Důvěra v ekonomiku ČR v červnu opět vzrostla

Důvěra v českou ekonomiku v červnu opět vzrostla, meziměsíčně o 2,1 bodu na 77,2 bodu. Na rozdíl od května tentokrát stoupla důvěra podnikatelů i spotřebitelů. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Důvěra v tuzemskou ekonomiku zaznamenala v dubnu po vypuknutí koronavirové krize rekordní propad skoro o 20 bodů. Následný mírný růst v květnu a červnu zatím tento propad nedokázal smazat.
Důvěra v hospodářství Česka podle statistiků stále zůstává hluboko pod dlouhodobým průměrem. Zhruba od podzimu roku 2014 až do začátku letošního roku se souhrnný indikátor důvěry vytrvale držel na hodnotách kolem 100 bodů. Už od letošního ledna ale začal mírně klesat. V březnu se pak v Česku objevily první případy nákazy koronavirem následované preventivními opatřeními vlády proti šíření viru, která zahrnovala uzavření restaurací, kin či obchodů i omezení cestování. Důvěra v ekonomiku se pak v dubnu propadla na hodnoty pod 80 body, kde byla naposledy za ekonomické krize v roce 2009.
"Důvěra domácností se v červnu zvýšila relativně málo a nenavázala tak na svůj citelnější květnový nárůst. Domácnosti se oproti květnu méně obávají budoucí ekonomické situace a jsou pozitivnější ohledně vlastní finanční situace, mírně se však snížil jejich úmysl spořit. Obava domácností z růstu cen zůstává historicky vysoká, oproti předchozímu měsíci se však mírně snížila. Důvěra domácností se tak nachází na úrovni konce roku 2013", uvedl hlavní ekonom ING Bank, Jakub Seidler.
Naproti tomu u podnikatelů začala důvěra opět růst až tento měsíc. Důvěra spotřebitelů stoupla v červnu meziměsíčně o 1,4 bodu na 93,3 bodu a důvěra podnikatelů o 2,2 bodu na 73,8 bodu. "Stále poměrně velká část spotřebitelů se v červnu obávala růstu nezaměstnanosti a cen, i když ve srovnání s minulým měsícem se jejich podíl mírně snížil," sdělila Veronika Ptáčková z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
K růstu důvěry u podnikatelů pomohl nárůst důvěry ve službách a obchodě. "Důvěra ve službách se zejména díky mírnému zlepšení očekávané poptávky odpoutala od svého květnového historického minima. Z některých dílčích ukazatelů lze nicméně usuzovat, že podnikatelé stále nejsou z nejhoršího venku. Důvěra podnikatelů v obchodě stoupla oproti květnu o 6,9 bodu na 92,1 bodu a ve vybraných službách o 7,2 bodu na 72,2 bodu. Naopak v průmyslu a stavebnictví poklesla. Důvěra podnikatelů v průmyslu se snížila meziměsíčně o 2,9 bodu na rovných 70 bodů a důvěra stavebníků o 1,8 bodu na 102,4 bodu.
Podle Seidlera byl skokový propad indikátorů důvěry v posledních měsících vzhledem k plošnosti restrikci v ekonomice logický. S otevíráním ekonomiky by však měly indikátory důvěry výrazně vzrůst, což se prozatím ale nepotvrzuje. Ačkoli tak indikátory důvěry v červnu mírně vzrostly, celkově nevyznívají příliš optimisticky. I přes postupné otevírání ekonomiky se důvěra domácností i podnikatelů vrací ke svým původním hodnotám velmi pomalu. Scénář ekonomické obnovy ve tvaru „V“, tj. rychlý propad následován rychlým oživeném, se tak prozatím nenaplňuje a ekonomika se bude pravděpodobně zotavovat z následků pandemie Covid-19 pomaleji. Příčinou je patrně i skutečnost (kromě pokračujících restrikcí v cestovním ruchu), že řada zemí se s nákazou nadále citelně potýká, což omezuje návrat zahraniční poptávky a dopadá nepříznivě na tuzemské exportéry.
Zdroj: ČTK, ING Bank