou na přelomu října a listopadu sledovat pokračující výsledkovou sezónu včetně čísel od Applu nebo na pražské burze od Erste Group Bank, podstatná budou také makrodata v čele s údaji z amerického trhu práce nebo o evropské inflaci. Náladu na trzích mohou ovlivňovat také politické faktory (italský rozpočet, brexit, kritika Fedu ze strany Donalda Trumpa, nervozita okolo Saúdské Arábie) a akcioví býci se mohou upínat k sezónním vzorcům (halloweenský efekt).

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Evropská centrální banka ponechala měnovou politiku beze změny. Její základní úroková sazba zůstává na nule a kvantitativní uvolňování by mělo skončit s letošním prosincem. Investory v Evropě v rámci výhledu zajímá (znervózňuje) chybějící dohoda o tom, jak proběhne příští rok v březnu takzvaný brexit.

Tempo růstu ekonomiky Spojených států ve třetím čtvrtletí kleslo na 3,5 % ze 4,2 % ve druhém kvartálu. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v pátek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Růst nicméně překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 3,3 %.

Americký prezident Donald Trump navzdory pokračujícímu růstu hospodářství stupňuje kritiku centrální banky. Největší riziko pro ekonomiku Spojených států podle něj představuje právě Fed. Podle prezidentova názoru banka příliš rychle zvyšuje sazby, zatímco Barack Obama měl možnost vést zemi v době nulových úroků.

Fed: Firmy v USA zvýšily ceny kvůli clům, jinak je inflace umírněná
Američtí výrobci zvýšili ceny kvůli novým clům, inflace ale byla ve větší části země umírněná. Uvádí to americká centrální banka v pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha. Ekonomika se podle ní zdá být v mírném až přiměřeném růstu, přičemž podniky v řadě sektorů hlásí nedostatek pracovníků.

Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí je na Wall Street v polovině. Ačkoli zisky firem ve většině případů překonávají odhady analytiků, výhledy firem (zahrnující stále častěji zmínky o silnějším dolaru, rizicích spojených s obchodními válkami a vyššími sazbami) a zklamání z čísel některých podstatných společností v čele s Amazonem (který na pozici americké dvojky podle tržní kapitalizace opět vystřídal Microsoft) utlumují snahy akciových býků opřít svůj optimismus o korporátní data. I proto se americké akciové indexy podruhé v letošním roce sesunuly do fáze korekce.

Ztráty zaznamenaly v uplynulém týdnu také burzy v západní Evropě a trh v Praze, jehož index PX odepsal 4,4 %. Jediným posilujícím titulem byla O2 Czech Republic (+1,7 %), a to bez kurzotvorných informací. Akcie O2 nejprve v pondělí zkorigovaly propad z předchozího týdne, v průběhu týdne pak zisky postupně umazávaly. Největší propad zaznamenaly cenné papíry CME (-9,9 %), které následovaly vývoj na americkém trhu Nasdaq.

Akcionář Summit Partners oznámil prodej 52,5 milionu (5,5 % vydaných) akcií společnosti Avast prostřednictvím zrychleného úpisu. Transakce proběhla za 2,75 GBP za akcii, což představovalo 7% diskont vůči zavírací ceně z předchozího dne. "Možný exit původních investorů byl jedním z důvodů, proč společnost v květnu vstupovala na burzu. Summit Partners investovala do Avastu v roce 2010 a již v dokumentech k IPO deklarovala záměr svůj podíl prodat," připomněl ve shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky. Titul zakončil týden slabší o 9,1 %.

Agentura S&P potvrdila rating Monety Money Bank na stupni BBB se stabilním výhledem. Hodnocení zatím není ovlivněno plánovanou akvizicí Air Bank a Home Credit. Agentura dále uvádí, že vidí jen malou pravděpodobnost, že by plánovaná akvizice zhoršila finanční stabilitu Monety oproti současnému stavu. Titul zakončil týden o 6,6 % níže.

Americké akcie v pátek oslabily, investoři reagovali na slabší výsledky Amazonu a Alphabetu
Akcie ve Spojených státech na závěr týdne výrazně oslabily a vysoké ztráty zaznamenaly i za celý týden. Trhy v pátek reagovaly na výsledky hospodaření firem Amazon a Alphabet, které zaostaly za očekáváním analytiků.
Evropské akcie v pátek výrazně oslabily, za celé týden ztratily zhruba 2,5 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v negativním pásmu, když se na ně přelil negativní sentiment z Wall Street, kde ve čtvrtek zklamaly hospodářské výsledky společností Amazon a Alphabet. Kromě výsledkové sezóny se investoři vraceli ke čtvrtečnímu zasedání Evropské centrální banky.
Pražská burza v pátek klesla o necelá dvě procenta, za celý týden spadla o 4,4 %
Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrtečního obchodování, když index PX odevzdal 1,96 % na 1 031,63 bodu, a dostal se tak nejníže od září 2017. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky, Monety Money Bank a energetické společnosti ČEZ. Žádný titul nezakončil obchodování v plusových číslech. Objem obchodů byl s 556 miliony korun mírně nadprůměrný.

Výhled

Investoři se budou na konci října a na začátku listopadu nadále věnovat výsledkové sezóně, dění okolo italského návrhu rozpočtu na rok 2019, vývoji jednání o brexitu a rizikům souvisejícím se zvyšováním sazeb.

"Itálie na jedné straně vyhrožuje, že Evropská komise může zamítat, co chce, ale že Řím hloupá pravidla dodržovat nebude. Na druhé straně ale také ví, že potřebuje udržet důvěru investorů (a nezvyšovat dále náklady na obsluhu dluhu) a udržet rating v investičním stupni, protože bez něj dojde k masivnímu výprodeji italského dluhu, nedostatku eurové likvidity a kolabování finančního sektoru. Proto italská vláda zkouší blafovat - navrhuje kosmeticky ustoupit a snížit deficit z 2,4 % HDP na 2,3 %. A to tak, že některá opatření zvyšující důchody pozastaví. To neznamená nic jiného, než že peníze nebudou utraceny v příštím roce, pokud si to tedy situace nevyžádá," pousmál se ve své poznámce k dění v Itálii hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

"Začnou platit sankce uvalené na Írán ze strany USA. Pro ceny ropy by mohlo jít nadále o podpůrný faktor, na druhou stranu je klíčová reakce Saúdské Arábie, která může výpadek nabídky na trhu dorovnávat. Ceny ropy navíc ovlivňuje i globální investiční sentiment," upozornil v týdenním výhledu analytik Jan Šumbera z České spořitelny.

"Index S&P 500 zaznamenal další výraznější týdenní ztrátu (4,03 %) a ze svých podzimních historických maxim odepsal již přes 10 %. Druhá korekce roku 2018 je tedy na světě. Úterní testování supportu 2 700 a odraz od něj ještě přinesly naději na potenciální obrat, ale ve středu index nekompromisně projel hladinou podpory a denní ztráta přes tři procenta smazala šance na brzký návrat k 2 800. Od středy do pátku byla navíc silně nadprůměrná obchodní aktivita," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 se nevrátil nad maxima okolo 2 820 z předchozího týdne, naopak prolomil 200denní klouzavý průměr a klesl na nové lokální nižší úrovně. "Denní graf je proto naprosto odlišný od toho, na co jsme dlouhodobě byli zvyklí. Nejbližší supporty jsou nyní okolo 2 600, tedy na zavíracích maximech z února a dubna. V tomto pásmu by se mohli na trh vrátit někteří kupci, kteří by mohli přispět k obratu, byť možná jen krátkodobému," doplnil Košťál.

Závěr roku bývá tradičně pro akcie příznivý a listopad začíná již příští týden. "S&P 500 se propadl do ztráty od začátku roku a za říjen odepisuje bezmála 9 %. Vedle zmíněné hladiny 2 600 je podpora také o 100 bodů níže, tedy asi 6 % od současné ceny. Stále je šance na posílení trhu, může jít ale jen o protipohyb po aktuálních výprodejích," uzavřel Košťál.

Výsledková sezóna ve Spojených státech i jinde ve světě běží na plné obrátky. V týdnu oznámí svá čísla v Americe mimo jiné General Electric, Pfizer, Coca-Cola, Apple, Facebook, ExxonMobil nebo General Motors, Starbucks a Berkshire Hathaway. V Evropě se přidají například HSCB, BNP Paribas, Deutsche Lufthansa, Volkswagen, Airbus, Royal Dutch Shell, Credit Suisse nebo ING. V Asii budou nejsledovanější čísla od společností jako Samsung, Alibaba, Sony, Mazda, Honda a několika velkých čínských bank.

"Po slabších číslech Amazonu a Alphabetu budou trhy netrpělivě vyhlížet report největší veřejně obchodované společnosti v USA, tedy Applu. Může jít o důležitý faktor pro další vývoj investičního sentimentu. Připojí se i podobně podstatná váha v indexech, firma Facebook," zmínil Šumbera. 

I na pražské burze se dočkáme důležité výsledkové zprávy, v pátek totiž zveřejní svá kvartální čísla Erste Group Bank. "Očekáváme, že banka zveřejní 12% meziroční růst čistého zisku na 406 milionů EUR. Důvodem by mělo být zlepšení na téměř všech hlavních položkách. Potvrzení solidního vývoje hospodaření by podle našeho názoru mohlo přilákat nákupní objednávky," napsal Milan Vaníček.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Ve čtvrtek bude zasedat bankovní rada České národní banky. Zatímco světové agentury ve svých výhledech založených na názorech světových analytiků očekávají zdrženlivost rady, pokud jde o další posun základní sazby, Vaníček i analytici oslovení ČTK očekávají její zvýšení o dalších 25 bazických bodů na 1,75 %. Banka zároveň vydá novou makroekonomickou prognózu. "Ekonomika je rozjetá a koruna ne a ne posilovat. Podporu vyšším sazbám v poslední době vyjádřili Mojmír Hampl, Marek Mora i Tomáš Nidetzký," poznamenal Navrátil.

Makroekonomický kalendář je bohatě zaplněný především ve Spojených státech. V pondělí budou nejsledovanější osobní příjmy a výdaje, v úterý spotřebitelská důvěra a index cen domů S&P/Case-Shiller, ve čtvrtek finální indexy nákupních manažerů za říjen a v pátek sada čísel z trhu práce, obchodní bilance a podnikové objednávky.

Na starém kontinentu vyjdou v úterý data o vývoji HDP eurozóny a také některých jednotlivých zemí v čele s Francií a Itálií. Ve stejný den Německo zveřejní inflaci a míru nezaměstnanosti. Ve středu přijdou na řadu inflace a nezaměstnanost v eurozóně a v pátek indexy nákupních manažerů. Ve čtvrtek navíc zasedá britská centrální banka, změna politiky se ale od ní nečeká.

Na dalších globálně významných trzích investory zaujmou mimo jiné zasedání japonské centrální banky a tamní makrodata v čele s průmyslovou výrobou a maloobchodními tržbami. Z Číny dorazí hodnoty indexů nákupních manažerů a Kanada odhalí vedle statistiky vývoje ekonomiky také sadu údajů z trhu práce.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Dynamika osobních příjmů i výdajů v zámoří byla již zahrnuta v prvním odhadu vývoje HDP, a proto jejich meziměsíční zrychlení nebude překvapením. Deflátor soukromé spotřeby v meziročním vyjádření opět zpomalí, jádrový deflátor ale zůstane nezměněný.
  • V pondělí večer vystoupí Charles Evans z Fedu na konferenci o regionální konkurenceschopnosti v Chicagu. Evans patří spíše k holubičímu křídlu vedení americké centrální banky, současné tempo zvyšování sazeb podle něj ale odpovídá ekonomické situaci.
  • Ekonomický růst zemí eurozóny ve třetím čtvrtletí zůstává podle prvního odhadu stabilní na mezikvartálních +0,4 %. Index ekonomické důvěry za říjen mírně poklesne, stejně tak míra nezaměstnanosti v září. Naopak spotřebitelská inflace podle prvního odhadu zůstane nezměněná.
  • V zámoří budou investoři sledovat především v pátek data z trhu práce. Ten zůstává stabilní. Míra nezaměstnanosti v říjnu o desetinu procentního bodu poklesla, přičemž počet vytvořených pracovních míst oproti slabému zářijovému vývoji opět vzroste na svůj dlouhodobý trend. Dynamika průměrných hodinových výdělků zrychlí na desetileté maximum.
  • Čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB přinese čtvrté zvýšení úrokových sazeb v řadě a také novou makroekonomickou prognózu. Přestože česká ekonomika zpomaluje, inflační tlaky v ní sílí. Růst mezd je rychlejší, než jsme předpokládali, a koruna zůstává na slabých úrovních. ČNB tedy nic nebrání v tom, aby potvrdila pověst nejvíce jestřábí banky v Evropě.
Evropské akcie v pátek i v týdenním horizontu mírně zdražily
Evropské akcie v pátek i v týdenním horizontu mírně zdražily
před hodinou

Evropské akcie v pátek i v týdenním horizontu mírně zdražily

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investoři netrpělivě čekali na zprávy...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
L'Espresso: O ruském financování Ligy se jednalo nejméně do února
17:22

L'Espresso: O ruském financování Ligy se jednalo nejméně do února

Jednání o ruském financování italské vládní strany Liga neskončilo setkáním šestice Italů a Rusů loni v říjnu v...
Rusko Itálie Politika
Ocelárny U.S. Steel sníží na Slovensku počet pracovníků o 2 500
17:03

Ocelárny U.S. Steel sníží na Slovensku počet pracovníků o 2 500

Slovenská divize amerických oceláren U.S. Steel sníží do konce roku 2021 zaměstnanost o 2 500 lidí. O práci ve...
Slovensko Ocelářské firmy
Pražská burza v pátek posílila, za celý týden získala 1,1 %
Pražská burza v pátek posílila, za celý týden získala 1,1 %
16:45

Pražská burza v pátek posílila, za celý týden získala 1,1 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX vzrostl o 0,33 % na 1 067,41 bodu. Nahoru burzu táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Zahraniční obchod KLDR byl loni nejnižší za deset let
16:35

Zahraniční obchod KLDR byl loni nejnižší za deset let

Celkový objem zahraničního obchodu KLDR, tedy vývoz a dovoz dohromady, se loni snížil o 48,8 procenta na 2,84...
Severní Korea (KLDR) Mezinárodní obchod
PepsiCo koupí jihoafrickou Pioneer Food za 1,7 miliardy USD
PepsiCo koupí jihoafrickou Pioneer Food za 1,7 miliardy USD
16:21

PepsiCo koupí jihoafrickou Pioneer Food za 1,7 miliardy USD

Americký nápojový gigant PepsiCo se dohodl na koupi jihoafrické potravinářské firmy Pioneer Food Group za 1,7...
PepsiCo Fúze a akvizice Americké akcie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci…
16:02

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci podle předběžných dat stoupl na 98,4 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červenci stoupl na 98,4 bodu z 98,2 bodu v červnu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Státní dluh v pololetí stoupl o 90,6 miliardy na 1,713 bilionu Kč
Státní dluh v pololetí stoupl o 90,6 miliardy na 1,713 bilionu Kč
15:20

Státní dluh v pololetí stoupl o 90,6 miliardy na 1,713 bilionu Kč

Státní dluh v prvním pololetí stoupl o 90,6 miliardy na 1,713 bilionu korun. Důvodem nárůstu dluhu byla snaha získat...
Zadlužení Česká republika
Ze světa investičních doporučení (19. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (19. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Nejzadluženější zemí eurozóny je Francie, předstihla Itálii
Nejzadluženější zemí eurozóny je Francie, předstihla Itálii
14:46

Nejzadluženější zemí eurozóny je Francie, předstihla Itálii

Nejzadluženější zemí eurozóny se stala Francie. Její veřejný dluh předstihl v prvním čtvrtletí v absolutních číslech...
Francie Zadlužení Itálie
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu meziročně stouply o 1 %
14:30

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu meziročně stouply o 1 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziročně zvýšily o 1 % po růstu o 3,7 % v dubnu. Analytici počítali s růstem...
Kanada Maloobchod Tržby
American Express díky růstu výdajů spotřebitelů zvýšil zisk
13:54

American Express díky růstu výdajů spotřebitelů zvýšil zisk

Americký vydavatel kreditních karet American Express ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk zhruba o devět procent na 1,76...
Americké akcie Výsledková sezóna
Kanadský těžař zlata Barrick převezme celou firmu Acacia
Kanadský těžař zlata Barrick převezme celou firmu Acacia
13:37

Kanadský těžař zlata Barrick převezme celou firmu Acacia

Kanadská těžařská společnost Barrick Gold se dohodla s ostatními akcionáři na plném převzetí firmy Acacia Mining za...
Kanada Zlato Fúze a akvizice
Skupina Penta neuspěla s žalobou proti Slovensku
13:00

Skupina Penta neuspěla s žalobou proti Slovensku

Finanční skupina Penta u bratislavského soudu neuspěla s žalobou proti Slovensku na vyplacení odškodného za to, že...
Slovensko
AB InBev prodá své australské aktivity japonské firmě Asahi
AB InBev prodá své australské aktivity japonské firmě Asahi
12:25

AB InBev prodá své australské aktivity japonské firmě Asahi

Největší světový pivovar Anheuser-Busch InBev prodá za 16 miliard australských dolarů svou australskou dceřinou firmu...
Anheuser-Busch InBev Austrálie Fúze a akvizice
Bitcoin v závěr utýdne výrazně roste, daří se i dalším kryptoměnám
12:02

Bitcoin v závěr utýdne výrazně roste, daří se i dalším kryptoměnám

Nejpopulárnější digitální měny se v pátek pohybují v zelených číslech. Bitcoin kolem 12.00 SELČ podle serveru...
Bitcoin Kryptoměny
Nezaměstnanost na Slovensku v červnu po předchozím minimu stoupla
Nezaměstnanost na Slovensku v červnu po předchozím minimu stoupla
11:19

Nezaměstnanost na Slovensku v červnu po předchozím minimu stoupla

Pokles míry nezaměstnanosti na Slovensku se zastavil. V červnu se nezaměstnanost zvýšila na 4,97 procenta ze 4,88...
Slovensko Nezaměstnanost