Burzovní kalendář (29. 10. - 2. 11. 2018)
|

Burzovní kalendář (29. 10. - 2. 11. 2018)

Investoři budou na přelomu října a listopadu sledovat pokračující výsledkovou sezónu včetně čísel od Applu nebo na pražské burze od Erste Group Bank, podstatná budou také makrodata v čele s údaji z amerického trhu práce nebo o evropské inflaci. Náladu na trzích mohou ovlivňovat také politické faktory (italský rozpočet, brexit, kritika Fedu ze strany Donalda Trumpa, nervozita okolo Saúdské Arábie) a akcioví býci se mohou upínat k sezónním vzorcům (halloweenský efekt).

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Evropská centrální banka ponechala měnovou politiku beze změny. Její základní úroková sazba zůstává na nule a kvantitativní uvolňování by mělo skončit s letošním prosincem. Investory v Evropě v rámci výhledu zajímá (znervózňuje) chybějící dohoda o tom, jak proběhne příští rok v březnu takzvaný brexit.

Tempo růstu ekonomiky Spojených států ve třetím čtvrtletí kleslo na 3,5 % ze 4,2 % ve druhém kvartálu. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v pátek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Růst nicméně překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 3,3 %.

Americký prezident Donald Trump navzdory pokračujícímu růstu hospodářství stupňuje kritiku centrální banky. Největší riziko pro ekonomiku Spojených států podle něj představuje právě Fed. Podle prezidentova názoru banka příliš rychle zvyšuje sazby, zatímco Barack Obama měl možnost vést zemi v době nulových úroků.

Fed: Firmy v USA zvýšily ceny kvůli clům, jinak je inflace umírněná
Američtí výrobci zvýšili ceny kvůli novým clům, inflace ale byla ve větší části země umírněná. Uvádí to americká centrální banka v pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha. Ekonomika se podle ní zdá být v mírném až přiměřeném růstu, přičemž podniky v řadě sektorů hlásí nedostatek pracovníků.

Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí je na Wall Street v polovině. Ačkoli zisky firem ve většině případů překonávají odhady analytiků, výhledy firem (zahrnující stále častěji zmínky o silnějším dolaru, rizicích spojených s obchodními válkami a vyššími sazbami) a zklamání z čísel některých podstatných společností v čele s Amazonem (který na pozici americké dvojky podle tržní kapitalizace opět vystřídal Microsoft) utlumují snahy akciových býků opřít svůj optimismus o korporátní data. I proto se americké akciové indexy podruhé v letošním roce sesunuly do fáze korekce.

Ztráty zaznamenaly v uplynulém týdnu také burzy v západní Evropě a trh v Praze, jehož index PX odepsal 4,4 %. Jediným posilujícím titulem byla O2 Czech Republic (+1,7 %), a to bez kurzotvorných informací. Akcie O2 nejprve v pondělí zkorigovaly propad z předchozího týdne, v průběhu týdne pak zisky postupně umazávaly. Největší propad zaznamenaly cenné papíry CME (-9,9 %), které následovaly vývoj na americkém trhu Nasdaq.

Akcionář Summit Partners oznámil prodej 52,5 milionu (5,5 % vydaných) akcií společnosti Avast prostřednictvím zrychleného úpisu. Transakce proběhla za 2,75 GBP za akcii, což představovalo 7% diskont vůči zavírací ceně z předchozího dne. "Možný exit původních investorů byl jedním z důvodů, proč společnost v květnu vstupovala na burzu. Summit Partners investovala do Avastu v roce 2010 a již v dokumentech k IPO deklarovala záměr svůj podíl prodat," připomněl ve shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky. Titul zakončil týden slabší o 9,1 %.

Agentura S&P potvrdila rating Monety Money Bank na stupni BBB se stabilním výhledem. Hodnocení zatím není ovlivněno plánovanou akvizicí Air Bank a Home Credit. Agentura dále uvádí, že vidí jen malou pravděpodobnost, že by plánovaná akvizice zhoršila finanční stabilitu Monety oproti současnému stavu. Titul zakončil týden o 6,6 % níže.

Americké akcie v pátek oslabily, investoři reagovali na slabší výsledky Amazonu a Alphabetu
Akcie ve Spojených státech na závěr týdne výrazně oslabily a vysoké ztráty zaznamenaly i za celý týden. Trhy v pátek reagovaly na výsledky hospodaření firem Amazon a Alphabet, které zaostaly za očekáváním analytiků.
Evropské akcie v pátek výrazně oslabily, za celé týden ztratily zhruba 2,5 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v negativním pásmu, když se na ně přelil negativní sentiment z Wall Street, kde ve čtvrtek zklamaly hospodářské výsledky společností Amazon a Alphabet. Kromě výsledkové sezóny se investoři vraceli ke čtvrtečnímu zasedání Evropské centrální banky.
Pražská burza v pátek klesla o necelá dvě procenta, za celý týden spadla o 4,4 %
Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrtečního obchodování, když index PX odevzdal 1,96 % na 1 031,63 bodu, a dostal se tak nejníže od září 2017. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky, Monety Money Bank a energetické společnosti ČEZ. Žádný titul nezakončil obchodování v plusových číslech. Objem obchodů byl s 556 miliony korun mírně nadprůměrný.

Výhled

Investoři se budou na konci října a na začátku listopadu nadále věnovat výsledkové sezóně, dění okolo italského návrhu rozpočtu na rok 2019, vývoji jednání o brexitu a rizikům souvisejícím se zvyšováním sazeb.

"Itálie na jedné straně vyhrožuje, že Evropská komise může zamítat, co chce, ale že Řím hloupá pravidla dodržovat nebude. Na druhé straně ale také ví, že potřebuje udržet důvěru investorů (a nezvyšovat dále náklady na obsluhu dluhu) a udržet rating v investičním stupni, protože bez něj dojde k masivnímu výprodeji italského dluhu, nedostatku eurové likvidity a kolabování finančního sektoru. Proto italská vláda zkouší blafovat - navrhuje kosmeticky ustoupit a snížit deficit z 2,4 % HDP na 2,3 %. A to tak, že některá opatření zvyšující důchody pozastaví. To neznamená nic jiného, než že peníze nebudou utraceny v příštím roce, pokud si to tedy situace nevyžádá," pousmál se ve své poznámce k dění v Itálii hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

"Začnou platit sankce uvalené na Írán ze strany USA. Pro ceny ropy by mohlo jít nadále o podpůrný faktor, na druhou stranu je klíčová reakce Saúdské Arábie, která může výpadek nabídky na trhu dorovnávat. Ceny ropy navíc ovlivňuje i globální investiční sentiment," upozornil v týdenním výhledu analytik Jan Šumbera z České spořitelny.

"Index S&P 500 zaznamenal další výraznější týdenní ztrátu (4,03 %) a ze svých podzimních historických maxim odepsal již přes 10 %. Druhá korekce roku 2018 je tedy na světě. Úterní testování supportu 2 700 a odraz od něj ještě přinesly naději na potenciální obrat, ale ve středu index nekompromisně projel hladinou podpory a denní ztráta přes tři procenta smazala šance na brzký návrat k 2 800. Od středy do pátku byla navíc silně nadprůměrná obchodní aktivita," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 se nevrátil nad maxima okolo 2 820 z předchozího týdne, naopak prolomil 200denní klouzavý průměr a klesl na nové lokální nižší úrovně. "Denní graf je proto naprosto odlišný od toho, na co jsme dlouhodobě byli zvyklí. Nejbližší supporty jsou nyní okolo 2 600, tedy na zavíracích maximech z února a dubna. V tomto pásmu by se mohli na trh vrátit někteří kupci, kteří by mohli přispět k obratu, byť možná jen krátkodobému," doplnil Košťál.

Závěr roku bývá tradičně pro akcie příznivý a listopad začíná již příští týden. "S&P 500 se propadl do ztráty od začátku roku a za říjen odepisuje bezmála 9 %. Vedle zmíněné hladiny 2 600 je podpora také o 100 bodů níže, tedy asi 6 % od současné ceny. Stále je šance na posílení trhu, může jít ale jen o protipohyb po aktuálních výprodejích," uzavřel Košťál.

Výsledková sezóna ve Spojených státech i jinde ve světě běží na plné obrátky. V týdnu oznámí svá čísla v Americe mimo jiné General Electric, Pfizer, Coca-Cola, Apple, Facebook, ExxonMobil nebo General Motors, Starbucks a Berkshire Hathaway. V Evropě se přidají například HSCB, BNP Paribas, Deutsche Lufthansa, Volkswagen, Airbus, Royal Dutch Shell, Credit Suisse nebo ING. V Asii budou nejsledovanější čísla od společností jako Samsung, Alibaba, Sony, Mazda, Honda a několika velkých čínských bank.

"Po slabších číslech Amazonu a Alphabetu budou trhy netrpělivě vyhlížet report největší veřejně obchodované společnosti v USA, tedy Applu. Může jít o důležitý faktor pro další vývoj investičního sentimentu. Připojí se i podobně podstatná váha v indexech, firma Facebook," zmínil Šumbera. 

I na pražské burze se dočkáme důležité výsledkové zprávy, v pátek totiž zveřejní svá kvartální čísla Erste Group Bank. "Očekáváme, že banka zveřejní 12% meziroční růst čistého zisku na 406 milionů EUR. Důvodem by mělo být zlepšení na téměř všech hlavních položkách. Potvrzení solidního vývoje hospodaření by podle našeho názoru mohlo přilákat nákupní objednávky," napsal Milan Vaníček.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Ve čtvrtek bude zasedat bankovní rada České národní banky. Zatímco světové agentury ve svých výhledech založených na názorech světových analytiků očekávají zdrženlivost rady, pokud jde o další posun základní sazby, Vaníček i analytici oslovení ČTK očekávají její zvýšení o dalších 25 bazických bodů na 1,75 %. Banka zároveň vydá novou makroekonomickou prognózu. "Ekonomika je rozjetá a koruna ne a ne posilovat. Podporu vyšším sazbám v poslední době vyjádřili Mojmír Hampl, Marek Mora i Tomáš Nidetzký," poznamenal Navrátil.

Makroekonomický kalendář je bohatě zaplněný především ve Spojených státech. V pondělí budou nejsledovanější osobní příjmy a výdaje, v úterý spotřebitelská důvěra a index cen domů S&P/Case-Shiller, ve čtvrtek finální indexy nákupních manažerů za říjen a v pátek sada čísel z trhu práce, obchodní bilance a podnikové objednávky.

Na starém kontinentu vyjdou v úterý data o vývoji HDP eurozóny a také některých jednotlivých zemí v čele s Francií a Itálií. Ve stejný den Německo zveřejní inflaci a míru nezaměstnanosti. Ve středu přijdou na řadu inflace a nezaměstnanost v eurozóně a v pátek indexy nákupních manažerů. Ve čtvrtek navíc zasedá britská centrální banka, změna politiky se ale od ní nečeká.

Na dalších globálně významných trzích investory zaujmou mimo jiné zasedání japonské centrální banky a tamní makrodata v čele s průmyslovou výrobou a maloobchodními tržbami. Z Číny dorazí hodnoty indexů nákupních manažerů a Kanada odhalí vedle statistiky vývoje ekonomiky také sadu údajů z trhu práce.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Dynamika osobních příjmů i výdajů v zámoří byla již zahrnuta v prvním odhadu vývoje HDP, a proto jejich meziměsíční zrychlení nebude překvapením. Deflátor soukromé spotřeby v meziročním vyjádření opět zpomalí, jádrový deflátor ale zůstane nezměněný.
  • V pondělí večer vystoupí Charles Evans z Fedu na konferenci o regionální konkurenceschopnosti v Chicagu. Evans patří spíše k holubičímu křídlu vedení americké centrální banky, současné tempo zvyšování sazeb podle něj ale odpovídá ekonomické situaci.
  • Ekonomický růst zemí eurozóny ve třetím čtvrtletí zůstává podle prvního odhadu stabilní na mezikvartálních +0,4 %. Index ekonomické důvěry za říjen mírně poklesne, stejně tak míra nezaměstnanosti v září. Naopak spotřebitelská inflace podle prvního odhadu zůstane nezměněná.
  • V zámoří budou investoři sledovat především v pátek data z trhu práce. Ten zůstává stabilní. Míra nezaměstnanosti v říjnu o desetinu procentního bodu poklesla, přičemž počet vytvořených pracovních míst oproti slabému zářijovému vývoji opět vzroste na svůj dlouhodobý trend. Dynamika průměrných hodinových výdělků zrychlí na desetileté maximum.
  • Čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB přinese čtvrté zvýšení úrokových sazeb v řadě a také novou makroekonomickou prognózu. Přestože česká ekonomika zpomaluje, inflační tlaky v ní sílí. Růst mezd je rychlejší, než jsme předpokládali, a koruna zůstává na slabých úrovních. ČNB tedy nic nebrání v tom, aby potvrdila pověst nejvíce jestřábí banky v Evropě.
Reuters: VW připravuje plány na oddělení divize Lamborghini
před hodinou

Reuters: VW připravuje plány na oddělení divize Lamborghini

Německý automobilový koncern Volkswagen připravuje plány na oddělení divize Lamborghini a oslovil banky a potenciální...
Evropské akcie Auta Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek po dobrém začátku mírně posílily
Evropské akcie ve čtvrtek po dobrém začátku mírně posílily
18:00

Evropské akcie ve čtvrtek po dobrém začátku mírně posílily

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek dopoledne rostly díky optimismu z blížící se dohody ohledně nového...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Playboy se po devíti letech vrátí na akciovou burzu
17:49

Playboy se po devíti letech vrátí na akciovou burzu

Společnost Playboy Enterprises, která vlastní stejnojmenný pánský časopis, se po devíti letech vrátí na akciovou...
NYSE Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Vatikán poprvé zveřejnil detailní rozpočet, slíbil lepší kontrolu
17:35

Vatikán poprvé zveřejnil detailní rozpočet, slíbil lepší kontrolu

Vatikán ve čtvrtek poprvé zveřejnil detailní data z rozpočtu církevního státu a slíbil, že jeho finanční toky budou...
Rozpočet Itálie
Exportéři čekají kvůli covidu výpadek vývozu 300 až 500 mld.
16:54

Exportéři čekají kvůli covidu výpadek vývozu 300 až 500 mld.

Český export by letos podle odhadů Asociace exportérů mohl kvůli krizi vyvolané pandemií koronaviru klesnout o 300 až...
Česká republika Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nejslabší úrovni od půlky května
Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nejslabší úrovni od půlky května
16:50

Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nejslabší úrovni od půlky května

Pražská burza ve čvtrtek ztrácela. Index PX klesl o 1,06 procenta na 859,11 bodu, což je jeho nejnižší závěrečný kurz...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Návrh rozpočtu podle rady neponechává prostor pro nečekané výdaje
16:20

Návrh rozpočtu podle rady neponechává prostor pro nečekané výdaje

Návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun neponechává žádný prostor pro případné navýšení...
Česká republika Rozpočet
Deloitte v ČR stáhl studii o vlivu oteplování na ekonomiku
15:47

Deloitte v ČR stáhl studii o vlivu oteplování na ekonomiku

Česká pobočka mezinárodní poradenské společnosti Deloitte po dvou týdnech od zveřejnění stáhla svou studii o dopadech...
Ekologie a životní prostředí Česká republika
Žádostí o podporu v USA přibylo méně, než se čekalo
14:30

Žádostí o podporu v USA přibylo méně, než se čekalo

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 19. září nově 837 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Osobní příjmy Američanů v srpnu klesly více, než se čekalo. Spotřeba…
14:30

Osobní příjmy Američanů v srpnu klesly více, než se čekalo. Spotřeba ale příjemně překvapila

Jádrový cenový index osobní spotřeby (oblíbený inflační ukazatel Fedu, takzvaná PCE inflace) meziročně vzrostl o 1,6 ...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
Schodek rozpočtu v září stoupl na 252,7 miliardy Kč, což byl nejhorší…
14:00

Schodek rozpočtu v září stoupl na 252,7 miliardy Kč, což byl nejhorší výsledek k tomuto měsíci

Schodek státního rozpočtu ke konci září stoupl na 252,7 miliardy korun ze srpnových 230,3 miliardy korun. Loni ke...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní
PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní
13:21

PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní

Americká společnost PepsiCo ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk o devět procent na 2,29 miliardy USD. Firma také...
PepsiCo Americké akcie Výsledková sezóna
Google zaplatí mediálním firmám za využívání obsahu miliardu dolarů
12:59

Google zaplatí mediálním firmám za využívání obsahu miliardu dolarů

Americká společnost Google v příštích třech letech zaplatí miliardu dolarů mediálním firmám za to, že bude moci...
Alphabet (Google) Americké akcie Média
Služba Outlook od Microsoftu má po celém světě výpadky
12:52

Služba Outlook od Microsoftu má po celém světě výpadky

E-mailová služba Outlook od softwarové společnosti Microsoft se po celém světě potýká s výpadky, mnoho uživatelů se...
Microsoft Americké akcie Informační technologie
Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů
Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů
12:31

Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů

Švédskému prodejci oděvů Hennes & Mauritz ve třetím čtvrtletí klesl meziročně zisk před zdaněním o více než polovinu...
Evropské akcie Móda a design Výsledková sezóna
České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 %…
České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 %…
12:17

České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 % hodnoty, index sráží níže zejména velká váha bankovních titulů

České akcie za tři čtvrtletí klesly podle indexu PX téměř o 23 %. Byly tak ve světě jedny z nejhorších, shodli se...
Akcie ČR Index PX Světové akcie
Aktivita v průmyslu v zemích eurozóny v září vzrostla nejrychleji za…
11:52

Aktivita v průmyslu v zemích eurozóny v září vzrostla nejrychleji za dva roky

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v září rostla nejrychleji za více než dva roky. Podpořilo ji zejména...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Hospodářská komora: Opatření proti koronaviru jsou pro firmy největší…
11:48

Hospodářská komora: Opatření proti koronaviru jsou pro firmy největší překážkou

Pro rok 2021 je největším rizikem pro české podnikatele zavádění dalších mimořádných opatření vlády v souvislosti s...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Tokijská burza ve čtvrtek kvůli technickým problémům neobchodovala
11:46

Tokijská burza ve čtvrtek kvůli technickým problémům neobchodovala

Tokijská akciová burza kvůli technickým problémům celou seanci neobchodovala. Jde o nejhorší výpadek v její historii....
Japonské akcie Asijské akcie Trhy
Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu podle očekávání vzrostla na 8…
Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu podle očekávání vzrostla na 8…
11:00

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu podle očekávání vzrostla na 8,1 %

Analytici čekali, že míra nezaměstnanosti v srpnu v zemích platících eurem vzroste na na 8,1 % z červencových 7,9 %....
Eurozóna Evropská ekonomika Nezaměstnanost