Černá labuť Deutsche Bank? Systémové riziko (snad) není ve hře
|

Černá labuť Deutsche Bank? Systémové riziko (snad) není ve hře

V době, kdy se některá rizika začala jevit jako ne tak děsivá, třeba politická situace v Itálii nebo napětí na Korejském poloostrově, začali malíři čertů na zeď (opět) vypisovat písmena D a B.

Deutsche Bank Evropské akcie Evropské banky Černé labutě

Před špatnou fundamentální situací jedné z největších evropských bank varoval na konci května například známý investor a hedgeový manažer Doug Kass. Její případné problémy se podle něj mohou rychle přelít do finančního sektoru v celé eurozóně, potažmo jinde.

Podle řady jiných komentátorů ale Deutsche Bank navzdory tomu, že její hospodaření a expozice zahrnují řadu potenciálních starostí, nepředstavuje systémové riziko. Problém podle nich není s rozvahou banky, která zahrnuje daleko menší páku (zadlužení) než v minulosti, ale s poklesem tržeb a se zaváděním programu restrukturalizace, jenž počítá také s významným snížením počtu zaměstnanců.

Většina příjmů banky nadále plyne z obchodování. To je problém třeba podle Kevina Kellyho z Benchmark Investments. Deutsche Bank zaostává za americkou konkurencí, částečně prý proto, že banka naznačuje, že se chce částečně stáhnout z globálního kolbiště investičního bankovnictví, z Ameriky a z některých dalších aktivit. "Jako protistrana nebudu rozšiřovat byznys s někým, kdo z něj celkově chce spíše odcházet," vysvětluje Kelly.

Další kritici Deutsche Bank upozorňují na její provozní problémy.

A pohled na cenu akcií německé banky jasně prozrazuje, že její starosti nejsou investorům neznámé. Přispělo k tomu například nedávné vyjádření Fedu ohledně špatné kondice amerického byznysu banky. Agentura S&P Global Ratings zhoršila hodnocení Deutsche Bank kvůli zmíněným problémům s restrukturalizací.

Blog Global Macro Monitor umístil Deutsche Bank na svůj seznam firem, které sleduje jako potenciální černé labutě, tedy firmy, které mohou v krajním a málo pravděpodobném případě vyvolat na trhu zemětřesení. A analytici považují akcie banky převážně za kandidáta na prodej.

Zdroj: MarketWatch