Fed v květnu sazby nezměnil, ale vnímá postupný růst inflace

Americká centrální banka na svém květnovém zasedání podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny, základní úroková sazba tak zůstala v pásmu 1,50-1,75 %. V březnu Fed základní sazbu posunul výše z rozpětí 1,25-1,50 %.
Z prohlášení po zasedání vypadla zmínka o tom, že se meziroční míra inflace pohybuje relativně hluboko pod 2 %. Banka nově uvedla, že se inflace přibližuje jejímu 2% cíli. Rizika ekonomického vývoje vnímá Fed jako vyvážená.
Banka také vyjádřila důvěru, že současný růst inflace, který se blíží jejímu 2% cíli, bude pokračovat. To by mohlo znamenat, že k dalšímu zvýšení základní úrokové sazby přistoupí Fed již příští měsíc, napsala agentura Reuters.
"Výbor očekává, že se ekonomické podmínky budou vyvíjet způsobem, který bude vyžadovat další postupné zvyšování základní úrokové sazby," píše se v prohlášení měnového výboru, který banka vydala po skončení jeho dvoudenního zasedání. Fed v tomto roce počítá s dalšími dvěma zvýšeními sazeb. Poprvé je letos zvedl o čtvrt procentního bodu v březnu. K trojímu navýšení přikročil i loni.
V březnové prognóze banka zvýšila výhled růstu ekonomiky USA na 2,7 % z 2,5 % v prosinci, ještě v září růst HDP odhadovala jen na 2,1 %. Výhled pro rok 2019 Fed v březnu posunul na 2,4 % z 2,1 % a výhled pro rok 2020 ponechal na 2,0 %. Novou prognózu banka zveřejní v polovině června.
Celková míra nezaměstnanosti podle Fedu bude na konci letošního roku činit 3,8 % (prosincová prognóza: 3,9 %) a příští rok by se měla snížit na 3,6 % (prosincová prognóza: 3,9 %), kde by měla setrvat i v roce 2020. V delším horizontu Fed počítá s mírou nezaměstnanosti na úrovni 4,5 %.
PCE inflace by letos měla dosáhnout 1,9 %, v roce 2019 by se měla zvýšit na 2,0 % a v roce 2020 by měla stoupnout na 2,1 %. Proti prosinci tak byl v březnu upraven pouze výhled pro rok 2020, a to z 2,0 %.
Fed podle březnové prognózy nadále očekává v letošním roce trojí zvýšení úrokových sazeb po 25 bazických bodech. Výhled základní úrokové sazby pro příští rok banka zvýšila na 2,9 % z prosincových 2,7 % a výhled pro rok 2020 upravila na 3,4 % z prosincových 3,1 %. Výhled pro delší období počítá s úrokovou sazbou na úrovni 2,9 % (prosincová prognóza: 2,8 %).
Inflace v březnu stoupla na 2,4 %, růst HDP v prvním čtvrtletí zpomalil na 2,3 %
Meziroční růst spotřebitelských cen v USA v březnu zrychlil na 2,4 % z 2,2 % v únoru. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po 0,2% růstu. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v březnu v meziročním srovnání stoupla na 2,1 % z 1,8 % v únoru.
Ceny benzinu v březnu proti únoru klesly o téměř 5 %, což bylo nejprudší snížení od loňského května. V únoru klesly o 0,9 %. Ceny potravin se v březnu o 0,1 % zvýšily, v únoru se nezměnily.
Tempo růstu ekonomiky Spojených států v prvním čtvrtletí kleslo na 2,3 %, v posledním loňském kvartálu činil růst v přepočtu na celý rok 2,9 %. Hlavním důvodem poklesu byly nejslabší spotřebitelské výdaje za téměř pět let.
Ekonomiku na začátku roku zbrzdily také slabší podnikatelské investice do zařízení a stavby domů. Nižší tempo růstu spotřebitelských výdajů je ale podle analytiků zřejmě jen dočasné, neboť trh práce je na dosah plné zaměstnanosti. Vysoká je i podnikatelská a spotřebitelská důvěra.
Zdroj: Fed, ČTK
Aktuality
