Průzkum: Dopady krize nedokáže samo vyřešit 75 % exportérů

S dopady koronavirové krize se vlastními silami nedokážou vypořádat tři čtvrtiny českých exportních firem. Nejčastěji se podniky potýkají se snížením či stagnací objednávek, řeší to 40 % společností, z nichž 32 % potřebuje s problémy pomoci. Dále firmy v podnikání omezuje uzavření hranic, omezení výroby a provozů nebo zvýšené legislativní nároky. Ukázal to průzkum státní agentury pro podporu podnikání CzechTrade mezi 138 českými exportéry.
Potížím kvůli uzavření hranic čelí třetina vývozců, 22 % si s nimi nedokáže poradit svépomocí. Finanční otázky řeší 12 % firem, devět procent potřebuje s problematikou pomoci. Omezení výroby a provozů kvůli vládním opatřením se dotklo 12 % společností, více než desetina z nich neumí problematiku řešit sama. Legislativa a byrokracie je problémem pro osm procent exportérů, s potížemi potřebuje poradit 5,5 % z nich.
Zájem o vyhledání nových obchodních partnerů, distributorů, zahraničních zaměstnanců, zástupců, obchodních příležitostí, propojení se zahraničním nákupčím, dále o asistenci na místě, tlumočení, logistiku nebo schůzku s partnerem projevilo 55 % oslovených firem.
Včasné informace o aktuální obchodní situaci a opatřeních v jednotlivých zemích, omezení pohybu osob a zboží včetně dovozu, omezení bankovních služeb, znalosti o jednotlivých segmentech průmyslu by podle průzkumu pomohly čtvrtině společností.
CzechTrade v souvislosti s pandemií nabízí zdarma poradenství v 58 zemích, ve kterých působí. V on-line databázi českých exportérů mohou společnosti nově označit, že dodávají výrobky nebo služby související s problematikou covid-19.
Exportní podniky zasažené v souvislosti s koronavirem mohou využít také úvěry z programu COVID plus. Za půjčky v něm ručí Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), na záruky jsou vyčleněny čtyři miliardy korun. Firmy s více než 250 zaměstnanci a minimálně pětinovým podílem vývozu na loňských tržbách, včetně výrobních dodávek pro jiného exportéra, mohou získat půjčky od pěti milionů do dvou miliard korun. Maximální výše úvěru odpovídá 25 % ročního obratu společnosti. EGAP garantuje 80 % jistiny.
Zdroj: ČTK