Co musíte ráno vědět (3. května)
|

Co musíte ráno vědět (3. května)

Jak se ve středu obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak dopadlo květnové zasedání FOMC a jak pravděpodobná je podle Evropanů v letošním roce návštěva mimozemšťanů na Zemi? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy ve středu ztratily, nepomohl jim ani silný růst akcií Applu

Americké akcie po oznámeném rozhodnutí centrální banky ponechat základní úrokovou sazbu beze změny krátce posílily, ale vzápětí své zisky smazaly. Banka totiž uvedla, že očekává pokračování růstu inflace, a naznačila, že by proto v budoucnu mohla přistoupit k dalšímu navyšování sazeb. Obavy investorů také budí zhoršující se obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Čínou. Na devizových trzích zpevňoval dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 0,72 % na 23 924,98 bodu, širší index S&P 500 klesl také o 0,72 % na 2 635,67 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,42 % na 7 100,90 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,91 % na 15,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,98 %.

Dvojí tvář Warrena Buffetta
Dočíst se hezké věci o nejúspěšnějším americkém investorovi není těžké. Buffett je nejen bohatý, nýbrž také prozíravý, velkorysý a osobně skromný. Ale také je jedním z důvodů, proč ostatní zůstávají chudí, píše americký levicový list The Nation.

2. Evropské akcie ve středu uzavřely v plusu, dařilo se technologickému sektoru

Evropské akciové trhy ve středu zpevnily, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a čekali na výsledek zasedání americké centrální banky. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,65 % na 387,54 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,3 % na 7 543,2 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,16 % na 5 529,22 bodu a německý DAX zpevnil o 1,51 % na 12 802,25 bodu. Pomyslným vítězem dne se stal technologický sektor, který nahoru táhli dodavatelé amerického gigantu Apple, jenž v úterý odtajnil lepší než očekávané výsledky hospodaření za uplynulý kvartál. Výrazně díky tomu zdražily akcie výrobců čipů Austria Microsystems a STMicroelectronics.

Trader vs. stratég: Co čekat od měnového páru EUR/USD?
Sazby centrálních bank by měly nahrávat posilování amerického dolaru vůči euru. Kurz se dlouho držel nad 1,20 EUR/USD, na začátku května ale nahlédl pod tuto hladinu. Co od nejobchodovanějšího titulu na forexu čekají obchodník Ondřej Hartman (FXstreet.cz) a stratég Miroslav Plojhar (Česká spořitelna)?

3. Pražská burza ve středu nepatrně stoupla, akcie likérky Stock Spirits zdražily o necelá 3 %

Pražská burza ve středu po dni volna uzavřela v zelených číslech, index PX zpevnil o 0,08 % na 1 116,87 bodu. Nahoru ji táhly zejména akcie ČEZ (+0,55 %) a Monety Money Bank (+0,39 %), nedařilo se Philip Morris ČR (-1,48 %). Objem obchodů byl s 636 miliony korun nadprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky (+0,22 %), Erste Group Bank naopak odepsala 0,72 %. Nejvyšší zisk si připsaly cenné papíry Stock Spirits (+2,93 %).

Investorský magazín: Drony na pražské burze a světlejší zítřky pro bitcoin
Investorský magazín pokračuje v představování společností, jejichž akcie již brzy najdete v kurzovém lístku pražské burzy. Tentokrát je věnován prostor firmě Primoco UAV, která vyrábí unikátní bezpilotní letadla. Do magazínového mixu se ale vešel také bitcoin, lekce psychologie a v závěru jako vždy ekonomický kalendář na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Británie ve čtvrtek pošle na trh index nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitní PMI. Evropský statistický úřad Eurostat zveřejní index výrobních cen a odhad růstu spotřebitelských cen v eurozóně. Z českého pohledu bude nejzajímavější zasedání ČNB, které by však podle analytiků nemělo přinést žádné výraznější překvapení. Ve Spojených státech vyjdou zpráva o počtu propuštěných zaměstnanců od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas, pravidelná týdenní statistika počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, obchodní bilance, index nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitní PMI, ISM index podnikatelské aktivity mimo zpracovatelský sektor a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí budou reportovat například společnosti DowDuPont, Kellogg, PPL, Pandora Media, Activision Blizzard, GoPro, Motorola Solutions, Adidas či Bayer. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed v květnu sazby nezměnil, ale vnímá postupný růst inflace

Americká centrální banka na svém květnovém zasedání podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny, základní úroková sazba tak zůstala v pásmu 1,50-1,75 %. V březnu Fed základní sazbu posunul výše z rozpětí 1,25-1,50 %. Z prohlášení po zasedání vypadla zmínka o tom, že se meziroční míra inflace pohybuje relativně hluboko pod 2 %. Banka nově uvedla, že se inflace přibližuje jejímu 2% cíli. Rizika ekonomického vývoje vnímá Fed jako vyvážená.

6. Podmínky v českém průmyslu se v dubnu mírně zhoršily

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v dubnu opět zhoršily. Index PMI mírně klesl na 57,2 bodu z březnových 57,3 bodu. To je nejnižší hodnota od loňského září. Ve středu to uvedla společnost IHS Markit.

7. Přebytek státního rozpočtu ČR v dubnu klesl na 0,8 miliardy Kč

Přebytek státního rozpočtu ČR v dubnu klesl na 0,8 miliardy Kč z březnových 16,3 miliardy Kč. Loni v dubnu vykázal rozpočet přebytek 6,3 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun.

8. Evropská komise navrhla rozpočet, který má řešit priority unie po brexitu

Evropská komise ve středu navrhla dlouhodobý rozpočet Evropské unie na léta 2021 až 2027. V závazcích má činit 1,135 bilionu eur, což podle komise odpovídá 1,11 % hrubého národního důchodu společenství. Rozpočet má být podle komise odpovědí na nové úkoly, ztrojnásobeny jsou například peníze na ochranu hranic, migraci a azylovou politiku. Pro první víceletý finanční rámec po odchodu Británie z EU komise rovněž navrhuje speciálním mechanismem posílit propojení mezi unijními penězi a dodržováním zásad právního státu.

9. Nezaměstnanost v EU i v eurozóně zůstala na minimech od roku 2008

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii i v eurozóně zůstala v březnu na nejnižších hodnotách od roku 2008. V celé EU činila 7,1 %, což je nejméně od září 2008. V zemích eurozóny pak byla nejníže od prosince 2008 a dosáhla 8,5 %. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Eurostat. Nejnižší nezaměstnanost z členských zemí unie má Česká republika.

10. Agentura S&P nečekaně snížila rating Turecka

Ratingová agentura Standard & Poor's nečekaně snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka hlouběji do neinvestiční, spekulativní kategorie nazývané junk. Své rozhodnutí odůvodnila obavami o výhled inflace a propadem turecké liry. Rating se snížil o jeden stupeň na BB-/B.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Většina Evropanů nepovažuje přílet mimozemšťanů v letošním roce za pravděpodobný

Více než dvě třetiny Evropanů v letošním roce nepočítají s příletem mimozemšťanů na Zemi, ukázal průzkum agentury Ipsos. Největší skeptici jsou Britové, z nichž s nečekanou návštěvou v nejbližších měsících nepočítá 78 % dotázaných. Přílet mimozemšťanů naopak očekává zhruba desetina respondentů, nejvíce optimistů je v Belgii (13 %).

Zajímavé informace nabídla také studie vědců z arizonské univerzity, podle které většinu lidí první kontakt s mimozemšťany neděsí. Spíše než apokalyptický obraz setkání s mimozemským životem, jaký vykreslil například kultovní film Den nezávislosti, lidé očekávají setkání podobné tomu z filmu E.T. - Mimozemšťan, kde se roztomilý návštěvník z vesmíru spřátelí s několika dětmi, s jejichž pomocí se vrátí na domovskou planetu.

