Co musíte ráno vědět (3. června)
|

Co musíte ráno vědět (3. června)

Jak zakončily uplynulý týden akcie na burzách v Evropě a za oceánem, které zprávy z víkendu by vám neměly utéct a jak vypadal 10 let starý bankrot americké automobilky GM? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek prudce klesly kvůli hrozbě uvalení cel na mexické zboží

Hlavní akciové indexy ve Spojených státech v pátek prudce klesly. Reagovaly tak na hrozbu amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy uvalí cla na veškeré zboží z Mexika. Eskalující obchodní válka podle ekonomů vyvolává obavy z globální hospodářské recese.  Index Dow v pátek klesl o 1,41 % na 24 815,04 bodu, širší S&P 500 ztratil 1,32 % na 2 752,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 1,51 % na 7 453,15 bodu. S&P 500 a Nasdaq Composite uzavřely poprvé od 8. března pod svým 200denním klouzavým průměrem. Za celý uplynulý týden klesl Dow o 3,01 %, S&P 500 přišel o 2,62 % a Nasdaq Composite odepsal 2,41 %. Dow vykázal šestý týdenní propad za sebou, což je jeho nejdelší ztrátové období za osm let.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie uzavřely ztrátový květen výrazným poklesem
Páteční ztráta indexu S&P 500 hlubší než 1,3 % prohloubila týdenní pokles na 2,62 %. Květnový propad o 6,6 % vrátil letošní výkonnost trhu do běžnějších mezí.
Netflix, Disney, Apple, Amazon a spol.: Kdo další se zapojí do války ve vaší televizi?
Na trhu působí velké množství streamingových společností. Trh je tak již nasycený, příchod dalších velkých hráčů (Apple, Walt Disney) pravděpodobně uškodí již zavedeným službám Netflix a Amazon.

2. Evropské akcie v pátek klesly kvůli obavě z nových cel USA, oslabily i v týdenním horizontu

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během pátečního obchodování dolů, když investoři reagovali na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit cla na dovoz z Mexika, pokud tamní vláda nezačne zadržovat migranty mířící nelegálně do Spojených států. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel obchodování se ztrátou 0,81 %, když předtím sestoupil až na nejnižší úroveň od 19. února. Britský index FTSE 100 odepsal 0,78 %, německý DAX (obzvláště citlivý na exponovaný automobilový sektor) ztratil 1,47 % a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,79 %. Za celý uplynulý týden index STOXX Europe 600 klesl o 1,79 %, FTSE 100 se snížil o 1,59 %, DAX odepsal 2,37 % a CAC 40 přišel o 2,05 %.

Emerging markets a levná práce? Zapomeňte, říká expert
Rozvíjející se ekonomiky bohatnou a s tím mizejí výhody spojené s levnou pracovní silou a relativně nižšími ekologickými a dalšími standardy. To na jednu stranu vede k repatriaci výroby do rozvinutých zemí, zároveň to ale dává vzniknout nové konkurenci. A to mimo jiné také v oblastech, které jsou tradičně doménou českých firem, řekl v nejnovějším rozhovoru na platformě Alter Eko partner poradenské společnosti London Market Petr Karel hlavní ekonomce Raiffeisenbank Heleně Horské.
Karel (London Market): Kvalita produkce v rozvíjejících se zemích roste, české firmy by na to měly reagovat
České firmy budou ve stále větší míře čelit konkurenci z rozvíjejících se zemí. Tam dochází k výraznému kvalitativnímu růstu, kterým v minulých letech prošly ekonomiky jako Jižní Korea. V jeho důsledku bude potřeba brát napříště i automobilky nebo výrobce elektroniky z Číny, Indie a dalších zemí v potaz, řekl v rámci projektu Alter Eko partner poradenské společnosti London Market Petr Karel hlavní ekonomce Raiffeisenbank Heleně Horské.

3. Pražská burza v pátek nepatrně posílila, za celý týden přidala 0,2 %

Pražská burza v pátek potřetí za sebou posílila, ale jen nepatrně, index PX vzrostl o 0,05 % na 1 044,09 bodu. Růst akcií Komerční banky, Monety Money Bank a operátora O2 Czech Republic převážil nad ztrátou Erste Group Bank. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX stouply o 0,2 % Nejlépe se vedlo akciím elektrárenské společnosti ČEZ (+3,6 %), naopak nejvíce oslabily akcie provozovatele sportovních areálů Tatry Mountain Resorts (-2,6 %).

ČS: Květnová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny pro domácí akciový trh po konci výsledkové sezóny za první čtvrtletí, tedy na konci května?
Je ČNB (a s ní česká koruna) v sevření Německa?
Výhodou i prokletím německé ekonomiky je její velká otevřenost, v důsledku které je mimořádně citlivá na výkyvy v globálním obchodu. A o navázanosti českého hospodářství na to německé, potažmo evropské, snad ani není potřeba hovořit. Jan Bureš, hlavní ekonom Patrie Finance, téma shrnul v podrobné prezentaci.

4. Očekávané události

Pondělí bude dnem indexů nákupních manažerů, finální květnové ukazatele za výrobní sektor budou vycházet nad ránem v Asii, ráno v Evropě a odpoledne PMI přidají i Spojené státy. Za oceánem vyjdou ještě údaje o stavebních výdajích a zpráva o prodeji aut. Hospodářské výsledky zveřejní ve Spojených státech společnost Box. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Babiš byl podle auditní zprávy EK vždy ve střetu zájmů, ČR by mohla unii vracet až 451 milionů Kč

Premiér Andrej Babiš (ANO) podle návrhu auditní zprávy Evropské komise (EK) porušuje po celou dobu svého vládního působení český zákon o střetu zájmů. Stará verze tohoto zákona ale neomezovala přístup k evropským fondům. Proto navrhuje EK vrácení poskytnutých dotací pro holding Agrofert až od února 2017, kdy vstoupila v účinnost novela zákona označovaná jako lex Babiš, která výslovně zakazuje dotace pro firmy ovládané členy vlády. Babiš kvůli zákonu vložil Agrofert do svěřenských fondů, podle auditní zprávy tím ale střet zájmů nevyřešil a holding nadále nepřímo ovládá. Text návrhu auditní zprávy zveřejnila česká média. Česká republika by podle něj mohla Bruselu vracet až 451 milionů Kč.

6. Indie přišla o pozici nejrychleji rostoucí ekonomiky světa

Indie přišla o pozici nejrychleji rostoucí ekonomiky světa. Růst jejího hrubého domácího produktu (HDP) podle vládních údajů v prvním čtvrtletí výrazně zaostal za odhady, když zvolnil na 5,8 % z 6,6 % v předchozích třech měsících. Rychleji rostla Čína, jejíž ekonomika se ve stejném období zvýšila o 6,4 %.

7. Průmysl varuje možné nástupce Mayové před brexitem bez dohody

Konfederace britského průmyslu (CBI) varovala kandidáty na nástupce premiérky Theresy Mayové, že odchod Velké Británie z Evropské unie bez dohody by výrazně a dlouhodobě poškodil konkurenceschopnost země. "Malé i velké firmy mají jasno v tom, že opuštění EU s dohodou je nejlepší cestou vpřed," napsala generální ředitelka CBI Carolyn Fairbairnová v otevřeném dopise kandidátům na nového lídra Konzervativní strany. "Velká většina podniků nikdy nemůže být připravena na brexit bez dohody," dodala.

8. Slovensko odhalilo daňové podvody při obchodech s čínským zbožím

Slovenská finanční správa oznámila rozbití sítě firem, které jsou podezřelé z daňových úniků v celkové výši šest milionů eur. Agenturu ČTK o tom v pátek informovala mluvčí finanční správy Ivana Skokanová, která případ označila za jeden z větších daňových deliktů svého druhu. V případu zatím nebyl nikdo obviněn, daňoví kontroloři prověřují zajištěné účetní doklady.

9. Růst mezd zůstal podle odhadů vysoký i v prvním čtvrtletí

Růst průměrné mzdy v Česku zůstal podle vyjádření analytiků pro ČTK poměrně vysoký i v prvním čtvrtletí. Někteří ekonomové očekávají nominální růst průměrné mzdy, díky růstu minimální mzdy a přidávání státním zaměstnancům, o více než sedm procent. Další odhady ovšem počítají i s nižším růstem, než byl ve čtvrtém čtvrtletí loni, kdy průměrná mzda stoupla o 6,9 %. Jako důvod uvádějí vývoj v průmyslu a soukromé sféře. Údaje o průměrných mzdách v prvním čtvrtletí zveřejní Český statistický úřad v úterý 4. června.

10. Stratolaunch Systems ukončí podle agentury Reuters činnost

Americká společnost Stratolaunch Systems, za kterou stojí spoluzakladatel společnosti Microsoft Paul Allen, ukončí činnost. Informovala o tom v pátek agentura Reuters s odvoláním na čtyři blízké zdroje. Společnost vyvinula největší letadlo na světě s rozpětím křídlem 117 metrů, které mělo sloužit jako nosič raket, a chtěla do vesmíru vyslat i člověka. Allen zemřel v říjnu 2018 ve věku 65 let.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Automobilka GM se z bankrotu z roku 2009 rychle zotavila

Americká automobilka General Motors byla několik desítek let světovou jedničkou a se svými vozy Cadillac, Chevrolet nebo například Pontiac byla i jedním ze symbolů Spojených států. Před deseti lety, 1. června 2009, ale požádala soud o bankrotovou ochranu před věřiteli. Vyhlášen tak byl čtvrtý největší bankrot v historii Spojených států a největší bankrot ve zpracovatelském sektoru USA.

Vláda následně automobilce pomohla finanční injekcí ve výši téměř 50 miliard dolarů a výměnou za pomoc v GM získala podíl 60,8 %, který pak postupně prodala. Automobilka bankrotový režim opustila po pouhých 39 dnech a díky reorganizaci financované vládou se vrátila k zisku a s jejími akciemi se začalo znovu obchodovat na burze.

Automobilka se s potížemi potýkala již dlouho před vyhlášením bankrotu. Situaci vyhrotila hospodářská krize z roku 2008, vysoké ceny ropy a nedostupnost úvěrů. V listopadu 2008 nejprve akcie GM spadly v důsledku hospodářské krize na 66leté minimum. Důvodem byl zejména rostoucí politický odpor vůči navrhované pomoci automobilovému průmyslu v USA. V roce 2008 také japonská automobilka Toyota Motor poprvé v globálním prodeji automobilů předstihla GM, která vládla světovému automobilovému trhu od roku 1931. Světovou jedničkou tak byla GM 76 let.

Během roku 2009 se ukazovalo, že situace automobilky je ještě horší, než se čekalo. V únoru bylo oznámeno, že GM v roce 2008 hospodařila se ztrátou 30,9 miliardy dolarů, a vedení následně vyjádřilo vážné pochybnosti, zda bude firma za současné situace schopna přežít.

Po ukončení bankrotového režimu se zeštíhlená automobilka zaměřila na čtyři hlavní značky - Chevrolet, Buick, GMC a Cadillac, zůstal jí i australský Holden. GM Korea, ve které americký koncern drží 77 % akcií, vznikl na základech bývalé automobilky Daewoo. V rámci společného podniku SAIC-GM-Wuling vyrábí se svými partnery v Číně také například vozy pro místní levnou značku Baojun.

Automobilka v rámci restrukturalizace snížila počet zaměstnanců, uzavřela některé továrny a zbavila se nebo ukončila výrobu některých neziskových značek jako Hummer, Pontiac, Saab a Saturn. V roce 2017 GM nakonec prodala francouzské PSA Group za 2,2 miliardy eur i svou evropskou divizi, kam patřil německý Opel a britská značka Vauxhall.

GM, která sídlí v Detroitu, je v současnosti největší automobilkou ve Spojených státech, na žebříčku největších světových výrobců automobilů GM patří čtvrté místo po Toyotě, Volkswagenu a automobilce Hyundai/Kia. Firma loni dosáhla čistého zisku kolem osmi miliard dolarů po téměř čtyřmiliardové ztrátě v předchozím roce. Ke konci loňského roku společnost zaměstnávala 173 000 lidí. Produkce loni činila přes osm milionů vozů.

Společnost General Motors oficiálně vznikla v září 1908 jako General Motors Company ve městě Flint ve státě Michigan na základech automobilky Buick založené v roce 1903 v Detroitu. Jejím zakladatelem byl William Durant (1861-1947). K Buicku postupně přibyly Oldsmobile, Oakland (Pontiac) a Cadillac. Durant stál také společně s Louisem Chevroletem v roce 1911 za vznikem automobilky Chevrolet, kterou GM pohltila v roce 1917. To již Durant ale ve firmě nefiguroval, se společností se rozešel ve zlém.

Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok
před 30 minutami

Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas se chystá prodat svou dceřinou americkou značku Reebok. Na svém...
Adidas Sport
Banka Goldman Sachs dostala v Hongkongu pokutu kvůli aféře 1MDB
před hodinou

Banka Goldman Sachs dostala v Hongkongu pokutu kvůli aféře 1MDB

Regulační orgány v Hongkongu vyměřily malajsijské divizi americké investiční banky Goldman Sachs pokutu 350 milionů...
Goldman Sachs Americké akcie Singapur
Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, ke konci září klesl na 5,81 %
před hodinou

Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, ke konci září klesl na 5,81 %

Schopnost Čechů splácet závazky se letos dále zlepšila. Na konci září 2020 mělo dluhy po splatnosti 5,81 % dospělých,...
Úvěry Česká republika
Polská placená televize Canal+ Polska chystá vstup na burzu
11:49

Polská placená televize Canal+ Polska chystá vstup na burzu

Polská placená televize Canal+ Polska chystá vstup na varšavskou burzu. Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters. Podíl...
Média Televize Polsko
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly v reakci na zhoršení výhledu regionu…
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly v reakci na zhoršení výhledu regionu…
10:30

Asijské akcie ve čtvrtek klesaly v reakci na zhoršení výhledu regionu ze strany MMF

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo pod nulou. Mírně v plusu se udržel jenom trh v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Zaměstnavatelé: Vláda by měla prodloužit program Antivirus B
10:23

Zaměstnavatelé: Vláda by měla prodloužit program Antivirus B

Zaměstnavatelé vyzvali vládu, aby do konce roku prodloužila program Antivirus B v nezměněné podobě. Může podle nich...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky
Majitel British Airways má kvůli koronaviru vysokou ztrátu
10:20

Majitel British Airways má kvůli koronaviru vysokou ztrátu

Společnost International Airlines Group (IAG), která vlastní největší britské aerolinky British Airways a další...
Doprava Turismus a cestovní ruch Evropské akcie
Internetový prodejce módy About You chystá vstup na burzu
10:12

Internetový prodejce módy About You chystá vstup na burzu

Německý internetový prodejce módy About You chystá vstup na burzu. Doufá, že oceněním akcií dosáhne tržní hodnoty...
Móda a design Německo Evropské akcie
Průzkum: Většina menších firem v Evropě má existenční obavy
09:52

Průzkum: Většina menších firem v Evropě má existenční obavy

Více než polovina malých a středně velkých podniků v Evropě má obavy, zda příštích 12 měsíců přežije. Vyplývá to z...
Byznys a podnikání Evropa Koronavirus
ČSÚ: Přebytek veřejných financí ČR loni klesl na 0,27 % HDP
09:51

ČSÚ: Přebytek veřejných financí ČR loni klesl na 0,27 % HDP

Přebytek českých veřejných financí loni klesl na 0,27 % hrubého domácího produktu z předloňských 0,91 % HDP. Uvedl to...
Česká republika
Antivirová společnost McAfee stanovila cenu primárního úpisu svých…
09:42

Antivirová společnost McAfee stanovila cenu primárního úpisu svých akcií na 20 USD

Vývojář antivirového softwaru McAfee ve středu večer stanovil cenu primárního úpisu svých akcií na 20 USD, což je...
Americké akcie Software Primární úpis akcií (IPO)