Co musíte ráno vědět (3. června)

Jak zakončily uplynulý týden akcie na burzách v Evropě a za oceánem, které zprávy z víkendu by vám neměly utéct a jak vypadal 10 let starý bankrot americké automobilky GM? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pátek prudce klesly kvůli hrozbě uvalení cel na mexické zboží
Hlavní akciové indexy ve Spojených státech v pátek prudce klesly. Reagovaly tak na hrozbu amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy uvalí cla na veškeré zboží z Mexika. Eskalující obchodní válka podle ekonomů vyvolává obavy z globální hospodářské recese. Index Dow v pátek klesl o 1,41 % na 24 815,04 bodu, širší S&P 500 ztratil 1,32 % na 2 752,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 1,51 % na 7 453,15 bodu. S&P 500 a Nasdaq Composite uzavřely poprvé od 8. března pod svým 200denním klouzavým průměrem. Za celý uplynulý týden klesl Dow o 3,01 %, S&P 500 přišel o 2,62 % a Nasdaq Composite odepsal 2,41 %. Dow vykázal šestý týdenní propad za sebou, což je jeho nejdelší ztrátové období za osm let.
2. Evropské akcie v pátek klesly kvůli obavě z nových cel USA, oslabily i v týdenním horizontu
Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během pátečního obchodování dolů, když investoři reagovali na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit cla na dovoz z Mexika, pokud tamní vláda nezačne zadržovat migranty mířící nelegálně do Spojených států. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel obchodování se ztrátou 0,81 %, když předtím sestoupil až na nejnižší úroveň od 19. února. Britský index FTSE 100 odepsal 0,78 %, německý DAX (obzvláště citlivý na exponovaný automobilový sektor) ztratil 1,47 % a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,79 %. Za celý uplynulý týden index STOXX Europe 600 klesl o 1,79 %, FTSE 100 se snížil o 1,59 %, DAX odepsal 2,37 % a CAC 40 přišel o 2,05 %.
3. Pražská burza v pátek nepatrně posílila, za celý týden přidala 0,2 %
Pražská burza v pátek potřetí za sebou posílila, ale jen nepatrně, index PX vzrostl o 0,05 % na 1 044,09 bodu. Růst akcií Komerční banky, Monety Money Bank a operátora O2 Czech Republic převážil nad ztrátou Erste Group Bank. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX stouply o 0,2 % Nejlépe se vedlo akciím elektrárenské společnosti ČEZ (+3,6 %), naopak nejvíce oslabily akcie provozovatele sportovních areálů Tatry Mountain Resorts (-2,6 %).
4. Očekávané události
Pondělí bude dnem indexů nákupních manažerů, finální květnové ukazatele za výrobní sektor budou vycházet nad ránem v Asii, ráno v Evropě a odpoledne PMI přidají i Spojené státy. Za oceánem vyjdou ještě údaje o stavebních výdajích a zpráva o prodeji aut. Hospodářské výsledky zveřejní ve Spojených státech společnost Box. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Babiš byl podle auditní zprávy EK vždy ve střetu zájmů, ČR by mohla unii vracet až 451 milionů Kč
Premiér Andrej Babiš (ANO) podle návrhu auditní zprávy Evropské komise (EK) porušuje po celou dobu svého vládního působení český zákon o střetu zájmů. Stará verze tohoto zákona ale neomezovala přístup k evropským fondům. Proto navrhuje EK vrácení poskytnutých dotací pro holding Agrofert až od února 2017, kdy vstoupila v účinnost novela zákona označovaná jako lex Babiš, která výslovně zakazuje dotace pro firmy ovládané členy vlády. Babiš kvůli zákonu vložil Agrofert do svěřenských fondů, podle auditní zprávy tím ale střet zájmů nevyřešil a holding nadále nepřímo ovládá. Text návrhu auditní zprávy zveřejnila česká média. Česká republika by podle něj mohla Bruselu vracet až 451 milionů Kč.
6. Indie přišla o pozici nejrychleji rostoucí ekonomiky světa
Indie přišla o pozici nejrychleji rostoucí ekonomiky světa. Růst jejího hrubého domácího produktu (HDP) podle vládních údajů v prvním čtvrtletí výrazně zaostal za odhady, když zvolnil na 5,8 % z 6,6 % v předchozích třech měsících. Rychleji rostla Čína, jejíž ekonomika se ve stejném období zvýšila o 6,4 %.
7. Průmysl varuje možné nástupce Mayové před brexitem bez dohody
Konfederace britského průmyslu (CBI) varovala kandidáty na nástupce premiérky Theresy Mayové, že odchod Velké Británie z Evropské unie bez dohody by výrazně a dlouhodobě poškodil konkurenceschopnost země. "Malé i velké firmy mají jasno v tom, že opuštění EU s dohodou je nejlepší cestou vpřed," napsala generální ředitelka CBI Carolyn Fairbairnová v otevřeném dopise kandidátům na nového lídra Konzervativní strany. "Velká většina podniků nikdy nemůže být připravena na brexit bez dohody," dodala.
8. Slovensko odhalilo daňové podvody při obchodech s čínským zbožím
Slovenská finanční správa oznámila rozbití sítě firem, které jsou podezřelé z daňových úniků v celkové výši šest milionů eur. Agenturu ČTK o tom v pátek informovala mluvčí finanční správy Ivana Skokanová, která případ označila za jeden z větších daňových deliktů svého druhu. V případu zatím nebyl nikdo obviněn, daňoví kontroloři prověřují zajištěné účetní doklady.
9. Růst mezd zůstal podle odhadů vysoký i v prvním čtvrtletí
Růst průměrné mzdy v Česku zůstal podle vyjádření analytiků pro ČTK poměrně vysoký i v prvním čtvrtletí. Někteří ekonomové očekávají nominální růst průměrné mzdy, díky růstu minimální mzdy a přidávání státním zaměstnancům, o více než sedm procent. Další odhady ovšem počítají i s nižším růstem, než byl ve čtvrtém čtvrtletí loni, kdy průměrná mzda stoupla o 6,9 %. Jako důvod uvádějí vývoj v průmyslu a soukromé sféře. Údaje o průměrných mzdách v prvním čtvrtletí zveřejní Český statistický úřad v úterý 4. června.
10. Stratolaunch Systems ukončí podle agentury Reuters činnost
Americká společnost Stratolaunch Systems, za kterou stojí spoluzakladatel společnosti Microsoft Paul Allen, ukončí činnost. Informovala o tom v pátek agentura Reuters s odvoláním na čtyři blízké zdroje. Společnost vyvinula největší letadlo na světě s rozpětím křídlem 117 metrů, které mělo sloužit jako nosič raket, a chtěla do vesmíru vyslat i člověka. Allen zemřel v říjnu 2018 ve věku 65 let.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Automobilka GM se z bankrotu z roku 2009 rychle zotavila
Americká automobilka General Motors byla několik desítek let světovou jedničkou a se svými vozy Cadillac, Chevrolet nebo například Pontiac byla i jedním ze symbolů Spojených států. Před deseti lety, 1. června 2009, ale požádala soud o bankrotovou ochranu před věřiteli. Vyhlášen tak byl čtvrtý největší bankrot v historii Spojených států a největší bankrot ve zpracovatelském sektoru USA.
Vláda následně automobilce pomohla finanční injekcí ve výši téměř 50 miliard dolarů a výměnou za pomoc v GM získala podíl 60,8 %, který pak postupně prodala. Automobilka bankrotový režim opustila po pouhých 39 dnech a díky reorganizaci financované vládou se vrátila k zisku a s jejími akciemi se začalo znovu obchodovat na burze.
Automobilka se s potížemi potýkala již dlouho před vyhlášením bankrotu. Situaci vyhrotila hospodářská krize z roku 2008, vysoké ceny ropy a nedostupnost úvěrů. V listopadu 2008 nejprve akcie GM spadly v důsledku hospodářské krize na 66leté minimum. Důvodem byl zejména rostoucí politický odpor vůči navrhované pomoci automobilovému průmyslu v USA. V roce 2008 také japonská automobilka Toyota Motor poprvé v globálním prodeji automobilů předstihla GM, která vládla světovému automobilovému trhu od roku 1931. Světovou jedničkou tak byla GM 76 let.
Během roku 2009 se ukazovalo, že situace automobilky je ještě horší, než se čekalo. V únoru bylo oznámeno, že GM v roce 2008 hospodařila se ztrátou 30,9 miliardy dolarů, a vedení následně vyjádřilo vážné pochybnosti, zda bude firma za současné situace schopna přežít.
Po ukončení bankrotového režimu se zeštíhlená automobilka zaměřila na čtyři hlavní značky - Chevrolet, Buick, GMC a Cadillac, zůstal jí i australský Holden. GM Korea, ve které americký koncern drží 77 % akcií, vznikl na základech bývalé automobilky Daewoo. V rámci společného podniku SAIC-GM-Wuling vyrábí se svými partnery v Číně také například vozy pro místní levnou značku Baojun.
Automobilka v rámci restrukturalizace snížila počet zaměstnanců, uzavřela některé továrny a zbavila se nebo ukončila výrobu některých neziskových značek jako Hummer, Pontiac, Saab a Saturn. V roce 2017 GM nakonec prodala francouzské PSA Group za 2,2 miliardy eur i svou evropskou divizi, kam patřil německý Opel a britská značka Vauxhall.
GM, která sídlí v Detroitu, je v současnosti největší automobilkou ve Spojených státech, na žebříčku největších světových výrobců automobilů GM patří čtvrté místo po Toyotě, Volkswagenu a automobilce Hyundai/Kia. Firma loni dosáhla čistého zisku kolem osmi miliard dolarů po téměř čtyřmiliardové ztrátě v předchozím roce. Ke konci loňského roku společnost zaměstnávala 173 000 lidí. Produkce loni činila přes osm milionů vozů.
Společnost General Motors oficiálně vznikla v září 1908 jako General Motors Company ve městě Flint ve státě Michigan na základech automobilky Buick založené v roce 1903 v Detroitu. Jejím zakladatelem byl William Durant (1861-1947). K Buicku postupně přibyly Oldsmobile, Oakland (Pontiac) a Cadillac. Durant stál také společně s Louisem Chevroletem v roce 1911 za vznikem automobilky Chevrolet, kterou GM pohltila v roce 1917. To již Durant ale ve firmě nefiguroval, se společností se rozešel ve zlém.