Co je tohle, když ne bublina?!
|

Co je tohle, když ne bublina?!

Vlastně to opakujeme již delší dobu. Největší firmy v USA mají v indexech tak obrovskou váhu, že jejich případné ztráty stáhnou dolů celou burzu.

Americké akcie Apple Amazon Microsoft Investiční bubliny Nasdaq

Akcie Applu, Amazonu a Microsoftu, tedy tří největších veřejně obchodovaných firem v USA, mají v indexu S&P 500 váhu přes 16 % a tvoří více než třetinu váhy koncentrovaného technologického indexu Nasdaq 100 (data stará zhruba týden). Jejich tržní kapitalizace je bezmála 5 bilionů USD, tedy větší, než je ekonomika Německa, a zhruba odpovídající HDP Japonska.

Doslova zarážející pak je (nebo by alespoň měla být) jejich valuace ve vztahu k volnému cash flow. Poměr ceny akcií a ukazatele FCF je tak vysoký, že jsme to naposledy (a poprvé) viděli na přelomu tisíciletí. Tehdy to vyústilo v bezprecedentní propad cen akcií technologických firem. A pokud to tehdy byla bublina, co je to dnes?

Ti velcí a ti největší: O koncentraci růstu na americkém akciovém trhu
Na americkém akciovém trhu je několik výjimečných titulů, bez kterých by současné oživení zkrátka nebylo takové.
2020 vs. 2000: Jsme skutečně svědky nové technologické bubliny?
Technologická rally na americkém akciovém trhu pokračuje. Index Nasdaq 100 přidává od začátku roku více než 20 %, zatímco široký benchmark S&P Composite 1500 ztrácí zhruba čtyři procenta. Někteří investoři varují před přifukováním technologické bubliny. Je to ale opravdu tak vážné?
Zdroj: thefelderreport.com