Bývalý šéf Volkswagenu Winterkorn půjde k soudu za podvod
před hodinou

Bývalý šéf Volkswagenu Winterkorn půjde k soudu za podvod

Soud v německém Braunschweigu dnes rozhodl o zahájení soudního řízení proti bývalému šéfovi koncernu Volkswagen...
Volkswagen Podvod
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA mírně vzrostl
před hodinou

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA mírně vzrostl

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 19. září nově 870 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh
Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti
Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti
13:18

Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti

Nový program na podporu pracovního trhu přímo navýší mzdy zaměstnanců, kteří kvůli zhoršeným podmínkám na trhu musí...
Spojené království Pracovní trh
ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla…
11:43

ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla evropským bankám 174,5 miliardy EUR

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek poskytla komerčním bankám další peníze z programu levných dlouhodobých...
ECB Půjčky
Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok
11:14

Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok

Státní úřad pro jadernou bezpečnost vydal společnosti ČEZ povolení k dalšímu provozu prvního bloku jaderné elektrárny...
ČEZ Jaderná energetika
Asijské akcie ve čtvrtek skončily v mínusu, nejvíce ztrácela Jižní…
10:30

Asijské akcie ve čtvrtek skončily v mínusu, nejvíce ztrácela Jižní Korea

Akcie v Asii a Tichomoří ve čtvrtek poměrně výrazně ztrácely. S výjimkou Austrálie si všechny hlavní indexy připsaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Majitel TikToku požádal Peking o o licenci na vývoz technologií
10:13

Majitel TikToku požádal Peking o o licenci na vývoz technologií

Čínská společnost ByteDance, která vlastní aplikaci TikTok, požádala v Číně o licenci na vývoz technologií. Snaží se...
Čína Technologie Sociální sítě
Podnikatelská důvěra v Německu v září vzrostla pátý měsíc po sobě
10:00

Podnikatelská důvěra v Německu v září vzrostla pátý měsíc po sobě

Podnikatelská nálada v Německu se v září zlepšila, ale její růst nenaplnil očekávání. Její index, který sestavuje...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Růst důvěry v českou ekonomiku v září zrychlil
09:43

Růst důvěry v českou ekonomiku v září zrychlil

Důvěra v českou ekonomiku v září vzrostla o 3,9 bodu na 90,9 bodu. Růst důvěry tak zrychlil proti srpnu, kdy se...
Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra
VW odškodní pronásledované pracovníky z dob brazilské junty
08:42

VW odškodní pronásledované pracovníky z dob brazilské junty

Německá automobilka Volkswagen odškodní částkou 36 milionů realů (149 milionů korun) své bývalé zaměstnance v...
Volkswagen Brazílie
Co musíte ráno vědět (24. září)
Co musíte ráno vědět (24. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (24. září)

Jak se ve středu obchodovalo na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jak se v září vyvíjela podnikatelská...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu výrazně ztrácely, podnikatelská aktivita v…
Americké akcie ve středu výrazně ztrácely, podnikatelská aktivita v…
včera v 22:00

Americké akcie ve středu výrazně ztrácely, podnikatelská aktivita v září zaostala za očekáváním

Americké akciové indexy po nadějném úvodu seance zamířily níže a nakonec výrazně oslabily. Přispěly k tomu mimo jiné...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
E15: Britští investoři žalují Pivovary Lobkowicz o 21 milionů eur
včera v 21:29

E15: Britští investoři žalují Pivovary Lobkowicz o 21 milionů eur

Pivovary Lobkowicz Group žaluje o téměř 21 milionů eur britská investiční skupina Chayton Capital. Podle serveru E15...
Pivovary Lobkowicz
Google spouští v mapách nástroj, jenž ukáže rozšíření koronaviru
včera v 20:53

Google spouští v mapách nástroj, jenž ukáže rozšíření koronaviru

Společnost Google ve své mapové aplikaci Google Maps spouští nástroj, díky kterému se uživatelé budou moci podívat,...
Alphabet (Google) Americké akcie Koronavirus
Evropské akcie ve středu navázaly na úterní růst, dařilo se zejména…
Evropské akcie ve středu navázaly na úterní růst, dařilo se zejména…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu navázaly na úterní růst, dařilo se zejména výrobcům sportovního oblečení

Akcie na západoevropských trzích ve středu pokračovaly v úterním růstu. Data týkající se indexů nákupních manažerů...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě