Co musíte ráno vědět (3. května)

Jak se ve středu obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak dopadlo květnové zasedání FOMC a jak pravděpodobná je podle Evropanů v letošním roce návštěva mimozemšťanů na Zemi? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy ve středu ztratily, nepomohl jim ani silný růst akcií Applu
Americké akcie po oznámeném rozhodnutí centrální banky ponechat základní úrokovou sazbu beze změny krátce posílily, ale vzápětí své zisky smazaly. Banka totiž uvedla, že očekává pokračování růstu inflace, a naznačila, že by proto v budoucnu mohla přistoupit k dalšímu navyšování sazeb. Obavy investorů také budí zhoršující se obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Čínou. Na devizových trzích zpevňoval dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 0,72 % na 23 924,98 bodu, širší index S&P 500 klesl také o 0,72 % na 2 635,67 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,42 % na 7 100,90 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,91 % na 15,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,98 %.
2. Evropské akcie ve středu uzavřely v plusu, dařilo se technologickému sektoru
Evropské akciové trhy ve středu zpevnily, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a čekali na výsledek zasedání americké centrální banky. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,65 % na 387,54 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,3 % na 7 543,2 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,16 % na 5 529,22 bodu a německý DAX zpevnil o 1,51 % na 12 802,25 bodu. Pomyslným vítězem dne se stal technologický sektor, který nahoru táhli dodavatelé amerického gigantu Apple, jenž v úterý odtajnil lepší než očekávané výsledky hospodaření za uplynulý kvartál. Výrazně díky tomu zdražily akcie výrobců čipů Austria Microsystems a STMicroelectronics.
3. Pražská burza ve středu nepatrně stoupla, akcie likérky Stock Spirits zdražily o necelá 3 %
Pražská burza ve středu po dni volna uzavřela v zelených číslech, index PX zpevnil o 0,08 % na 1 116,87 bodu. Nahoru ji táhly zejména akcie ČEZ (+0,55 %) a Monety Money Bank (+0,39 %), nedařilo se Philip Morris ČR (-1,48 %). Objem obchodů byl s 636 miliony korun nadprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky (+0,22 %), Erste Group Bank naopak odepsala 0,72 %. Nejvyšší zisk si připsaly cenné papíry Stock Spirits (+2,93 %).
4. Očekávané události
Británie ve čtvrtek pošle na trh index nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitní PMI. Evropský statistický úřad Eurostat zveřejní index výrobních cen a odhad růstu spotřebitelských cen v eurozóně. Z českého pohledu bude nejzajímavější zasedání ČNB, které by však podle analytiků nemělo přinést žádné výraznější překvapení. Ve Spojených státech vyjdou zpráva o počtu propuštěných zaměstnanců od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas, pravidelná týdenní statistika počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, obchodní bilance, index nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitní PMI, ISM index podnikatelské aktivity mimo zpracovatelský sektor a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí budou reportovat například společnosti DowDuPont, Kellogg, PPL, Pandora Media, Activision Blizzard, GoPro, Motorola Solutions, Adidas či Bayer. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Fed v květnu sazby nezměnil, ale vnímá postupný růst inflace
Americká centrální banka na svém květnovém zasedání podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny, základní úroková sazba tak zůstala v pásmu 1,50-1,75 %. V březnu Fed základní sazbu posunul výše z rozpětí 1,25-1,50 %. Z prohlášení po zasedání vypadla zmínka o tom, že se meziroční míra inflace pohybuje relativně hluboko pod 2 %. Banka nově uvedla, že se inflace přibližuje jejímu 2% cíli. Rizika ekonomického vývoje vnímá Fed jako vyvážená.
6. Podmínky v českém průmyslu se v dubnu mírně zhoršily
Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v dubnu opět zhoršily. Index PMI mírně klesl na 57,2 bodu z březnových 57,3 bodu. To je nejnižší hodnota od loňského září. Ve středu to uvedla společnost IHS Markit.
7. Přebytek státního rozpočtu ČR v dubnu klesl na 0,8 miliardy Kč
Přebytek státního rozpočtu ČR v dubnu klesl na 0,8 miliardy Kč z březnových 16,3 miliardy Kč. Loni v dubnu vykázal rozpočet přebytek 6,3 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun.
8. Evropská komise navrhla rozpočet, který má řešit priority unie po brexitu
Evropská komise ve středu navrhla dlouhodobý rozpočet Evropské unie na léta 2021 až 2027. V závazcích má činit 1,135 bilionu eur, což podle komise odpovídá 1,11 % hrubého národního důchodu společenství. Rozpočet má být podle komise odpovědí na nové úkoly, ztrojnásobeny jsou například peníze na ochranu hranic, migraci a azylovou politiku. Pro první víceletý finanční rámec po odchodu Británie z EU komise rovněž navrhuje speciálním mechanismem posílit propojení mezi unijními penězi a dodržováním zásad právního státu.
9. Nezaměstnanost v EU i v eurozóně zůstala na minimech od roku 2008
Míra nezaměstnanosti v Evropské unii i v eurozóně zůstala v březnu na nejnižších hodnotách od roku 2008. V celé EU činila 7,1 %, což je nejméně od září 2008. V zemích eurozóny pak byla nejníže od prosince 2008 a dosáhla 8,5 %. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Eurostat. Nejnižší nezaměstnanost z členských zemí unie má Česká republika.
10. Agentura S&P nečekaně snížila rating Turecka
Ratingová agentura Standard & Poor's nečekaně snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka hlouběji do neinvestiční, spekulativní kategorie nazývané junk. Své rozhodnutí odůvodnila obavami o výhled inflace a propadem turecké liry. Rating se snížil o jeden stupeň na BB-/B.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Většina Evropanů nepovažuje přílet mimozemšťanů v letošním roce za pravděpodobný
Více než dvě třetiny Evropanů v letošním roce nepočítají s příletem mimozemšťanů na Zemi, ukázal průzkum agentury Ipsos. Největší skeptici jsou Britové, z nichž s nečekanou návštěvou v nejbližších měsících nepočítá 78 % dotázaných. Přílet mimozemšťanů naopak očekává zhruba desetina respondentů, nejvíce optimistů je v Belgii (13 %).
Zajímavé informace nabídla také studie vědců z arizonské univerzity, podle které většinu lidí první kontakt s mimozemšťany neděsí. Spíše než apokalyptický obraz setkání s mimozemským životem, jaký vykreslil například kultovní film Den nezávislosti, lidé očekávají setkání podobné tomu z filmu E.T. - Mimozemšťan, kde se roztomilý návštěvník z vesmíru spřátelí s několika dětmi, s jejichž pomocí se vrátí na domovskou planetu.
Aktuality

