Burzovní kalendář (5. 6. - 9. 6. 2017)
|

Burzovní kalendář (5. 6. - 9. 6. 2017)

V prvním červnovém týdnu čeká investory několik významných událostí v čele se zasedáním Evropské centrální banky a parlamentními volbami ve Spojeném království a Francii. Naruší něco převážně optimistickou náladu na trzích?

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Data z amerického trhu za květen zaostala za očekáváním, akciové indexy se ale po jejich oznámení nenechaly vykolejit z růstové trasy a zakončily týden na novém historickém maximu. Větší vzrušení přinesly úpravy vah v indexech MSCI ke konci května.

Pražská burza v týdnu na rozdíl od západních trhů ztratila, konkrétně procento. Nejvíce klesající akcií byla Erste Group Bank (-4,4 %), a to bez významných informací ze samotné. Výprodej v evropském bankovním sektoru spustila zpráva o možných předčasných volbách v Itálii již v září letošního roku.

Nejvíce v týdnu posílily akcie Fortuny (+8,5 %). Majoritní vlastník firmy Forbet zvýšil cenu v probíhající nabídce na odkup akcií na 118,04 Kč z původních 98,69 Kč. Cena akcií na trhu se nabídce technicky uzpůsobila. Období pro uplatnění nabídky je do 20. června. "Nabízená cena odpovídá pětinásobku EBITDA Fortuny za loňský rok, což je pod běžným oceněním v rámci sektoru," uvedl v týdenním shrnutí dění na trzích hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Před valnou hromadou Unipetrolu se objevily protinávrhy menšinových akcionářů. "Z nejvýznamnějších jde o návrhy na výplatu dividendy 13,5-18,5 Kč na akcii. Management navrhuje 8,3 Kč. Titul se od pondělí 29. května obchoduje bez nároku na dividendu, za týden ztratil 1 %," doplnil analytik.

Americké akcie v pátek opět přepisovaly historii, slabším datům z trhu práce navzdory
Americké akcie v pátek znovu zpevnily a všechny tři hlavní indexy opět přepisovaly historii. Růst cen průmyslových a technologických titulů více než vyrovnal vlažné přijetí zprávy o květnové tvorbě nových pracovních míst v USA, která zaostala za očekáváním.
Evropské trhy v pátek mírně stouply, za celý týden si připsaly zhruba 0,3 %
Evropské burzy v závěru týdne navázaly na ziskovou čtvrteční seanci, když uzavřely v mírném plusu. Trhy svou pozornost soustředily zejména na data z amerického trhu práce, která byla horší, než se čekalo.
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden ztratila procento
Pražská burza v závěru týdne nenavázala na ziskovou čtvrteční seanci, když index PX ztratil 0,03 % na 1 005,81 bodu. Dolů burzu táhly akcie energetické skupiny ČEZ a textilky Pegas Nonwovens. Dařilo se naopak rakouským finančním titulům. Objem obchodů byl s 434 miliony korun podprůměrný.

Výhled

První kompletně červnový týden bude pro Evropu mimo jiné volební (Spojené království se vedle chystaného brexitu musí zabývat i dalšími teroristickými útoky) a zasedat bude Evropská centrální banka. Obě sledované události se odehrají ve čtvrtek.

Změna sazeb se od ECB nečeká, vyjádření Maria Draghiho k vývoji evropské ekonomiky ale jako vždy mohou zahýbat kurzem eura. "Neočekáváme, že by ECB trhu dodala nové informace. Podle našeho názoru Draghi zopakuje názor banky na potřebu zachování měnové politiky v současné podobě. V britských volbách bude zajímavé sledovat, nakolik se (ne)potvrdí oblíbenost ministerské předsedkyně Theresy Mayové," napsal Vaníček. "V neděli 11. června proběhne také první kolo parlamentních voleb ve Francii, kde bude důležité, jakou podporu získá strana nového prezidenta Emmanuela Macrona. Volby ani zasedání ECB by v případě naplnění základních scénářů neměly vyvolat výraznější výkyvy na trzích."

"Evropská centrální banka podle našich očekávání nastavení měnové politiky nezmění. Pozornost investorů se zaměří na prohlášení centrálních bankéřů, především na hodnocení rizik inflačního a makroekonomického vývoje. Ta by mohla být mírně optimističtější díky posledním údajům z eurozóny. Podle našich odhadů ECB v září 2017 prodlouží program odkupu aktiv (zřejmě do června 2018), ale v nižším měsíčním objemu již od 4Q2017. V prosinci 2018 pak očekáváme první zvýšení depozitní sazby ze současných -0,4 %," uvedl Marek Dřímal, ekonom z Komerční banky.

"Předčasné parlamentní volby měly být příležitostí pro konzervativce Theresy Mayové pojistit si bezpečnou většinu v dolní komoře parlamentu. Cílem mělo být mimo jiné protlačit zákony o brexitu bez výraznějších komplikací. Poslední průzkumy ale naznačují pokles popularity toryů, podle některých jim dokonce hrozí ztráta většiny v parlamentu. Nepříznivý výsledek pro konzervativce by zřejmě znamenal otřes kurzu libry kvůli zvýšené politické nejistotě," poznamenal ekonom.

Výsledková sezóna skončila. Během června budou vycházet jen čísla firem, které mají oproti kalendářním čtvrtletím posunuté své fiskální kvartály. V týdnu od 5. června jde například o výrobce alkoholických nápojů Brown-Forman.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Květen byl pro akcie ziskový. Kromě jednoho výraznějšího denního poklesu se nic dramatického nestalo. Index S&P 500 se několikrát podíval na nová maxima a na trzích je pro nejbližší období pozitivní nálada. Index pravděpodobně hledá rozpětí, ve kterém zůstane v červnu a v červenci," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Vše se zdá být v ideálním nastavení – psychologicky významná hladina 2 400 se formuje jako support, denní graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení, index VIX je na minimech a signalizuje letní bezstarostnost. Nemá význam předjímat, jaká událost nebo informace zvrátí současný optimismus, ale následující dva měsíce by index mohl zůstat v rozpětí, které momentálně hledá. Nabízí se 2 400 až 2 470, ale nepředbíhejme."

Na českém akciovém trhu bude nejsledovanější středeční valná hromada společnosti Unipetrol, na které se mimo jiné rozhodne o dividendě za loňský rok.

Relativně skromně zaplněný burzovní kalendář vyváží v novém týdnu o to nabitější seznam vycházejících makrodat. Týden začne pěkně zostra, v pondělí budou zveřejněny indexy nákupních manažerů v Japonsku, Číně, Británii a ve Spojených státech. "Jediným zajímavějším ukazatelem týdne ze Spojených států bude květnový index ISM v oblasti služeb. Ten by měl oproti dubnu mírně poklesnout, ale i tak zůstane bezpečně v pásmu značícím expanzi ekonomické aktivity. Na dobrou kondici sektoru služeb ukázaly i regionální indexy jednotlivých poboček Fedu," míní Dřímal.

V úterý si makroekonomičtí analytici mohou vzít volno, klid na trhu rozvíří snad jen maloobchodní tržby v eurozóně. Zajímavější bude středa, kdy vyjdou statistiky německých podnikových objednávek, finální data o vývoji HDP eurozóny v prvním čtvrtletí a v Americe data o spotřebitelských úvěrech.

"Po dvou měsících silného růstu by mělo tempo německých továrních objednávek v dubnu zpomalit. I tak budou pokračovat v růstu, čemuž nasvědčují i předstihové indikátory. Německá poptávka by tak měla zůstat vysoko," míní Marek Dřímal. "Růst HDP eurozóny by měl být za 1Q2017 potvrzen na velice soidních 0,5 % mezikvartálně, ale může nakonec být ještě vyšší, protože dynamika vývoje ekonomiky ve Francii a Itálii byla v uplynulém týdnu revidována výše."

Ve čtvrtek budou investoři sledovat čínskou obchodní bilanci, japonský HDP a německou průmyslovou výrobu, v pátek pak ještě vyjdou čínská inflace, německá obchodní bilance a série britských údajů v čele s HDP a průmyslovou produkcí.

Makroekonomický kalendář je tentokrát nabitý i v České republice. Od pondělí do pátku vyjdou postupně statistiky růstu mezd, maloobchodních tržeb, obchodní bilance, průmyslové výroby, devizových rezerv, míry nezaměstnanosti a inflace.

"Maloobchodu se v posledních měsících dařilo. K vyšší poptávce přispíval nejen růst mezd v podnikatelské sféře, ale také výrazné navýšení platů ve veřejném sektoru a sociálních dávek (především důchodů). V dubnu by přesto měla dynamika maloobchodních tržeb (bez aut) zpomalit na meziročních 5,6 %. Přebytek zahraničního obchodu dosáhl v dubnu zřejmě 20,6 miliardy Kč. Poptávka po českých vývozech zůstává vysoká, exporty však pravděpodobně brzdily nepříznivé dubnové kalendářní efekty. Průmyslová produkce v dubnu zřejmě meziročně poklesla po masivním březnovém vzestupu. Za špatným dubnovým číslem budou stát kalendářní vlivy, protože letošní duben měl pouze 18 pracovních dnů oproti 21 v roce 2016. Po očištění o tyto faktory by měla dynamika výstupu zůstat velice dobrá, jak naznačují předstihové indikátory ze zahraničí i z české ekonomiky," doplnil Dřímal týdenní výhled o česká data. "Poptávka po pracovní síle zůstává vysoká díky pokračující silné ekonomické aktivitě. Podíl nezaměstnaných se proto v květnu podle našich očekávání snížil na 4,1 %, novou nejnižší úroveň od roku 2008. A meziroční inflace v květnu pravděpodobně stagnovala na 2 %. Oproti dubnu ceny zřejmě poklesly o 0,2 % kvůli nižším cenám pohonných hmot (ropa na světových trzích na přelomu dubna a května zlevnila). Náš odhad je 0,2 procentního bodu pod konsenzem trhu. Pokud se naplní, mohla by koruna oslabit vůči euru kvůli zklamání části investorů. V dalších měsících by však měla inflace opět zrychlovat, šance na růst sazeb ČNB by se měly zvyšovat a koruna posilovat."

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
včera v 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
včera v 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
včera v 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
včera v 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
včera v 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
včera v 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
včera v 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
včera v 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
včera v 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
včera v 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
včera v 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
včera v 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
včera v 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
včera v 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
včera v 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
včera v 10:30

Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v pátek skončilo v plusu. Proti proudu šla burza v Austrálii,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
včera v 10:26

Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti

Farmaceutická společnost AstraZeneca se nadále snaží rozptýlit pochyby, které vznikly kolem výsledků testů její...
Farmacie Koronavirus