Co musíte ráno vědět (22. ledna)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciovým trhům v USA a Evropě, kam až se propadl japonský export a jak vypadá naživo komedie z Poslanecké sněmovny? To vše musíte ráno vědět.

Image
Sumo, souboj, zápas - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock

1. Americké akcie ve čtvrtek převážně rostly, indexy S&P 500 a Nasdaq Composite skončily na nových maximech

Americké akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite skončily na nových zavíracích maximech. Akciový trh v posledních dnech těží z očekávání, že administrativa nového prezidenta Joea Bidena zavede další opatření na podporu ekonomiky, která se stále potýká s negativními dopady pandemie covidu-19. Index Dow klesl o 0,04 % na 31 176,01 bodu, širší S&P 500 ovšem stoupl o 0,03 % na nové zavírací maximum 3 853,07 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,55 % na nové zavírací maximum 13 530,91 bodu. Absolutní rekord posunul Dow na 31 272,22 bodu, S&P 500 na 3 861,45 bodu a Nasdaq Composite na 13 560,35 bodu. Index volatility VIX ve čtvrtek klesl o 1,20 % na 21,32 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 1,104 %.

Vyhrocení situace (nejen) v USA? Velký akciový medvěd radí sledovat tuto cenovou bublinu, v sázce nemusejí být jen finanční trhy

SLEDOVALI JSME: Investování v nové realitě aneb Jaká portfolia obstojí v roce 2021

2. Evropské akcie ve čtvrtek na zasedání ECB reagovaly negativně

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek jako celek skončily mírně nad nulou, jednotlivé hlavní indexy ale zaznamenaly ztráty. Investory negativně ovlivnilo zasedání Evropské centrální banky, která stále vidí riziko v šíření koronaviru. Panevropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,01 % na 410,89 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,37 % na 6 715,42 bodu, německý DAX oslabil o 0,11 % na 13 906,67 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,67 % na 5 590,79 bodu.

Černí kryptoměnoví koně pro rok 2021

ANKETA: Kolik bude letos stát barel ropy?

3. Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za poslední měsíc

Pražská burza ve čtvrtek oslabila nejvýrazněji za poslední měsíc, index PX se snížil o 1,47 % na 1 059,04 bodu. Více než 3,5 % ztratily akcie Komerční banky a Monety Money Bank.

Avast: Možný šampion v zabezpečení internetu věcí

Ztrácejí české dluhopisy na atraktivitě?

4. Očekávané události

V pátek vyjde japonská inflace, britské maloobchodní tržby a ve velkých ekonomikách také předběžné lednové indexy nákupních manažerů. Spojené státy pak přidají ještě počty prodaných starších nemovitostí. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. ledna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB potvrdila nastavení úrokových sazeb i podpůrných programů, nevyloučila budoucí úpravu politiky

Evropská centrální banka na lednovém zasedání podle očekávání potvrdila nastavení měnové politiky. Beze změny tak zůstávají jak úrokové sazby (základní 0 %, zápůjční 0,25 %, depozitní -0,5 %), tak programy na podporu ekonomiky, které v prosinci měnová autorita eurozóny posílila a prodloužila.

6. Spotřebitelská důvěra v eurozóně i v celé EU v lednu klesla

Spotřebitelská důvěra se v eurozóně i v celé Evropské unii v lednu snížila. Vyplývá to z předběžných údajů Evropské komise. Některé evropské země v poslední době zpřísňují opatření proti koronaviru, která omezují podnikatelskou aktivitu a pohyb obyvatel.

7. Vývoz z Japonska loni kvůli pandemii klesl nejvíce za 11 let

Vývoz z Japonska v loňském roce klesl o 11,1 % na 68,41 bilionu jenů (14,2 bilionu Kč). To byl nejvýraznější propad za 11 let. Pandemie nemoci covid-19 prudce snížila poptávku po průmyslovém zboží. Bilance zahraničního obchodu pak poprvé za tři roky skončila v přebytku, který činil 673,73 miliardy JPY. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila japonská vláda.

8. Volkswagen loni nesplnil emisní cíle EU, hrozí mu pokuta

Německé automobilové skupině Volkswagen hrozí pokuta více než 100 milionů eur za to, že u své flotily osobních aut loni nesplnila cíle Evropské unie stanovené pro emise oxidu uhličitého. Automobilka snížila emise u své flotily v EU zhruba o 20 % na 99,8 gramu na kilometr. To je však stále 0,5 g/km nad cílem, oznámila automobilka.

9. Google bude francouzským deníkům platit za autorská práva

Americký internetový gigant Google podepsal dohodu o placení autorských práv s lobbistickým sdružením Alliance de la presse d'information générale (Apig), které zastupuje francouzské celonárodní a regionální deníky. Oznámily to ve čtvrtek dotčené strany dohody. Oznámení přichází po měsících vyjednávání o tom, jak uplatňovat upravená pravidla Evropské unie o autorských právech, která vydavatelům umožňují požadovat poplatek od internetových platforem zobrazujících výňatky z jejich zpráv.

10. Bloomberg: Saudi Aramco zamlčela investorům část emisí uhlíku

Saúdskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco zamlčela ve zprávě investorům téměř polovinu emisí uhlíku ze svých rafinerií a petrochemických závodů. Poukázala na to ve čtvrtek agentura Bloomberg, která analyzovala veřejně dostupné informace firmy o uhlíkové stopě.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Komedie

Politický zápas může vypadat všelijak. Pěstního souboje jsme se ve čtvrtek nedočkali, ale kdo ví, třeba přijde na půdě Poslanecké sněmovny příště.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat