Burzovní kalendář (9. 7. - 13. 7. 2018)
|

Burzovní kalendář (9. 7. - 13. 7. 2018)

Akciové trhy mají za sebou úspěšný týden navzdory přetrvávajícím obavám o vývoj v mezinárodním obchodu. Před polovinou července se investoři zaměří mimo jiné na začínající výsledkovou sezónu.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Akciové trhy v USA, v západní Evropě (s výjimkou Spojeného království) a v Česku v prvním červencovém týdnu posílily. Investoři se zaměřili na zprávy z trhu práce Spojených států a eurozóny, finální červnové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb i zpracovatelském sektoru či americkou obchodní bilanci. Optimismus na trzích nepřekazilo ani pokračování "celní výměny" mezi USA a Čínou.

Americké akcie zakončily týden růstem, zpráva z trhu práce přebila obavy z obchodní války
Akcie ve Spojených státech v pátek posílily. Náladu na trhu podpořila zpráva o vývoji nezaměstnanosti, která vykompenzovala negativní dopad rostoucího obchodního napětí mezi USA a Čínou. Americký dolar na rozdíl od akcií oslabil.
Evropské burzy v pátek uzavřely v plusu, za celý týden získaly zhruba půl procenta
Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusových číslech, když investoři sledovali vývoj obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. V pátek začala platit oboustranná cla na dovoz zboží v hodnotě zhruba 34 miliard dolarů. Pozornost poutala také zpráva z amerického trhu práce.
Pražská burza ve středu mírně stoupla, za celý zkrácený týden získala 1,3 %
Pražská burza ve středu popáté v řadě zpevnila, když index PX vzrostl o 0,14 % na 1 077,56 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank a Monety Money Bank, proti trendu naopak šla likérka Stock Spirits. Objem obchodů byl s necelými 408 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Druhý červencový týden bude na světových trzích vedle pokračujícího napětí v mezinárodním obchodu především o začínající výsledkové sezóně, sledované bude také čtvrteční zasedání ministrů financí zemí eurozóny.

Analytici oslovení agenturou Thomson Reuters čekají, že americké firmy za letošní druhé čtvrtletí vykáží v průměru meziroční nárůst zisku o více než 20 % a nárůst tržeb o zhruba 8 %. V týdnu zveřejní svá čísla PepsiCo, Yum! Brands a Delta Air Lines, nejsledovanější ale budou výsledky bank Citigroup, JPMorgan a Wells Fargo. V Evropě má výsledková sezóna tradičně zpoždění, údaje zveřejní například Bang & Olufsen nebo Sodexo.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

I přes zakolísání během zkráceného úterního obchodování se index S&P 500 v týdnu odrazil od linie 50denního klouzavého průměru a v pátek se vyhoupl i nad rezistenci na 2 750. Benchmark je bezpečně v dlouhodobějším pásmu 2 700 až 2 800. Support je teoreticky opět na 2 750, dále na 50denním průměru a kulatých 2 700. Pod touto hladinou 'číhá' také 200denní klouzavý průměr. Pro získání silnějšího růstového momenta by bylo zapotřebí prolomení a uzavření nad 2 800. Index se ale již dva měsíce drží v pásmu zhruba 110 bodů a aktuálně je bezpečně nad podstatnými rezistencemi.

Část investorů společně s analytiky věří v pozitivní vliv dalšího růstu zisků amerických firem, rizika v podobě obchodní války nebo zpřísňování měnové politiky (trh trochu uklidnil pomalejší než očekávaný růst mezd v červnu) ale trvají, například proslulý investor a velký medvěd Stanley Druckenmiller varuje před vysycháním likvidity dodávané po léta centrálními bankami. Červenec bývá pro akcie klidným a růstovým měsícem, podmínky v polovině roku 2018 ale nechávají otevřené všechny scénáře.

Druhý prázdninový týden nabídne v USA ve středu výrobní a ve čtvrtek spotřebitelskou inflaci a v pátek ceny v zahraničním obchodu a index spotřebitelské důvěry sestavovaný Michiganskou univerzitou. V Kanadě budou v týdnu vycházet čísla z realitního trhu, ve středu pak o sazbách rozhodne tamní centrální banka, od které většina analytiků čeká zvýšení základního úroku na 1,5 %.

V západní Evropě budou sledované v pondělí německá obchodní bilance a v úterý ta britská. Spojené království ve stejný den oznámí také data z průmyslu a stavebnictví. Za Německo a celou eurozónu bude ještě ve stejný den zveřejněn index ekonomické nálady ZEW. Pak již jen ve čtvrtek budou podstatnější údaje o německé inflaci a průmyslové výrobě v zemích měnové unie.

Ve čtvrtek také zasedá euroskupina, která se bude zabývat mimo jiné ekonomickou situací a výhledem Evropské komise, výsledky červnového evropského summitu, rozpočtem EU nebo jarními inspekcemi v Irsku a Španělsku. Řeč se ale nepochybně stočí také na mezinárodní obchod.

Druhý týden v měsíci bude tradičně nabitý českými makrodaty. Postupně budou oznámeny obchodní bilance, stavební a průmyslová výroba, devizové rezervy, inflace a míra nezaměstnanosti. "Fakt, že dva dny pracovního volna v květnu připadly na úterý, negativně ovlivnil průmyslovou výrobu. Zahraniční obchod v meziročním srovnání ztrácí, klesá dynamika dovozů i vývozů. Naopak nezaměstnanost v červnu o desetinku snížila své dosavadní minimum. Inflace ve stejném měsíci ještě zrychlila a podle našeho odhadu se dostala na 2,5 %, když ji podpořily všechny její hlavní složky," napsala v měsíčním výhledu ekonomka Monika Junicke z Komerční banky.

Svou prognózu doplnil v obdobném dokumentu České spořitelny analytik Jiří Polanský.

Na dalších globálně významných trzích budou podstatné japonská a čínská obchodní bilance, japonská průmyslová výroba a čínská inflace.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Meziroční cenový růst v USA podle našeho odhadu dosáhl 2,9 %, a podporuje tak výhled americké centrální banky na ještě dvě zvýšení sazeb v letošním roce. Zatím předpokládáme pouze jedno zvýšení sazeb.
  • ECB má ke zvyšování sazeb daleko. Ze zápisu z jejího zasedání se budeme snažit zjistit, jak moc si je jistá, že sazby v eurozóně půjdou nahoru až ve druhé polovině příštího roku. V tomto případě jsme o něco optimističtější než centrální banka. Domníváme se, že sazby v eurozóně by měly růst již v první polovině roku 2019.
  • Hlavní českou událostí týdne bude zveřejnění inflace. Naše odhady ukazují na zrychlení meziročního cenového růstu na 2,5 %, který byl podpořen všemi hlavními složkami spotřebitelského koše. To nabije ČNB k dalšímu zvyšování sazeb a mohlo by přesvědčit korunu k posilování.
  • Další data ukáží na zpomalování průmyslové výroby i zahraničního obchodu. Nicméně podíl nezaměstnaných podle všeho pokračuje v poklesu.
  • Indikátor důvěry v ekonomiku ve Francii podle nás v červnu zaznamenal nárůst o dva body, a odráží tak vyšší ziskovost podniků, nízké úrokové náklady a dřívější snížení daní. Spolu s náladou zveřejní francouzská centrální banka také svůj odhad pro růst ekonomiky. My se domníváme, že ho vylepší z 0,3 % na 0,4 %.
  • Zlepšuje se i důvěra spotřebitelů v eurozóně. Ti těží z nízké nezaměstnanosti a zrychlujícího růstu mezd, zatímco inflace zůstává dlouhodobě utlumená.
ČSA přeruší kvůli omezením další linky, poptávka se opět propadá
před 43 minutami

ČSA přeruší kvůli omezením další linky, poptávka se opět propadá

České aerolinie přeruší kvůli současné epidemické situaci s ní spojenými omezeními letecké linky do Košic a...
Doprava Koronavirus
Maďarská centrální banka překvapivě zvýšila depozitní sazbu
před hodinou

Maďarská centrální banka překvapivě zvýšila depozitní sazbu

Maďarská centrální banka ve čtvrtek překvapivě zvýšila svou týdenní depozitní sazbu o 0,15 procentního bodu na 0,75...
Maďarsko Úrokové sazby Centrální banky
USA: Prodeje nových domů v srpnu opět překvapily
před hodinou

USA: Prodeje nových domů v srpnu opět překvapily

Prodeje nových domů ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně vzrostly o 4,8 % na celoročně přepočítané tempo 1,011...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Bývalý šéf Volkswagenu Winterkorn půjde k soudu za podvod
14:47

Bývalý šéf Volkswagenu Winterkorn půjde k soudu za podvod

Soud v německém Braunschweigu dnes rozhodl o zahájení soudního řízení proti bývalému šéfovi koncernu Volkswagen...
Volkswagen Podvod
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA mírně vzrostl
14:30

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA mírně vzrostl

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 19. září nově 870 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh
Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti
Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti
13:18

Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti

Nový program na podporu pracovního trhu přímo navýší mzdy zaměstnanců, kteří kvůli zhoršeným podmínkám na trhu musí...
Spojené království Pracovní trh
ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla…
11:43

ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla evropským bankám 174,5 miliardy EUR

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek poskytla komerčním bankám další peníze z programu levných dlouhodobých...
ECB Půjčky
Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok
11:14

Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok

Státní úřad pro jadernou bezpečnost vydal společnosti ČEZ povolení k dalšímu provozu prvního bloku jaderné elektrárny...
ČEZ Jaderná energetika
Asijské akcie ve čtvrtek skončily v mínusu, nejvíce ztrácela Jižní…
10:30

Asijské akcie ve čtvrtek skončily v mínusu, nejvíce ztrácela Jižní Korea

Akcie v Asii a Tichomoří ve čtvrtek poměrně výrazně ztrácely. S výjimkou Austrálie si všechny hlavní indexy připsaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Majitel TikToku požádal Peking o o licenci na vývoz technologií
10:13

Majitel TikToku požádal Peking o o licenci na vývoz technologií

Čínská společnost ByteDance, která vlastní aplikaci TikTok, požádala v Číně o licenci na vývoz technologií. Snaží se...
Čína Technologie Sociální sítě
Podnikatelská důvěra v Německu v září vzrostla pátý měsíc po sobě
10:00

Podnikatelská důvěra v Německu v září vzrostla pátý měsíc po sobě

Podnikatelská nálada v Německu se v září zlepšila, ale její růst nenaplnil očekávání. Její index, který sestavuje...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Růst důvěry v českou ekonomiku v září zrychlil
09:43

Růst důvěry v českou ekonomiku v září zrychlil

Důvěra v českou ekonomiku v září vzrostla o 3,9 bodu na 90,9 bodu. Růst důvěry tak zrychlil proti srpnu, kdy se...
Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra
VW odškodní pronásledované pracovníky z dob brazilské junty
08:42

VW odškodní pronásledované pracovníky z dob brazilské junty

Německá automobilka Volkswagen odškodní částkou 36 milionů realů (149 milionů korun) své bývalé zaměstnance v...
Volkswagen Brazílie
Co musíte ráno vědět (24. září)
Co musíte ráno vědět (24. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (24. září)

Jak se ve středu obchodovalo na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jak se v září vyvíjela podnikatelská...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu výrazně ztrácely, podnikatelská aktivita v…
Americké akcie ve středu výrazně ztrácely, podnikatelská aktivita v…
včera v 22:00

Americké akcie ve středu výrazně ztrácely, podnikatelská aktivita v září zaostala za očekáváním

Americké akciové indexy po nadějném úvodu seance zamířily níže a nakonec výrazně oslabily. Přispěly k tomu mimo jiné...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA