US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Co musíte ráno vědět (13. dubna)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak kartel OPEC plní dohodu o snížení těžby ropy a jak by mohla vypadat nová reklama aerolinek United Airlines? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
13. 4. 2017 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu znovu oslabily, dál je sráželo zvýšené napětí ve světě

Akcie ve Spojených státech ve středu opět zlevnily. Důvodem bylo znovu geopolitické napětí, které nutí investory hledat méně riziková aktiva. Ztrácely hlavně finanční společnosti a průmyslové podniky, dařilo se defenzivnějším titulům. Index Dow oslabil o 0,29 % na 20 591,86 bodu, širší index S&P 500 odepsal 0,38 % na 2 344,93 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,52 % na 5 836,16 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 4,64 % na 15,77 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba tři bazické body na 2,264 %. Nejvýrazněji zlevnily akcie v průmyslovém sektoru, finančním odvětví a v sektoru základních materiálů. Dařilo se naopak sektoru veřejných služeb a odvětví necyklického spotřebního zboží. Odvětví zdravotní péče skončilo na zelené nule.

Co letos čekat od amerického dolaru? Na euro bude nejspíše krátký

2. Evropské akcie ve středu zakončily seanci smíšeně, cenné papíry Tesca zlevnily o téměř 6 %

Evropské akciové trhy v polovině pracovního týdne uzavřely obchodování smíšeně. Investoři nadále sledovali napjatou situaci v Sýrii a na Korejském poloostrově. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,19 % na 381,90 bodu, v pozitivním pásmu skončila většina jeho sektorů. V úvodu seance benchmark dosáhl nejvyšší hodnoty od roku 2015, později však mírně klesl. Dařilo se především akciím automobilek, výrazně naopak ztratil sektor základních materiálů. Britský index FTSE 100 klesl o 0,22 % na 7 348,99 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,01 % na 5 101,11 bodu a německý DAX si polepšil o 0,13 % na 12 154,70 bodu. O více než dvě procenta stouply akcie švýcarského producenta pesticidů a osiv Syngenta. Za růstem stála zpráva, že čínské ministerstvo obchodu schválilo plán na převzetí podniku čínskou státní chemickou firmou ChemChina. Téměř šest procent naopak odepsaly akcie britské maloobchodní společnosti Tesco. Ta oznámila, že v uplynulém finančním roce zvýšila provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek o 30 % na 1,28 miliardy liber. Hrubý zisk jí ale kvůli pokutě za účetní podvod klesl o 28 % na 145 milionů liber.

Vyspělý svět na existenciální hraně: Za čtvrt století může zmizet téměř polovina zaměstnání

3. Pražská burza ve středu klesla zhruba o procento, akcie Monety Money Bank se bez dividendy propadly o téměř 10 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisky z předcházejících seancí, index PX klesl o 0,94 % na 983,61 bodu. Dolů burzu stáhly akcie Monety Money Bank, které se poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu z loňského zisku ve výši 9,80 Kč na akcii (dividendový výnos 11 %). Index PX-TR, který je očištěný o dividendy, zpevnil o 0,29 % na 1 600,92 bodu. Objem obchodů přesáhl miliardu korun, a byl tak výrazně nadprůměrný. Akcie Monety Money Bank se ve středu propadly o 9,62 % na 79,90 Kč a s výjimkou Komerční Banky, která stoupla o 0,51 % na 983 Kč, se nedařilo ani dalším finančním titulům. Erste Group Bank ztratila 1,23 % na 803,90 Kč a pojišťovna VIG odepsala 0,48 % na 599,10 Kč. Výrazně naopak vzrostly cenné papíry petrochemického holdingu Unipetrol, které zdražily bez kurzotvorných zpráv o 5,36 % na 257,50 Kč.

O2 C.R., CETV a Pegas Nonwovens: Kompletní přehled investičních doporučení

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek budou investoři vyhodnocovat data z australského trhu práce a zprávu o čínské obchodní bilanci. Dopoledne vyjdou zprávy o německé, italské a francouzské inflaci, švýcarský index výrobních cen a výsledek běžného účtu ČR. Odpoledne se pozornost přesune do zámoří, Spojené státy odtajní index výrobních cen, pravidelnou týdenní zprávu a změně počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, předběžný dubnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, vládní energetická agentura EIA doplní pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob zemního plynu na americkém území a večer firma Baker Hughes doplní týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu v USA. Na Wall Street bude ve čtvrtek neoficiálně zahájena výsledková sezóna za letošní první čtvrtletí, hospodářské výsledky zveřejní banky JPMorgan Chase a Wells Fargo a finanční skupina Citigroup. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. dubna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. dubna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MMF: Ožívání světové ekonomiky začíná nabírat na síle

Ožívání světové ekonomiky po šesti letech neuspokojivého růstu začíná nabírat na síle. Čelí však řadě potenciálních hrozeb, od politické nejistoty po protekcionismus. Ve středu to uvedla šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.

6. Ropný kartel OPEC plní dohodu o snížení těžby černého zlata na 104 %

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v březnu pokračovala ve snižování těžby a její produkce klesla více, než kartel slíbil. Dohodu o snížení produkce, kterou OPEC schválil koncem loňského roku, již plní na 104 %. Ve středu to uvedla agentura Reuters s odvoláním na údaje zveřejněné kartelem. OPEC však také čeká v letošním roce vyšší dodávky ze zemí, které nejsou členy kartelu, protože růst cen ropy povzbuzuje ke zvyšování těžby americké těžaře břidličné suroviny.

7. WTO letos čeká zrychlení růstu světového obchodu na 2,4 %

Tempo růstu světového obchodu letos stoupne na 2,4 % z 1,3 % v loňském roce. Ve středu to předpověděla Světová obchodní organizace (WTO). Poukázala ale zároveň na hlubokou nejistotu ohledně politického a ekonomického vývoje, zejména ve Spojených státech. V příštím roce by se tempo růstu světového obchodu mělo podle WTO pohybovat mezi 2,1 a 4 %.

8. Western Digital chce exkluzivitu v jednání o prodeji divize čipů japonské Toshiby

Americká společnost Western Digital varovala japonskou firmu Toshiba, že plánovaným prodejem své čipové divize porušuje dohodu o jejich společném podniku, a požaduje právo k exkluzivnímu jednání o koupi divize. Uvedla to agentura Reuters.

9. Přední hospodářské instituty zlepšily výhled vývoje německé ekonomiky

Přední německé hospodářské instituty ve středu zlepšily výhled vývoje německé ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos by se měl hrubý domácí produkt Německa podle jejich nové prognózy zvýšit o 1,5 % místo dříve předpokládaných 1,4 %. Hospodářský růst by měl ale přesto zpomalit z loňských 1,9 %, což bylo nejvyšší tempo expanze za pět let.

10. Rozpočtový deficit USA se v březnu meziročně prohloubil o 63 %

Rozpočtový deficit Spojených států se v březnu prudce prohloubil na 176,2 miliardy USD z loňských srovnatelných 108 miliard USD. Přispěly k tomu mimořádné faktory. Za celé fiskální první pololetí se schodek prohloubil o 14,7 %. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo financí.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak si United Airlines cení svých zákazníků?

Největší americké aerolinky United Airlines nezažívají nejlepší týden. V pondělí vyvolalo pozdvižení video, na němž přivolaná letištní policie vyvádí z letadla vzpouzejícího se muže, kterého firma předtím kvůli přeplněnosti letu vyloučila po náhodném počítačovém výběru z přepravy. Od té doby se internet plní různými videi, která si společnost za rámeček rozhodně nedá.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná