Co musíte ráno vědět (13. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (13. dubna)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak kartel OPEC plní dohodu o snížení těžby ropy a jak by mohla vypadat nová reklama aerolinek United Airlines? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu znovu oslabily, dál je sráželo zvýšené napětí ve světě

Akcie ve Spojených státech ve středu opět zlevnily. Důvodem bylo znovu geopolitické napětí, které nutí investory hledat méně riziková aktiva. Ztrácely hlavně finanční společnosti a průmyslové podniky, dařilo se defenzivnějším titulům. Index Dow oslabil o 0,29 % na 20 591,86 bodu, širší index S&P 500 odepsal 0,38 % na 2 344,93 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,52 % na 5 836,16 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 4,64 % na 15,77 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba tři bazické body na 2,264 %. Nejvýrazněji zlevnily akcie v průmyslovém sektoru, finančním odvětví a v sektoru základních materiálů. Dařilo se naopak sektoru veřejných služeb a odvětví necyklického spotřebního zboží. Odvětví zdravotní péče skončilo na zelené nule.

Co letos čekat od amerického dolaru? Na euro bude nejspíše krátký

2. Evropské akcie ve středu zakončily seanci smíšeně, cenné papíry Tesca zlevnily o téměř 6 %

Evropské akciové trhy v polovině pracovního týdne uzavřely obchodování smíšeně. Investoři nadále sledovali napjatou situaci v Sýrii a na Korejském poloostrově. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,19 % na 381,90 bodu, v pozitivním pásmu skončila většina jeho sektorů. V úvodu seance benchmark dosáhl nejvyšší hodnoty od roku 2015, později však mírně klesl. Dařilo se především akciím automobilek, výrazně naopak ztratil sektor základních materiálů. Britský index FTSE 100 klesl o 0,22 % na 7 348,99 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,01 % na 5 101,11 bodu a německý DAX si polepšil o 0,13 % na 12 154,70 bodu. O více než dvě procenta stouply akcie švýcarského producenta pesticidů a osiv Syngenta. Za růstem stála zpráva, že čínské ministerstvo obchodu schválilo plán na převzetí podniku čínskou státní chemickou firmou ChemChina. Téměř šest procent naopak odepsaly akcie britské maloobchodní společnosti Tesco. Ta oznámila, že v uplynulém finančním roce zvýšila provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek o 30 % na 1,28 miliardy liber. Hrubý zisk jí ale kvůli pokutě za účetní podvod klesl o 28 % na 145 milionů liber.

Vyspělý svět na existenciální hraně: Za čtvrt století může zmizet téměř polovina zaměstnání

3. Pražská burza ve středu klesla zhruba o procento, akcie Monety Money Bank se bez dividendy propadly o téměř 10 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisky z předcházejících seancí, index PX klesl o 0,94 % na 983,61 bodu. Dolů burzu stáhly akcie Monety Money Bank, které se poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu z loňského zisku ve výši 9,80 Kč na akcii (dividendový výnos 11 %). Index PX-TR, který je očištěný o dividendy, zpevnil o 0,29 % na 1 600,92 bodu. Objem obchodů přesáhl miliardu korun, a byl tak výrazně nadprůměrný. Akcie Monety Money Bank se ve středu propadly o 9,62 % na 79,90 Kč a s výjimkou Komerční Banky, která stoupla o 0,51 % na 983 Kč, se nedařilo ani dalším finančním titulům. Erste Group Bank ztratila 1,23 % na 803,90 Kč a pojišťovna VIG odepsala 0,48 % na 599,10 Kč. Výrazně naopak vzrostly cenné papíry petrochemického holdingu Unipetrol, které zdražily bez kurzotvorných zpráv o 5,36 % na 257,50 Kč.

O2 C.R., CETV a Pegas Nonwovens: Kompletní přehled investičních doporučení

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek budou investoři vyhodnocovat data z australského trhu práce a zprávu o čínské obchodní bilanci. Dopoledne vyjdou zprávy o německé, italské a francouzské inflaci, švýcarský index výrobních cen a výsledek běžného účtu ČR. Odpoledne se pozornost přesune do zámoří, Spojené státy odtajní index výrobních cen, pravidelnou týdenní zprávu a změně počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, předběžný dubnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, vládní energetická agentura EIA doplní pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob zemního plynu na americkém území a večer firma Baker Hughes doplní týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu v USA. Na Wall Street bude ve čtvrtek neoficiálně zahájena výsledková sezóna za letošní první čtvrtletí, hospodářské výsledky zveřejní banky JPMorgan Chase a Wells Fargo a finanční skupina Citigroup. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MMF: Ožívání světové ekonomiky začíná nabírat na síle

Ožívání světové ekonomiky po šesti letech neuspokojivého růstu začíná nabírat na síle. Čelí však řadě potenciálních hrozeb, od politické nejistoty po protekcionismus. Ve středu to uvedla šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.

6. Ropný kartel OPEC plní dohodu o snížení těžby černého zlata na 104 %

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v březnu pokračovala ve snižování těžby a její produkce klesla více, než kartel slíbil. Dohodu o snížení produkce, kterou OPEC schválil koncem loňského roku, již plní na 104 %. Ve středu to uvedla agentura Reuters s odvoláním na údaje zveřejněné kartelem. OPEC však také čeká v letošním roce vyšší dodávky ze zemí, které nejsou členy kartelu, protože růst cen ropy povzbuzuje ke zvyšování těžby americké těžaře břidličné suroviny.

7. WTO letos čeká zrychlení růstu světového obchodu na 2,4 %

Tempo růstu světového obchodu letos stoupne na 2,4 % z 1,3 % v loňském roce. Ve středu to předpověděla Světová obchodní organizace (WTO). Poukázala ale zároveň na hlubokou nejistotu ohledně politického a ekonomického vývoje, zejména ve Spojených státech. V příštím roce by se tempo růstu světového obchodu mělo podle WTO pohybovat mezi 2,1 a 4 %.

8. Western Digital chce exkluzivitu v jednání o prodeji divize čipů japonské Toshiby

Americká společnost Western Digital varovala japonskou firmu Toshiba, že plánovaným prodejem své čipové divize porušuje dohodu o jejich společném podniku, a požaduje právo k exkluzivnímu jednání o koupi divize. Uvedla to agentura Reuters.

9. Přední hospodářské instituty zlepšily výhled vývoje německé ekonomiky

Přední německé hospodářské instituty ve středu zlepšily výhled vývoje německé ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos by se měl hrubý domácí produkt Německa podle jejich nové prognózy zvýšit o 1,5 % místo dříve předpokládaných 1,4 %. Hospodářský růst by měl ale přesto zpomalit z loňských 1,9 %, což bylo nejvyšší tempo expanze za pět let.

10. Rozpočtový deficit USA se v březnu meziročně prohloubil o 63 %

Rozpočtový deficit Spojených států se v březnu prudce prohloubil na 176,2 miliardy USD z loňských srovnatelných 108 miliard USD. Přispěly k tomu mimořádné faktory. Za celé fiskální první pololetí se schodek prohloubil o 14,7 %. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo financí.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak si United Airlines cení svých zákazníků?

Největší americké aerolinky United Airlines nezažívají nejlepší týden. V pondělí vyvolalo pozdvižení video, na němž přivolaná letištní policie vyvádí z letadla vzpouzejícího se muže, kterého firma předtím kvůli přeplněnosti letu vyloučila po náhodném počítačovém výběru z přepravy. Od té doby se internet plní různými videi, která si společnost za rámeček rozhodně nedá.

07:03

Horyna (eMan): Regulace velkých technologických korporací by se hodila. Musela by mít ale nadnárodní charakter, jinak si koledujeme o další nástup čínských obrů

Americké technologické giganty v poslední době doslova požírají jakoukoli konkurenci, která doroste do určité...
Informační technologie Technologie Regulace
26. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Trhy 33 let od černého pondělí a začátek velkého investičního trendu

Ačkoli se na trzích a v ekonomice kvůli covidu-19 přepisuje historie, některá srovnání s důležitými milníky...
Panika na trzích Ponaučení pro investory Burzovní almanach
23. 10. 2020 06:39

Aleš Prandstetter (eFrank.cz): Na tyto sektory má smysl dlouhodobě vsadit

Neumím říci, jak se budou vyvíjet ceny akcií v tom kterém odvětví do prezidentských voleb v USA nebo třeba do konce...
Americké akcie Světové akcie ETF
21. 10. 2020 17:42

3. listopad jako nejdůležitější den letošního roku: Do jakého světa se probudíme po prezidentských volbách v USA?

Myslím si, že Donald Trump navzdory dosavadním předvolebním průzkumům nakonec křeslo v Bílém domě uhájí. A pro trhy...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Volby
20. 10. 2020 14:51

Tenconi (ADA Economics): Inflace není, co bývala. V měnícím se světě (i) s tím musíme počítat

Jednou z nejvýznamnějších průmyslových strategií posledních let bylo omezení životnosti výrobků. Jde přitom o jistou...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Inflace
20. 10. 2020 12:37

Expert: Česká zemědělská půda je stále atraktivní ve srovnání s Rakouskem nebo Německem, obrovský potenciál teď ale vidím na Slovensku

Zemědělská půda na Slovensku slibuje v současnosti podobně atraktivní zhodnocení, jaké jsme zaznamenali v uplynulých...
Investiční alternativy Zemědělství Pozemky a půda
19. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Bankovky jako investice

Co je fascinujícího na sběru bankovek? A jak velké zhodnocení nabízejí? Investorský magazín nabízí úvodní lekci z...
Investorský magazín Rozhovor Investiční alternativy
15. 10. 2020 12:10

Výnosy a riziko na trhu s dluhopisy: Diverzifikace je základ, ve firemním sektoru budou (stále) padat hlavy

Velká část státních dluhopisů nabízí v současností záporný reálný výnos, mnohdy dokonce i ten nominální. Čeští drobní...
České státní dluhopisy Státní dluhopisy Firemní dluhopisy
13. 10. 2020 06:46

Horská (Raiffeisenbank): V horizontu pěti let změnu politiky centrálních bank nečekám, změna jejich role v globální ekonomice ale probíhá naplno

Centrální banky přehlížejí rychlý růst cen aktiv a sveřepě se věnují inflaci na úrovni klasického spotřebitelského...
Centrální banky Fed ECB
12. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Ruské akcie a trendy v obchodování drobných českých investorů

Investorský magazín tentokrát hledá zajímavé investiční příležitosti v největší zemi na světě. Ruské akcie, a nejen...
Rusko Emerging Markets Investiční strategie
12. 10. 2020 09:45

Jiří Staník (Helgi Library): Pilulka svůj růst nezakládá na lékárenském byznysu, ale na e-commerce. Třešničkou na dortu může být deregulace prodeje léků na předpis

Ocenění společnosti Pilulka je vzhledem k jejím růstovým plánům a dosavadní neziskovosti samozřejmě složité, firma má...
Akcie ČR Pražská burza Pilulka
11. 10. 2020 18:30

Pilulka.cz jde na burzu. Projděte si webinář s vedením společnosti a analytikem

26. října 2020 by se mělo na trhu START pražské burzy poprvé obchodovat s akciemi společnosti Pilulka.cz. Proč mohou...
Pilulka Akcie ČR Farmacie
10. 10. 2020 06:31

Petr a Martin Kasovi (Pilulka.cz): Cílem je spokojený zákazník, ne maximální možný zisk. Podnikání musí mít hlubší smysl

Petr a Martin Kasovi míří s Pilulkou.cz na pražskou burzu. V burzovní vinárně si povídali se šéfredaktorem...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
8. 10. 2020 12:15

Prandstetter (eFrank.cz): Český akciový trh není pro ty, kdo chtějí chránit své bohatství. Bankovní tituly budou nadále pod tlakem nízkých sazeb

Z hlediska dividend je pražská burza nepochybně zajímavá, dlouhodobě je ale výkonnost samotných akcií na trhu v Rybné...
Akcie ČR Pražská burza Banky
6. 10. 2020 06:52

Filip Kejla (WOOD & Company): Pilulka je mimořádně atraktivní investice, hospodaření i valuace slibují růst

Filip Kejla není na trhu žádným nováčkem. Společnost Pilulka.cz, která se chystá na trh START pražské burzy, je podle...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
5. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Česká zbrojovka Group na pražské burze a jak je (ne)bezpečný dark web

Vlna IPO na parketu pražské burzy pokračuje. Hlavní trh na začátku října obohatil tradiční český výrobce ručních...
Investorský magazín Rozhovor Česká zbrojovka Group
5. 10. 2020 09:54

Druhá vlna pandemie covidu-19: Je oživení ekonomiky v roce 2021 ohroženo?

Jaké jsou scénáře vývoje (nejen) české ekonomiky ve světle probíhající druhé vlny pandemie koronaviru? V rámci...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
2. 10. 2020 11:52

Valuace technologických akcií pohledem insidera: Tesla není Amazon aneb Kde hledat hodnotu na přehřátém trhu

Ocenění akcií velkých technologických akcií je přehnané, v některých segmentech jsou ale očekávání přece jen...
Informační technologie Technologie Tesla
1. 10. 2020 17:53

Další globální otřes na vzdáleném horizontu: Rozpadnou se USA?

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Mezi ně se může...
Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika Bitcoin
28. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Aktivní vs. pasivní investování

Pasivně, nebo aktivně spravovaný podílový fond? Investorský magazín probírá přednosti a nedostatky obou strategií....
Investiční strategie Podílové fondy ETF