US MARKETZavírá za: 3 h 58 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

EY: Akviziční horečka bude pokračovat

Světový trh fúzí a akvizic má předpoklady pro další růst. Během příštích 12 měsíců plánuje nějakou transakci celosvětově 59 % společností a 40 % českých podniků. Zájem o fúze je na šestiletém maximu, vyplývá z pravidelného průzkumu poradenské firmy EY, jehož se zúčastnilo přes 1 600 generálních ředitelů a manažerů z 53 zemí světa.

"Globální tempo růstu HDP je poměrně pomalé. Za takové situace se společnosti, které chtějí úspěšně expandovat a transformovat se, nemohou spolehnout pouze na organický růst," řekl ve čtvrtek novinářům vedoucí partner transakčního poradenství společnosti EY ve střední a jihovýchodní Evropě Vladislav Severa.

Růst globálního trhu fúzí a akvizic, který už v letošním roce vykazuje rekordní hodnoty, by měl podle barometru EY pokračovat i v příštím roce. "Hodnota uzavřených transakcí letos je zatím meziročně o třetinu vyšší. O pozitivních vyhlídkách transakčního trhu svědčí i fakt, že celosvětově ještě nikdy nebylo ohlášeno tolik 'megatransakcí' nad deset miliard dolarů jako letos. Čtyři pětiny světových respondentů jsou proto přesvědčeny, že trh fúzí a akvizic v horizontu 12 měsíců poroste," uvádí průzkum.

S pozitivními očekáváními na trhu koresponduje i rostoucí počet transakcí, které společnosti zařazené do průzkumu aktuálně plánují. U 55 % světových respondentů, zvažujících v příštích 12 měsících nějakou akvizici, jsou to minimálně tři transakce.

Přehřátí akvizičního trhu ale prý nehrozí, protože přístup k transakcím je velice obezřetný. Téměř tři čtvrtiny respondentů celosvětového průzkumu během uplynulých dvanácti měsíců nedokončily nějakou akvizici, protože nebyla plně v souladu se strategií jejich firmy.

"Šéfové podniků všechno posuzují v dlouhodobém výhledu a každou transakci zvažují mnohem pečlivěji než v minulosti. A pokud objeví nějaký problém, neuzavřou ji. Rozhodně to není tak, že by dělali obchody za každou cenu," doplnil manažer transakčního poradenství EY v ČR Jan Zadražil.

Nejvíce fúzí a akvizic se chystá v ropném a plynárenském průmyslu (69 % oslovených společností z tohoto sektoru plánuje akvizici), v odvětví spotřebního zboží (67 %), v báňském a hutním průmyslu (67 %), v průmyslové výrobě (66 %) a v energetice a veřejných službách (65 %). V ČR mají chuť investovat akviziční kapitál především manažeři z odvětví technologií (60 %), energetiky a utilit (57 %) a finančních služeb (50 %).

Proti minulému průzkumu se zvýšil z 35 % na 40 % počet světových respondentů, kteří v rozvíjejících se ekonomikách hodlají do roka investovat minimálně desetinu svého akvizičního kapitálu. Většina kapitálu však půjde do rozvinutých zemí. Výrazně (o 26 %) vzrostl počet oslovených manažerů, kteří plánují akvizici v eurozóně.

K nejatraktivnějším destinacím v celosvětovém měřítku patří Spojené státy, Velká Británie, Čína, Indie a Německo. Nejvýznamnějšími investorskými zeměmi jsou Brazílie, USA, Francie, Německo, Austrálie a Velká Británie.

Zdroj: EY, ČTK

Byznys a podnikáníFúze a akviziceVýhled na rok 2016
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika