Krátkodobé uvažování jako jed pro ekonomiku

V roce 1950 investoři ve Spojených státech drželi tamní akcie v průměru osm let. Již od roku 2006 je ovšem průměrná délka držení akcií kratší než rok. Hlavními důvody tohoto vývoje jsou rozvoj technologií zpřístupňujících investování širokým masám nebo snazší dostupnost informací o situaci na trzích či hospodářských výsledcích podniků.
Problémem je ale i přístup manažerů firem. V průzkumu Duke University z roku 2006 uvedlo 78 % manažerů, že by obětovali navýšení dlouhodobé hodnoty společnosti výměnou za krátkodobý růst ceny jejích akcií.
"Jde o začarovaný kruh. Krátkodobé uvažování manažerů společností je z velké míry dáno tím, že na ně vytvářejí tlak akcionáři, kteří chtějí vidět okamžité výsledky a maximalizaci zisků. V roce 2018 se mediánová délka funkčního období výkonných ředitelů amerických firem zkrátila na méně než pět let, tedy historické minimum," říká Amit Seru, profesor financí na Stanfordově univerzitě.
Naráží tím na přemíru pozornosti, kterou investoři věnují čtvrtletním hospodářským výsledkům společností.
"Vyřešit problém krátkozrakosti vyžaduje strukturální změny ve způsobu vedení společností i ve fungování finančních trhů. Určitými náznaky toho, že se situace pozvolna začíná měnit, jsou například podpora projektu Long-Term Stock Exchange nebo vznik nových investičních fondů nabízejících investování 'na věčné časy'. To je ale jen začátek běhu na dlouhou trať," dodává Amit Seru.
Zdroj: New York Times